استخراج بیت کوین چیست؟ بررسی روش های ماینینگ بیت کوین

آموزش استخراج
استخراج بیت کوین چیست و چگونه کار می کند؟

استخراج بیت کوین یکی از موضوعات مهم و درعین‌حال، پُرابهامی است که درباره اولین و بزرگ‌ترین ارز دیجیتال وجود دارد. مهم نیست که قصد دارید به‌عنوان ماینر بیت کوین فعالیت کنید یا نه؛ در هر صورت، حتی به‌عنوان سرمایه‌گذار در این ارز دیجیتال نیز باید بدانید که شبکه آن به چه صورت کار می‌کند. به همین دلیل، تصمیم گرفتیم در مقاله‌ای جامع، صفر تا صد هر آنچه را که باید برای ماینینگ (Mining) بیت کوین بدانید، بررسی کنیم. تا پایان با ما همراه باشید.

استخراج بیت کوین چیست؟

بیت کوین یک شبکه بلاک چین غیرمتمرکز است؛ به این معنی که زیرنظر هیچ نهاد و شخصی اداره نمی‌شود. در این شرایط، یکی از سؤالات مهمی که مطرح می‌شود، این است که امنیت این شبکه و مدیریت تراکنش‌ها در آن چگونه صورت می‌گیرد. برای پاسخ به این سؤال باید به سراغ ماینینگ یا استخراج بیت کوین برویم.

داستان از این قرار است که تعدادی از کاربران به صورت داوطلبانه به‌عنوان ماینر در شبکه بیت کوین فعالیت می‌کنند. هیچ محدودیتی برای حضور افراد به‌عنوان ماینر (Miner) در این شبکه وجود ندارد؛ بنابراین، هرکس از هر نقطه دنیا با فراهم کردن زیرساخت‌هایی که در ادامه اشاره می‌کنیم، می‌تواند به‌عنوان ماینر در شبکه بیت کوین فعالیت کند.

در شبکه بیت کوین از الگوریتم اجماع اثبات کار (PoW) برای مدیریت تراکنش‌ها استفاده می‌شود. به موجب آن، ماینرها تلاش می‌کنند در ازای حل برخی مسائل پیچیده ریاضی،‌ بلاک‌های حاوی اطلاعات این شبکه را استخراج و تکمیل کنند و درنهایت، به بلاکچین بیت کوین بیفزایند. برای این منظور از سخت‌افزارهایی استفاده می‌شود که در ادامه، بیشتر به آن‌ها می‌پردازیم. به مجموعه این فرایند استخراج بیت کوین گفته می‌شود.

ماینرها در بلاکچین بیت کوین چه وظایفی بر عهده دارند؟

مراحل پردازش استخراج بیت کوین

ماینرها دو وظیفه مهم را در شبکه بیت کوین دنبال می‌کنند که عبارت‌اند از:

 • تضمین امنیت شبکه
 • مدیریت پردازش تراکنش‌ها در شبکه

هر تراکنش در شبکه بیت کوین صرفاً وقتی نهایی می‌شود که بیش از نیمی از ماینرها آن را تأیید کنند. تعداد ماینرها در شبکه بیت کوین بسیار زیاد است. هرچه بر تعداد ماینرها افزوده شود، عملاً امنیت شبکه نیز ارتقا پیدا می‌کند. هکرها برای حمله شبکه بیت کوین باید کنترل حداقل ۵۱ درصد نودها را در دست بگیرند. مفهوم نود را در مقاله «نود در ارز دیجیتال چیست؟» بیشتر بررسی کرده‌ایم.

وقتی تعداد ماینرها افزایش پیدا می‌کند، نودها نیز بیشتر می‌شوند؛ بنابراین، کار هکرها برای حمله به شبکه بیت کوین سخت‌تر می‌شود. نکته مهم دیگر این است که نودها به صورت متمرکز فعالیت نمی‌کنند و همین مسئله سبب می‌شود حمله هکری به شبکه بیت کوین عملاً غیرممکن باشد.

پاداش استخراج بیت کوین چیست؟

پاداش ماینینگ بیت کوین چیست؟

ماینرها در ازای فعالیت در شبکه بیت کوین پاداش دریافت می‌کنند. این پاداش انگیزه آن‌ها برای فعالیت در بلاکچین بیت کوین است. پاداش‌ها در ازای استخراج هر بلاک و اضافه شدن آن به زنجیره بلاک چین بیت کوین، به ماینر یا ماینرهایی تعلق پیدا می‌کند که در این فرایند مشارکت داشته‌اند. پاداش‌ها به صورت بیت کوین پرداخت می‌شوند.

درباره این موضوع باید به مفهوم مهمی به نام هاوینگ بیت کوین اشاره کنیم. هر چهار سال یک‌بار، میزان پاداش ماینینگ بیت کوین نصف می‌شود. برای مطالعه بیشتر درباره این موضوع، می‌توانید به مقاله «هاوینگ بیت کوین چیست و چه تأثیری روی قیمت بیت کوین دارد؟» مراجعه کنید.

پیدا و پنهان روش‌های مختلف استخراج بیت کوین

وقتی در فضای وب جست‌وجو کنید، در سایت‌های مختلف روش‌های گوناگونی برای استخراج بیت کوین معرفی می‌شوند. در حالت کلی، سه روش هستند که بیش از بقیه برجسته می‌شوند. در اینجا، ضمن بررسی هریک از این روش‌ها، درباره عملیاتی بودن آن‌ها بیشتر بحث خواهیم کرد.

۱. استخراج بیت کوین با گوشی

استخراج بیت کوین با موبایل از آن شوخی‌های تلخی است که در بازار ارزهای دیجیتال رایج شده است. حتماً این را از خودتان بپرسید که اگر می‌توان با تلفن همراه ساده‌ای بیت کوین استخراج کرد، چرا عده‌ای برای راه‌اندازی مزارع استخراج، سرمایه‌گذاری میلیاردی می‌کنند؟ بنابراین، توصیه می‌کنیم هرجا تبلیغی درباره استخراج بیت کوین با اندروید یا iOS مشاهده کردید، با لبخندی از کنار آن عبور کنید.

۲. استخراج بیت کوین با کامپیوتر

استخراج بیت کوین با لپ‌تاپ و کامپیوتر نیز هیچ نتیجه‌ای به جز وارد شدن آسیب‌های جبران‌ناپذیر به سیستم سخت‌افزاری آن‌ها به همراه ندارد. سختی استخراج شبکه بیت کوین به حدی افزایش پیدا کرده است که با استفاده از CPU و GPU قدرت‌مندترین سخت‌افزارهای کامپیوتری نیز نمی‌توان شانسی برای ماینینگ بیت کوین متصور بود.

۳. استخراج بیت کوین با دستگاه ماینر

تنها راه عملیاتی واقعی برای مشارکت در فرایند استخراج بیتکوین، به کارگیری دستگاه‌های ماینر است. این دستگاه‌ها با نام ایسیک (ASIC) شناخته می‌شوند. دستگاه‌هایی که فقط با هدف استخراج بیت کوین طراحی شده‌اند. از گذشته تا امروز شاهد پیشرفت‌های چشمگیری در این دستگاه‌ها بوده‌ایم. توان محاسباتی دستگاه‌های ایسیک امروزی با چند سال قبل به‌هیچ‌وجه قابل مقایسه نیست؛ بنابراین، تمام راه‌ها به جز دستگاه‌های ماینر را برای استخراج بیتکوین کنار بگذارید.

تجهیزات مورد نیاز برای ماینینگ بیت کوین

دستگاه استخراج بیت کوین معروف به ایسیک (ASIC)

اشاره کردیم که تنها راه عملی استخراج بیت کوین در شرایط کنونی، استفاده از دستگاه‌های ماینر است. حتماً این سؤال برای شما نیز پیش آمده است که چه تجهیزات و زیرساخت‌هایی برای ماینینگ بیتکوین نیاز است. در پاسخ به این سؤال، باید بگوییم که در مجموع، پنج مورد را برای استخراج موفق و پایدار بیت کوین نیاز خواهید داشت که عبارت‌اند از:

 • دستگاه استخراج معروف به ایسیک (ASIC)
 • کیف پول بیت کوین
 • اینترنت پایدار و پرسرعت
 • برق پایدار
 • تجهیزات خنک‌کننده دستگاه‌های ایسیک

در بین پنج مورد مذکور، کیف پول بیت کوین رایگان است و هزینه‌ای برای شما ندارد. از بین کیف پول‌های مختلفی که برای این ارز دیجیتال وجود دارد، می‌توانید یک کدام را به دلخواه انتخاب کنید.

دستگاه‌های ایسیک دائماً فعال‌اند و به همین دلیل، در معرض حرارت زیادی قرار می‌گیرند؛ بنابراین، باید با در نظر گرفتن فن‌های جداگانه به فکر خنک نگهداشتن آن‌ها باشید. درباره خرید دستگاه‌های ماینر نیز توصیه می‌کنیم قبل از هر اقدامی، مقاله «بهترین دستگاه ماینر بیت کوین چه ویژگی‌هایی دارد؟» را مطالعه کنید. در مقاله یادشده به بسیاری از سؤالات و ابهامات موجود درباره این دستگاه‌ها پاسخ داده‌ایم.

آیا استخراج بیت کوین با برق خانگی امکان‌پذیر است؟

شاید بتوانید چند دستگاه ایسیک را در انباری یا پارکینگ منزل خود قرار دهید و با استفاده از برق خانگی فرایند استخراج را دنبال کنید؛ اما دو نکته مهم را نباید فراموش کنید. استخراج بیت کوین با برق خانگی در کشور ممنوع است و در صورت شناسایی، باید تبعات آن را بپذیرید. از آن گذشته، در ادامه اشاره خواهیم کرد که با توجه به افزایش سختی استخراج بیت کوین، عملاً به جز راه‌اندازی مزارع ماینینگ در مقیاس بزرگ، شانسی برای کسب سود نخواهید داشت.

راه‌اندازی مزرعه استخراج؛ تنها راه سودآوری از ماینینگ بیت کوین

سختی شبکه بیت کوین از ۳۲ تراهش فراتر رفته است. به این معنی که قدرت محاسباتی مورد نیاز برای استخراج بلاک‌ها در شبکه بیت کوین، روزبه‌روز در حال افزایش است. در مقاله جداگانه‌ای با عنوان «سختی شبکه یا سختی استخراج چیست؟» مفصل درباره این موضوع بحث کرده‌ایم که برای مطالعه بیشتر می‌توانید به آن مراجعه کنید.

روی‌هم‌رفته، نتیجه بسیار مهمی درباره ماینینگ بیت کوین به دست می‌آید؛ اگر به فکر درآمدزایی از استخراج بیت کوین هستید، باید به سراغ راه‌اندازی مزارع بروید. در غیر این صورت، شانسی برای رقابت با ماینرهای دیگر در شبکه بیت کوین نخواهید داشت. یک مزرعه بیت کوین از کنار هم قرار گرفتن تعداد زیادی دستگاه ایسیک پیشرفته ایجاد می‌شود. جزئیات فراوانی درباره این موضوع وجود دارد که در مقاله «مزرعه استخراج بیت کوین: هر آنچه که لازم است بدانید» مفصل درباره تمام آن‌ها بحث کرده‌ایم.

ماشین حساب استخراج بیت کوین

آیا استخراج بیت کوین سودآور است؟ این سؤال مهمی است که قبل از راه‌اندازی استخراج بیت کوین باید به آن پاسخ دهید. عوامل متعددی در میزان سودآوری ماینینگ بیت کوین تأثیرگذارند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • قیمت بیت کوین
 • هش ریت دستگاه‌های استخراج
 • میزان برق مصرفی دستگاه‌های استخراج
 • هزینه برق مصرفی به ازای هر کیلووات ساعت
 • کارمزد استخر استخراج (در صورت عضویت در استخر)

سایت‌های مختلفی با استفاده از عواملی که ذکر کردیم، ماشین حساب ماینینگ بیتکوین را در اختیار کاربران قرار داده‌اند. با وارد کردن اطلاعات مربوطه در این سایت‌ها، می‌توانید میزان سودآوری سرمایه‌گذاری برای استخراج بیت کوین را به صورت لحظه‌ای محاسبه کنید. برای مثال، می‌توانید از طریق این لینک محاسبات مربوطه را دنبال کنید.

آیا با دستگاه‌های ماینر بیت کوین می‌توان رمزارزهای دیگر را استخراج کرد؟

در شبکه بلاکچین بیت کوین از الگوریتم استخراج SHA-256 استفاده می‌شود. دستگاه‌های ماینر بیت کوین نیز طوری طراحی می‌شوند که با این الگوریتم سازگار باشند؛ بنابراین، از این دستگاه‌ها فقط می‌توان برای استخراج ارزهای دیجیتالی استفاده کرد که از الگوریتم یادشده پیروی می‌کنند. به غیر از بیت کوین، معروف‌ترین رمزارزی که با استفاده از دستگاه‌های ماینر آن قابل استخراج است بیت کوین کش نام دارد. برای بسیاری از ارزهای دیجیتال دیگر باید از دستگاه‌های ماینر مخصوص استفاده کنید.

استخراج ابری چیست؟

اگر می‌خواهید بدون خرید تجهیزات گران‌قیمت استخراج، در فرایند ماینینگ بیتکوین مشارکت کنید، یکی از بهترین راه‌ها استخراج ابری یا Cloud Mining است.

شرکت‌هایی وجود دارند که زیرساخت‌های استخراج بیت کوین را تدارک دیده‌اند. این شرکت‌ها در ازای پرداخت مبلغی مشخص، بخشی از زیرساخت‌های خود را به صورت استیجاری در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌دهند. به این ترتیب، می‌توانید با سرمایه‌گذاری در این شرکت‌ها، به‌طور واسطه‌ای در فرایند استخراج بیت کوین مشارکت کنید.

بااین‌حال، کلاهبرداری‌های زیادی در این فضا رخ می‌دهد؛ بنابراین، توصیه می‌کنیم قبل از سرمایه‌گذاری در هر یک از شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات استخراج ابری، درباره اعتبار آن‌ها به‌دقت تحقیق کنید.

بررسی قانون استخراج بیت کوین در ایران

آیا استخراج بیت کوین در ایرانی قانونی است؟ این سؤال مهمی است که بسیاری از ماینرها قبل از شروع فعالیت به دنبال پاسخ آن می‌گردند. بر اساس اطلاعیه‌ای که بانک مرکزی در سال ۱۳۹۶ صادر کرد، استفاده از بیت کوین و ارزهای دیجیتال دیگر در تمام مراکز رسمی پولی و مالی کشور در فضای حقیقی و مجازی ممنوع است.

با وجود این، در قانون به‌هیچ‌وجه خرید و فروش بیت کوین جرم‌انگاری نشده است. بر اساس قوانین حاکم بر کشور نیز وقتی برای اقدامی در قانون جرم‌انگاری صورت نگرفته، افرادی که مرتکب آن فعل می‌شوند، مجرم نیستند.

بخشی از ابهامات مربوط به بازار رمزارزها در سال ۱۳۹۸ و توسط وزارت صمت برطرف شد. این وزارتخانه در تابستان سال ۱۳۹۸ مصوبه‌ای را منتشر کرد که به موجب آن، فعالیت مزارع استخراج بیت کوین به شرط دریافت مجوز از این وزارتخانه، مجاز اعلام شد. به این ترتیب، واردات دستگاه‌های ایسیک از طریق گمرک به صورت رسمی مجاز شد.

البته، باید تأکید کنیم با توجه به مشکلات ایجادشده درباره تأمین برق مورد نیاز مزارع استخراج، در طول سال محدودیت‌های زیادی برای فعالیت آن‌ها در نظر گرفته می‌شود. همچنین تمام کسانی که به صورت غیرقانونی برای استخراج بیت کوین با دستگاه ماینینگ اقدام می‌کنند، مجرم شناخته می‌شوند. بر این اساس، وزارت نیرو برق مجموعه را قطع و نیروی انتظامی نیز دستگاه‌های ماینر را توقیف می‌کند.

صدور مجوز برای راه‌اندازی مزارع استخراج مستلزم طی کردن مراحل قانونی در وزارت صمت است؛ بنابراین، اگر مایل‌اید مزرعه استخراج راه‌اندازی کنید، باید حتماً برای دریافت مجوز به این وزارتخانه مراجعه کنید. به‌طور کلی، باید به این نکته اشاره کنیم که در کشور ما نیز مانند بقیه دنیا هنوز قوانین روشن و شفافی درباره ارزهای دیجیتال وضع نشده است. به همین دلیل، نمی‌توان با قاطعیت درباره چنین موضوعاتی صحبت کرد.

کلام پایانی

در این مقاله هر آنچه را که باید درباره استخراج بیت کوین بدانید، با هم بررسی کردیم. واقعیت این است که صرفاً با سرمایه‌گذاری کلان، می‌توانید به سودآوری ماینینگ بیتکوین امیدوار باشید. در غیر این صورت، توصیه می‌کنیم به سراغ ارزهای دیجیتالی بروید که استخراج آن‌ها به سخت‌افزارهای پیشرفته نیاز ندارد. تاکنون تجربه استخراج بیتکوین را داشته‌اید؟ از چه روش‌هایی برای این منظور استفاده کرده‌اید؟ نظرات و پیشنهادهای خود را درباره این موضوع با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

1

استخر استخراج بیت کوین چیست؟

با توجه افزایش سختی استخراج بیتکوین، ماینرها تلاش می‌کنند قدرت هش ماینرهای خود را به صورت تجمیعی به کار بگیرند. به این ترتیب، توان استخراج آن‌ها بیشتر می‌شود و شانس بیشتری برای استخراج بلاک‌های بیتکوین خواهند داشت. به فضای ابری و مجازی که ماینرها توان پردازش سخت‌افزارهای خود را با هم به اشتراک می‌گذارند، استخر استخراج گفته می‌شود.

2

بهترین استخر استخراج بیت کوین چه نام دارد؟

دو استخر استخراج Poolin و Slush Pool به‌عنوان معتبرترین استخرهای ماینینگ بیتکوین شناخته می‌شوند.

3

سختی استخراج بیت کوین چقدر است؟

سختی استخراج بیت کوین در زمان نگارش این مقاله حدود 32/05 تراهش است.

4

آیا استخراج بیت کوین مقرون‌به‌صرفه است؟

پاسخ این سؤال به عوامل مختلفی مانند قیمت بیت کوین، سختی استخراخ شبکه بیت کوین و همچنین کیفیت دستگاه‌های ماینر مورد استفاده بستگی دارد. با استفاده از ماشین حساب ماینینگ بیت کوین می‌توانید سودآوری استخراج را محاسبه کنید.

5

منظور از استخراج بیت کوین رایگان چیست؟

تعدادی سایت وجود دارند که معمولاً به صورت تبلیغات کلیکی کار می‌کنند. با فعالیت در این سایت‌ها می‌توانید به میزان محدودی ارز دیجیتال بیت کوین به صورت رایگان دریافت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله «فاست ارز دیجیتال چیست؟» را مطالعه کنید.

6

پیش‌بینی‌ها درباره آینده استخراج بیت کوین چیست؟

در مقاله «پس از استخراج آخرین بیت کوین چه اتفاقی می‌افتد؟» پیش‌بینی‌ها درباره آینده ماینینگ بیت کوین را بررسی کرده‌ایم. برای مطالعه بیشتر دعوت می‌کنیم به این مقاله مراجعه کنید.

امتیاز شما به این محتوا

5 / 5. 3

میانگین امتیازات: 5/5
تعداد امتیاز: 3
در بهترین صرافی های ارزدیجیتال با تخفیف کارمزد ثبت نام کنید.
دیدگاه خود را به اشتراک گذارید
حتما نظرت رو برای ما و دیگران بنویس
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو
جستجو
ورود/ ثبت نام
ارسال مجدد
درخواست مشاوره