فناوری بلاک‌چین به ایجاد شفافیت در عرصه جریان اطلاعات و دیتا شناخته می‌شود. اما باید توجه داشته باشید که این همه ماجرا نیست. روی دیگر سکه فناوری بلاک‌چین رعایت حریم خصوصی کاربران است. پروژه اوسیس نتورک به عنوان یکی از پروژه‌های مبتنی بر بلاک‌چین به شمار می‌رود که با رویکرد رعایت حریم خصوصی کاربران طراحی و راه‌اندازی شده است. در قالب این پلتفرم علاوه بر میزبانی تعدادی زیادی برنامه غیر متمرکز، امکان مدیریت تراکنش‌های مالی و داده‌های گوناگون نیز وجود دارد. اگر می‌خواهید با پروژه ارز ROSE آشنا شوید. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

پلتفرم اوسیس نتورک (Oasis Network) چیست؟

اوسیس نتورک به عنوان یک پلتفرم مبتنی بر بلاک‌چین از نوع لایه اول است. این پلتفرم به صوتر غیر متمرکز و با مکانیزم اجماع اثبات سهام (Proof Of Stake) فعالیت می‌کند. این پلتفرم مانند اتریوم به عنوان میزبان برنامه‌های غیر متمرکز و قراردادهای هوشمند به شمار می‌رود. البته مزایای مهمی در مقایسه با اتریوم دارد که در ادامه بحث به آن‌ها اشاره می‌کنیم.

اوسیس نتورک به عنوان یک پلتفرم مبتنی بر بلاک‌چین از نوع لایه اول است

در پلتفرم‌های لایه اول مشکل مقیاس‌پذیری در سال‌های اخیر دردسرساز شده است. اما توسعه دهندگان پلتفرم اوسیس نتورک این مسئله را به خوبی درک کرده‌اند. به گونه‌ای که مکانیزم اجماع اثبات سهام را به دو زیر مجموعه تقسیم کرده‌اند. این دو بخش عبارت‌اند از:

۱. لایه Consensus

لایه اجماع یا Consensus، یک لایه امن و مقیاس‌پذیر است که توسط مجموعه‌ای غیر متمرکز از نودهای اعتبارسنج اداره می‌شود. این لایه مبتنی بر الگوریتم اجماع اثبات سهام کار می‌کند.

۲. لایه ParaTime

لایه پاراتایم به لایه اجماع متصل می‌شود. داده‌های مربوط به تراکنش‌ها ابتدا به لایه پاراتایم منتقل می‌شود. سپس این لایه به صورت خودکار داده‌ها را به صورت دسته‌ای به لایه اجماع منتقل می‌کند تا نودها کار اعتبارسنجی را انجام دهند و اطلاعات را روی شبکه بلاک‌چین ارز ROSE ذخیره کنند.

استفاده از این ایده باعث شده است که شبکه اوسیس نتورک قادر باشد حدود ۱۰۰۰ تراکنش را در هر ثانیه پردازش کند.

ویژگی‌های مهم شبکه اوسیس نتورک

سه ویژگی برجسته را می‌توان برای پلتفرم رمز ارز ROSE برشمرد که عبارت‌اند از:

۱. مقیاس‌پذیری

در بلاک‌چین اتریوم در حال حاضر حدود ۱۵ تراکنش در ثانیه پردازش می‌شود. این در حالی است که در پلتفرم اوسیس این عدد به ۱۰۰۰ تراکنش در ثانیه افزایش پیدا کرده است. به این ترتیب توان عملیاتی شبکه اوسیس به مراتب در مقایسه با اتریوم بیشتر است.

۲. رعایت حریم خصوصی

شبکه اوسیس نتورک از قراردادهای هوشمند محرمانه نیز پشتیبانی می‌کند. به این ترتیب افراد می‌توانند در محیط این پلتفرم فعالیت کنند و در عین حال داده‌های خود را به خوبی حفظ و حراست نمایند.

۳. تطبیق‌پذیری

توسعه دهندگان پلتفرم اوسیس ادعا می‌کنند که این شبکه را برای نسل‌های بعدی بلاک‌چین طراحی کرده‌اند. به این معنی که روی این شبکه هر اقدامی که در فناوری بلاک‌چین قابل انجام باشد را می‌توان انجام داد. در عین حال چابکی و قابلیت تنظیم در شبکه اوسیس نیز وضعیت مطلوبی به سر می‌برد.

ویژگی‌های مهم شبکه اوسیس نتورک

ارز ROSE چیست؟

ارز ROSE به عنوان توکن اختصاصی پلتفرم اوسیس نتورک به شمار می‌رود. ارز دیجیتال اسیس نتورک با سقف ۱۰ میلیارد توکن برای عرضه در نظر گرفته شده است. برای استفاده از خدمات لایه اجماع و پاراتیم و همچنین انجام تراکنش‌های مختلف در بستر پلتفرم اوسیس نتورک باید از این ارز دیجیتال استفاده کنید.

توزیع این توکن در پلتفرم اوسیس به صورت زیر در نظر گرفته شده است:

  • پاداش استیکینگ: ۲۳.۵ درصد
  • شرکای استراتژیک پروژه: ۵ درصد
  • توکن‌های فروخته شده به حامیان در سال ۲۰۱۸: ۲۳ درصد
  • مشارکت کنندگان در توسعه هسته مرکزی اوسیس نتورک: ۲۰ درصد
  • توسعه پروژه: ۱۰ درصد
  • جامعه اکوسیستم اوسیس نتورک: ۱۸.۵ درصد

راه‌های به دست آوردن رمز ارز ROSE

علاوه بر اینکه امکان خرید و فروش ارز Oasis Network از طریق صرافی‌ها وجود دارد، سه را دیگر نیز در پروژه برای به دست آوردن رمز ارز ROSE در نظر گرفته شده است که عبارت‌اند از:

  1. شرکت در چالش‌هایی که تیم توسعه دهنده از طریق شبکه‌های اجتماعی پلتفرم اوسیس بین اعضای جامعه برگزار می‌کند.
  2. با مشارکت در فرآیند استیکینگ در نقش نود اعتبارسنج در شبکه اوسیس می‌توانید پاداش خود را در قالب ارز دیجیتال اسیس نتورک دریافت کنید.
  3. مشارکت در برنامه ROSE Bloom Grants با هدف تأمین مالی برنامه‌های غیر متمرکز تعریف شده در شبکه اوسیس نتورک نیز می‌تواند منجر به دریافت پاداش در قالب ارز Oasis Network می‌شود.

کیف پول Oasis Web Wallet

در قالب پروژه اوسیس نتورک، کیف پول Oasis Web Wallet راه‌اندازی شده است که برای نگهداری و استیک کردن رمز ارز ROSE می‌توانید از آن استفاده کنید. این کیف پول در حال حاضر نسخه تحت وب دارد. پروتکل‌های امنیتی ویژه‌ای در طراحی آن اعمال شده است. امکان انتقال سریع دارایی‌ها را بین کیف پول‌های مختلف ایجاد می‌کند. همچنین کسانی که اقدام به استیک کردن بخشی از دارایی خود در این کیف پول نمایند از پاداش ۲۰ درصدی بهره‌مند می‌شوند.

در قالب پروژه اوسیس نتورک، کیف پول Oasis Web Wallet راه‌اندازی شده است

کیف پول Oasis Web Wallet به راحتی با کیف پول سخت افزاری لجر لینک می‌شود. همچنین نسخه افزونه مرورگر گوگل کروم این کیف پول نیز در سایت رسمی پلتفرم اوسیس نتورک در دسترس شماست. با نصب این افزونه می‌توانید خیلی راحت به کیف پول خود دسترسی داشته باشید. امنیت نسخه افزونه این کیف پول نیز در وضعیت مطلوبی قرار دارد.

بررسی تاریخچه قیمت ارز ROSE


تأمین مالی پروژه اوسیس نتورک در سال ۲۰۱۸ انجام شد. در جریان آن نیز ۱.۵ میلیارد توکن ROSE توسط حامیان پروژه خریداری شد. عرضه عمومی این توکن دو سال بعد در نیمه دوم سال ۲۰۲۰ انجام شد. نخستین بار رمز ارز ROSE با قیمت ۰.۰۳۸ دلار در سایت کوین مارکت کپ لیست شد. تا پایان سال ۲۰۲۰ تغییر قیمت چندانی را تجربه نکرد و سال ۲۰۲۱ را با قیمت ۰.۰۴ دلار آغاز کرد.

قیمت ارز دیجیتال اسیس نتورک تا نیمه ماه مارس سال ۲۰۲۱ به حدود ۰.۲۲۵۵ دلار رسید. اما بار دیگر روند نزولی در پیش گرفت و تا ابتدای جولای سال ۲۰۲۱ به قیمت ۰.۰۵ دلار رسید. این بار روند رو به رشد با شتاب بیشتری در پیش گرفت و در پایان سال ۲۰۲۱ به قیمت ۰.۴۴ دلار رسید. این ارز دیجیتال بر خلاف روند حاکم بر بازار در ابتدای سال ۲۰۲۲، تا نیمه ژانویه نیز به مسیر صعودی خود ادامه داد و به قیمت ۰.۵۶ دلار رسید. در حال نیز که اواسط فوریه قرار داریم با قیمت ۰.۳۵ دلار در حال خرید و فروش است.

ارز ROSE با ارزش بازار بیش از ۳.۶ میلیارد دلار در جایگاه ۷۸ در بین سایر ارزهای دیجیتال قرار دارد. همچنین تا کنون حدود ۳.۵ میلیارد از کل ۱۰ میلیارد توکن موجود عرضه شده است.

سوالات متداول

۱. رمز ارز ROSE را از کجا بخریم؟

ارز دیجیتال اسیس نتورک را می‌توانید از صرافی‌ کوینکس، صرافی کوکوین، Gate.io، بیت فینکس، بایننس، هات بیت و ال بانک خریداری کنید.

۲. بهترین کیف پول برای ذخیره ارز Oasis Network چیست؟

کیف پول تحت وب Oasis Web Wallet بهترین گزینه برای نگهداری یا استیک کردن ارز ROSE است. البته در سایت این صرافی کیف پول نرم افزاری BitPie و کیف پول سخت افزاری لجر نیز به عنوان دو گزینه مناسب دیگر برای نگهداری این ارز دیجیتال معرفی شده است.

۳. مزایای پلتفرم اوسیس نتورک نسبت به اتریوم چیست؟

در اوسیس نتورک امکان پردازش ۱۰۰۰ تراکنش در ثانیه وجود دارد. این در حالی است که اتریوم حدود ۱۵ تراکنش در ثانیه انجام می‌دهد. امکان پردازش موازی تراکنش‌های پیچیده در اوسیس نتورک وجود دارد؛ اما در شبکه اتریوم خبری از پردازش موازی نیست. حریم خصوصی در اوسیس نتورک در مقایسه با اتریوم به مراتب بهتر رعایت می‌شود.

کلام پایانی

در این مقاله به معرفی پلتفرم اوسیس نتورک و توکن اختصاصی آن یعنی ارز ROSE پرداختیم. سایت رسمی این پلتفرم اطلاعات تخصصی بسیار خوبی را در اختیار علاقه‌مندان قرار داده است. توصیه می‌کنیم که اگر در زمینه فناوری بلاک‌چین علاقه‌مند به مطالعه بیشتر هستید، حتما سری به سایت این پروژه و وایت پیپر آن بزنید. واقعیت این است که با وجود مزایای مهم پلتفرم اوسیس نتورک در مقایسه با اتریوم، هنوز سرمایه‌گذاری چندانی برای تعریف برنامه‌های غیر متمرکز در این شبکه انجام نشده است. رشد و توسعه این پروژه در گرو جذب برنامه‌های غیر متمرکز بیشتری است. باید منتظر ماند و دید که آیا در آینده می‌تواند توجهات بیشتری را به سمت خود جلب کند یا خیر.