ارز دیجیتال کاردانو چیست؟ نقد و بررسی رمزارز ADA

مقالات ارز دیجیتال
کاردانو چیست؟ معرفی و بررسی ارز ADA

ارز کاردانو از زمان راه‌‌اندازی یکی از برترین رمزارزها در بازار کریپتوکارنسی بوده و در سال‌های اخیر، همواره در جمع ده ارز دیجیتال با بیشترین ارزش بازار قرار داشته است. سرعت رشد اعضای جامعه کاردانو بسیار زیاد است و از نظر تغییر و تحولات فناورانه نیز در بازار، در جایگاه پیشرو نقش‌آفرینی می‌کند. گروه توسعه‌دهنده بلاکچین کاردانو تلاش می‌کنند فعالان بازار رمزارزها را قانع کنند این شبکه پرچم‌دار نسل بعدی جایگزین بلاکچین اتریوم باشد. در این مقاله بررسی خواهیم کرد که کاردانو چیست و ادعای توسعه‌دهندگان آن را نقد و بررسی می‌کنیم. تا پایان با ما همراه باشید.

بلاک چین کاردانو چیست؟

کاردانو ازجمله معدود پروژه‌های غیرمتمرکز بازار کریپتوکارنسی است که بر اساس اصول علمی و ریاضی دقیق طراحی شده است. ماهیت کاربرد بلاکچین کاردانو مشابه اتریوم است. به این معنی که برای میزبانی از برنامه‌های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند راه‌اندازی شده است؛ درعین‌حال، با استفاده از رمزارز اختصاصی این شبکه، یعنی ارز دیجیتال آدا (ADA)، امکان سرمایه‌گذاری یا انتقال پول نیز مانند شبکه بیت کوین وجود دارد.

توسعه‌دهندگان شبکه کاردانو تلاش می‌کنند قوانین این بلاکچین را به‌گونه‌ای طراحی کنند که به جای تقابل و تضاد با تنظیم گران مالی در سطح کشورهای مختلف، سازوکاری منطبق بر اصول حاکم بر سیستم‌های خدمات مالی دنیا ارائه کنند. در کنار آن، بسیاری از چالش‌های فناوری بلاکچین در قالب شبکه کاردانو برطرف شده است که برخی از آن‌ها عبارت‌اند از:

 • بهره‌گیری از علم ریاضیات برای ایجاد شبکه بلاکچین با لایه‌های محافظتی بیشتر در برابر حملات هکرها
 • جداسازی لایه‌های حسابداری و محاسباتی در بستر بلاکچین
 • رأی‌گیری برای مدیریت بلاکچین از دارندگان ارز ADA
 • استفاده از مکانیزم اجماع خاص با هدف ایجاد مقیاس‌پذیری زیاد

بیشتر بخوانید: مقیاس پذیری در بلاک‌چین چیست؟

تاریخچه شبکه کاردانو

چارلز هاسکینسون مدیرعامل کاردانو

برای بررسی تاریخچه ارز کاردانو باید به سال ۲۰۱۵ برگردیم. یک سال بعد از راه‌اندازی اتریوم بود که برخی از اعضای هسته اولیه آن تصمیم گرفتند مسیر خود را جدا و کاردانو را پایه‌گذاری کنند. چهره اصلی شبکه کاردانو، چارلز هاسکینسون (Charles Hoskinson) است که در سال ۲۰۱۵ از گروه سازنده اتریوم جدا شد. پس از دو سال مطالعه و تلاش، درنهایت در سال ۲۰۱۷ بلاک چین کاردانو را رونمایی کرد. البته در این مسیر فرد دیگری به نام جرمی وود (Jeremy Wood) نیز نقش مهمی در کمک به او ایفا کرد.

در تمام طول این سال‌ها هاسکینسون تلاش کرده است کاردانو را به‌عنوان جایگزین اتریوم معرفی کند؛ به همین دلیل لقب نسل سوم بلاک چین‌ها را نیز برای کاردانو برگزیده است. البته، در ادامه بحث خواهیم کرد که این شبکه چه میزان در عمل موفق شده است به ادعای گفته‌شده جامه عمل بپوشاند.

سه شرکت به‌عنوان نهادهای سرمایه‌گذاری و توسعه‌دهنده بلاک چین کاردانو فعالیت می‌کنند که عبارت‌اند از:

 1. بنیاد کاردانو: به‌عنوان نهادی غیرانتفاعی و در نقش نگهبان برای پروژه فعالیت می‌کند. علاوه بر آن، فعالیت‌های بازاریابی پروژه را نیز بر عهده دارد.
 2. شرکت IOHK: این شرکت در زمینه طراحی و مهندسی بلاک چین کاردانو فعالیت کرده است.
 3. شرکت Embargo: شرکتی سرمایه‌گذاری است که برای حمایت مالی به‌منظور توسعه پروژه فعالیت می‌کند.

شبکه کاردانو چگونه کار می‌کند؟

مکانیزم عملکرد کاردانو چیست؟ این سؤالی است که برای هر شبکه بلاکچین باید پاسخ داده شود. کاردانو با بهره‌گیری از معماری چندلایه منحصربه‌فرد بلاکچین و همچنین استفاده از مکانیزم توافق اختصاصی، خود را از شبکه‌های بلاک چین دیگر متمایز کرده است.

معماری بلاک چین کاردانو

معماری بلاک چین کاردانو

کدنویسی بلاک چین کاردانو با استفاده از زبان برنامه نویسی هاسکل (Haskell) انجام شده است. بررسی معماری بلاک چین کاردانو به شناخت این شبکه کمک می‌کند. این شبکه از دو لایه محاسباتی و حسابداری تشکیل می‌شود:

۱. لایه حسابداری (Cardano Settlement Layer)

این لایه یک واحد حسابداری به شمار می‌رود. در قالب لایه حسابداری هر فردی می‌تواند رمز ارز کاردانو را با هزینه ناچیز مبادله (ارسال یا دریافت) کند.

۲. لایه محاسباتی (Cardano Computational Layer)

لایه محاسباتی شامل مجموعه‌ای از پروتکل‌هاست که ستون فقرات این بلاکچین به حساب می‌آیند. وظیفه اجرای قراردادهای هوشمند و تأمین امنیت این شبکه بر عهده لایه محاسباتی است.

مکانیزم اجماع کاردانو

کاردانو در جمع شبکه‌های بلاکچین قرار می‌گیرد که از الگوریتم اثبات سهام (PoS) به‌عنوان مکانیزم اجماع استفاده می‌کنند. البته همان‌طور که اشاره کردیم، نسخه اختصاصی از این الگوریتم با نام اوروبورس (Ouroboros) در شبکه کاردانو به کار گرفته شده است. فرایند عملکرد این الگوریتم اجماع به شرح زیر است:‌

 1. شبکه به صورت تصادفی تعدادی از نودها را انتخاب می‌کند و فرصت استخراج بلاک‌های جدید را در اختیار آن‌ها می‌گذارد. این نودها رهبران اسلات‌ها (Slot) تلقی می‌شوند.

بسیاری از بلاکچین‌های دیگر نیز ادعا می‌کنند فرایند انتخاب نودهای اعتبارسنجی را به صورت تصادفی انجام می‌دهند؛ اما شواهد علمی برای ادعای خود ارائه نمی‌دهند. در شبکه ارز کاردانو با استفاده از اصول ریاضی این موضوع به‌طور کامل اثبات می‌شود. به این ترتیب، کاردانو تضمین می‌کند همه کسانی که ارز آدا (ada) را در این شبکه استیک (Stake) می‌کنند، شانس مناسبی برای مشارکت در فرایند استخراج بلاک‌ها دارند.

بیشتر بخوانید: استیک ارز دیجیتال چیست؟

 1. شبکه بلاکچین به چند اسلات تقسیم می‌شود که به هریک از آن‌ها عصر تاریخی (Epoach) گفته می‌شود.
 2. نودهایی که نقش رهبران اسلات‌ها را ایفا می‌کنند، می‌توانند بلاک‌های یک Epoach را استخراج کنند. تمامی نودهایی که به رهبران برای استخراج بلاک‌های یک Epoach کمک می‌کنند، به ازای مشارکت خود پاداش دریافت خواهند کرد.
 3. در عمل می‌توان یک Epoach را به بی‌نهایت زیرمجموعه تقسیم کرد. این امکان سبب می‌شود حداقل روی کاغذ شبکه کاردانو هیچ حدومرزی از نظر مقیاس‌پذیری نداشته باشد. به این ترتیب، هرچقدر تعداد تراکنش‌ها در شبکه کاردانو افزایش پیدا کند، این بلاکچین با تغییر تعداد Epoachها خود را با شرایط موجود تطبیق می‌دهد.

کیف پول Daedalus

دیدالوس (Daedalus) نام کیف پول اختصاصی است که شبکه کاردانو در اختیار عموم قرار داده است. اگر قصد دارید در فرایند استیکینگ ارز کاردانو مشارکت کنید، می‌توانید از طریق این کیف پول گره کاملی در شبکه بلاکچین کاردانو ایجاد کنید؛ بنابراین، علاوه بر ذخیره دارایی می‌توانید دسترسی کاملی به شبکه بلاکچین کاردانو و امکانات آن از طریق کیف پول Daedalus داشته باشید. برای مشارکت در فرایند استخراج نیز فقط کافی است ارز ADA خود را برای مدت زمان مشخصی در استخر استخراج این کیف پول سرمایه‌گذاری کنید. در ادامه پاداش‌ها نیز به کیف پول شما واریز می‌شود.

ارز ADA چیست؟

آدا ارز دیجیتال اختصاصی شبکه کاردانو است. این نام اشاره به ریاضی‌دان شناخته‌شده قرن ۱۹ میلادی، یعنی آدا لاولیس (Ada Lovelace) دارد. او اولین برنامه‌نویس کامپیوتر در جهان است. البته معمولاً این ارز دیجیتال با نام ارز کاردانو در بازار نیز شناخته می‌شود.

افراد در سراسر دنیا می‌توانند از این ارز دیجیتال برای انجام تراکنش‌های مالی خود استفاده کنند. علاوه بر آن، برای انجام هر تراکنش در قالب برنامه‌های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند در شبکه کاردانو، باید از این رمزارز برای پرداخت کارمزد استفاده کنید. دارندگان ارز ADA با سهام‌گذاری دارایی خود در شبکه کاردانو می‌توانند در فرایند ماینینگ بلاک‌ها مشارکت کنند و از حق رأی در بلاکچین نیز برخوردار خواهند بود.

بهترین پروژه‌ها در بلاک چین کاردانو

در ادامه بحث کاردانو چیست، به تعدادی از برترین پروژه‌هایی نگاه می‌اندازیم که در بستر این شبکه ایجاد شده‌اند. در حال حاضر، بیش از دو هزار پروژه در بستر کاردانو راه‌اندازی شده است. در بین این پروژه‌ها توصیه می‌کنیم حتماً هفت مورد زیر را به‌دقت زیر نظر بگیرید:

 • صرافی غیر متمرکز مین سواپ (MinSwap)
 • پلتفرم جامع دیفای آردانا (Ardana)
 • پلتفرم وام دهی ملد (MELD)
 • بازی کورنوکوپیاس (Cornucopias)
 • پلتفرم خدمات بانکی امپوا (Empowa)
 • پلتفرم استیبل کوین جد (Djed)
 • سرویس پرداخت ریووتو (Revuto)

مرورگر شبکه کاردانو چه کاربردی دارد؟

در شبکه کاردانو مرورگری مبتنی بر بلاکچین در اختیار عموم قرار دارد. نشانی اینترنتی این مرورگر explorer.cardano.org است. در این مرورگر می‌توانید اطلاعات کامل درباره تمام تراکنش‌هایی را که در بستر بلاک چین کاردانو صورت می‌گیرد، با جزئیات مشاهده کنید. به علاوه اینکه امکان جست‌وجو نیز در این شبکه برای شما در نظر گرفته شده است تا تراکنش‌های خودتان را هم بررسی کنید. برای مثال، وقتی تراکنشی در بستر کاردانو انجام می‌دهید، با مراجعه به این مرورگر و جست‌وجوی تراکنش خود می‌توانید از وضعیت تراکنش اطلاع کسب کنید.

تاریخچه قیمت ارز ADA


در ادامه، تاریخچه قیمت ارز کاردانو را مرور خواهیم کرد. این رمز ارز ابتدا حدود ۰/۰۲۶ دلار قیمت داشت. در همان ماه‌های اولیه عرضه رشد خوبی داشت و به قیمت ۱/۱۴ دلار در ابتدای سال ۲۰۱۸ دست یافت؛ اما پس از آن، وارد یک دوره رکود طولانی شد و تا ابتدای سال ۲۰۲۱ در محدوده ۰/۱ تا ۰/۳ دلار در نوسان بود.

با شروع سال ۲۰۲۱ و موج صعودی که در بازار رمزارزها ایجاد شد، کاردانو نیز روند افزایش قیمت چشمگیری یافت و در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ به قیمت حدود ۲/۹ دلار دست پیدا کرد. این رقم سقف تاریخی قیمت کاردانو از زمان عرضه تا امروز بوده است. این رقم با کاردانو ۱۵۰دلاری که در شبکه‌های اجتماعی درباره آن زیاد گمانه‌زنی می‌شود، فاصله زیادی دارد. در ادامه، ارز آدا روند نزولی داشت و در حال حاضر که در نیمه سال ۲۰۲۲ به سر می‌بریم، این رمزارز حدود ۰/۴۵ دلار قیمت دارد.

در حال حاضر حدود ۳۵ میلیار رمز ارز آدا در بازار عرضه شده است. این رمز ارز با مارکت کپ حدود ۲۱ میلیارد دلار، در جایگاه هشتم ارزهای دیجیتال قرار دارد.

مقایسه کاردانو با اتریوم

آیا کاردانو واقعاً بهتر از اتریوم است؟ اشاره کردیم که این دو پروژه تقریباً اهداف یکسانی را دنبال می‌کنند. به عبارت دیگر، هر دو تلاش می‌کنند در جایگاه بزرگ‌ترین پلتفرم میزبان برنامه‌های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند قرار بگیرند. هرچند در حال حاضر ارزش بازار اتریوم حدود ده برابر کاردانو است، کاردانو در این سال‌ها رشد خوبی داشته است. هاسکینسون با هدف ایجاد بلاکچینی با ایمنی و مقیاس‌پذیری بیشتر، اتریوم را ترک کرد؛ زیرا او معتقد بود معماری شبکه اتریوم چنین امکانی را فراهم نمی‌کند.

بیشتر بخوانید: برنامه های غیرمتمرکز یا Dapp چیست؟

در جدول زیر می‌توانید اطلاعاتی را درباره این دو شبکه بلاکچین مشاهده کنید.

کاردانو اتریوم
زمان راه‌اندازی سپتامبر ۲۰۱۷ ژانویه ۲۰۱۴
بنیان‌گذار چارلز هاسکینسون ویتالیک بوترین
مکانیزم اجماع اثبات سهام (Ouroboros) اثبات سهام (به‌تازگی)
زبان برنامه‌نویسی قراردادهای هوشمند هاسکل سالیدیتی
معماری شبکه بلاک چین ۲ لایه ۱ لایه

پیش‌بینی آینده کاردانو

پیش‌بینی‌ها درباره آینده شبکه کاردانو چیست؟ واقعیت این است که بین بسیاری از شبکه‌های بلاک‌چین، بدون تردید یکی از آینده‌نگرانه‌ترین گزینه‌ها کاردانو است. نقشه راه منسجم و رو به جلوی این شبکه سبب شده است اعضای جامعه آن به آینده بسیار امیدوار باشند.

در کنار آن، توسعه‌دهندگان کاردانو به معنی واقعی کلمه به غیرمتمرکز بودن شبکه خود پایبندند. آن‌ها در نظر دارند در آینده نزدیک اداره کاردانو را به‌طور کامل در اختیار اعضای جامعه قرار دهند. در نهایت، روند رو به رشد برنامه‌های غیر متمرکز و قراردادهای هوشمند در بستر کاردانو، نویدبخش آینده روشن‌تر برای این بلاکچین و ارز دیجیتال اختصاصی آن است.

کلام پایانی

در این مقاله بررسی کردیم که ارز کاردانو چیست و چه اهدافی را دنبال می‌کند. پروژه‌های بلاکچین زیادی هستند که ادعای رقابت با اتریوم را مطرح می‌کنند؛ اما واقعیت این است که بین تمام آن‌ها شاید کاردانو مهم‌ترین رقیب اتریوم به حساب بیاید که از قضا در حال حاضر، با وجود تمام پیشرفت‌ها، فاصله زیادی با آن دارد. تجربه سرمایه‌گذاری در ارز ADA را داشته‌اید؟ نظرات و پیشنهادهای خود را درباره این شبکه بلاک چین و ارز دیجیتال اختصاصی آن با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

1

ارز کاردانو از کجا بخریم؟

برای خرید ارز کاردانو می‌توانید از طریق صرافی‌های خارجی بایننس، کوکوین، کوینکس و همچنین صرافی‌های داخلی مانند نوبیتکس اقدام کنید.

 

2

بهترین کیف پول برای نگهداری ارز کاردانو چیست؟

در حال حاضر، نگهداری کاردانو در تراست ولت، اتمیک ولت، کوینومی، لجر و … امکان‌پذیر است.

3

آیا کاردانو توکن‌سوزی دارد؟

خیر؛ در مجموع 45 میلیارد ارز آدا برای عرضه در نظر گرفته شده که تاکنون بیش از 34 میلیارد آن به چرخش درآمده است.

امتیاز شما به این محتوا

3.4 / 5. 8

میانگین امتیازات: 3.4/5
تعداد امتیاز: 8
در بهترین صرافی های ارزدیجیتال با تخفیف کارمزد ثبت نام کنید.
دیدگاه خود را به اشتراک گذارید
حتما نظرت رو برای ما و دیگران بنویس
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو
جستجو
ورود/ ثبت نام
ارسال مجدد
درخواست مشاوره