بهترین زمان معامله در فارکس برای تریدر‌های ایرانی+ ساعات فعالیت فارکس

آموزش فارکس
بهترین زمان ترید در فارکس

فارکس، بزرگ‌ترین بازار مالی جهان، در طول ۲۴ساعت شبانه‌روز در روزهای دوشنبه تا جمعه هر هفته فعال است. طبیعی است که معامله‌گران نمی‌توانند در تمام ساعات کار فارکس به خرید و فروش بپردازند. بنابراین پرسش مهمی در اینجا پیش می‌آید: بهترین زمان معامله در فارکس چه ساعاتی از شبانه‌روز است؟ چه عواملی در تصمیم‌گیری برای انتخاب بهترین زمان ترید در فارکس تأثیرگذارند؟ پاسخ به این سؤالات در موفقیت در اجرای استراتژی‌های معاملاتی تریدرهای Forex نقش اساسی دارد. در ادامه، قصد داریم به این سؤالات پاسخ دهیم. تا پایان با ما همراه باشید.

ساعات کار فارکس

 

اشاره کردیم که فارکس بازاری ۲۴ساعته است. البته این بازار در هر شبانه‌روز نقطه شروع و پایان دارد. ساعات کار فارکس منطبق بر بازارهای سرمایه چهار نقطه از جهان، یعنی نیویورک، توکیو، سیدنی، و لندن، است. با توجه به ساعت جهانی UTC، زمان شروع به کار بازار سیدنی و زمان پایان کار بازار نیویورک هم‌پوشانی دارد. به همین دلیل، عملاً فارکس به بازار ۲۴ساعته‌ای تبدیل شده است. در جدول زیر ساعت شروع و پایان فعالیت بازار سرمایه هریک از کشورهای یادشده را به‌وقت تهران مشاهده می‌کنید:

بازار بورس ساعات شروع و پایان فعالیت به‌وقت تهران
بورس توکیو ژاپن ۳:۳۰ تا ۱۲:۳۰
بورس سیدنی استرالیا ۱:۳۰ تا ۱۰:۳۰
بورس لندن انگلیس ۱۱:۳۰ تا ۲۰:۳۰
بورس نیویورک آمریکا ۱۶:۳۰ تا ۱:۳۰

بازار سرمایه نیویورک دومین مرکز تجاری بزرگ جهان است. حدود ۹۰ درصد معاملات بازار فارکس به دلار آمریکا وابسته است. به همین دلیل، اتفاقاتی که در این بازار رخ می‌دهد، به‌سرعت روی نرخ دلار و تمام بازار فارکس اثر می‌گذارد. حدود ۴۳ درصد معاملات تجاری جهان در تسلط بازار لندن است. ازاین‌رو، بانک مرکزی این کشور مانند بانک مرکزی آمریکا با وضع سیاست‌های پولی و مالی، بازار را به‌شدت تحت تأثیر قرار می‌دهد.

بیشترین حجم معاملات در بازارهای سرمایه آسیا مربوط به توکیو است. در زمان فعالیت این بازار، بسیاری از توجهات به سمت جفت ارز USD/JPY می‌رود. درنهایت، بازار بورس استرالیا کوچک‌ترین بستر معاملاتی بین این چهار بازار است. اهمیت بازار استرالیا در شروع هفته است. بازار فارکس پس از دو روز تعطیلی، فعالیت خود را با آغاز به کار بورس سیدنی شروع می‌کند. به همین دلیل، در این بازه زمانی شاهد خرید و فروش زیادی هستیم.

اهمیت انتخاب بهترین زمان معامله در فارکس

شما به‌عنوان معامله‌گر، باید بدانید که نه‌تنها تمرکز روی بهترین جفت ارزهای فارکس برای کسب سود کافی نیست، بلکه همه ساعات شبانه‌روز نیز برای معامله در این بازار مناسب نیست. داستان بسیار ساده است. بهترین ساعات ترید در فارکس مربوط به زمانی است که نقدینگی در بازار به بیشترین مقدار می‌رسد. وقتی نقدینگی در بازاری افزایش می‌یابد، قیمت جفت ارزهای معاملاتی واقعی‌تر می‌شود.

هرچه نقدینگی موجود در بازار بیشتر باشد، خرید و فروش افزایش پیدا می‌کند. درنتیجه، شانس شما برای معامله در قیمت‌های مدنظر بیشتر می‌شود. از آن گذشته، با افزایش حجم معاملات، اسپرد شناور بروکرهای فارکس کاهش می‌یابد. درنتیجه، هزینه‌های معاملات نیز کمتر می‌شود. برای آشنایی بیشتر با این موضوع، می‌توانید مقاله اسپرد چیست را مطالعه کنید.

عوامل مؤثر در انتخاب بهترین ساعات ترید در فارکس

اولین نکته برای انتخاب بهترین زمان معامله در فارکس، نوع جفت ارز معاملاتی است. برای مثال، بهتر است جفت ارزهای مبتنی بر دلار آمریکا را در ساعات فعالیت بازار بورس نیویورک معامله کنید.

عامل مهم دیگری که در انتخاب بهترین زمان ترید در فارکس تأثیر دارد، زمان انتشار اخبار است. برای این منظور، باید تقویم اقتصادی فارکس فکتوری را در نظر داشته باشید. افراد باتجربه به‌خوبی می‌دانند که گاهی برخی از اخبار می‌توانند قیمت یک ارز را در بازار به‌شدت دستخوش تغییر کنند. با توجه به جایگاه اقتصاد آمریکا در دنیا، مهم‌ترین اخبار بازار فارکس قبل و هنگام فعالیت بازار بورس نیویورک منتشر می‌شوند.

نکته مهم دیگری نیز وجود دارد که باید آن را مدنظر بگیرید. بار دیگر جدول ابتدای متن را مشاهده کنید. ساعت‌های کاری بازارهای بورس در کشورهای آمریکا، استرالیا، ژاپن، و انگلیس در زمان‌های مشخصی با یکدیگر هم‌پوشانی دارند. به این معنی که در برخی از ساعت‌های شبانه‌روز دو بازار هم‌زمان فعالیت می‌کنند. بهترین زمان ترید در فارکس را باید حتماً در ساعات هم‌پوشانی فعالیت بازار‌ها جست‌وجو کنید.

بهترین زمان معامله در فارکس برای تریدرهای ایرانی

با توجه به نکات مهمی که تا اینجا برشمردیم، نوبت به تعیین بهترین زمان معامله در فارکس می‌رسد. بهترین ساعات ترید در فارکس مربوط به زمان هم‌پوشانی فعالیت بازارهای بورس لندن و نیویورک است. برای این منظور ساعت ۱۶:۳۰ تا ۲۰:۳۰ را اولویت زمانی برای معاملات خود در نظر بگیرید. جالب است بدانید که ۷۰ درصد حجم معاملات روزانه فارکس در این ساعات انجام می‌شود. در کنار این بازه زمانی، ساعت ۱۱:۳۰ تا ۱۲:۳۰ را نیز در اولویت قرار دهید. این بازه زمانی مربوط به هم‌پوشانی فعالیت بازار بورس لندن و توکیو است.

کدام روزهای هفته بهترین زمان معامله در فارکس هستند؟

بهترین ساعات ترید در فارکس را تعیین کردیم. پرسش دیگری که مطرح می‌شود این است که کدام روزهای هفته را برای معامله در فارکس انتخاب کنیم. برای این منظور، لازم است میانگین رنج پیپ در جفت ارزهای اصلی را در روزهای هفته بررسی کنیم. ابتدا به جدول زیر توجه کنید.

نوسان قیمت جفت ارزهای فارکس

با توجه به جدول بالا، مشخص است که جفت ارزهای اصلی در روزهای سه‌شنبه، چهارشنبه، و پنج‌شنبه بیشترین میانگین رنج پیپ را دارند. به همین دلیل، در این روزها فرصت‌های معاملاتی بیشتری برای کسب سود در اختیار معامله‌گران قرار می‌گیرد.

کلام پایانی

در این مطلب با بهترین زمان معامله در فارکس آشنا شدیم. ساعات بین ۱۶:۳۰ تا ۲۰:۳۰ در روزهای سه‌شنبه تا پنج‌شنبه، بهترین زمان برای ترید در فارکس است. ناگفته نماند که استراتژی معاملاتی شما برای مدیریت سرمایه در این موضوع بسیار مؤثر است. اگر معاملات خود را در تایم‌فریم بلندمدت انجام می‌دهید، اهمیت انتخاب بهترین ساعات ترید در فارکس کاهش می‌یابد، اما برای کسانی که استراتژی‌های معاملاتی را در تایم فریم کوتاه‌مدت مانند اسکالپ تریدینگ دنبال می‌کنند، انتخاب زمان مناسب بسیار مهم است. شما چه زمان‌هایی را برای معامله در فارکس انتخاب می‌کنید؟ نظرات خود را در این زمینه با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

1

چرا بازار فارکس در روزهای شنبه و یکشنبه هر هفته تعطیل است؟

با توجه به تعطیل بودن بانک‌های مرکزی کشورهایی که ارزهای رسمی آن‌ها در فارکس معامله می‌شود، فعالیت این بازار در روزهای شنبه و یکشنبه متوقف می‌شود.

2

بهترین زمان برای ترید طلا در فارکس چه ساعاتی است؟

برای خرید و فروش طلا در فارکس نیز مانند جفت ارزهای معاملاتی، بهترین زمان ساعت 16:30 تا 20:30 است.

امتیاز شما به این محتوا

3.6 / 5. 8

میانگین امتیازات: 3.6/5
تعداد امتیاز: 8
در بهترین صرافی های ارزدیجیتال با تخفیف کارمزد ثبت نام کنید.
دیدگاه خود را به اشتراک گذارید
حتما نظرت رو برای ما و دیگران بنویس
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو
جستجو
ورود/ ثبت نام
ارسال مجدد
درخواست مشاوره