بازی‌های کریپتویی در طول چند سال اخیر رشد بسار خوبی را تجربه کرده‌اند. تعداد بازی‌ها، کاربران و ارزش بازاری توکن‌های آن‌ها روند رو به رشد خوبی را تجربه کرده است. امکان کسب درآمد از محل بازی‌های بلاک‌چین به عنوان محرک قوی در جذب افراد به سمت بازی‌های Play To Earn بوده است. در حال حاضر (آذر ماه ۱۴۰۰) ارزش بازار مجموعه توکن‌های گیمینگ به بالاتر از ۳۸ میلیارد دلار رسیده است. در این مقاله قصد داریم به معرفی بهترین بازی بلاکچینی بر مبنای ارزش بازار توکن‌های اختصاصی آن‌ها بپردازیم. در ادامه با ما همراه باشید.

۱. بازی دیسنترالند (Decentraland) – توکن MANA

بحث معرفی بهترین بازی بلاکچینی را با دیسنترالند آغاز می‌کنیم. بدون شک دیسنترالند را می‌توان بهترین بازی بلاک چین در شرایط فعالی قلمداد کرد. در قالب این بازی محبوب و پرطرفدار، گیمرها به خرید و فروش املاک و مستغلات می‌پردازند. همچنین امکان کسب درآمد از دارایی‌ها به روش‌های گوناگون از جمله پذیرش تبلیغات وجود دارد. برای خرید و فروش زمین‌ها در بازی باید از توکن لند استفاده کنید و به این ترتیب با خرید توکن‌های غیرمثلی مالک زمین‌ها شوید. رمزارز مانا نیز به عنوان توکن اصلی بازی دیسنترالند شناخته می‌شود. ارزش بازار این توکن در حال حاضر بیش از ۶.۳ میلیارد دلار است که موجب شده در جایگاه بهترین توکن بازی از نظر حجم بازار قرار بگیرد. برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم مقاله دیسترالند چیست را مطالعه کنید.

بازی دیسنترالند

۲. بازی اکسی اینفینیتی (Axie Infinity) – توکن AXS

به اعتقاد بسیاری از کارشناسان بهترین بازی بلاکچینی، اکسی اینفینینی است. در قالب این بازی افراد باید اقدام به خرید یا پرورش موجودات خاصی تحت عنوان اکسی کنند. در ادامه با خرید تجهیزات درون بازی، اکسی‌ها را تجهیز نمایند و در قالب نبردهای مبارزه‌ای درون بازی به رقابت بپردازند. این امکان وجود دارد که در گذر زمان اکسی‌ها را با قیمت‌های بالاتر به دیگر گیمرهای دورن بازی بفروشند. رمزارز AXS به عنوان توکن اختصاصی این بازی شناخته می‌شود که خرید و فروش دارایی‌ها و همچنین پرداخت پاداش‌ها در محیط بازی با استفاده از ان انجام می‌شود. در حال حاضر ارزش بازار این توکن چیزی در حدود ۶.۱۷ میلیارد دلار است. برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم مقاله اکسی اینفینیتی چیست را مطالعه کنید.

بازی اکسی اینفینیتی

۳. بازی سندباکس (The Sandbox) – توکن SAND

سندباکس یکی از قدیمی‌ترین پلتفرم‌های بلاک‌چین حوزه گیمینگ است که در سال ۲۰۱۱ فعالیت خود را آغاز نمود. بدون شک اگر بخواهیم به معرفی بهترین بازی بلاکچینی بپردازیم، نمی‌توانیم به سادگی از کنار بازی‌های این شبکه عبور کنیم. تعدادی بازی در قالب این پلتفرم در حال حاضر وجود دارد. گیمرها می‌توانند در این بازی‌ها به جمع‌آوری و ساخت توکن‌های NFT بپردازند. در ادامه امکان خرید و فروش توکن‌ها نیز برای دارندگان آن در پلتفرم فراهم است. رمزارز SAND به عنوان توکن اختصاصی پلتفرم سندباکس به شمار می‌رود که در حال حاضر ارزش بازار آن حدود ۴.۸۳ میلیارد دلار برآورد می‌شود. برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم مقاله سندباکس چیست را مطالعه کنید.

 

بازی سندباکس

۴. پلتفرم گالا گیمز – توکن GALA

گالا گیمز یک پلتفرم جامع است که امکان ساخت بازی‌های بلاک‌چینی در آن وجود دارد. البته در این شبکه تلاش شده است که بازی‌های طراحی شوند که از نظر جنبه‌های گرافیکی و هیجان در شرایط مطلوبی قرار داشته باشند. به این ترتیب گیمرها با میل و رغبت بیشتری به فعالیت در بازی‌ها می‌پردازند. بازی Town Star به عنوان مشهورترین بازی این شبکه به شمار می‌رود که خرید و فروش آیتم‌های درون آن از طریق توکن‌های غیرمثلی به نام VOX انجام می‌گیرد. در قالب این بازی شما مأموریت دفاع از یک قلعه را در برابر حمله موجودات خاصی بر عهده دارید. توکن گالا به عنوان رمزارز اختصاصی این پروژه شناخته می‌شود که در حال حاضر ارزش بازاری در حدود ۳.۹ میلیارد دلار دارد.

پلتفرم گالا گیمز

۵. شبکه انجین (Enjin) – توکن ENJ

در ادامه معرفی بهترین بازی بلاکچینی نوبت به شبکه انجین می‌رسد. بازی‌های غیرمتمرکز ویدیویی متعددی روی شبکه انجین راه‌اندازی شده است. این شبکه نیز با ارائه بستری مناسب زمینه را برای توکنیزه کردن آیتم‌ها مختلف بازی‌ها به منظور تثبیت مالکیت گیمرها بر آن‌ها تدارک دیده است. نکته مثبت در خصوص شبکه انجین آن است که در همکاری با کمپانی بزرگ سامسونگ فعالیت می‌کند. همین مسئله فرصت کافی را برای رشد و توسعه هر چه بیشتر این شبکه و بازی‌های درون آن فراهم آورده است. انجین کوین به عنوان توکن اختصاصی این شبکه به شمار می‌رود که در حال حاضر ارزش بازار آن حدود ۲.۲ میلیادر دلار است.

شبکه انجین

۶. شبکه وکس (WAX) – توکن WAXP

بازی محبوب Alien Worlds در شبکه بلاک‌چین وکس در اختیار شما قرار دارد و به واسطه آن می‌توانید به کسب درآمد بپردازید. وکس یک شبکه بلاک‌چین است که زمینه راه‌اندازی و توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز را فراهم می‌کند. در حال حاضر بسیاری از بازی‌های ویدیویی محبوب در بستر این بلاک‌چین در دسترس کاربران قرار دارند و کاربران با استفاده از توکن WAXP می‌توانند به خرید و فروش آیتم‌های مختلف درون بازی‌ها بپردازند. ارزش بازار توکن اختصاصی این پلتفرم در حال حاضر از ۹۲۴ میلیون دلار فراتر رفته است.

شبکه وکس

۷. پلتفرم بورا (Bora) – توکن BORA

بورا یک پلتفرم غیرمتمرکز است در زمینه سرگرمی فعالیت می‌کند. اساس عملکرد این پلتفرم مبتنی بر تولید محتوایی است که از سوی اعضای جامعه صورت می‌پذیرد. بورا صرفا با وضع قوانین تشویق کننده، انگیزه لازم برای فعالیت بیشتر را در اختیار اعضای جاممعه خود قرار می‌دهد. بورا مبتنی بر بلاک‌چین اتریوم راه‌اندازی شد؛ اما بعد از مدتی به از این شبک کوچ کرد و به بلاک‌چین کلایتن نقل مکان نمود. ارزش بازار توکن بورا در حال حاضر به حدود ۷۲۴ میلیون دلار می‌رسد.

پلتفرم بورا

۸. پلتفرم اولترا (Ultra) – توکن UOS

در ادامه بحث معرفی بهترین بازی بلاکچینی، نوبت به پلتفرم اولترا می‌رسد. این پلتفرم برای توسعه بازی‌های ویدیویی راه‌اندازی شده است. در قالب این پلتفرم نیز بازی‌های متنوعی تعریف و توسعه داده شده است. گیمرها در این شبکه می‌توانند با استفاده از توکن اولترا به خرید و فروش آیتم‌ها و تجهیزات موجود درون بازی‌ها بپردازند. از جمله نکات مهم در خصوص این پلتفرم، آغاز همکاری‌های جدی با پروژه‌های بازی بلاکچینی مطرح از جمله سندباکس است که زمینه مناسبی برای توسعه آن به ارمغان آورده است. حجم بازار توکن اولترا در حال حاضر به بیش از ۴۳۳ میلیون دلار رسیده است.

پلتفرم اولترا

۹. بازی MyNeighborAlice – توکن ALICE

همسایه من آلیس، یک بازی بلاک‌چینی سرگرم‌کننده است. محیط بازی چند نفره است و گیمرها در آن به ساخت و ساز مطابق مأموریت‌های ابلاغی می‌پردازند. بازی در یک دنیا تحت عنوان آلیس جریان دارد که هر کسی می‌تواند در قالب آن به خرید و فروش زمین با استفاده از توکن‌های غیرمثلی بپردازد. ALICE به عنوان توکن اختصاصی این بازی شناخته می‌شود که افراد با پشت سر گذاشتن موفق مراحل بازی یا دعوت از دوستان خود، آن را در قالب پاداش دریافت کنند. ارزش بازار این توکن در حال حاضر برابر ۴۰۰ میلیون دلار است.

بازی MyNeighborAlice

۱۰. پلتفرم کرومیا – توکن CHR

کرومیا یک شبکه بلاک‌چین با ایده‌ای خلاقانه است که با هدف توسعه و دسترسی آسان به برنامه‌های غیرمتمرکز در بستر بلاک‌چین راه‌اندازی شده است. کرومیا را می‌توان به صورت بلاک‌چین عمومی، خصوصی یا ترکیبی از این دو مورد بهره‌برداری قرار داد. بخش مهمی از برنامه‌های غیرمتمرکز که در این بلاک‌چین در حال توسعه هستند، مربوط به معرفی بازی های بلاکچینی است.

تعداد زیادی از بازی‌سازان در حال حاضر بازی‌های تولیدی خود را در بستر کرومیا راه‌اندازی کرده و در اختیار کاربران قرار می‌دهند. زمینه سازی مناسب کرومیا برای مقیاس‌پذیری و توسعه آسان بازی‌ها، باعت شده است که بسیاری از بازی سازان علاقه‌مند به همکاری با آن‌ها شوند. CHR به عنوان توکن اختصاصی این شبکه به شمار می‌رود که در حال حاضر حدود ۳۳۵ میلیون دلار ارزش بازار دارد.

پلتفرم کرومیا

کلام پایانی

در این مقاله به معرفی بهترین بازی بلاکچینی حال حاضر بازار رمزارزها پرداختیم. واقعیت این است که در گذر زمان قطعا این لیست ۱۰ موردی، دستخوش تغییرات می‌شود و بازی‌های جدید خود را به جایگاه‌های بالاتر نزدیک می‌کنند. در سایت Coinmarketcap.com به صورت لحظه‌ای می‌توانید بهترین بازی های بلاکچین را بر مبنای ارزش بازار توکن‌های آن‌ها مشاهده کنید. اگر هنوز به جمع گیمرهای بهترین بازی بلاکچین اضافه نشده‌اید، توصیه می‌کنیم که حتما برای کسب درآمد هم که شده، ظرفیت عظیم موجود در این بازی‌ها را بررسی کنید.