اسکالپ تریدینگ (Scalp Trading) چیست؟

سرمایه گذاری
اسکالپ ترید چیست

بسیاری از معامله‌گران به دنبال کسب سودهای زیاد از معاملات خود هستند؛ اما آیا انتخاب این استراتژی معاملاتی برای همه تریدرها درست است؟ خیلی کم پیش می‌آید که شاهد تغییرات قیمت زیاد در تایم فریم‌های کوتاه‌مدت باشیم؛ بنابراین، کسانی که استراتژی معاملات روزانه را انتخاب می‌کنند، باید به‌دنبال راه دیگری برای کسب سودهای بزرگ باشند. اینجاست که پای اسکالپ تریدینگ به میان می‌آید. در قالب این استراتژی، معامله‌گران تمرکز خود را روی کسب سودهای کم معطوف می‌کنند. در عوض، با باز و بسته کردن پوزیشن‌های معاملاتی در مدت‌زمان کوتاه، تلاش می‌کنند به سود مناسب برسند. اسکالپ تریدینگ چیست و چگونه می‌توان بهترین استراتژی اسکالپینگ را انتخاب کرد؟ با ما همراه باشید تا در ادامه به این پرسش مهم پاسخ دهیم.

اسکالپ تریدینگ چیست؟ (Scalp Trading)

حتماً کسانی را دیده‌اید که در کسب‌وکار خود با ارائه محصولات یا خدمات با حاشیه سود کم، به‌دنبال افزایش فروش هستند. این دسته از افراد از محل فروش هر محصول یا ارائه هر خدمت، سود کمی دریافت می‌کنند؛ اما در عوض، با افزایش فروش می‌توانند از محل تجمیع سودهای کوچک، به منافع مادی خوبی دست پیدا کنند. استراتژی اسکالپ تریدینگ، دقیقاً از همین منطق پیروی می‌کند. کسانی که این روش را برای ترید انتخاب می‌کنند، اولویت معاملاتی خود را به کسب سودهای کم و پرتعداد اختصاص می‌دهند.

با توجه به اینکه تعداد معاملات روزانه در قالب Scalp Trading زیاد است، معامله‌گر باید استراتژی خروج از معاملات سخت‌گیرانه‌ای را انتخاب کند؛ زیرا یک ضرر بزرگ، می‌تواند تعداد زیادی از سودهای کوچک معاملات دیگر را از بین ببرد. بنابراین، پیاده‌سازی این استراتژی معاملاتی به‌هیچ‌وجه کار ساده‌ای نیست و باید ملاحظات جدی را در این زمینه مدنظر قرار دهید. در ادامه، بیشتر درباره آموزش اسکالپ ترید بحث خواهیم کرد.

مزایا و معایب استراتژی اسکالپ تریدینگ چیست؟

حال که فهمیدیم اسکالپ تریدینگ چیست، باید با نگاهی انتقادی، مزایا و معایب آن را بررسی کنیم. هر استراتژی معاملاتی می‌تواند سودآور باشد؛ درعین‌حال، ریسک‌هایی نیز بر سر راه کسب سود وجود دارد. هنر معامله‌گر آن است که با ارزیابی دقیق مزایا و معایب، بهترین استراتژی را با توجه به روحیات خود انتخاب کند.

بسیاری از معامله‌گران اسکالپ تریدینگ را با نوسان‌گیری یکسان می‌دانند. این در حالی است که بین این دو استراتژی تفاوت وجود دارد. نوسان‌گیران الزاماً به دنبال کسب سود کم از تعداد معاملات زیاد نیستند، بلکه آن‌ها روی شکار نوسانات قیمت دارایی‌ها در بازار تمرکز می‌کنند. ممکن است یک پوزیشن معاملاتی با رویکرد نوسان‌گیری مدت زمان زیادی باز بماند؛ بنابراین، حتماً توجه کنید که نوسان‌گیری با اسکالپ ترید متفاوت است. در همین زمینه، پیشنهاد می‌کنیم مقاله تفاوت نوسانگیری با معامله روزانه را مطالعه کنید.

از مهم‌ترین مزایای Scalp Trading می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ظرفیت سودآوری زیاد در صورت اجرای دقیق
  • فراهم شدن فرصت‌های معاملاتی زیاد در جلسات معاملاتی
  • تحقق سریع‌تر و آسان‌تر سودهای کوچک از محل تغییر قیمت دارایی‌ها
  • ریسک کم به دلیل تعیین حد سود و ضرر پایین
  • قابل استفاده در بازارهای نزولی، صعودی و نوسانی
  • قابلیت ایجاد سیستم‌های معاملاتی خودکار با استراتژی اسکالپ تریدینگ
  • بی‌نیاز از صرف زمان زیاد برای تحلیل بنیادی دارایی‌ها

کسانی که از استراتژی اسکالپ ترید استفاده می‌کنند، معمولاً به استفاده از ربات تریدینگ بسیار علاقه‌مندند. پیشنهاد می‌کنیم مقاله ربات تریدینگ صرافی BingX را برای ایجاد استراتژی اسکالپ ترید اختصاصی در بازار فارکس و ارز دیجیتال مطالعه کنید. در کنار مزایای اسکالپینگ، می‌توان به نکات زیر به‌عنوان مهم‌ترین معایب این استراتژی نیز اشاره کرد:

  • نیاز به پرداخت هزینه زیاد برای کارمزد معاملات
  • ضرورت انتخاب اهرم‌های بالاتر برای کسب سود بیشتر
  • نیاز به حضور تمام‌وقت در بازار و تمرکز زیاد

بهترین استراتژی اسکالپینگ در بازارهای مالی

بهترین استراتژی اسکالپ

بهترین اندیکاتور اسکالپ کریپتو و فارکس چیست؟ این یکی از پرسش‌های مهمی است که پیش از انتخاب استراتژی Scalping باید حتماً به آن پاسخ دهید. شما در یک روز باید تا حدود صد پوزیشن معاملاتی را باز و بسته کنید. بدون استفاده از اندیکاتورهای مناسب، امکان موفقیت شما برای کسب شود به‌شدت کاهش پیدا می‌کند. در اینجا سه اندیکاتور پرکاربرد را برای تدوین بهترین استراتژی اسکالپینگ معرفی می‌کنیم.

۱. اسکالپ تریدینگ با اندیکاتور استوکاستیک (stochastic)

استوکاستیک نوعی نوسانگر است که برای پیش‌بینی قیمت، در شرایطی که بازار در جهت خاصی حرکت می‌کند، کاربرد دارد. به‌عبارت‌دیگر، باید صرفاً وقتی بازار روند نزولی یا صعودی به خود می‌گیرد، از استوکاستیک برای شناسایی نقاط عطف مناسب برای باز و بسته کردن پوزیشن‌های معاملاتی استفاده کرد. اسکالپرها از این اندیکاتور برای معاملات خود در بازارهای صعودی یا نزولی استفاده می‌کنند. آموزش کار کردن با این اندیکاتور را می‌توانید در مقاله اندیکاتور استوکاستیک مطالعه کنید.

۲. اسکالپ تریدینگ با استفاده میانگین متحرک (moving average)

میانگین متحرک برای اندازه‌گیری متوسط قیمت در تایم‌فریم‌های گوناگون استفاده می‌شود. فرقی نمی‌کند از کدام استراتژی برای معاملات خود استفاده می‌کنید. میانگین متحرک در تمام آن‌ها کاربرد دارد. برای اسکالپ تریدینگ معمولاً میانگین متحرک کوتاه‌مدت و بلندمدت استفاده می‌شود. برای مثال، وقتی خط میانگین متحرک در تایم فریم طولانی روند افزایشی دارد، به محض عبور خط MA 5 از MA 20 شرایط برای باز کردن پوزیشن لانگ در جهت قیمت فراهم می‌شود. عکس این موضوع برای روند کاهشی خط میانگین متحرک در تایم فریم نزولی صدق می‌کند.

۳. اسکالپ تریدینگ با اندیکاتور RSI

اندیکاتور RSI نیز در تحلیل تکنیکال برای دستیابی به سیگنال‌های ورود و خروج پوزیشن‌های معاملاتی جایگاه ویژه‌ای دارد. در استراتژی اسکالپ تریدینگ، وقتی خط RSI به زیر ۳۰ کاهش پیدا می‌کند و سپس بار دیگر به بالای آن برمی‌گردد، شرایط برای باز کردن پوزیشن معاملاتی لانگ فراهم می‌شود. در مقابل، هنگامی‌که RSI به بالای ۷۰ می‌رسد و سپس، کم‌کم کاهش می‌یابد، شرایط برای باز کردن پوزیشن معاملاتی شورت فراهم می‌شود. برای آشنایی بیشتر با این نوسانگر، مقاله اندیکتور RSI را مطالعه کنید.

نکات آموزش اسکالپ ترید برای معامله‌گران تازه‌کار

نکات آموزشی اسکالپ تریدینگ

تا اینجا بررسی کردیم که اسکالپ تریدینگ چیست و چه نقاط مثبت و منفی‌ای دارد. اولین نکته‌ای که باید برای انتخاب این استراتژی معاملاتی مدنظر قرار دهید، آن است که آیا Scalp Trading با روحیه شما سازگار است یا نه. شما در مقام اسکالپ تریدر، به رعایت نظم و انضباط در بالاترین سطح نیاز دارید. به‌علاوه اینکه باید حضور مستمر در بازار داشته باشید تا بتوانید از فرصت‌های معاملاتی ایجادشده نهایت استفاده را ببرید.

معمولاً کسانی که صبر و حوصله زیادی برای دستیابی به سودهای بزرگ ندارند، می‌توانند با تنظیم استراتژی معاملاتی خود بر اساس اسکالپینگ، به نتایج خوبی دست پیدا کنند. چند نکته مهم وجود دارد که با انتخاب استراتژی Scalping باید آن‌ها را در نظر بگیرید. این نکات عبارت‌اند از:

تصمیم‌گیری سریع و ثبت سفارش به‌موقع

میزان سودی که برای هر معامله با استراتژی اسکالپ ترید در نظر گرفته می‌شود، محدود است؛ بنابراین، لازم است سفارش‌های خرید و فروش را در زمان درست ثبت کنید. این مهم تنها در شرایطی محقق می‌شود که قدرت تصمیم‌گیری سریع داشته باشید. همچنین، باید قیمت‌گذاری سفارش‌هایتان را نیز به‌دقت انجام دهید تا نتیجه مطلوب حاصل شود. توصیه می‌کنیم ثبت سفارش بازار (Market Order) را در این شیوه معامله‌گری کنار بگذارید و از سفارش محدود (Limit Order) استفاده کنید.

انتخاب پلتفرم معاملاتی مناسب

وقتی تعداد معاملات افزایش پیدا می‌کند، کارمزد بیش از پیش اهمیت پیدا می‌کند؛ بنابراین، لازم است حتماً بروکرها و صرافی‌هایی را انتخاب کنید که کارمزدهای مقرون‌به‌صرفه‌ای برای معاملات در نظر می‌گیرند. در همین زمینه، دعوت می‌کنیم مقاله مقایسه کارمزد صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی و خارجی را مطالعه کنید. با مطالعه این مطلب می‌توانید بهترین صرافی ارز دیجیتال برای اسکالپینگ را انتخاب کنید.

تشخیص روند حرکت نمودار قیمت

به‌عنوان اسکالپر تازه‌کار، توصیه می‌کنیم حتماً معاملات خود را در جهت روندهای موجود در نمودار انجام دهید. اسکالپرهای حرفه‌ی گاهی از معاملات خلاف جهت روندها در بازار نیز استفاده می‌کنند، اما ریسک این روش زیاد است و برای اجرای آن باید مهارت خیلی زیادی داشته باشید. تایم فریم مناسب را انتخاب و سپس روند حرکت در آن را شناسایی کنید. همواره با روندها همراه شوید و سفارش‌های خود را بر این اساس انجام دهید.

فراهم کردن نقدینگی مناسب

یکی از ملزومات اجرای درست استراتژی اسکالپینگ، تأمین نقدینگی مناسب است. شما در یک جلسه معاملاتی باید تعداد زیادی سفارش ثبت کنید. الزاماً نباید منتظر بمانید تا یک سفارش بسته شود و سپس به سراغ معامله دیگر بروید؛ بلکه گاهی پیش می‌آید چندین پوزیشن را هم‌زمان با هم فعال کنید. از طرف دیگر، اشاره کردیم که سود مدنظر از هر معامله اندک است؛ بنابراین، باید با حجم نسبتاً زیادی وارد معامله شوید تا سود با درصد کم نیز مبلغ نسبتاً قابل قبولی را برای شما به ‌ارمغان بیاورد. پس اگر قصد دارید در مقام اسکالپر فعالیت کنید، باید حتماً نقدینگی مناسبی برای معاملات خود در نظر بگیرید.

درباره نقش نقدینگی در اسکالپینگ، نکته مهمی وجود دارد: اگر با نقدینگی زیادی وارد معاملات کوتاه‌مدت شوید، می‌توانید نوسانات قیمت مدنظر خود را بدون در نظر گرفتن روند حرکت قیمت دارایی‌ها در بلندمدت، اعمال کنید. به زبان ساده، می‌توانید نبض بازار را در دست بگیرید و نوسانات جزئی در قیمت ایجاد کنید. سپس سود خود را از معامله کسب کنید و از آن خارج شوید. با در نظر گرفتن این نکته، اسکالپرهایی که با نقدینگی بالا وارد بازار می‌شوند، به تحقیق گسترده درباره شرایط بنیادی دارایی‌ها نیازی ندارند.

پایبندی به اصول اسکالپ ترید

خیلی مهم است که در مقام اسکالپر به اصول این استراتژی معاملاتی پایبند باشید. در نظر گرفتن سود کم، تعداد معاملات زیاد و بستن تمام سفارش‌های باز در طول یک جلسه معاملاتی، از مهم‌ترین اصول Scalp Trading است. با سخت‌گیری در رعایت مواردی که ذکر کردیم، حساسیت به خرج دهید و هیچ‌گاه از آن‌ها کوتاه نیایید. در غیر این صورت، نمی‌توانید به نتایج مناسبی از معاملات خود دست پیدا کنید. برای مثال، توصیه می‌کنیم هیچ‌گاه به طمع کسب سود بیشتر، یک پوزیشن معاملاتی که درصد سود مدنظر را محقق کرده است، باز نگه ندارید.

کلام پایانی

در این مطلب بررسی کردیم که اسکالپ تریدینگ چیست و چگونه می‌توان از آن برای معامله‌گری استفاده کرد. این استراتژی معاملاتی مختص بازار خاصی نیست. می‌توان در تمام بازارهای رایج ازجمله فارکس، ارز دیجیتال و بورس از آن استفاده کرد. البته با توجه به نکاتی که اشاره کردیم، معامله‌گران تازه‌کار برای انتخاب استراتژی اسکالپینگ باید ملاحظات به‌مراتب بیشتری را رعایت کنند. شما تاکنون از این روش برای معامله کردن استفاده کرده‌اید؟ نظرات، تجربیات و سؤالات خود را در این زمینه با ما در میان بگذارید. سعی می‌کنیم در کوتاه‌ترین زمان ممکن پاسخ‌گوی سؤالات شما باشیم.

سوالات متداول

1

آیا استفاده از استراتژی اسکالپ تریدینگ قانونی است؟

بله؛ معامله‌گران حقیقی و حقوقی در تمام بازارهای مالی، اسکالپینگ را به‌منزله نوعی روش معاملاتی پذیرفته‌اند و منع قانونی برای به‌کارگیری آن وجود ندارد.

2

آیا Scalp Trading سودآور است؟

بله؛ درصورتی‌که اصول و قواعد این استراتژی معاملاتی را به‌درستی رعایت کنید، می‌توانید به سود مناسبی دست یابید.

3

معنی اسکالپ در ارز دیجیتال چیست؟

معامله‌گران با استفاده از استراتژی اسکالپ در ارز دیجیتال، به دنبال کسب سود کم از هر معامله‌اند. در مقابل، با تعداد زیاد معاملات در اثر تجمیع سودهای کم، به منافع خوبی دست پیدا می‌کنند. اسکالپ تریدینگ را می‌توان در معاملات اسپات، فیوچرز و مارجین ارزهای دیجیتال به‌کار برد.

4

بهترین اندیکاتور اسکالپ کریپتو چیست؟

اندیکاتورهای RSI، استوکاستیک و میانگین متحرک برای پیاده‌سازی استراتژی Scalping کاربرد دارند.

5

بهترین استراتژی اسکالپینگ چیست؟

در نظر گرفتن سود کم به‌ازای هر معامله، تعداد معاملات زیاد و بستن تمام سفارش‌های باز در طول یک جلسه معاملاتی، در ردیف مهم‌ترین نکاتی قرار دارند که برای انتخاب استراتژی اسکالپ ترید مناسب باید مدنظر قرار دهید.

امتیاز شما به این محتوا

3.1 / 5. 9

میانگین امتیازات: 3.1/5
تعداد امتیاز: 9
در بهترین صرافی های ارزدیجیتال با تخفیف کارمزد ثبت نام کنید.
دیدگاه خود را به اشتراک گذارید
حتما نظرت رو برای ما و دیگران بنویس
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو
جستجو
ورود/ ثبت نام
ارسال مجدد
درخواست مشاوره