تجربه تماس تلفنی رومینگ را داشته‌اید؟‌ اگر پاسخ مثبت است به خوبی می‌دانید که حتی یک دقیقه تماس رومینگ چه هزینه گزافی را به همراه دارد. در چنین شرایطی طبیعی است که بسیاری از افراد به سراغ راه‌های جایگزین مانند پیام‌رسان‌های با قابلیت تماس صوتی یا تصویری می‌روند. اما فناوری بلاک‌چین در قالب ارز Dent به این حوزه نیز ورود کرده است. هدف این ارز دیجیتال به زبان ساده ارزان‌تر کردن تماس‌های رومینگ تلفن همراه در سراسر دنیا است. در ادامه با ما همراه باشید تا به تشریح پروژه ارز دیجیتال دنت بپردازیم.

پروژه DENT Wireless چیست؟

دیتای تلفن‌های همراه در سراسر دنیا در انحصار اپراتورهای ارائه دهنده خدمات این حوزه است. اما وقتی پای فناوری بلاک‌چین به میان می‌آید، قطعا باید موضوع شکستن انحصار و تمرکززدایی نیز مطرح شود. پروژه ارز Dent در پی آن است که این انحصار را بشکند و داده‌های تلفن همراه را از اختیار شرکت‌های مخابرات در کشورهای گوناگون بیرون بیاورد. این پروژه مبتنی بر بلاک‌چین اتریوم راه‌اندازی شده است. در قالب آن کاربران می‌توانند به شکلی آزادنه داده‌های تلفن همراه را از هر کاربری بخرند و به دیگران بفروشند.

همه می‌دانیم که رومینگ داده‌ها از کشوری به کشور دیگر در قالب تلفن‌های همراه با چه دردسرهای زیادی همراه است و در عین حال چه هزینه‌های سنگینی را به دنبال دارد. پروژه ارز دیجیتال دنت آمده است که این مشکلات را یکی پس از دیگری برطرف کند و دست شرکت‌های مخابرات را از جیب کاربران بیرون بیاورد. برای ارائه این خدمات به صورت یکپارچه، عادلانه و سریع در سراسر دنیا از توکن Dent به عنوان سوخت اصلی این پروژه بلاک‌چینی استفاده می‌شود.

پروژه DENT Wireless

نحوه تبادل داده‌های تلفن همراه در پروژه DENT

در قالب پروژه DENT یک صرافی یا بازار افقی ایجاد شده است که تبادل داده‌های تلفن همراه در بستر آن رخ می‌دهد. از نظر تئوری، شخصی که مثلا از ایالات متحده به فرانسه سفر می‌کند، می‌تواند به سادگی وارد این صرافی شود و داده‌ها را از یک ساکن محلی، هتل یا سایر مشاغل خریداری کند. به این ترتیب کاربر آمریکایی برای برقراری تماس با تلفن همراه دیگر نیازی به پرداخت هزینه‌های سنگین رومینگ ندارد. این معامله برد – برد است؛ چرا که طرف فرانسوی در قالب این معامله ارز Dent به دست می‌آورد و طرف آمریکایی نیز در هزینه‌های رومینگ تماس‌های تلفنی خود صرفه‌جویی می‌نماید.

پلتفرم تبادل داده Dent به صورت غیر متمرکز اداره می‌شود. در همین راستا برای ایجاد انگیزه در کاربران به منظور فعالیت در زنجیره به عنوان گره، پاداش‌هایی در قالب ارز دیجیتال دنت در نظر گرفته شده است. این کاری است که در زنجیره‌های مشابهی مانند بیت کوین نیز انجام می‌شود. اما یک تفاوت مهم در اینجا وجود دارد؛ تمام توکن‌های دنت که در قالب پاداش پرداخت می‌شود، در حساب کاربری افراد ذخیره می‌گردد و قابل برداشت یا تبدیل نیست. بلکه از این پاداش‌ها صرفا می‌توان برای خرید داده‌های رومینگ استفاده نمود. این سیاست شاید تا حد زیادی با ذات غیر متمرکز فناوری بلاک‌چین در تضاد باشد.

DENTNet چیست؟

در سایت رسمی پروژه دنت برای ابتدای سال ۲۰۲۱ از DENTNet رونمایی شد که به دنبال تمرکززدایی بیشتر در صنعت مخابرات است. به این ترتیب که شبکه‌ای شامل پایگاه اطلاعاتی مشتریان و صورت حساب‌ها ایجاد شده است. واقعیت این است که اینکه چگونه DENT قصد دارد حجم عظیمی از زیرساخت مورد نیاز برای اجرای یک شبکه تلفن همراه را به صورت غیرمتمرکز بسازد، هنوز نامشخص است؛ اما احتمال دخالت استارلینک در این پروژه وجود دارد که به نظر می‌رسد سازگاری خوبی نیز با اهداف و ماهیت آن دارد.

ارز Dent چیست؟

تا اینجا شبکه پروژه دنت را بررسی کردیم. در ادامه لازم است تا با ارز Dent به عنوان توکن اصلی این شبکه نیز آشنا شویم. ارز دیجیتال دنت مبتنی بر بلاک‌چین اتریوم راه‌اندازی شده است. این توکن در جریان یک عرضه اولیه در ماه ژوئیه سال ۲۰۱۷ رونمایی شده. در این فرآیند حدود ۴.۳ میلیون دلار از محل فروش ۷۰ میلیارد توکن به قیمت ۰.۰۰۰۰۶ دلار تأمین مالی صورت گرفت.

ارز Dent چیست

مجموع تعداد کل توکن‌های دنت قابل عرضه برابر ۱۰۰ میلیارد است که از این بین حدود ۳۰ میلیارد توکن برای هزینه‌های نجاری، پرداخت پاداش‌ها و سایر هزینه‌های عملیاتی پروژه نزد صاحبان شرکت باقی می‌ماند. فردی به نام Tero Katajainen بنیان‌گذاری پروژه دنت وایرلس است که در زمینه مهندسی برق گرایش مخابرات تحصیل کرده است. مقر اصلی این شرکت نیز در هنگ کنگ واقع شده است.

نام پروژه ارز دیجیتال DENT Wireless
نماد ارز دیجیتال DENT
سازنده Tero Katajainen
زمان عرضه اولیه ژوئیه ۲۰۱۷

کاربران چگونه به شبکه Dent دسترسی دارند؟

برای دسترسی به شبکه ارز Dent ابتدا باید برنامه اختصاص این پروژه را از سایت رسمی آن دانلود کنید تا بتوانید توکن دنت را خریداری نمایید. در ادامه باید یک طرح صوتی خاص مربوط به کشور مورد نظرتان را از بین گزینه‌های موجود انتخاب کنید. در حال حاضر طرح‌ها در قالب بسته‌های ۵۰، ۱۰۰ و ۲۰۰ دقیقه‌ای عرضه می‌شوند. هر چند که باید توجه داشته باشید، زیرساخت‌های لازم برای برقراری تماس صوتی به کمک این شبکه در سراسر دنیا هنوز مهیا نیست و در حال حاضر صرفا این خدمات برای کشورهای محدودی ارائه می‌گردد.

پروژه دنت چه میزان در هزینه‌های رومینگ صرفه‌جویی می‌کند؟

خرید و استفاده از داده‌های رومینگ تلفن همراه در کشورهای مختلف به صورت دقیقه‌ای انجام می‌شود. بسته‌های دیتا نیز به ازای هر گیگابایت از حدود ۱۰ دلار آغاز می‌‌شوند. البته این قیمت‌هایی است که در حال حاضر در بازارهای بین‌المللی کشورهای اروپایی و آمریکایی وجود دارد. در قالب پروژه دنت تلفن‌های همراه شرکت‌های اپل، سامسونگ و برخی دیگر از برندهای معتبر پشتیبانی می‌شود (موبایل‌های هوآوی پشتیبانی نمی‌شوند) و تجربه نشان داده است که تا حدود ۸۰ درصد در هزینه‌های رومینگ در قالب پروژه ارز Dent صرفه‌جویی می‌شود. البته آزمون واقعی برای این پلتفرم زمای خواهد بود که با هجوم کاربران زیاد از سراسر دنیا مواجه شود. اگر تقاضای دیتا در این بازار از عرضه آن فراتر رود، طبیعی است که مشکلاتی برای آن ایجاد شده و هزینه تبادل دیتا افزایش پیدا خواهد کرد. باید منتظر ماند و دید که اصلا چنین اتفاقی می‌افتد یا خیر و اگر پاسخ مثبت است، واکنش این شبکه چه خواهد بود.

تاریخچه قیمت ارز Dent


در ادامه بد نیست که نگاهی به تاریخچه قیمت رمز ارز Dent از زمان عرضه تا به امروز بیندازیم. این توکن در نیمه دوم سال ۲۰۱۸ با قیمت ۰.۰۰۱۲ دلار در سایت کوین مارکت کپ ثبت شد. تا پایان سال روند رو به رشد خوبی را در پیش گرفت و در نهایت به قیمت ۰.۰۱۸ دلار رسید. این روند در دهه ابتدایی ژانویه ۲۰۱۸ شتاب زیادی به خود گرفت. به طوری که در ۹ ژانویه قیمت ارز دیجیتال دنت به حدود ۰.۰۹ دلار رسید.

در ادامه سال ۲۰۱۸ روند نزولی بر توکن Dent حاکم بود. به طوری که در پایان سال به قیمت ۰.۰۰۱ دلار رسید. در سال ۲۰۱۹ تا ماه مارس اوضاع برای دارندگان رمز ارز Dent بدتر شد و این توکن به محدوده قیمت ۰.۰۰۰۷۹ دلار رسید. اما در ادامه تا پایان ماه ژوئن به قیمت ۰.۰۰۲۶ دلار دست پیدا کرد. بار دیگر روند نزولی بر آن حاکم شد و این بار تا پایان سال ۲۰۱۹ به قیمت ۰.۰۰۰۱۶۷ دلار رسید. در تمام طول سال ۲۰۲۰ ارز Dent در محدوح رنج قیمتی در نوسان بود و در نهایت این سال را با قیمت ۰.۰۰۰۲ دلار تمام کرد.

سال ۲۰۲۱ مانند همه ارزهای دیجیتال دیگر برای توکن Dent نیز خوب آغاز شد و تا اوایل آوریل به قیمت ۰.۰۱۹ دلار رسید. اما در ادامه سال برای تداوم این روند ناکام ماند و به قیمت ۰.۰۰۳۹ دلار رسید. در حال حاضر نیز که در نیمه فوریه سال ۲۰۲۲ قرار داریم، این توکن به قیمت ۰.۰۰۲۲ دلار در حال خرید و فروش است.

از مجموع ۱۰۰ میلیارد ارز دیجیتال دنت قابل عرضه، بیش از ۹۹ میلیون توکن به فروش رسیده است. در همین راستا توکن Dent را ارزش بازار حدود ۲۳۰ میلیون دلار در جایگاه ۱۷۹ در بین ارزهای دیجیتال دیگر قرار دارد.

سؤالات متداول

۱. رمز ارز Dent را از کجا بخریم؟

ارز دیجیتال دنت را می‌توانید در صرافی‌هایی مانند باینسس، اف تی ایکس، Gate.io، صرافی کوکوین، یونی سواپ، کوینکس و دیپ کوین خریداری کنید.

۲. ارز دیجیتال دنت را در کدام کیف پول نگهداری کنیم؟

با توجه به اینکه ارز Dent بر بستر اتریوم راه‌اندازی شده است، بهترین کیف پول برای نگهداری از آن تراست والت، اتمیک والت و متامسک از نوع نرم‌افزاری و لجر و ترزور از نوع سخت‌افزاری به شمار می‌روند.

۳. تعداد هولدرهای رمز ارز Dent چقدر است؟

در زمان نگارش این مقاله (اواسط فوریه ۲۰۲۲) هولدرهای ارز دیجیتال دنت از ۷۷ هزار نفر فراتر رفته است.

کلام پایانی

در این مقاله به معرفی ارز Dent پرداختیم. با نگاهی مختصر به بازار داده‌های تلفن همراه در سراسر دنیا مشخص می‌شود که پای بازاری به ارزش بیش از ۸۳۵ میلیارد دلار وسط است. از طرفی دیگر رقیب اصلی پروژه Dent شرکت‌های مخابرات و اپراتورهای تلفن همراه در سراسر دنیا هستند که از قضا قدرت فوق‌العاده زیادی دارند. در نتیجه کار این پروژه برای غلبه بر رقبا فوق‌العاده سخت است و مسیری بسیاری ناهموار را پیش روی خود دارد. با این وجود پتانسیل و ظرفیت عظیمی در آن نهفته است که در صورت شکوفا شدن تحولات جدی را در عرصه داده‌های تلفن همراه در دنیا ایجاد خواهد کرد.