درک صحیح تفاوت اصطلاح قیمت با سقوط قیمت در بازارهای مالی برای هر معامله‌گری ضروری است. بازارهای مالی پر از داستان‌ها و کشمکش‌هایی است که بعضی از آن‌ها همیشه در یاد و خاطر معامله‌گران باقی می‌ماند. در بازارهای مختلف بازه‌های زمانی می‌رسد که در آن‌ها دارایی‌ها با افت قیمت شدیدی مواجه می‌شوند. در جریان این اتفاقات برخی از معامله‌گران بخش عمده‌ای از دارایی‌های خود را از دست می‌دهند. اما گاهی اوقات نیز دارایی‌ها وارد یک فاز اصلاح قیمت می‌شوند که این یک موضوع کاملا طبیعی به شمار می‌رود. بارها پیش می‌آید که معامله‌گران عبارت‌ها اصلاح قیمت و سقوط قیمت را به جای یکدیگر به کار می‌برند. در این مقاله قصد داریم با بررسی تفاوت اصطلاح قیمت با سقوط قیمت این داستان را برای همیشه برطرف کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

اصلاح قیمت چیست؟

تاکنون مسابقات دوچرخه‌سواری جاده‌ای را دیده‌اید؟ در جریان این مسابقات یک دوچرخه سوار حرفه‌ای ساعاتی از مسابقه را کامل روی رکاب زدن تمرکز می‌کند و فقط به فکر کاهش فاصله خود با خط پایان است. اما دقایقی از مسابقه را نیز به آرامی رکاب می‌زند یا حتی توقف می‌کند. در این دقایق مشغول خوردن یک خوراکی انرژی‌زا یا نوشیدن آب برای تأمین آب بدن می‌شود. در عین حال کمی نیز استراحت می‌کند. شاید در همین زمان عده‌ای دیگر از دوچرخه‌سواران از کنار او عبور کنند. اما این مسئله تأثیری روی تصمیم این دوچرخه‌سوار ندارد. او با یک تجدد قوای چند دقیقه‌ای، توان خود را جمع می‌کند تا برای طی کردن ادامه مسیر آماده شود.

اصلاح قیمت بیت کوین

اصلاح قیمت در بازارهای مالی دقیقا مفهومی مشابه همان کاری دارد که یک دوچرخه سوار انجام می‌دهد. وقتی یک روند گاوی در بازار متوقف می‌شود، نشان‌دهنده آن است که معامله‌گران و دارایی هر دو نیاز به استراحت و تجدید قوا دارند. در واقع وقتی خریدار جدیدی برای ورود به معاملات یک دارایی وجود نداشته باشد، اصلاح قیمت آغاز می‌شود. در جریان اصلاح قیمت، روند نزولی با شیب ملایم و تدریجی رخ می‌دهد. همچنین  محدودیتی نیز برای افت قیمت نمی‌توان در نظر گرفت. برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم مقاله پولبک در تحلیل تکنیکال را مطالعه کنید.

سقوط قیمت چیست؟

برای بحث از تفاوت اصطلاح قیمت با سقوط قیمت لازم است مفهوم سقوط قیمت را نیز به طور جداگانه مورد بررسی قرار دهیم. مهم‌ترین ویژگی که برای سقوط قیمت می‌توان برشمرد این است که همه چیز به صورت ناگهانی اتفاق می‌افتد. به گونه‌ای که حتی در اغلب مواقع بسیاری از معامله‌گران غافل‌گیر می‌شوند و نمی‌توانند واکنش مناسبی نسبت به آنچه در حال رخ دادن است، به نمایش بگذارند.

سقوط قیمت بیت کوین

تاریخ بازارهای مالی از فارکس گرفته تا بورس پر است از سقوط‌هایی که شاید هیچ معامله‌گری طعم تلخ آن‌ها را از یاد نبرد. هر بازار مالی را که به دقت بررسی کنید، روی یک پایه اصلی استوار است که از آن تعبیر به بنیاد بازار می‌شود. آن چیزی که باعث سقوط قیمت‌ها می‌شود، به لرزه درآمدن بنیاد بازار است. بنابراین برخلاف تصور بسیاری از معامله‌گران، این عوامل بنیادی هستند که عامل اصلی در شکل‌گیری سقوط‌های بزرگ در بازارها هستند. مثلا بیت کوین را در نظر بگیرید. اگر همین امروز تعدادی از دولت‌های صاحب اقتصادی جهان معاملات بیت کوین ممنوع است، چه اتفاقی می‌افتد؟ بله، باید منتظر سقوط بزرگ باشیم.

تفاوت اصطلاح قیمت با سقوط قیمت

اما به موضوع مهم تفاوت اصطلاح قیمت با سقوط قیمت رسیدیم. با توجه به تعاریفی که از دو عبارت اصلاح قیمت و سقوط قیمت بیان کردیم، می‌توان چند مورد اساسی را به عنوان تفاوت‌های این دو عبارت برشمرد.

۱. نحوه مواجهه معامله‌گران با سقوط و اصطلاح قیمت

وقتی پای سقوط قیمت در میان است، معامله‌گران آرامش خود را به طور کامل از دست می‌دهند. کمتر کسی است که در جریان سقوط دارایی‌ها در بازارهای مالی صبر پیشه کند. به همین دلیل عموم معامله‌گران دنبال اولین راه برای خروج از بازار می‌گردند. اما در جریان اصلاح قیمت معمولا معامله‌گران حرفه‌ای و بزرگ صبر می‌کنند و به دنبال موقعیت‌های مناسب برای ورود به بازار می‌گردند. در واقع آن‌ها نه‌تنها از حجم سرمایه خود کم نمی‌کنند، بلکه در موقعیت‌های مناسب بر آن می‌افزایند.

۲. تهدید عوامل بنیادی یا پدیده‌ای طبیعی در بازار

وقتی سقوط قیمت در بازار رخ می‌دهد، عوامل بنیادی در بازار تهدید شده‌اند. به نوعی می‌توان ادعا کرد که اعتماد معامله‌گران به بازار از دست می‌رود. سرمایه پدیده‌ای کاملا ترسو است. برای برگشت بازار روی روند معمولی باید اعتماد از دست رفته معامله‌گران به بازار برگردد. در غیر این صورت نمی‌توان پایان خوشی برای سقوط قیمت در بازار در نظر گرفت. اما در جریان اصلاح قیمت تمام معامله‌گران متوجه هستند که با پدیده‌ای طبیعی رو به رو هستند و باید تا پایان آن شرایط را مدیریت کنند.

۳. شدت کاهش قیمت‌ها

تفاوت اصطلاح قیمت با سقوط قیمت را در شدت کاهش قیمت‌های بازار نیز می‌توان مشاهده کرد. در جریان اصلاح، افت قیمت‌ها به صورت تدریجی رخ می‌دهد و قرار نیست که یک شبه تمام سرمایه معامله‌گران بر باد رود. اما وقتی پای سقوط قیمت در میان است، دیگر خیلی نمی‌توان محدوده مشخصی برای کاهش قیمت‌ها تعیین کرد. افت قیمت‌ها در هر روز در جریان بازار بیش از ۱۰ درصد از قیمت روز قبل رخ می‌دهد و این مسئله واقعا عرصه را بر معامله‌گران تنگ می‌کند.

۴. تحلیل‌پذیر بودن وقایع

تفاوت اصطلاح قیمت با سقوط قیمت در پیش‌بینی وقایع نیز قابل ارزیابی است. دانش تحلیل تکنیکال به معامله‌گران کمک می‌کند تا بتوانند زمان و میزان اصلاح قیمت هر دارایی را در طول زمان پیش‌بینی کنند. معمولا نتایج پیش‌بینی‌ها نیز با درصد خطای محدودی به وقوع می‌پیوندد. این در حالی است که سقوط قیمت‌ها در بیشتر مواقع پیش‌بینی نمی‌شود. دلیل این مسئله هم آن است که سقوط قیمت‌ها معمولا ریشه در بنیاد بازارها دارد.

سؤالات متداول

۱. اصلاح قیمت چیست؟

فرآیند کاهش قیمت یک دارایی به صورت تدریجی را اصلاح قیمت می‌گویند.

۲. سقوط قیمت چیست؟

فرآیند کاهش قیمت یک دارایی به صورت ناگهانی و انفجاری را سقوط قیمت می‌گویند.

۳. مهم‌ترین تفاوت اصطلاح قیمت با سقوط قیمت چیست؟

مهم‌ترین تفاوت تفاوت اصطلاح قیمت با سقوط قیمت را می‌توان در پیش‌بینی پذیر بودن اصلاح قیمت از نظر زمان و مقدار  و در مقابل غیرقابل پیش‌بینی بودن سقوط قیمت دانست.

کلام پایانی

در این مطلب به بررسی تفاوت اصطلاح قیمت با سقوط قیمت پرداختیم. واقعیت این است که بازارهای مالی در تاریخ خود سقوط‌های قیمت زیادی را تجربه کرده‌اند و به نظر نمی‌رسد که در آینده دیگر شاهد این ماجراها نباشیم. به هر ترتیب ریسک به عنوان ذات هر سرمایه‌گذاری شناخته می‌شود و از طرف هر معامله‌گر باید پذیرفته شود. تنها کاری که یک معامله‌گر از دستش برمی‌آید، تلاش برای افزایش دانش و آگاهی خود در بازار است.