توکن‌های NFT از سال ۲۰۱۴ ابداع شدند. با این وجود در سال‌های ابتدایی چندان مورد استقبال قرار نگرفتند. اما اخیرا رشد خوبی را تجربه کردند و در سال ۲۰۲۱ به اوج شکوفایی خود دست پیدا کردند. برای نگهداری توکن‌های غیر مثلی نیز مانند سایر رمز ارزها نیاز به کیف پول دیجیتال دارید. البته کیف پول‌هایی که از پروتکل بلاک‌چینی توکن‌های NFT پشتیبانی کند. در این مقاله قصد داریم به معرفی بهترین کیف پول های NFT بپردازیم. تا انتها با ما همراه باشید.

ویژگی‌های مهم در انتخاب بهترین کیف پول های NFT

ویژگی های کیف پول NFT

تعداد بسیار زیادی کیف پول وجود دارد که در حال حاضر برای نگهداری توکن‌های غیر مثلی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. در همین راستا برای انتخاب بهترین کیف پول های NFT لازم است که معیارهای مهمی را در نظر بگیریم. برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های کیف پول NFT مناسب عبارت‌اند از:

۱. سطح حریم خصوصی

اولین ویژگی که باید در خصوص هر کیف پول دیجیتال در نظر بگیرید این است که تا چه اندازه حریم خصوصی کاربران را رعایت می‌کند.

۲. نداشتن محدودیت تراکنش

برخی از کیف پول‌ها برای برداشت موجودی محدودیت‌هایی را برای کاربران خود در نظر می‌گیرند. در حالت ایده‌آل یک کیف پول نباید چنین محدودیتی داشته باشد و کاربران باید بتوانند هر مبلغی که دوست دارند را واریز یا برداشت کنند.

۳. سازگاری با صرافی‌ها

موضوع دیگری که باید در انتخاب بهترین کیف پول های NFT در نظر بگیرید این است که با کدام صرافی‌ها سازگار است. هر چه تعداد صرافی‌هایی که یک کیف پول با آن‌ها سازگار است، بیشتر باشد طبیعتا کار شما برای معامله‌گری آسان‌تر می‌شود.

۴. پشتیبانی از توکن‌های مختلف

کیف پول مناسب برای نگهداری توکن‌های NFT باید از توکن‌های مبتنی بر استاندارد ERC-1155 و ERC-721 پشتیبانی کنند. این دو استاندارد از جمله استانداردهای خاصی هستند که برای راه‌اندازی توکن‌های غیر مثلی استفاده می‌شوند.

۵. امنیت

امنیت از جمله ویژگی‌های مهم دیگر هر کیف پول دیجیتالی است. شما باید از امنیت دارایی خود اطمینان حاصل کنید تا بتوانید به سایر وجوه سرمایه‌گذاری فکر کنید. بنابراین حتما تدابیر امنیتی کیف پول‌ها را بررسی کنید تا بتوانید بهترین گزینه را انتخاب نمایید.

۶. داشتن نسخه موبایل

دسترسی به رایانه و لپ‌تاپ در هر ساعت از شبانه‌روز طبیعتا امکان‌پذیر نیست؛ اما در عین حال موبایل همواره در دسترس ما قرار دارد. به همین دلیل کیف پول‌های مناسب برای نگهداری توکن‌های NFT باید اپلیکیشن موبایل نیز در اختیار کاربران خود قرار دهند.

۷. کارمزد

کارمزد خرید، فروش و جابجایی توکن‌ها یکی دیگر از موضوعاتی است که باید حتما در انتخاب بهترین کیف پول های NFT در نظر بگیرید.

۸. تجربه کاربری

رابط کاربری یک کیف پول نباید از پیچیدگی خاصی برخوردار باشد تا کاربران بتوانند به راحتی از بخش‌های مختلف آن استفاده کنند.

معرفی بهترین کیف پول های NFT

بسیاری از توکن‌های NFT مبتنی بر بلاک‌چین اتریوم راه‌اندازی می‌شوند. در نتیجه برای نگهداری طیف گسترده‌ای از آن‌ها باید به سراغ کیف پول‌هایی بروید که از بلاک‌چین اتریوم پشتیبانی می‌کنند. البته باید توجه داشته باشید که این موضوع درباره همه توکن‌های غیر مثلی صادق نیست. کیف پول مناسب باید امنیت دارایی شما را تضمین کند و در عین حال دسترسی به آن نیز راحت باشد. در همین راستا بهترین کیف پول های نگهداری NFT عبارت‌اند از:

۱. کوین بیس والت (Coinbase Wallet)

کوین بیس والت

کوین بیس یکی از محبوب‌ترین کیف پول‌های نرم افزاری برای نگهداری ارزهای دیجیتال است که در عین حال از توکن‌های غیر مثلی نیز پشتیبانی می‌کند. رابط کاربری ساده کوین بیس والت باعث می‌شود که به راحتی کاربران تازه وارد بازار نیز بتوانند از آن استفاده کنند. علاوه بر امکان نگهداری از توکن‌های غیر قابل تعویض، کوین بیس والت امکان اتصال به بازارهای NFT مختلف برای خرید و فروش توکن‌ها را می‌دهد. دارایی هر یک از کاربران در کوین بیس والت تا سقف ۲۵۰ هزار دلار تحت پوشش بیمه قرار دارد. امکان خرید توکن‌های NFT با ارزهای فیات یا رمز ارزها در این کیف پول وجود دارد.

۲. کیف پول انجین (Enjin Wallet)

انجین والت

یکی دیگر از بهترین کیف پول های NFT، انجین والت است که می‌توانید برای مدیریت، خرید و فروش و نگهداری توکن‌های غیر مثلیو سایر رمز ارزها از ان استفاده کنید. این کیف پول قابلیت اتصال به کیف پول‌های سخت افزاری مانند ترزور و لجر را نیز دارد. امنیت بالا از جمله ویژگی‌های مهم انجین والت است و در عین حال سرعت پردازش بالایی نیز دارد. البته صرفا توکن‌های NFT مبتنی بر بلاک‌چین اتریوم را می‌توانید در انجین والت نگهداری کنید.

۳. آلفا والت (Alpha Wallet)

آلفا والت

در بین کیف پول‌های غیر متمرکز (Web3) آلفا والت به عنوان یکی از بهترین کیف پول های نگهداری NFT به شمار می‌رود. این کیف پول از توکن‌ةای بلاک‌چین اتریوم پشتیبانی می‌کند. لازم به ذکر است که به صورت کاملا منبع باز است و اداره آن توسط اعضای جامعه‌اش صورت می‌گیرد. در آلفا والت از فناوری Secure Enclave برای تأمین امنیت دارایی کاربران در سطح سخت افزاری (کیف پول سرد) استفاده می‌شود. همچنین برای استفاده از آن به هیچ عنوان نیاز به احراز هویت ندارید.

۴. تراست والت (Trust Wallet)

تراست والت

تراست والت یکی دیگر از بهترین کیف پول های NFT است که امکان خرید و فروش، نگهداری و انتقال توکن‌های غیر مثلی را یکجا در اختیار داشته باشید. برای استفاده از تراست والت نیز نیازی به به احراز هویت ندارید؛ چرا که این کیف پول نیز غیر متمرکز است. در حال حاضر بیش از ۱۰ میلیون کاربر در کشورهای مختلف دنیا از تراست والت استفاده می‌کنند. امکان خرید و فروش توکن‌های غیر قابل تعویض با استفاده از ارزهای دیجیتال و کارت‌های اعتباری وجود دارد.

۵. متامسک (Metamask)

کیف پول متامسک

متامسک یکی دیگر از بهترین کیف پول های NFT است که امکان خرید و فروش توکن‌های بلاک‌چین اتریوم را به شما می‌دهد. همچنین این توکن به برخی از معتبرترین بازارهای آنلاین توکن‌های غیر مثلی متصل می‌شود. متامسک بیش از ۲۱ میلیون کاربر در سراسر دنیا دارد و این نکته معیاری مناسبی برای ارزیابی خدمات آن به شمار می‌رود. همچنین باید توجه داشته باشید که متامسک یک کیف پول غیر متمرکز است.

۶. کیف پول مث (Math Wallet)

مث والت

در بین بهترین کیف پول های NFT، مث والت به عنوان پیشرفته‌ترین کیف پول شناخته می‌شود. استفاده از این کیف پول نیاز به دانش و تجربه بیشتری در مقایسه با سایرین دارد. در عین حال امنیت وث والت در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال در وضعیت به مراتب بهترین قرار دارد. در این کیف پول امکان خرید، فروش، انتقال و نگهداری توکن‌های غیر مثلی وجود دارد. مث والت توسط برخی از مشهورترین شرکت‌های فعال در عرصه بلاک‌چین از جمله Fenbushi Capital، Alameda Research و Binance Labs راه‌اندازی شده است. در حال حاضر بیش از ۸۵ شبکه بلاک‌چین عمومی در این کیف پول پشتیبانی می‌شود.

۷. کیف پول Kukai

کیوکی والت

Kukai یک کیف پول امن و معتبر است که به صورت غیر متمرکز اداره می‌شود و بدون هزینه‌های مخفی گس، می‌توانید برای نگهداری توکن‌های NFT از آن استفاده کنید. برای خرید، فروش و معامله توکن‌ها نیز می‌توان از این کیف پول استفاده کرد. این کیف پول قابلیت اتصال به کیف پول‌های سخت‌افزاری را نیز دارد و به این ترتیب زمینه نگهداری دارایی‌ها به صورت سرد را نیز فراهم می‌کند.

کلام پایانی

در این مقاله به معرفی بهترین کیف پول های NFT پرداختیم. توکن‌های غیر مثلی ظرفیت بزرگی در بازار رمز ارزها به شمار می‌روند که سرمایه‌گذاری آگاهانه در آن‌ها می‌تواند سودهای مناسبی را در پی داشته باشد. اگر قصد سرمایه‌گذاری در توکن‌های غیر قابل تعویض را دارید، حتما ابتدا به سراغ بررسی کیف پول های NFT بروید تا بتوانید بهترین گزینه متناسب با نیاز خود را انتخاب کنید.