معاملات بازار فارکس به صورت آنلاین انجام می‌شود. پلتفرم‌های معاملاتی گوناگونی در کشورهای مختلف وجود دارند که بستر آنلاین معامله در فارکس را فراهم می‌کنند. این پلتفرم‌های معاملاتی با نام کارگزاری یا بروکر فارکس شناخته می‌شوند. یکی از نخستین چالش‌هایی که هر معامله‌گر برای فعالیت در فارکس با آن مواجه می‌شود، انتخاب بهترین بروکر فارکس است. اهمیت این مسئله در ایران دوچندان است؛ زیرا به دلیل محدودیت‌های ناشی از تحریم‌ها، بسیاری از بروکرهای معتبر جهانی به تریدرهای ایرانی اجازه فعالیت نمی‌دهند. در این مطلب بررسی می‌کنیم که بروکر فارکس چیست و چگونه باید بهترین بروکر فارکس در ایران را انتخاب کنید. تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

بروکر فارکس چیست؟

بروکر فارکس به عنوان یک واسطه بین معامله گر و بازار قرار دارد و با ارائه خدمات متنوع امکان معامله کردن را برای تریدرها فراهم می کند.

برای پاسخ به پرسش بروکر چیست به زبان ساده، کار چندان پیچیده‌ای در پیش نداریم. در هر بازاری مانند بورس، ارز دیجیتال و فارکس، معاملات در بستر آنلاین انجام می‌شود؛ به همین دلیل، به پلتفرم‌هایی نیاز است که خریداران، فروشندگان و تأمین‌کنندگان نقدینگی در آن حضور پیدا کنند.

این پلتفرم معاملاتی در بازار فارکس با نام بروکر شناخته می‌شود. هر بروکر معمولاً یک هسته معاملاتی دارد که قیمت دارایی‌ها را به‌طور لحظه‌ای به‌روزرسانی می‌کند.

خریداران و فروشندگان از طریق تلفن همراه هوشمند، رایانه و …، با کمک اینترنت به پلتفرم‌های معاملاتی متصل می‌شوند. تمام سفارش‌ها پس از ثبت به دفترچه سفارش (Ordre Book) بروکر انتقال می‌یابند.

سپس خریداران و فروشندگان متناظر با توجه به قیمت‌های پیشنهادی بروکر به یکدیگر متصل می‌شوند؛ درنتیجه، معاملات به صورت خودکار انجام می‌شود. بروکر نیز معمولاً در ازای انجام معاملات، کمیسیون یا اسپرد دریافت می‌کند.

انواع بروکر فارکس

بروکرها به دو دسته Dealing Desk و Non Dealing Desk تقسیم بندی می شوند.

تا اینجا بررسی کردیم بروکر فارکس چیست. انواع بروکرها را می‌توان به دو دسته کلی تقسیم کرد که عبارت‌اند از:

۱. بروکر میز معاملات (Dealing Desk)

در این بروکرها شما به‌عنوان خریدار یا فروشنده معمولاً به صورت مستقیم با بروکر سروکار دارید. به عبارت دیگر، طرف دوم معاملات در این دسته از پلتفرم‌های معاملاتی، بروکر است. فرض کنید قصد دارید صد هزار از جفت ارز EUR/USD را بخرید. پس از ثبت سفارش، به صورت مستقیم از بروکر خرید را انجام می‌دهید. در زمان فروش نیز این بروکر است که نقش خریدار سفارش شما را بازی می‌کند. این بروکر‌ها در اصطلاح به‌عنوان بازارساز یا مارکت میکر شناخته می‌شوند.

در این پلتفرم‌های معاملاتی، معمولاً اسپرد با نرخ ثابت در نظر گرفته می‌شود. نکته اساسی در زمان خرید و فروش در بروکر، میز معاملات آن است. دقت کنید نرخ خرید و فروش دارایی‌ها در کارگزاری با نرخ واقعی در بازار بین بانکی تفاوت نداشته باشد؛ زیرا ممکن است بروکر برای دریافت سود بیشتر از محل معاملات، قیمت‌ها را تا حدی دستکاری کند.

۲. بروکر غیر میز معاملات (Non Dealing Desk)

نوع دیگری از بروکرها نیز وجود دارند که فقط نقش واسطه را بازی می‌کنند. به عبارت دیگر، این پلتفرم‌های معاملاتی به‌هیچ‌وجه یک طرف معامله نقش‌آفرینی نمی‌کنند؛ بلکه فقط سفارش‌های خریداران و فروشندگان را در یک هسته معاملات پردازش و آن‌ها را با یکدیگر لینک می‌کنند.

گاهی اوقات تأمین‌کنندگان نقدینگی مانند بانک‌ها و مؤسسات مالی نیز در این بروکرها نقش ویژه‌ای ایفا می‌کنند؛ به‌گونه‌ای که بروکر سفارش‌ها را مستقیم از طریق این هسته معاملات به بازار بین بانکی انتقال می‌دهد. در این بروکرها معمولاً کمیسیون با نرخ ثابت یا شناور از معامله‌گران در ازای خرید و فروش دریافت می‌شود.

نقش مهم بروکرها در بازار فارکس

در بازار فارکس، بسیاری از بروکرها به‌عنوان واسط بین تریدرها و بازار جهانی مبادلات ارزی، نقش مهمی ایفا می‌کنند. در واقع بروکرها پلی بین تریدرها و نقدینگی موجود در بازار هستند و امکان استفاده از فرصت‌های معاملاتی مختلف را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند. خرید و فروش جفت ارزها یکی از بخش‌های ضروری فعالیت در بازار فارکس است و این بروکرها هستند که امکان آن را در اختیار تریدرهای خرد قرار می‌دهند.

خدمات بروکرهای فارکس

ازجمله امکانات و خدماتی که بروکرهای فارکس در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند، می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 • پلتفرم معاملاتی برای خرید و فروش جفت ارزها و دیگر دارایی‌های قابل معامله؛
 • ابزارهایی مثل حد سود و حد ضرر برای مدیریت ریسک؛
 • اهرم یا لوریج برای معامله با سرمایه بیشتر؛
 • امکانات و ابزارهای تحلیلی مثل چارت و اندیکاتورهای تکنیکال؛
 • منابع آموزشی مختلف برای آشنایی مشتریان تازه‌کار با فارکس؛
 • ارائه خدمات پشتیبانی مشتریان و رسیدگی به مشکلات کاربران؛
 • پلتفرم کپی تریدینگ؛
 • پلتفرم ربات تریدینگ؛
 • انواع حساب‌های معاملات برای تریدرهای گوناگون.

ویژگی‌های بهترین بروکر فارکس

از ویژگی های یک بروکر خوب می توان به رگوله بودن، پشتیبانی خوب، اسپرد کم و ... اشاره کرد.

در ادامه بحث باید به این پرسش پاسخ دهیم که ویژگی‌های بهترین بروکر فارکس چیست. بسیاری از تریدرهای تازه‌کار در انتخاب کارگزاری مناسب با مشکل مواجه می‌شوند؛ موضوعی که با در نظر گرفتن خصوصیات بروکر استاندارد، می‌توان تا حد زیادی آن را مدیریت کرد. در اینجا هفت مورد از مهم‌ترین ویژگی‌هایی را بررسی می‌کنیم که در زمان انتخاب بروکر فارکس باید مدنظر قرار دهید.

۱. رگوله بودن بروکر

در مقاله جداگانه‌ای مفصل به این سؤال پاسخ داده‌ایم که رگوله چیست؟ برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به آن مقاله مراجعه کنید. از نظر معامله‌گران بازار فارکس، رگوله بودن بروکر معیار مهمی برای اعتبار آن است. رگولاتور نهادی نظارتی است که روی نحوه فعالیت بروکر نظارت می‌کند. همچنین معمولاً دارایی تریدرها را تا مقدار مشخصی بیمه می‌کند.

تعداد بروکرهای رگوله که با ایران کار می‌کنند، محدود است؛ اما می‌توانید گزینه‌های نسبتاً مطمئنی را پیدا کنید؛ بنابراین، توصیه می‌کنیم در گام اول برای انتخاب بروکر فارکس، حتماً پلتفرم‌هایی را انتخاب کنید که رگوله‌های معتبر دارند.

۲. پشتیبانی مناسب

پشتیبانی آنلاین و ۲۴ساعته از ویژگی‌های بهترین بروکر فارکس است. کاربران باید آسوده‌خاطر باشند که می‌توانند در تمام لحظات شبانه‌روز پاسخ سؤالات خود را از بروکر دریافت کنند. با تحقیقی ساده درباره هر بروکر در اینترنت، می‌توانید از نظرات کاربران دیگر درباره کیفیت پشتیبانی آن آگاه شوید. برخی از بروکرها که با ایران کار می‌کنند، پشتیبانی اختصاصی به زبان فارسی را نیز در نظر می‌گیرند. توصیه می‌کنیم به‌هیچ‌وجه به سراغ بروکری نروید که پشتیبانی خوبی ندارد.

۳. نقدینگی زیاد

وقتی تعداد کاربران در یک بروکر زیاد باشد و حجم معاملات زیادی در آن جریان پیدا کند، می‌توان ادعا کرد نقدینگی مناسب دارد. در پاسخ به این پرسش که نقش نقدینگی در انتخاب بروکر فارکس چیست، باید گفت که وقتی نقدینگی در یک پلتفرم زیاد باشد، نقدشوندگی معاملات نیز به همان نسبت افزایش پیدا می‌کند؛ درنتیجه بسیار راحت‌تر می‌توانید برای معاملات خود، خریدار یا فروشنده پیدا کنید.

۴. ارائه امکانات و ابزارهای معاملاتی متنوع

بروکرها برای جلب توجه معامله‌گران معمولاً امکانات متنوعی را در اختیار آن‌ها قرار می‌دهند. بسیاری از بروکر‌ها برای ارائه رابط کاربری به معامله‌گران از نرم‌افزار متاتریدر استفاده می‌کنند. این نرم‌افزار قابلیت‌های کم‌نظیری دارد که تجربه آسان و لذت‌بخشی را از خرید و فروش برای تریدرها رقم می‌زند.

در کنار آن، امکانات دیگری مانند ربات تریدینگ، کپی تریدینگ و حساب دمو برای معاملات آزمایشی، ازجمله دیگر قابلیت‌هایی هستند که بروکرهای برتر در اختیار تریدها قرار می‌دهند. نکته مهم دیگر که باید هنگام مقایسه بروکرها مدنظر قرار دهید، میزان اهرم‌های معاملاتی است که پلتفرم‌های معاملاتی مختلف از آن‌ها پشتیبانی می‌کنند.

۵. اسپرد یا کمیسیون مقرون‌به‌صرفه

اسپرد به زبان ساده به اختلاف بین قیمت پیشنهادی بروکر برای خرید و فروش دارایی‌ها در پلتفرم‌های از نوع میز معاملات گفته می‌شود. بدیهی است هرچه اسپرد کمتر باشد، به نفع معامله‌گران است.

در بروکرهای از نوع غیر میز معاملات نیز کارمزد یا کمیسیون دریافت می‌شود؛ کمیسیون‌هایی که گاهی نرخ ثابت و گاهی اوقات نیز مقدار شناور دارند. حتماً قبل از انتخاب بروکر درباره میزان اسپرد و کمیسیون آن تحقیق کنید تا گزینه مقرون‌به‌صرفه را برگزینید.

۶. تنوع دارایی‌های قابل معامله

بخش عمده معاملات فارکس مربوط به انواع جفت ارز است؛ اما داستان به اینجا ختم نمی‌شود. معمولاً بروکرهای فارکس امکان خرید و فروش شاخص‌های مهم سهام (داوجونز، S&P 500 و …)، کامودیتی‌ها (طلا، نقره، مس، نفت و …) و ارزهای دیجیتال (بیت کوین، اتریوم و …) را نیز فراهم می‌کنند. اگر مایل‌اید علاوه بر جفت ارزهای معاملاتی، دارایی‌های دیگر را نیز خرید و فروش کنید، حتماً در زمان انتخاب بروکر فارکس این موضوع را مدنظر قرار دهید.

۷. واریز و برداشت وجه آسان از بروکر

در ادامه بحث ویژگی‌های بهترین بروکر فارکس چیست، به نکته مهمی می‌رسیم که معمولاً کمتر به آن پرداخته می‌شود. متأسفانه، برخی از تریدرها عنوان می‌کنند که بروکر‌هایی در زمان واریز و به‌ویژه برداشت وجه از حساب کاربری، محدودیت‌های زیادی ایجاد می‌کنند.

محدودیت‌هایی که بدون ضابطه و اطلاع‌رسانی خاصی اعمال می‌شوند و گاهی مدت‌ها زمان می‌برد تا کاربر بتواند دارایی خود را از حساب کاربری در بروکر برداشت کند. حتماً در زمان تحقیق برای انتخاب بروکر، این موضوع را در نظرات کاربران مختلف با دقت دنبال کنید تا بعدها با مشکل روبه‌رو نشوید.

بروکرهای فارکس چگونه درآمد کسب می‌کنند؟

بروکرهای فارکس به شیوه‌های مختلفی کسب درآمد می‌کنند و جریان درآمدی آن‌ها صرفاً به یک منبع خاص وابسته نیست. ازجمله روش‌های کسب درآمد بروکرهای فارکس می‌توان به این موارد اشاره کرد:

اسپرد

اسپرد (Spread) از منابع اصلی درآمد بروکرهای فارکس محسوب می‌شود. اسپرد در واقع اختلاف بین قیمت پیشنهادی و درخواستی خریداران و فروشندگان است که هنگام باز کردن معامله به حساب بروکر واریز می‌شود. تعداد معاملاتی که به‌صورت روزانه در بازار فارکس انجام می‌شود، بسیار زیاد است، به همین دلیل، اسپرد از منابع درآمد پایدار و دائمی برای بروکرها به‌حساب می‌آید.

کمیسیون معاملات

بروکرهای فارکس علاوه بر اینکه از اسپرد سود می‌برند، مقداری کمیسیون نیز در هر معامله دریافت می‌کنند. میزان کمیسیون معمولاً عدد ثابتی است که برحسب درصد بیان می‌شود و هر بروکر بسته به سیاست‌های خود، آن را مشخص می‌کند. ممکن است یک بروکر در برخی از حساب‌های معاملاتی به‌جای اسپرد، فقط کمیسیون دریافت کند.

البته بعضی بروکرها میزان کمیسیون را بسته به حجم معاملات تغییر می‌دهند و سقف مشخصی نیز برای آن تعیین می‌کنند تا تریدرها و سرمایه‌گذاران تمایل بیشتری به وارد کردن سرمایه‌های حجیم داشته باشند. کمیسیون‌ها نیز یکی از منابع درآمد نسبتاً ثابت برای بروکرها محسوب می‌شوند.

ارائه اهرم یا لوریج

یکی از خدماتی که بروکرهای فارکس در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند، اهرم یا لوریج (Leverage) است. لوریج به کاربران اجازه می‌دهد تا با سرمایه‌ای چند برابری نسبت به سرمایه اصلی خود، معامله کنند. بنابراین، هم‌زمان که ظرفیت سوددهی معاملات چند برابر می‌شود، ریسک معاملات و احتمال ضرر کردن آن‌ها نیز افزایش می‌یابد. این موضوع موجب افزایش درآمد بروکرها از معاملات ضررده کاربران می‌شود.

ارائه خدمات اضافی

علاوه بر کسب درآمد از معاملات، بعضی بروکرهای فارکس خدمات اضافی مثل منابع آموزشی یا ابزارهای پولی برای تحلیل در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهند. این سرویس‌ها نیز با اینکه منبع درآمد اصلی بروکرها نیستند، می‌توانند بخشی از جریان درآمدی آن‌ها در بلندمدت باشند. این خدمات علاوه بر درآمد مستقیمی که برای بروکر دارند، کاربران و مشتریان بیشتری را به استفاده از خدمات بروکرها ترغیب می‌کنند و به‌صورت غیرمستقیم درآمد بروکر را افزایش می‌دهند.

 شرایط استفاده از بروکرها برای کاربران ایرانی

از مشکلات مهم کاربران ایرانی برای فعالیت در بازار فارکس، وجود تحریم‌ها و محدودیت‌های مالی و دسترسی نداشتن به سرویس‌های بانکی بین‌المللی است. بسیاری از بروکرها برای سرویس‌دهی به مشتریان بین‌المللی خود باید از قوانین مالی آمریکا پیروی کنند. بنابراین، کاربران ایرانی امکان فعالیت در آن‌ها را ندارند.

کاربران ایرانی باید از بروکرهایی استفاده کنند که یا امکان احراز هویت با مدارک ایرانی را داشته باشند یا بدون نیاز به احراز هویت به آن‌ها اجازه فعالیت و خرید و فروش بدهند. بروکرهایی مثل آلپاری، لایت فارکس، و فیبوگروپ امکان احراز هویت با مدارک ایرانی را دارند.

علاوه بر احراز هویت، کاربران ایرانی باید روش‌های واریز و برداشت بروکرها را بررسی کنند. معمولاً بروکرها روش‌های مختلفی برای واریز و برداشت دارند و بسیاری از آن‌ها از وب مانی، پرفکت مانی، پی‌پل، ارزهای دیجیتال، و غیره پشتیبانی می‌کنند. بروکرها برای ارائه خدمات ریالی نیز از پلتفرم‌های واسط مثل صرافی تاپ چنج یا دیگر صرافی‌های آنلاین ایرانی استفاده می‌کنند.

برای انتخاب بروکر در فارکس به چه نکاتی باید توجه کنیم؟

انتخاب بروکر مناسب از مراحل مهم فعالیت در بازار فارکس است. با توجه به اینکه بروکرهای زیادی در این بازار فعالیت دارند، ممکن است انتخاب بروکر مناسب برای کاربران کمی سخت باشد. در نظر گرفتن نکات زیر، کمک می‌کند تا راحت‌تر بتوانید بروکر مناسب خود را انتخاب کنید:

 • رگوله بودن و پیروی بروکر از قوانین مالی رگولاتورها؛
 • پشتیبانی از جفت ارزها و شاخص‌های متنوع؛
 • تعداد زیاد کاربران و حجم فراوان معاملات؛
 • کم بودن کمیسیون‌ها و اسپرد معاملات؛
 • ارائه حساب دمو و حساب‌های معاملاتی متنوع؛
 • تنوع روش‌های واریز و پرداخت؛
 • تنوع پلتفرم‌های معاملاتی برای سیستم‌عامل‌های مختلف؛
 • ارائه منابع آموزشی، برگزاری وبینار، و غیره؛
 • ارائه خدمات پشتیبانی ۲۴ ساعته.

معرفی بهترین بروکرهای فارکس

از بهترین بروکرهای فارکس میتوان به آلپاری، لایت فایننس، ویندزور و آمارکتس اشاره کرد.

بروکرهای مختلفی در بازار فارکس فعالیت دارند، اما همه آن‌ها به کاربران ایرانی سرویس‌دهی ندارند. از بهترین بروکرهای فارکس برای ایرانی‌ها می‌توان به این موارد اشاره کرد:

بروکر آلپاری

لوگو بروکر آلپاری
بروکر آلپاری
۴.۴
دسترسی به بازار کریپتو و فارکس
پشتیبانی فارسی
واریز و برداشت ریالی
ثبت‌نام به همراه تخفیف کارمزد

آلپاری (Alpari) از بروکرهای قدیمی بازار فارکس است که در آن، احراز هویت با مدارک شناسایی ایرانی امکان‌پذیر است. آلپاری سابقه‌ای ۲۴ ساله دارد و حضور بیش از دو میلیون کاربر فعال در آن، نشان‌دهنده اعتبار آن در میان تریدرهاست. ثبت نام و احراز هویت در آلپاری به‌راحتی و با پشتیبانی از زبان فارسی انجام می‌شود.

حساب‌های معاملاتی آلپاری تنوع زیادی دارد و علاوه بر حساب دمو یا آزمایشی، امکان معامله با حساب نانو، استاندارد، ای‌سی‌ان (ECN)، و پرو ای‌سی‌ان (Pro ECN) در آن فراهم شده است. کاربران ایرانی آلپاری می‌توانند با روش‌های مختلفی مثل صرافی تاپ چنج، صرافی ارز دیجیتال گرین چنج، وب مانی، نت‌لتر، و … واریز و برداشت‌های خود را انجام دهند.

بروکر لایت فارکس

لوگو بروکر لایت فایننس
بروکر لایت فایننس
۴.۵
دسترسی به بازار کریپتو و فارکس
پشتیبانی فارسی
واریز و برداشت ریالی
ثبت‌نام به همراه تخفیف کارمزد

لایت فارکس (Liteforex) نیز مثل آلپاری از انتخاب‌های قدیمی کاربران ایرانی است که بیش از هجده سال از آغاز فعالیت آن در بازار فارکس می‌گذرد. ثبت نام و احراز هویت در لایت فارکس برای کاربران ایرانی بدون مشکل و با پشتیبانی از زبان فارسی انجام می‌شود. واریز و برداشت بروکر لایت فارکس به شیوه‌های مختلفی ازجمله صرافی تاپ چنج، وب مانی، پرفکت مانی، و ارز دیجیتال قابل انجام است. لایت فارکس حساب‌های معاملاتی متنوعی دارد و امکان معامله جفت ارزهای مختلف، فلزات، نفت، سهام، و شاخص‌های سهام را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد.

آمارکتس

لوگو بروکر آمارکتس
بروکر آمارکتس
۴.۳
دسترسی به بازار کریپتو و فارکس
پشتیبانی فارسی
واریز و برداشت ریالی
ثبت‌نام به همراه تخفیف کارمزد

از دیگر بروکرهایی که به کاربران ایرانی سرویس‌دهی می‌کنند، می‌توان به بروکر آمارکتس (AMarkets) اشاره کرد. آمارکتس از سال ۲۰۰۷ فعالیت خود را در بازار فارکس آغاز کرد و امکان معامله با انواع حساب‌های معاملاتی استاندارد، اسپرد ثابت، ای‌سی‌ان، ارز دیجیتال، یا کریپتو را دارد.

آمارکتس نیز از جفت ارزهای مختلف، فلزات، کالاها، سهام، و ارزهای دیجیتال مختلف پشتیبانی می‌کند. اسپرد و کمیسیون پایین، پشتیبانی از سیستم‌عامل‌های مختلف موبایل و دسکتاپ، و امکان ثبت نام و احراز هویت با شماره و مدارک ایرانی از ویژگی‌های مهم بروکر آمارکتس است. واریز و برداشت‌های آمارکتس هم به صورت ریالی و هم کریپتویی یا با ارز دیجیتال امکان‌پذیر است.

بروکر ویندزور

لوگو بروکر ویندزور
بروکر ویندزور
۴.۴
دسترسی به بازار کریپتو و فارکس
پشتیبانی فارسی
واریز و برداشت ریالی
ثبت‌نام به همراه تخفیف کارمزد

ویندزور (Windsor) بیش از ۳۵ سال پیش خدمات خود را در زمینه معاملات فارکس آغاز کرد. ویندزور برخلاف دیگر بروکرهای مشهور، تنها دو نوع حساب پرایم (Prime) و حساب زیرو (Zero) ارائه می‌کند. این حساب‌ها امکان معامله جفت ارزهای مختلف، نفت، طلا، کالا، سهام، و شاخص‌های سهام را در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

کاربران تازه‌کار نیز می‌توانند با استفاده از حساب دمو یا همان حساب آزمایشی، فعالیت خود را در ویندزور آغاز کنند. ویندزور امکان ثبت نام کاربران ایرانی را با مدارکی مثل کارت ملی یا گذرنامه فراهم کرده است و برای خدمات واریز و برداشت نیز از انواع روش‌ها، ازجمله صرافی‌های ریالی واسط، ارزهای دیجیتال، پرفکت مانی، و وب مانی، پشتیبانی می‌کند.

فیبوگروپ

فیبوگروپ (Fibogroup) نیز سابقه‌ای طولانی در زمینه خدمات مالی و معاملات فارکس دارد و به کاربران ایرانی هم سرویس‌ ارائه می‌دهد. فیبوگروپ امکان معامله بیش از ۳۸ جفت ارز فارکس و انواع شاخص‌ها، نفت و ارزهای دیجیتال را فراهم کرده است.

امکان ثبت نام و احراز هویت در فیبوگروپ با زبان فارسی و از طریق شماره تلفن ایرانی وجود دارد. واریز و برداشت‌های ریالی فیبوگروپ از طریق نماینده این بروکر با عنوان «ایران بورس آنلاین» انجام می‌شود. امکان شارژ حساب با استفاده از وب مانی، پرفکت مانی، نت‌لتر، اسکریل، و همچنین ارزهای دیجیتال نیز در این بروکر وجود دارد.

کلام پایانی

در این مطلب بررسی کردیم که بروکر فارکس چیست و چه نقشی در این بازار ایفا می‌کند. تعداد بروکرهای فعال که با ایران کار می‌کنند، نسبتاً زیاد است. بسیاری از آن‌ها برای اعتمادسازی در کاربران ایرانی، قابلیت‌هایی مانند پشتیبانی فارسی نیز ارائه می‌کنند؛ اما همه این پلتفرم‌های معاملاتی قابل اعتماد نیستند. توصیه می‌کنیم کارگزاری‌های مختلف را با دقت زیادی ارزیابی کنید. همچنین حتماً از تجربه دیگر تریدرها فعال فارکس در ایران برای انتخاب بروکر استفاده کنید. به نظر شما، ویژگی‌های بهترین بروکر فارکس چیست؟ در حال حاضر، از کدام کارگزاری برای معاملات Forex استفاده می‌کنید؟ نظرات و پیشنهادهای خود را در این زمینه با ما در میان بگذارید.