تبدیل آثار هنری به NFT (Non Fungible Token)، به‌عنوان روش جدیدی برای کسب درآمد، موضوعی است که ذهن بسیاری از هنرمندان و طراحان را به خود مشغول کرده است؛ اما NFT فقط روش جدیدی برای فروش آثار هنری نیست، بلکه با استفاده از آن، می‌توانید مالکیت دارایی‌های دیجیتال خود را تضمین کنید، به جوامع جدید دسترسی یابید و حتی از آن برای ثبت مالکیت اقلام واقعی استفاده کنید.

بیشتر بخوانید: ان اف تی چیست؟

NFT یا توکن غیرقابل تعویض، راهی برای نشان دادن جایگزین نداشتن یا منحصربه‌فرد بودن دارایی شماست. با تبدیل اثر هنری به NFT یا به‌طور کلی، اقلام دیجیتالی به توکن غیر‌قابل تعویض، ارزش آن دارایی به‌شدت افزایش پیدا می‌کند. در ادامه، با ما همراه باشید تا آموزش تبدیل آثار هنری به NFT را با هم مرور کنیم.

NFT، آینده آثار هنری

با وجود برخی نمونه‌های اخیر از سرقت و انتشار اشتباه آثار و هک شدن بازارهای NFT، توکن‌های غیرقابل تعویض آمده‌اند که بمانند و روز‌به‌روز، اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند. گالری‌ها کم‌کم نیاز به نمایش مجموعه‌های NFT را احساس می‌کنند و نمایشگاه‌هایی با‌کیفیت در حال راه‌اندازی هستند تا هنر دیجیتالی شما، بیش از پیش شگفت‌انگیز جلوه کند.

بااین‌حال، باید اذعان کنیم که موفقیت بی‌نظیر هنرمندانی مانند Beeple که با تبدیل آثار هنری به NFT، موفق شد ۶۹ میلیون دلار درآمد کسب کند، فراگیر نیست. اگر شما نیز به فکر تبدیل نقاشی به NFT یا به‌طور کلی، هرگونه اثر هنری به توکن غیرقابل تعویض هستید، انتظار نداشته باشید در کوتاه‌مدت درآمد نجومی کسب کنید. توجه کنید که قیمت گذاری NFT تابع اصول و قواعد خاصی است. در مقاله جداگانه‌ای درباره این موضوع بحث کرده‌ایم که برای مطالعه بیشتر می‌توانید به آن مراجعه کنید.

همچنین لازم است بدانید که هزینه‌های نسبتاً زیادی برای تولید، نگهداری و فروش NFT بر عهده شما خواهد بود. اگرچه برخی از بازارهای NFT اکنون امکان ضرب توکن غیرمثلی را بدون دریافت هزینه پشتیبانی فراهم می‌کنند و در واقع، هزینه آن را بر عهده خریدار می‌گذارند.

با وجود این، در حال حاضر هنرمندان، تصویرگران و طراحان بیشتری نسبت به هر زمان دیگر، از تبدیل آثار هنری به NFT درآمد کسب می‌کنند. سایت Nonfungible.com به‌تازگی گزارشی مبنی بر فروش NFT با ارزش بیش از ۱۵ میلیارد دلار در بلاکچین اتریوم در سال ۲۰۲۱ منتشر کرد؛ درحالی‌که رقم مربوط به سال ۲۰۲۰، تنها ۶۷ میلیون دلار بود.

با وجود منافع زیاد خرید و فروش NFT، بدون‌شک یادگیری اصول اولیه آن و نحوه تبدیل اثر هنری به NFT، انتخاب هوشمندانه‌ای محسوب می‌شود.

نحوه تبدیل آثار هنری به NFT و فروش آن‌ها

ابتدا باید NFT خود را بسازید یا به‌اصطلاح آن را «ضرب» کنید. برای تبدیل اثر هنری به NFT، دو پیش‌نیاز اصلی وجود دارد. باید یک پلتفرم خرید و فروش NFT و یک کیف پول که از آن برای مدیریت معاملات خود استفاده خواهید کرد، انتخاب کنید.

بازارهای خرید و فروش NFT

پلتفرم‌های آنلاین زیادی برای ساخت و فروش NFT وجود دارد. برخی از محبوب‌ترین بازارهای خرید و فروش NFT عبارتند از:

 • OpenSea
 • Rarible
 • Nifty Gateway
 • Foundation
 • VIV3
 • Axie Marketplace
 • NFT ShowRoom

بازارهای NFT صرفاً فروشگاه‌هایی برای خرید و فروش هنر دیجیتال نیستند، بلکه دریچه‌ای برای ورود به جامعه هنرمندان و مجموعه‌داران پرشورند.

بیشتر بخوانید: آموزش خرید و فروش NFT در پلتفرم Opensea

برای یافتن بهترین بازار NFT باید هزینه‌هایی را که از شما دریافت می‌شود، نوع اثر دیجیتالی که فروخته می‌شود و حتی بلاکچین و ارز دیجیتالی را که استفاده می‌شود، مدنظر قرار دهید. گزینه‌های زیادی برای انتخاب وجود دارد. بیشتر بازارهای NFT از بلاک‌چین اتریوم (ETH) استفاده می‌کنند؛ اما برخی از آن‌ها از ارزهای مخصوص خود استفاده می‌کنند و Gas Fee (کارمزد شبکه که باید برای ایجاد NFT خود بپردازید) کمتری دارند. همچنین به محیط زیست کمتر آسیب می‌رسانند. البته به این نکته نیز توجه کنید که NFT ایجادشده در هر شبکه بلاکچین، فقط در همان شبکه قابل خرید و فروش خواهد بود.

کیف پول دیجیتال

برخی از بهترین کیف پول های NFT عبارت‌اند از:

 • Coinbase
 • MetaMask
 • Torus
 • Portis
 • WalletConnect
 • MyEtherWallet
 • Fortmatic

برای فهم ساده‌تر مطلب، با مثالی از فرایند ساخت و فروش NFT در پلتفرم Rarible و با استفاده از کیف پول MetaMask، همراه ما باشید.

بیشتر بخوانید: راهنمای جامع کیف پول متامسک (MetaMask)

پیش از آغاز مثال، لازم است اشاره کنیم که می‌توانید از هریک از پلتفرم‌های مذکور و دیگر گزینه‌های موجود برای تبدیل آثار هنری به NFT استفاده کنید و در بیشتر این پلتفرم‌ها، روند مشابهی را دنبال خواهید کرد. توصیه می‌کنیم قبل از انتخاب پلتفرم مدنظر، حتماً هزینه‌های مربوطه را به‌دقت بررسی کنید.

مراحل ساخت و فروش NFT

۱. خرید ارز دیجیتال برای شارژ کیف پول

برای ساخت و فروش NFT به ارز دیجیتال نیاز دارید. همه پلتفرم‌های خرید و فروش NFT که در بالا ذکر شد، از شما می‌خواهند که برای ضرب کردن NFT، هزینه‌ای را پرداخت کنید.

مراحل ساخت و فروش nft با اتریوم

اتر (ETH)، ارز دیجیتال بومی بلاکچین منبع باز اتریوم، رایج‌ترین ارز مورد قبول برای این منظور است؛ زیرا اغلب پلتفرم‌های NFT در این شبکه راه‌اندازی شده‌اند.

اگر از قبل اتر (ETH) در کیف پول خود دارید، باید کیف پول خود را به پلتفرم NFT انتخابی متصل کنید و اگر ارز ندارید، لازم است که از یک صرافی ارز دیجیتال، مقداری اتر تهیه و آن را به کیف پول خود منتقل کنید.

همان‌طور که اشاره کردیم، گزینه‌های زیادی برای این کار وجود دارد؛ اما برای نشان دادن این روند، از کیف پول MetaMask که در قالب‌های افزونه مرورگر و برنامه موبایل در دسترس است، استفاده می‌کنیم. اگر ترجیح می‌دهید از پلتفرم دیگری استفاده کنید، یا اگر از قبل، کیف پول دیجیتال دارید، مستقیم به مرحله چهار بروید. در غیر این صورت، در مرحله بعد درباره نحوه تنظیم کیف پول و خرید ETH توضیح خواهیم داد.

۲. ایجاد کیف پول دیجیتال برای پرداخت هزینه‌های ابتدایی ساخت NFT

برای ایجاد یک کیف پول دیجیتال MetaMask که برای تبدیل آثار هنری به NFT ضروری است، باید به وب‌سایت آن بروید و روی دکمه «Download» کلیک کنید. اگر با رایانه کار می‌کنید، گزینه نصب افزونه مرورگر را انتخاب کنید؛ اما نرم‌افزار تلفن همراه نیز برای این کیف پول وجود دارد که در صورت تمایل، می‌توانید از آن استفاده کنید.

در ادامه، از شما خواسته می‌شود تأیید کنید که می‌خواهید «یک کیف پول جدید ایجاد کنید و عبارت بازیابی نمایش داده می‌شود» (عبارت بازیابی، مجموعه‌ای از کلمات است که می‌توانید از آن‌ها برای دستیابی و بازیافتن کیف پول ارز دیجیتال خود استفاده کنید). گزینه «Yes» را انتخاب کنید. سپس با تأیید شرایط سایت، ایجاد رمز عبور و انجام برخی اقدامات امنیتی ساده، کیف پول خود را راه‌اندازی می‌کنید.

۳. افزودن ارز دیجیتال به کیف پول

هنگامی که کیف پول MetaMask یا هر کیف پول دیجیتالی دیگری را راه‌اندازی کردید، باید مقداری ETH به آن اضافه کنید. اگر از قبل اتر ندارید، یکی از بهترین راه‌ها برای خرید اتر، مراجعه به صرافی ارز دیجیتال است. با باز کردن حساب در یک صرافی، می‌توانید به‌راحتی ETH را به کیف پول خود اضافه کنید.

بااین‌حال، این نکته را مدنظر قرار دهید که اتر نیز مانند ارزهای دیجیتال دیگر، نوسان زیادی دارد و تنها طی یک سال گذشته، ارزش آن ۲۶ درصد کاهش یافته است.

۴. اتصال کیف پول به یک بازار خرید و فروش NFT

بیشتر کیف پول‌های دیجیتال به روش مشابهی کار می‌کنند. هرکدام را که انتخاب کرده‌اید، باید آن را به پلتفرم خرید و فروش وصل کنید. ما در این مثال از Rarible استفاده می‌کنیم؛ اما بسیاری از بازارهای دیگر نیز وجود دارند و این فرایند در آن پلتفرم‌ها نیز به‌طور کلی مشابه آنچه خواهد بود که در ادامه توضیح می‌دهیم.

اتصال کیف پول به سایت rarible

به Rarible.com بروید. روی گزینه «Connect wallet» کلیک کنید.

اتصال متامسک به rarible

در صفحه بعدی، باید پلتفرم کیف پول خود را که در مثال ما MetaMask است، انتخاب کنید.

قبول قوانین و اتصال متامسک به راریبلی

پنجره جدیدی باز می‌شود که به شما اجازه می‌دهد کیف پول خود را به Rarible متصل کنید. روی گزینه «Next» و سپس «Connect» کلیک کنید، شرایط ارائه خدمات سایت را بپذیرید و تأیید کنید که بیش از سیزده سال سن دارید.

۵. بارگذاری فایل مدنظر برای تبدیل به NFT

اکنون که در کیف پول خود اتر دارید، آماده تبدیل آثار هنری به NFT هستید.

ایجاد ان اف تی

در سایت Rarible، روی دکمه «Creat» کلیک و انتخاب کنید که می‌خواهید اثر هنری خود را به‌عنوان اثری منحصربه‌فرد، فقط یک بار به فروش برسانید یا همان اثر را به چند نفر بفروشید.

فروش ان اف تی به یک نفر در rarible

در این مثال، گزینه «Single» (فروش اثر به‌صورت منحصربه‌فرد فقط به یک نفر) را انتخاب می کنیم.

آپلود فایل برای تبدیل به nft

اکنون برای ساخت توکن غیرمثلی و برای مثال، تبدیل نقاشی به NFT، باید فایل دیجیتالی آن نقاشی را در سایت بارگذاری کنید. Rarible فایل‌هایی با فرمت PNG، GIF، WEBP، MP4 و MP3 تا حجم ۱۰۰ مگابایت را می‌پذیرد.

۶. راه‌اندازی حراج برای NFT ساخته‌شده

راه‌اندازی حراج برای NFT ساخته‌شده

در قسمت بعدی فرم، باید نحوه فروش آثار هنری NFT خود را انتخاب کنید. سه گزینه وجود دارد:

 • Fixed price: به شما این امکان را می‌دهد که قیمتی ثابت تعیین کنید و NFT خود را فوراً بفروشید.
 • Unlimited auction: با انتخاب این گزینه، می‌توانید NFT خود را به مزایده بگذارید، پیشنهادهای خریداران را بررسی و بالاترین آن‌ها را انتخاب کنید.
 • Timed auction: حراجی است که فقط برای مدت زمان مشخصی ادامه دارد. برای ادامه مثال خود، این گزینه را انتخاب می‌کنیم.

با انتخاب نوع حراج به بخش نکته‌دار ماجرا می‌رسیم: تعیین حداقل قیمت. اگر NFT خود را خیلی ارزان بفروشید، کارمزدهای هنگفت، تمام سود شما را از بین می‌برند و احتمالاً حتی مجبور می‌شوید برای پوشش هزینه‌ها، از جیب خرج کنید. سپس در کادر بعدی، تعداد روزهای برگزاری حراج و تاریخ دقیق شروع آن را انتخاب می‌کنید.

سپس گزینه‌ای با عنوان «Unlock once purchased» می‌بینید که در صورت فعال‌سازی به شما این امکان را می‌دهد که نسخه‌ای کامل و با کیفیت بسیار عالی از اثر خود را از طریق یک صفحه‌ مخفی وب یا یک لینک دانلود، در اختیار خریدار قرار دهید. در زیر این گزینه، گیج‌کننده‌ترین قسمت با عنوان «Choose Collection» وجود دارد. این پرسشی بسیار فنی درباره نحوه راه‌اندازی بلاکچین است که توضیح آن در این مقاله نمی‌گنجد. گزینه پیش‌فرض در این قسمت «Rarible» خواهد بود و توصیه می‌کنیم این گزینه را تغییر ندهید.

۷. اضافه کردن توضیحات برای فروش NFT

اضافه کردن توضیحات برای فروش NFT

اکنون می‌توانید عنوان و توضیحاتی را به فروش خود اضافه کنید. برای به حداکثر رساندن شانس فروش توکن غیرمثلی‌تان، باید کمی وقت بگذارید و درباره این قسمت بیشتر فکر کنید. سپس تعیین کنید که چه میزان حق امتیاز از فروش مجدد اثر خود در آینده می‌خواهید.

باید اشاره کنیم که این اقدامی متعادل‌کننده است. از طرفی درصد بالاتر حق امتیاز به ازای هر فروش، در درازمدت درآمد بیشتری را برای شما به ارمغان می‌آورد؛ اما همچنین افراد را از فروش مجدد اثر شما باز می‌دارد؛ زیرا سود آن‌ها کمتر خواهد بود؛ در نهایت، فیلدی اختیاری برای افزودن مشخصات فایلتان وجود دارد. با تکمیل آن، کار شما تقریباً تمام شده است.

۸. پرداخت کارمزد فروش NFT

در مرحله آخر تبدیل آثار هنری به NFT و فروش آن‌ها، روی گزینه «Create Item» کلیک کنید و سپس به کیف پول خود متصل شوید تا کارمزد فروش NFT را پرداخت کنید.

نکته مهم درباره کارمزد فروش NFT

قبل از پرداخت کارمزد به این نکته توجه کنید که شاید در ابتدا، هزینه درنظرگرفته‌شده، کم به نظر برسد؛ اما این فقط شروع ماجراست. قبل از اینکه بتوانید جلوتر بروید، باید هزینه بیشتری بپردازید که در واقع، هزینه ایجاد NFT است و احتمال دارد کارمزد اولیه را تا چندبرابر افزایش دهد.

اگر شخصی NFT شما را بخرد، علاوه بر کارمزد تراکنش، باید کارمزدی برای فروش NFT به‌منظور انتقال پول از کیف پول خریدار به کیف پول خود بپردازید. به نظر ما، نحوه محاسبه هیچ‌کدام از این کارمزدها در سایت Rarible به‌طور کامل واضح نیست.

با وجود ماهیت گیج‌کننده فناوری بلاکچین، نوسانات شدید در ارزش ارزهای دیجیتال و شفافیت نداشتن در بازارهای خرید و فروش NFT، ارائه توضیحی ساده و مشخص درباره نحوه محاسبه کارمزد تبدیل آثار هنری به NFT و فروش آن‌ها، به موضوعی غیرممکن تبدیل شده است؛ بنابراین، پیشنهاد ما به شما این است که اگر هنرمند نیستند یا به دنبال روش مطمئن‌تری برای کسب سود از بازار NFT هستید، شانس خود را با استیکینگ NFT در پلتفرم‌های DeFi، امتحان کنید.

سؤالات متداول

۱. ضرب کردن (Minting) چیست؟

ضرب کردن اصطلاحی است که برای فرایند ایجاد یک ارز یا NFT در یک بلاکچین استفاده می‌شود. در NFT معمولاً در شبکه بلاکچین اتریوم است.

فرایند ضرب کردن، داده‌ها را در یک دفتر کل عمومی ثبت می‌کند که نمی‌توان آن را تغییر داد یا دستکاری کرد و می‌تواند NFT را حین انجام فروش‌های آتی دنبال و ردیابی کند. ضرب کردن معمولاً هزینه دارد (همان کارمزد شبکه که پیش‌تر به آن اشاره شد)؛ اما برخی از بازارها درباره نحوه، زمان و دریافت این هزینه از خریدار یا فروشنده، در حال ایجاد تغییراتی هستند.

۲. آیا کارمزد شبکه قابل اجتناب است؟

بله، برخی از بازارهای خرید و فروش امکان ضرب NFT را بدون دریافت کارمزد شبکه فراهم می‌کنند. از جمله این بازارها می‌توانیم به OpenSea و Rarible اشاره کنیم. این رویکرد اساساً کارمزد شبکه را از دوش سازنده برمی‌دارد و بر عهده خریدار می‌گذارد و درنهایت، خود را در هنگام فروش نشان می‌دهد؛ مانند مالیات بر ارزش افزوده.

برخی از بلاکچین‌ها هیچ مبلغی به‌عنوان کارمزد شبکه نمی‌گیرند یا حداقل کارمزد کمتری دریافت می‌کنند. این شبکه‌های بلاکچین عبارت‌اند از: Polygon در Opensea یا ImmutableX در Mintable. قبل از ضرب کردن یا خرید یک NFT، حتماً به کارمزدهای شبکه و بلاکچین و رمزارز مورد استفاده برای معامله آن دقت کنید.

۳. آیا بلاکچین‌های با کارمزد کم برای ایجاد NFT نیز وجود دارد؟

بله؛ بازارهای NFT اکنون جایگزین‌هایی برای اتریوم که کارمزدهای نسبتاً زیادی مطالبه می‌کند، ارائه می‌دهند. چنین بازارهایی عبارت‌اند از: Flow، Tezos و Polygon.

۴. آیا می‌توان آثار هنری NFT را به نمایش گذاشت؟

بله، نمایشگرهای جدید NFT همواره در حال عرضه‌اند. این نمایشگرها اساساً صفحه‌ نمایش‌های ۴K و ۵K هستند. بااین‌حال، بهترین‌ نمایشگرها، صفحه ‌نمایش‌های لمسی ضد تابش نور دارند تا آثار هنری را طوری نمایش دهند که انگار روی بوم قرار دارند. نمونه‌های خوب این نمایشگرها عبارتند از: The Frame محصول شرکت سامسونگ و همچنین صفحه نمایش‌های شرکت‌هایMeural  و Canvia. اگر قصد خرید چنین نمایشگرهایی را دارید، پیشنهاد می‌کنیم از بین مواردی انتخاب کنید که دارای بازار NFT داخلی و قابلیت اتصال کیف پول هستند.

کلام پایانی

NFTها ممکن است گیج‌کننده باشند. اطلاعات زیادی برای دریافت و اطلاعات نادرست زیادی نیز وجود دارند که باید از کنار آن‌ها عبور کنید. اگر شما نیز به‌عنوان هنرمند، قصد دارید وارد عرصه توکن غیرمثلی شوید و با تبدیل آثار هنری به NFT درآمد کسب کنید، راه پیچیده‌ای پیش‌ رو ندارید؛ اما حقیقت این است که برای کسب درآمد از آثار هنری خود در قالب NFT، باید ریسک کنید و امیدوار باشید که در صورت فروش اثرتان، با احتساب کارمزدهای ساخت و فروش، سود کرده باشید. ممنون که تا پایان مقاله همراهمان بودید. در پایان، سعی کردیم به برخی سؤالات متداول که ممکن است پرسش‌های شما نیز باشند، به ساده‌ترین شکل ممکن پاسخ دهیم.