اسپرد (Spread) چیست؟ نحوه محاسبه و اندیکاتور اسپرد

آموزش فارکس
اسپرد چیست

اگر قرار است خود را به‌عنوان تریدر فارکس معرفی کنید، پیش از هرچیز باید به زبان ساده تعریف کنید که اسپرد چیست. مفهوم اسپرد در فارکس از پایه‌ترین و درعین‌حال، مهم‌ترین اصطلاحاتی است که باید فرا بگیرید. درک صحیح از معنی Spread در مقایسه بروکرهای فارکس و همچنین انتخاب زمان مناسب برای خرید و فروش جفت ارزهای معاملاتی بسیار مهم است. به همین دلیل، تصمیم گرفتیم انواع اسپرد را مفصل بررسی کنیم و به پرسش‌های مختلف در این زمینه پاسخ دهیم. تا پایان با ما همراه باشید.

تعریف قیمت پیشنهاد فروش و درخواست خرید

برای پاسخ به این پرسش که اسپرد چیست، ابتدا باید با دو مفهوم دیگر آشنا شویم. شما در بازار فارکس اغلب با جفت ارزهای معاملاتی سروکار دارید. برای مثال، EUR/USD یکی از جفت ارزهای اصلی بازار است؛ ارزی که سمت چپ قرار می‌گیرد، به نام ارز پایه (Base Currency) و ارز دیگر که در طرف راست وجود دارد، به نام ارز متقابل (Counter Currency) شناخته می‌شود.

هنگام خرید و فروش در بازار فارکس، پیشنهاد معاملات به یکی از دو شکل زیر ارائه می‌شود که عبارت‌اند از:

 • قیمت پیشنهاد فروش (Bid): قیمتی است که در آن می‌توانید ارز پایه را بفروشید.
 • قیمت پیشنهاد خرید (Ask): قیمتی است که در آن می‌توانید ارز پایه را بخرید.

حال که این دو مفهوم مهم را شناختید، درک مفهوم اسپرد در فارکس برای شما آسان می‌شود.

اسپرد چیست؟

یکی از تبلیغات اغواکننده بروکرهای فارکس برای تریدرهای مبتدی، معامله کردن بدون کارمزد است. البته در سال‌های اخیر و با توجه به افزایش آگاهی معامله‌گران، این‌گونه تبلیغات رنگ باخته‌اند. تریدرهای تازه‌کار نیز خوشحال از اینکه می‌توانند بدون پرداخت کارمزد در فارکس فعالیت کنند، بروکر تبلیغ‌کننده را برمی‌گزینند. اما جا دارد به این پرسش فکر کنید که بروکرهای فارکس چگونه درآمدزایی می‌کنند.

درست است که بسیاری از بروکرها، کارمزد دریافت نمی‌کنند؛ اما با استفاده از اسپرد، درآمد شایان‌توجهی دارند. به زبان ساده، منظور از اسپرد در فارکس، تفاوت بین قیمت پیشنهاد فروش و قیمت پیشنهاد خرید است. بروکرها ارزها را با قیمتی بیشتر از آنچه خریده‌اند، به فروش می‌رسانند و از همین راه درآمد کسب می‌کنند. این کار دقیقاً شبیه همان روشی است که فروشگاه‌های صرافی برای درآمدزایی در پیش می‌گیرند.

نحوه محاسبه اسپرد

نحوه محاسبه اسپرد در بازار فارکس

تا اینجا متوجه شدیم که منظور از Spread چیست. حتماً این پرسش برای شما ایجاد می‌شود که نحوه محاسبه اسپرد به چه صورت است. واقعیت این است که نرخ اسپرد در هر بروکر با بقیه متفاوت است. اما در همه آن‌ها با محاسبه اختلاف قیمت پیشنهاد فروش و خرید، می‌توانید Spread به دست بیاورید. در ادامه، با بررسی انواع اسپرد، جزئیات بیشتری در این زمینه ذکر می‌کنیم.

اجازه دهید با ذکر مثالی ساده، آموزش محاسبه اسپرد را با هم بررسی کنیم. جفت ارز EUR/USD را در نظر بگیرید. فرض کنید در لحظه فعلی، قیمت پیشنهاد خرید برابر ۱/۲۲۳۹۴ و قیمت درخواست فروش نیز برابر  ۱/۲۲۳۹۱ است. در چنین شرایطی، بدیهی است که اسپرد معامله ۳/۰ پیپ است. حال باید به این موضوع بپردازیم که ارزش واقعی ۳/۰ پیپ چقدر است.

همان‌طور که می‌دانید، ۱ لات برابر با ۱۰۰ هزار واحد از ارز متقابل است. در جفت ارز معاملاتی مذکور، دلار ارز متقابل است. بنابراین، منظور از ۱ لات در اینجا ۱۰۰ هزار دلار است. اساساً ۱ پیپ برابر با ۰/۰۱ درصد از ۱ لات است. فرض کنید در معامله مذکور قصد داریم ۱ لات از جفت ارز معاملاتی را بخریم یا بفروشیم. بنابراین، ارزش ۱ پیپ برابر با ۱۰ دلار آمریکا می‌شود. بر اساس محاسبه، میزان اسپرد برابر ۳/۰ پیپ شد. پس، برای انجام این معامله باید ۳ دلار به‌عنوان اسپرد پرداخت کنید.

انواع اسپرد

بروکر‌های فارکس به دو دسته میز معاملات و غیرمیز معاملات تقسیم می‌شوند. برای آشنایی با آن‌ها پیشنهاد می‌کنیم مقاله بروکر فارکس چیست را مطالعه کنید. یکی از تفاوت‌های اصلی که بین این دو دسته می‌توان ذکر کرد، نحوه محاسبه اسپرد در معاملات است. بر این اساس، انواع اسپرد را می‌توان در دو گروه زیر دسته‌بندی کرد:

۱. اسپرد ثابت

بروکرهای میز معاملات معمولاً از اسپرد ثابت برای معاملات استفاده می‌کنند. بدیهی است در این روش، نرخ اسپرد برای جفت ارزهای مختلف همواره ثابت در نظر گرفته می‌شود. بروکر میز معاملات به‌عنوان یک طرف معامله با خریداران و فروشندگان سروکار دارد. به همین دلیل، خیلی راحت می‌تواند قیمت معاملات را به‌گونه‌ای کنترل کند که نرخ اسپرد همواره ثابت باقی بماند.

ثابت بودن اسپرد به تریدر کمک می‌کند هزینه‌های معامله خود را راحت‌تر پیش‌بینی و برآورد کند. در مقابل، تجربه نشان داده است فعالیت در بروکر با اسپرد ثابت برای تریدرهای تازه‌کار به‌مراتب آسان‌تر است. البته Fixed Spread خالی از ایراد نیست. میزان کنترل بروکر روی قیمت‌گذاری جفت ارزهای معاملاتی در پلتفر‌م‌های میز معاملات بسیار زیاد است. بنابراین، ممکن است در زمان ثبت سفارش مشاهده کنید که بارها قیمت‌های پیشنهادی دستخوش تغییر می‌شوند. چنین پدیده‌ای بین معامله‌گران با نام ریکوت (Requote) شناخته می‌شود. این اتفاق در زمان انتشار اخبار مهم در فارکس فکتوری، بیشتر رخ می‌دهد.

۲. اسپرد شناور

بروکرهای غیرمیز معاملات معمولاً از اسپرد شناور برای معاملات استفاده می‌کنند. نرخ اسپرد در این حالت ثابت نیست و ممکن است در زمان‌های مختلف، با توجه به میزان سفارش‌های فعال در بازار، تغییر کند. در این بروکرها دو طرف معامله، یعنی تأمین‌کننده نقدینگی و تریدرها، مستقیم با یکدیگر وارد معامله می‌شوند. بروکر فقط نقش واسطه را ایفا می‌کند. بدیهی است پیشنهاد قیمت در این بازار را بروکر انجام نمی‌دهد.

افزایش و کاهش نرخ اسپرد شناور تابع مستقیمی از میزان عرضه و تقاضا در بازار است. نوسانات Floating Spread نیز بسیار زیاد است. ممکن است در عرض چند دقیقه به‌صورت ناگهانی اسپرد یک جفت ارز معاملاتی خاص از ۱ پیپ به بیش از ۱۰ پیپ برسد یا برعکس.

هرچند نوسانات قیمت در این حالت زیاد است؛ اما هنگام سفارش‌گذاری دیگر با مشکل ریکوت شدن دست‌وپنجه نرم نخواهید کرد. علاوه بر آن، با خارج شدن بروکر از فرایند قیمت‌گذاری، عملاً همه‌چیز در اختیار معامله‌گران قرار می‌گیرد. این موضوع سبب رقابتی‌تر شدن فضای معاملاتی می‌شود. درعین‌حال، شناور شدن اسپرد برای معامله‌گران تازه‌کار که تجربه کافی ندارند، سبب افزایش هزینه‌های جانبی معاملات می‌شود. اگر از استراتژی اسکالپ تریدینگ استفاده می‌کنید، بی‌شک اسپرد شناور به ضرر شما تمام خواهد شد.

اندیکاتور محاسبه اسپرد (Spread Indicator)

تا اینجا بررسی کردیم که روش محاسبه اسپرد چیست؛ اما همان‌طور که دیدید، وقتی با اسپرد شناور سروکار دارید، دائماً این عدد دستخوش تغییر می‌شود. بنابراین محاسبه دستی آن کار آسانی نیست. خوشبختانه، یک اندیکاتور کاربردی برای این منظور وجود دارد که می‌توانید از آن استفاده کنید. این اندیکاتور در نسخه‌های مختلف پلتفرم معاملاتی متاتریدر در دسترس است. ابتدا متاتریدر را اجرا کنید و با طی مراحل زیر، Spread Indicator را یک‌بار برای همیشه فعال کنید:

اندیکاتور اسپرد در متاتریدر
 • از منوی بالای نرم‌افزار در بخش View، گزینه Terminal را انتخاب کنید.
دانلود اندیکاتور spread برای فارکس
 • پنجره‌ای پایین صفحه باز می‌شود؛ روی تب Code Base کلیک کنید.
 • فهرست اندیکاتورها به نمایش درمی‌آید؛ روی Spread Indicator کلیک راست کنید.
 • از پنجره بازشده روی گزینه Download کلیک کنید.
 • پس از دانلود، پنجره‌ای در صفحه به نمایش درمی‌آید؛ روی OK کلیک کنید.

با پشت سرگذاشتن مراحل پنچ‌گانه مذکور، کار به پایان می‌رسد و نرخ اسپرد هریک از جفت ارزهای معاملاتی در گوشه سمت چپ بالای نمودار قیمت با رنگ قرمز به نمایش درمی‌آید. پس از آن، دیگر به محاسبه دستی اسپرد نیاز نخواهید داشت.

تفاوت اسپرد و کمیسیون چیست؟

گاهی معامله‌گران بازار فارکس، دو مفهوم اسپرد و کمیسیون را یکسان در نظر می‌گیرند. هرچند هردوی آن‌ها ناظر به هزینه‌هایی هستند که باید به بروکر پرداخت کنید، درعین‌حال با یکدیگر تفاوت دارند. تا اینجا دانستیم که اسپرد چیست. برای آگاهی از تفاوت اسپرد و کمیسیون باید این عبارت دوم را نیز تعریف کنیم.

کمیسیون نوعی کارمزد است که بروکرها در برخی از حساب‌های خود به‌ازای حجم مشخصی از معاملات دریافت می‌کنند. معمولاً میزان کمیسیون به‌ازای هر لات به‌صورت شفاف به تریدرها اعلام می‌شود. برخی از بروکرها در حساب‌های معاملاتی فقط اسپرد شناور یا ثابت دریافت می‌کنند. برخی دیگر فقط کمیسیون تعیین می‌کنند. درحالی‌که بروکرهایی نیز هستند که هم اسپرد و هم کمیسیون را از معامله‌گران دریافت می‌کنند. این موضوع بسیار مهمی است که هنگام انتخاب بروکر باید مدنظر قرار دهید.

مقایسه بروکرهای فارکس از نظر اسپرد

مقایسه اسپرد بروکرهای فارکس

یکی از شاخصه‌های مهم برای انتخاب بهترین بروکر فارکس، میزان اسپرد دریافتی است. طبیعی است که به دنبال بروکرهایی باشید که نرخ اسپرد آن‌ها کمتر است. هرچند به دلیل شناور بودن نرخ اسپرد در بسیاری از بروکرها، کار راحتی برای مقایسه پلتفرم‌ها مختلف پیش‌رو ندارید. توصیه می‌کنیم حتماً در این زمینه از تجربیات بروکرهای حرفه‌ای استفاده کنید. دو مورد از بهترین بروکرهای فارکس برای ایرانیان که نرخ اسپرد کمی نیز دارند، آلپاری و لایت فارکس هستند. این بروکرها برای هریک از حساب‌های معاملاتی خود نرخ اسپرد متفاوتی در نظر گرفته‌اند. برای آگاهی از این موضوع پیشنهاد می‌کنیم دو مقاله بروکر آلپاری و بروکر لایت فارکس را مطالعه کنید.

کلام پایانی

در این مطلب بررسی کردیم که اسپرد چیست و چگونه محاسبه می‌شود. همچنین با انواع اسپرد آشنا شدیم. سعی کردیم به ساده‌ترین زبان ممکن آنچه را که باید درباره Spread بدانید، با ذکر مثال ارائه کنیم. برای خرید و فروش در بازار فارکس، باید به‌خوبی روی این قبیل مفاهیم مسلط شوید. پرسش‌ها و ابهامات خود را با ما در میان بگذارید. سعی می‌کنیم در کوتاه‌ترین زمان ممکن پاسخ‌گوی سؤالات شما عزیزان باشیم.

امتیاز شما به این محتوا

4.4 / 5. 42

میانگین امتیازات: 4.4/5
تعداد امتیاز: 42
در بهترین صرافی های ارزدیجیتال با تخفیف کارمزد ثبت نام کنید.

سوالات متداول

1اسپرد یعنی چه؟

اختلاف بین قیمت پیشنهاد فروش و قیمت درخواست خرید در هر جفت ارز معاملاتی را اسپرد می‌گویند.

2بهترین زمان برای معامله با اسپرد شناور چیست؟

معمولاً وقتی نقدینگی روی یک جفت ارز معاملاتی بالاست، نرخ اسپرد شناور کاهش پیدا می‌کند و زمان مناسب معامله کردن فرامی‌رسد.

3منظور از واید شدن اسپرد چیست؟

هرچه تفاوت بین قیمت پیشنهاد فروش و قیمت درخواست خرید افزایش پیدا کند، اسپرد افزایش می‌یابد. در اصطلاح رایج به این رخداد، واید شدن اسپرد می‌گویند.

دیدگاه خود را به اشتراک گذارید

حتما نظرت رو برای ما و دیگران بنویس
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • مختاری

  ۰/۰۱ درصد یک لات میشه ۱۰ دلار؟ یا ۰/۰۰۰۱ یک لات میشه ۱۰ دلار؟ من اشتباه می کنم یا شما اشتباه نوشتید؟ ندیدم کسی هم تو کامنت ها درباره اش بگه همه میگن فهمیدیم

  ۱۴۰۲/۰۵/۲۷ پاسخ
  • لوگو کامنت کلینیک سرمایه

   سلام جناب مختاری عزیز
   هر ۱ لات برابر است با ۱۰۰,۰۰۰ دلار که ۰.۰۱ درصد آن برابر با ۱۰ دلار است.

   ۱۴۰۲/۰۵/۲۹ پاسخ
   • مختاری

    ممنونم متوجه شدم، فقط اخرش رو نفهمیدم نوشتید: (اسپرد برابر ۳/۰ پیپ شد. پس، برای انجام این معامله باید ۳ دلار به‌عنوان اسپرد پرداخت کنید.) ۳ در ۱۰ مگه نباید ۳۰ دلار بشه؟ چون فرمودید هر پیپ برابر است با ۱۰ دلار.

    ۱۴۰۲/۰۶/۱۹ پاسخ
 • سیدعزیزی

  سلام .ببخشید ایا اسپرد باعث استاپ خوردن زود هنگام میشود؟
  و این که ایا کارگزاری هست که بشه اسپرد معامله رو جداگانه پرداخت کرد تا با معامله تداخل نداشته باشه؟؟

  ۱۴۰۲/۰۴/۲۸ پاسخ
  • لوگو کامنت کلینیک سرمایه

   سلام جناب عزیزی
   بله اسپرد در زمان هایی که اخبار مهم اقتصادی منتشر میشه و یا روزکاری در حال اتمام هستش ممکن افزایش داشته باشه و باعث استاپ خوردن بشه.
   بروکرها از دو بخش به درآمد میرسن :
   ۱- اسپرد
   ۲- کمیسیون
   حساب های ECN در بروکرها معمولا اسپرد شون نزدیک به صفر هست و کمیسیون ثابت دریافت میشه از معاملات که میتونید از این نوع حساب استفاده کنید.

   ۱۴۰۲/۰۴/۲۹ پاسخ
 • رضا

  کاش به جای این همه توضیح یک جمله گفته بودید که در زمان اسپرد بالا باید وارد معامله شد یا نه ، نیاز به محاسبه نداره ،چون زیر هر جفت ارز مقدار اسپرد هست خلاصه اینه به جای این همه توضیح اصل مطلب را ساده وروان بگید بهتره چون از زمان مدرسه همین دور باطل بوده ظاهرن هنوز هم تمام نشده.مرسی

  ۱۴۰۲/۰۳/۰۲ پاسخ
 • عباس

  سلام مرسی باابت توضحیات . پیپ ولیو رو چه جوری بدست بیاریم؟ تو ترییدنیگ ویو داره این امکان ؟

  ۱۴۰۲/۰۱/۰۸ پاسخ
  • لوگو کامنت کلینیک سرمایه

   سلام عباس عزیز
   میتونید در گوگل کلمه pip value calculator را جستجو کنید.

   ۱۴۰۲/۰۱/۱۲ پاسخ
 • سپهر

  خیلی عالی توضیح دادین ممنون

  ۱۴۰۱/۰۳/۱۲ پاسخ
  • لوگو کامنت کلینیک سرمایه

   سلام سپهر عزیز
   ممنون از اینکه این مطلب رو مطالعه کردی و نظرت رو ثبت کردی.

   ۱۴۰۱/۰۳/۱۲ پاسخ
 • محمد

  سلام و عرض ادب. بسیار مفید .متشکرم

  ۱۴۰۰/۰۶/۳۰ پاسخ
  • لوگو کامنت کلینیک سرمایه

   سلام محمد عزیز
   خواهش میکنم، خوشحالم که برات مفید بوده .

   ۱۴۰۰/۰۶/۳۰ پاسخ
 • بهنام

  سلام
  ضمن تشکر بابت مطلب اموزندتون
  میشه لطفا بگین چرا نیمه شب ها به وقت ما اسپرد ها افزایش پیدا میکنن؟

  ۱۴۰۰/۰۴/۱۵ پاسخ
  • لوگو کامنت کلینیک سرمایه

   سلام بهنام عزیز
   در اون تایم اگه توجه کرده باشی اصلا حجمی زیادی تو بازار نیست و بعضی افراد میتونن باعث حرکت های خیلی بزرگ بشن که البته چندین سال پیش این اتفاق افتاده
   به همین دلیل اسپرد واید میشه تا کسی نتونه دستکاری تو قیمت داشته باشه و باعث اتفاق بزرگی بشه .

   ۱۴۰۰/۰۴/۱۵ پاسخ
 • امیر

  ممنون بابت اندیکاتور اسپرد

  ۱۴۰۰/۰۳/۰۹ پاسخ
  • لوگو کامنت کلینیک سرمایه

   سلام وقت بخیر
   ممنون از شما امیر عزیز
   خوشحالم که براتون مفید بوده .

   ۱۴۰۰/۰۳/۰۹ پاسخ
 • پرویزقرائی

  سلام، آقا دمتون گرم، استفاده کردیم، عالی بود🙏👌🌹

  ۱۴۰۰/۰۲/۲۹ پاسخ
  • لوگو کامنت کلینیک سرمایه

   سلام روزتون بخیر جناب قرائی
   خوشحالم که براتون مفید بوده
   از اینکه نظرتون رو نوشتید صمیمانه سپاسگزارم

   ۱۴۰۰/۰۲/۲۹ پاسخ
 • عمرانی

  داخل دوره هایی که گذاشتین آیا در مورد اسپرد هم توضیح دادین؟

  ۱۴۰۰/۰۲/۰۸ پاسخ
  • لوگو کامنت کلینیک سرمایه

   سلام وقت بخیر
   خیر – در این مورد بزودی در دوره های مربوط به بازار فارکس صحبت خواهیم کرد

   ۱۴۰۰/۰۲/۰۸ پاسخ
 • دانیال

  من مواقعا نمی دونستم اسپرد در بازار فارکس چیه و چه کاربردی داره. ممنون از مقاله کاملتون.🙏

  ۱۴۰۰/۰۲/۰۳ پاسخ
  • لوگو کامنت کلینیک سرمایه

   سلام دانیال عزیز
   خوشحالیم که تونستیم بهت کمک کنیم تا نکته های جدید راجع به بازار فارکس یاد بگیری
   از اینکه نظرت رو برای ما ثبت کردی ازت ممنونیم

   ۱۴۰۰/۰۲/۰۳ پاسخ
 • حسینی

  اسپرد بیشتر در بازارهای مالی و ارزی مثل فارکس کاربرد داره درسته؟

  ۱۴۰۰/۰۱/۲۸ پاسخ
  • لوگو کامنت کلینیک سرمایه

   بله در بازار فارکس اسپرد برای تمامی جفت ارزها وجود داره؛ حتی زمانی که ما برای خرید ارز به صرافی مراجعه می کنیم اسپرد پرداخت می کنیم. اگه دقت کرده باشید همیشه بین قیمت خرید و فروش صرافی ها یک فاصله قیمتی وجود داره که این مبلغ همون اسپرد هستش.

   ۱۴۰۰/۰۱/۲۹ پاسخ
 • محمد

  بسیار جامع و کامل بود ممنون از شما

  ۱۳۹۹/۱۱/۰۷ پاسخ
  • لوگو کامنت کلینیک سرمایه

   سلام
   محمد عزیز از نظر شما بسیار ممنونیم و بسیار خوشحالیم که این مقاله برای شما مفید بوده است

   ۱۳۹۹/۱۱/۰۷ پاسخ
منو
جستجو ورود/ثبت نام سبد خرید
ورود/ ثبت نام
ارسال مجدد
درخواست مشاوره