قوانین هودلر بودن چیست؟ برای پاسخ به این سؤال شاید بد نباشد که ابتدا بررسی کنیم مفهوم هودلر چیست و این عبارت از کجا آمده است. داستان یک شب معمولی در سال ۲۰۱۳ میلادی شروع می‌شود. بیت کوین در این نخستین بار قیمت ۱۰۰۰ دلار را تجربه کرد. اما به ناگهان همه چیز از دست رفت و همه سرمایه‌گذاران در بیت کوین شاهد یک روند نزولی سنگین و طولانی مدت بودند. این رخداد خیلی‌ها را نگران کرد و سایه ترس را بر سر تمام فعالان بازار رمزارزها گستراند. ریشه قوانین هودلر بودن به این اتفاق تاریخی برمی‌گردد. در ادامه با ما همراه باشید تا قوانین یک هودلر را با هم بررسی کنیم.

کلمه هودلر به چه معناست؟

اشاره کردیم که ریزش قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۳ نگرانی‌های زیادی را به بار آورد. در همین اثنا بود که یک جوان در یکی از فروم‌های گفتگوی بیت کوین، این جمله را به‌ عنوان تیر مطالبش نوشت: I AM HODLING. شاید بپرسید معنی کلمه HODLING چیست؟ اما خیلی خود را درگیر جزئیات نکنید. این کلمه با یک غلط املایی همراه است. منظور اصلی HOLDING است که به معنای نگهداری ترجمه می‌شود.

نه خود این جوان و نه هیچ‌کس دیگر گمان نمی‌کرد که این عبارت در آینده به عنوان مانیفست فعالیت بسیاری از سرمایه‌گذاران در بازار ارزهای دیجیتال قرار بگیرد. این جمله در همان موقع خیلی مورد توجه قرار گرفت. از قضا کلمه هودلر به جای هولدر در بین کاربران بیشتر با استقبال مواجه شد و به همین شکل باقی ماند. برای اطلاعات بیشتر پیشنهاد می کنیم مقاله هولد ارز دیجیتال را مطالعه کنید.

قوانین هودلر چیست؟

مدتی بعد از مطرح شدن عبارت هودلر در بین سرمایه‌گذاران در بیت کوین، شخصی به نام برندن متیوز تصمیم گرفت که یک مانیفست هشت بندی تحت عنوان قوانین هودلر بودن منتشر کند. این قوانین در حال حاضر به عنوان سرلوحه فعالیت‌های سرمایه‌گذاران بیت کوین که با هدف طولانی مدت وارد بازار می‌شوند، قرار گرفته است.

شاید قوانینی که در ادامه مطالعه می‌کنید، کمی سخت‌گیرانه به نظر برسد؛ اما به هر ترتیب در حال حاضر هستند سرمایه‌گذارانی که برنامه عمل خود را طبق آن‌ها عملیاتی می‌کنند. ناگفته نماند که عمل به این قوانین در طول سال‌های گذشته سودهای هنگفتی را نیز برای سرمایه‌گذاران در بیت کوین و برخی دیگر از رمزارزها به ارمغان آورده است. در ادامه به معرفی قوانین یک هودلر می‌پردازیم.

۱. نفروختن دارایی؛ سرفصل قوانین هودلر

نخستین قانون و شاید مهم‌ترین آن‌ها در مانیفست قوانین هودلر بودن، این است که یک هودلر واقعی ارزهای دیجیتال خود را نمی‌فروشد. در واقع یک هودلر رمزارزهای خود را نگهداری می‌کند و در صورت نیاز همان‌ها را خرج می‌کند. در این بند ذکر شده است که افرادی که رمزارزهای خود را می‌فروشند، خیلی زود پشیمان می‌شوند.

خرید در کف قیمت؛ از مهم‌ترین قوانین یک هودلر

۲. خرید در کف قیمت؛ از مهم‌ترین قوانین یک هودلر

یک هودلر واقعی هیچ‌گاه نگرانی از بابت کاهش قیمت ارزهای دیجیتال به دل راه نمی‌دهد. بلکه منتظر می‌ماند تا در زمان مناسب و در کف قیمت باز هم میزان سرمایه‌گذاری خود را افزایش دهد. تنها در صورتی که سرمایه‌گذاری خود را قبلا انجام داده باشد، در روند نزولی اقدام به خرید مجدد نمی‌کند.

۳. ثبات قدم؛ ویژگی بارز یک هودلر

یکی دیگر از قوانین هودلر بودن مربوط به ثبات قدم یک سرمایه‌گذار در ارزهای دیجیتال است. این بازار نه‌تنها نوسانات بسیار زیادی را به همراه دارد، بلکه به شدت تحت تأثیر اخبار و حواشی نیز قرار دارد. در مانیفست هودلر بودن این موضوع مورد تأکید قرار گرفته است که یک هودلر واقعی تحت هیچ شرایطی تحت تأثیر حواشی قرار نمی‌گیرد و با اعتماد به نفش زیاد به سرمایه‌گذاری خود ادامه می‌دهد.

۴. نگهداری رمزارزها در جای امن

نکته دیگر در قوانین یک هودلر، تأکید روی نگهداری رمزارزها در کیف پول‌های مطمئن است. البته این یک مسئله عمومی است که تمام فعالان بازار ارزهای دیجیتال باید به آن توجه داشته باشند. کیف پول‌های آنلاین و صرافی‌ها محل مناسبی برای نگهداری طولانی مدت دارایی‌ها نیستند. هر سیستمی که به‌طور مستقیم به اینترنت متصل می‌شود، باید درباره امنیت آن به دیده تردید نگریست. به همین دلیل توصیه می‌شود که از کیف پول‌های سخت افزاری یا کاغذی برای ذخیره دارایی خود استفاده کنید.

۵. خریداری نیازهای روزمره با استفاده از رمزارزها

در قوانین هودلر این موضوع ذکر شده است که یک هودلر واقعی باید نسبت به تغییر اکوسیستم اقتصادی در سطح دنیا احساس مسئولیت کند. برای این منظور او باید برای خرید کالاها یا خدمات مورد نیاز در زندگی روزمره خود، تا جای ممکن از رمزارزها استفاده کند.

۶. تبلیغ برای رمزارزها

یک هودلر واقعی نسبت به معرفی و تبلیغ مثبت روی ارزهای دیجیتال احساس مسئولیت می‌کند. بنابراین تلاش می‌کند تا با بیان نکات مثبت پیرامون این بازار دیگران را نیز به حضور و فعالیت در آن ترغیب کند. البته این تبلیغ باید کاملا مستند باشد و بدون هیچ‌گونه برخورد مغرضانه یا احساسی با معرفی جنبه‌های مثبت بازار، دیگران را به بررسی بیشتر و در صورت نیاز حضور در بازار ترغیب کنند.

۷. بی‌توجهی به پامپ و دامپ رمزارزها

یکی از اتفاقاتی که به دفعات در بازار رمزارزها رخ داده و به نظر می‌رسد در آینده نیز تکرار شود، مربوط به بالا رفتن یا پایین آمدن ناگهانی قیمت یک ارز دیجیتال است. در بازار اصطلاحا به این مفهوم پامپ و دامپ گفته می‌شود. در قوانین هودلر بودن تأکید شده است که یک هودلر واقعی به هیچ وجه تحت تأثیر این شرایط در بازار قرار نمی‌گیرد و به درستی تحلیل و سرمایه‌گذاری خود ایمان دارد. در نتیجه صبر می‌کند تا این التهابات مقطعی در بازار فروکش کند.

۸. اجرای فول نود

مطمئن شدن از سلامت ارزها و همچنین مشارکت در اجماع یک هودلر واقعی را تشویق می‌کند تا جای ممکن نود کامل خود را به اجرا در آورد. همچنین او با مشارکت در کنترل شبکه ارز دیجیتال خود، تلاش می‌کند تا در ایجاد فضای سالم و بدور از هرگونه ناهنجاری نقش مؤثر ایفا کند.

بیشتر یاد بگیرید: نود در ارزدیجیتال چیست؟

سؤالات متداول

۱. چگونه می‌توان متوجه شد که کسی یک هودلر است یا خیر؟‌

پاسخ به این سؤال نزد هر سرمایه‌گذار است. قوانین هودلر بودن مشخص است. در مقابل هر سرمایه‌گذار باید با مقایسه این قوانین و رفتار خود بررسی کند که هودلر است یا خیر.

۲. قوانین هودلر بودن باعث ضرر نمی‌شود؟

پاسخ به این سؤال کمی چالش برانگیز است. واقعیت این است در سرمایه‌گذاری تا زمانی که دارایی خود را نقد نکرده‌اید، نه سود کرده‌اید و نه ضرر. هودلرها هم معتقد هستند که سرمایه‌گذاری‌شان در بلندمدت بالاخره جواب می‌دهد. اینکه بلندمدت از نظر زمانی چه وقتی است، پاسخ مشخصی ندارد.

کلام پایانی

در این مطلب به معرفی قوانین هودلر بودن پرداختیم. هشت بند برای مانیفست هودلرها ذکر شده است که عمل به همه آن‌ها چندان هم کار ساده‌ای نیست. با این وجود تصمیم با شما است. می‌توانید انتخاب کنید که در بازار قوانین یک هودلر را بپذیرید و نقش آن را ایفا کنید یا به شیوه‌ای دیگر به سرمایه‌گذاری بپردازید.