در کنار بروکرهای آلپاری و روبوفارکس، بروکر فیبوگروپ به‌عنوان یکی دیگر از بروکرهای معروف و در عین حال قدیمی است که کاربران ایرانی زیادی در آن فعالیت می‌کنند. قبل از انتخاب یک بروکر برای فعالیت در بازارهای مالی لازم است که حتماً بررسی‌های لازم را برای شناسایی نقاط ضعف و قوت آن انجام دهید. واقعیت این است که هیچ بروکری خالی از ایراد نیست. هنر یک معامله‌گر آن است که ابتدا استراتژی معاملاتی خود را تعریف کند و در ادامه به سراغ پیدا کردن بروکری برود که بیشترین سازگاری را با برنامه‌های او دارد. در این مقاله قصد داریم به معرفی بروکر Fibogroup بپردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

نگاهی به تاریخچه بروکر Fibogroup

فیبوگروپ یکی از برترین بروکرهایی است که در بازار فارکس فعالیت می‌کند و بسیاری از مردم ایران از خدمات این بروکر امن استفاده می‌نمایند. بروکر فیبوگروپ در سال ۱۹۹۸ میلادی تأسیس شده است و توانسته است خود را در طول بیش از ۲۳ سال از آغاز فعالیت در صدر لیست برترین بروکرهای بازار فارکس حفظ کند. نکته بسیار مهمی بروکر Fibogroup را از دیگر بروکرها متمایز می‌کند، نگهداری سرمایه‌های مشتریان در قالب حساب‌های بانکی است. این کار دو مزیت مهم به همراه دارد که عبارتند از:

 • حساب‌های مشتریان و نقدینگی در گردش بروکر از هم جدا هستند و در صورتی که حتی یک روز بروکر اعلام ورشکستگی کند، سرمایه مشتریان در معرض خطر قرار نخواهد گرفت.
 • شفافیت مالی بروکر برای مشتریان در سطح بالاتری محقق می‌شود.

مجوزهای بروکر فیبوگروپ

یکی از مهم‌ترین نکاتی که هر معامله‌گری برای ارزیابی بروکرها مدنظر قرار می‌گیرد، مجوزهای فعالیتی است که موفق شده‌اند از سازمان‌های رگولاتور معتبر دریافت کنند. بروکر فیبوگروپ موفق به اخذ رگوله دو سازمان معتبر شده است که عبارتند از:

 • CySEC (Cyprus Securities and Exchange Commission)
 • FSC (Financial Services Commission)

این دو سازمان در جزایر ویرجین بریتانیا هستند. در اهمیت مجوزهای فوق باید به دو نکته بسیار مهم توجه کنید که نشان‌دهنده اعتبار بالای بروکر فیبوگروپ است:

 • رگوله CySEC یک میلیون پوند وثیقه از بروکر دریافت می‌کند تا مسئولیت آن را در قبال معامله‌گران بپذیرد و در مقابل توانایی‌های مالی بروکر را احراز کند.
 • هریک از معامله‌گران بروکر‌هایی که توسط CySEC رگوله شده‌اند، تا سقف ۲۰۰۰۰ یورو بیمه سرمایه‌گذاری برخوردار هستند.

نوع حساب‌ها در بروکر فیبوگروپ

یکی دیگر از موضوعات مهمی که باید در انتخاب بروکر مناسب حتماً مدنظر قرار داد، نوع حساب‌هایی است که در قالب بروکر در اختیار کاربران قرار داده می‌شود. در همین راستا ۵ نوع حساب معاملاتی در اختیار کاربران قرار دارد که در جدول زیر می‌توانید مشاهده کنید:

نوع حساب MT Cent MT4 Fixed MT4 NDD cTrader NDD MT5 NDD
حداقل سرمایه مورد نیاز ۰ ۵۰ دلار ۰ ۵۰ دلار ۱۰۰۰ دلار
اسپرد شناور از ۰.۶ پیپ شناور از ۰.۶ پیپ شناور از ۰ پیپ شناور از ۰ پیپ شناور از ۰ پیپ
حداکثر لوریج ۱:۱۰۰۰ ۱:۲۰۰ ۱:۴۰۰ ۱:۴۰۰ ۱:۴۰۰
استاپ اوت ۲۰ درصد ۵۰ درصد ۵۰ درصد ۲۰ درصد ۵۰ درصد

واریز و برداشت بروکر Fibogroup با چه روش‌هایی امکان‌پذیر است؟

روش‌های واریز و برداشت وجه از حساب کاربری، یکی دیگر از موضوعات مهمی است که بسیاری از معامله‌گران نسبت به آن حساس هستند. به غیر از روز واریز و برداشت با استفاده از کارت‌های بانکی که برای ما ایرانی‌ها امکان‌پذیر نیست، روش‌های مختلف دیگر وجود دارد که می‌توانید با استفاده از آن‌ها حتی واریز و برداشت ریالی را نیز تجربه کنید. این روش‌های عبارتند از:‌

 • FasaPay
 • Payoneer
 • NETELLER

مزایا و معایب بروکر فیبوگروپ

بد نیست که در اینجا نگاهی به مهم‌ترین نقاط ضعف و قوت بروکر فیبوگروپ بیندازیم. این بخش کمک خوبی به شما می‌کند که بتوانید این بروکر را با سایر بروکرهای فعال در بازار فارکس مقایسه کنید. در همین راستا مهم‌ترین نقاط قوت فیبوگروپ عبارتند از:

 • سرعت ثبت سفارش‌ها و تراکنش‌ها در مقایسه با بروکرهای مطرح دیگر بالاتر است.
 • سابقه طولانی بیش از ۲۳ سال که باعث شده از اعتبار بالایی برخوردار باشد.
 • برخورداری از دو رگوله معتبر در بازار
 • ارائه پلتفرم معاملات حرفه‌ای cTrader

همچنین بزرگ‌ترین نقطه ضعف این بروکر برای کاربران ایرانی را می‌توان پشتیبانی ضعیف به زبان فارسی عنوان کرد که در ادامه بیشتر در این زمینه توضیح می‌دهیم.

آموزش افتتاح حساب در بروکر فیبوگروپ

در این قسمت می‌خواهیم نگاهی به فرآیند ثبت نام در بروکر Fibogroup بیندازیم. همان‌طور که اشاره کردیم این بروکر دارای سایت به زبان فارسی نیز هست و می‌توانید برای راحتی کار از آن استفاده کنید. برای این منظور ابتدا باید وارد سایت به نشانی https://farsi.fibo-forex.org شوید.

سایت بروکر فیبوگروپ

نکته قابل توجه این است که دو گزینه افتتاح حساب دمو و معاملاتی در سایت پیش روی شما قرار می‌گیرد. اگر قصد دارید که با محیط کاری این بروکر آشنا شوید، می‌توانید از حساب دمو استفاده کنید و بعد از مدتی که آشنایی کامل حاصل شد، مجدداً به سراغ افتتاح حساب معاملاتی بروید.

روی گزینه افتتاح حساب معاملاتی در صفحه اول سایت کلیک کنید. وارد صفحه ثبت نام می‌شوید که در آن یک فرم پیش روی شما قرار دارد. در این فرم باید اطلاعاتی از قبیل نام، نام خانوادگی، ایمیل و شمار تلفن همراه خود را به همراه کد کشور ایران وارد کنید. در نهایت روی دکمه افتتاح حساب معاملاتی در پایین صفحه کلیک کنید.

ثبت نام در سایت بروکر فیبوگروپ

برای تکمیل فرآیند ثبت نام از شما درخواست می‌شود که سه مرحله زیر را در سایت پشت سر بگذارید:

۱. تأیید شماره تلفن همراه و ایمیل

برای این منظور در پروفایل شخصی‌تان روی گزینه تأیید ایمیل کلیک کنید. به این ترتیب یک فرم جدید نشان داده می‌شود. نشانی ایمیل خود را در آن وارد کنید و سپس روی گزینه تأیید بزنید. در ادامه یک پیام حاوی کد تأیید به ایمیل شما ارسال می‌شود. کد را در سایت وارد کنید تا ایمیل شما تأیید شود.

تایید شماره تلفن

پس از آن نوبت به تأیید شماره تلفن همراه شما است. فرآیند مشابهی با تأیید ایمیل را باید طی کنید تا یک پیام حاوی کد تأیید به موبایل شما ارسال شود. به این ترتیب کار تأیید شماره همراه شما نیز به پایان می‌رسد.

۲. تکمیل اطلاعات پرسش‌نامه فیبوگروپ

در این مرحله از شما خواسته می‌شود که اطلاعات پروفایل خود را تکمیل کنید. در پروفایل خود روی گزینه تکمیل اطلاعات پروفایل کلیک کنید تا وارد یک صفحه جدید شوید. در این صفحه اطلاعات شخصی خود را باید تکمیل کنید که عبارتند از:

 • نام و نام خانوادگی
 • تاریخ تولد به میلادی
 • تابعیت
 • تعیین مدرک هویتی و وارد کردن اطلاعات آن (ترجیحاً از پاسپورت استفاده کنید)
 • اطلاعات محل سکونت
 • مشخصات تماس

با تکمیل این اطلاعات باید روی گزینه ادامه در پایین صفحه کلیک کنید.

تکمیل مشخصات شخصی

در ادامه وارد یک صفحه پرسش‌نامه می‌شوید. در قالب این پرسش‌نامه سؤالاتی از شما پرسیده می‌شود که باید به آن‌ها پاسخ دهید. پس از تکمیل این پرسش‌نامه از بخش نیز به طور کامل به پایان می‌رسد.

۳. احراز هویت و محل سکونت

در گام آخر ثبت نام در بروکر فیبوگروپ باید کار احراز هویت و محل سکونت را انجام دهید. بار دیگر به پروفایل شخصی خود مراجعه کنید. این بار روی گزینه تأیید هویت کلیک کنید. در این بخش از شما خواسته می‌شود که تصویر مدارک هویتی و محل سکونت خود را در قالب مشخص بارگذاری کنید.

توجه داشته باشید که سند هویتی شما می‌تواند شامل کارت ملی، شناسنامه، پاسپورت یا گواهینامه راهنمایی و رانندگی باشد. همچنین برای تأیید محل سکونت نیز می‌توانید از اسنادی مانند سند منزل، اجاره نامه، صورت حساب بانکی، یا قبوض خدماتی (آب، برق و گاز) استفاده کنید. با تکمیل این مرحله عملاً کار ثبت نام شما به پایان می‌رسد و باید منتظر بمانید تا در مدت کوتاهی اسناد و مدارک شما توسط کارشناسان بروکر فیبوگروپ مورد ارزیابی قرار بگیرد. در صورت تأیید اطلاعات می‌توانید فعالیت خود را آغاز نمایید.

سؤالات متداول

۱. کیفیت پشتیبانی فیبوگروپ در چه سطحی ارزیابی می‌شود؟

پشتیبانی بروکر فیبوگروپ در مقایسه با سایر بروکرهای مطرح در وضع مطلوبی قرار ندارد. برخلاف سایر بروکرها، در این بروکر پشتیبانی تلگرامی از کاربران صورت نمی‌گیرد و فقط در قالب سایت آن هم در ۵ روز هفته به صورت شبانه‌روزی پاسخ‌گوی سؤالات کاربران هستند. کیفیت پاسخ‌گویی به سؤالات مشتریان نیز در وضعیت متوسطی توسط کاربران ارزیابی می‌شود.

۲. نمادهای قابل معامله در Fibogroup کدام‌اند؟

در بروکر فیبوگروپ امکان معامله بیش از ۳۸ جفت ارز معاملاتی در بازار فارکس، شاخص‌های مشهور جهان، نفت خام و ارزهای دیجیتال قابل معامله است.

۳. اسپردها در فیبوگروپ به چه صورت تعیین می‌شود؟

اسپردها در بروکر Fibogroup به صورت شناور تعیین می‌شوند. در عین حال به دلیل آنکه در اغلب مواقع در مقایسه با سایر بروکرهای مطرح مقدار اسپرد کمتری تعیین می‌شود، این بروکر از محبوبیت بالایی برخوردار شده است؟

۴. کمیسیون‌ها در بروکر فیبوگروپ به چه صورت است؟

حساب‌های این بروکر به دو دسته کمیسیون‌دار و بدون کمیسیون تقسیم می‌شوند. حساب‌های MT4 cent، MT4 fix و NDD بدون کمیسیون هستند و حساب‌های cTrader NDD و MT5 NDD نیز کمیسیون‌دار تلقی می‌شوند.

۵. بونس‌های بروکر فیبوگروپ چیست؟

وقتی برای اولین بار در این بروکر ثبت نام می‌کنید، بروکر یک پیشنهاد خوب به شما می‌دهد؛ این پیشنهاد دریافت ۱۰۰ دلار بونس رایگان در ازای واریز کردن ۲۰۰ دلار سرمایه به حساب کاربری است.

کلام پایانی

در این مقاله به نقد و بررسی بروکر فیبوگروپ پرداختیم. این بروکر در طول مدت زمانی که از فعالیتش سپری شده است، توانسته کاربران زیادی را برای خود ارزیابی کند و از این طریق اعتبار زیادی را برای خود دست و پا کرده است. این مسئله برای تریدرهای ایرانی نیز صادق است و به دلیل پشتیبانی بروکر Fibogroup از زبان فارسی، کاربران ایرانی زیادی در آن مشغول به فعالیت هستند. حتماً قبل از تصمیم‌گیری نهایی به سراغ فروم‌های پرسش‌وپاسخی که معامله‌گران در قالب آن‌ها نظرات خود درباره بروکرها را مطرح می‌کنند، بروید. برآیند نظرات کاربران در خصوص بروکرها را در نظر بگیرید تا بتوانید آن‌ها را از جهات مختلف رتبه‌بندی کنید. در نهایت نیز از بین گزینه‌های موجود، بروکر مطلوب خود را انتخاب کنید.