هاوینگ بیت کوین چیست؟ تاثیر هاوینگ بر قیمت بیت کوین

آموزش استخراج
هاوینگ بیت کوین چیست؟

شمارش معکوس هاوینگ بیت کوین در سال ۲۰۲۴ آغاز شده است. کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند که هاوینگ بعدی بیت کوین در آوریل ۲۰۲۴ رخ خواهد داد. هاوینگ (Halving) از رویدادهای مهم مربوط به بیت کوین است که تأثیر قابل‌توجهی در قیمت آن و درنتیجه، وضعیت کلی بازار دارد. در این مقاله از کلینیک سرمایه، قصد داریم بیشتر با هاوینگ و ویژگی‌های آن آشنا شویم. اگر دوست دارید بدانید هاوینگ بیت کوین چیست و چه تأثیری در بیت کوین و ارزهای دیجیتال دیگر دارد، در ادامه این مطلب با ما همراه شوید.

هاوینگ بیت کوین (Halving) چیست؟

مفهوم هاوینگ بیت کوین (Halving)

معنی کلمه هاوینگ چیست؟ کلمه هاوینگ در زبان فارسی به معنی نصف کردن است. این مفهوم نخستین‌بار در مورد بیت کوین مورد استفاده قرار گرفت. از همان ابتدا تا به امروز هاوینگ بیت کوین یا هالوینگ بیت کوین به‌عنوان یکی از رویدادهای کلیدی در تعیین روند قیمت بیت کوین شناخته می‌شود.

در اصطلاح فنی هر بار که پدیده هاوینگ رخ می‌دهد، تعداد سکه‌هایی که بلاک‌چین به عنوان پاداش برای استخراج‌کنندگان بیت کوین در نظر می‌گیرد، نصف می‌شود. اما منظور از پاداش استخراج بیت کوین چیست؟

بیت کوین بر مبنای الگوریتم اثبات اجماع کار یا Proof of Work کار می‌کند. ماینرها با تدارک دستگاه‌های سخت‌افزاری ویژه در تأیید و اعتبارسنجی تراکنش‌های بلاک‌چین بیت کوین مشارکت می‌کنند. به‌ازای استخراج موفق هر بلوک در شبکه بیت‌کوین، ماینری که این کار را انجام می‌دهد، با تعداد مشخصی ارز دیجیتال BTC، پاداش دریافت می‌کند.

انگیزه ماینرها برای فعالیت در بلاک‌چین بیت کوین چیست؟

ماینینگ یکی از روش‌های رایج کسب درآمد از بیت کوین است و ماینرها در این فرایند، با استفاده از قدرت پردازشی دستگاه‌های خود، تراکنش‌های بیت کوین را تأیید می‌کنند. در ازای این کار، به ماینرها پاداش پرداخت می‌شود و انگیزه اصلی ماینرها از فعالیت در بلاکچین بیت کوین نیز دریافت همین پاداش‌هاست.

البته انگیزه‌های غیراقتصادی مثل حمایت از شبکه بیت کوین یا مشارکت در توسعه آن نیز بی‌تأثیر نیستند. پاداشی که هنگام معرفی بیت کوین در سال ۲۰۰۹ برای ماینرها در نظر گرفته شد، ۵۰ بیت کوین به‌ازای هر بلاک بود. سپس در هر هاوینگ، این مبلغ نصف شد، تا اینکه در آخرین هاوینگ در ماه می ۲۰۲۰، پاداش هر بلاک به ۶/۲۵ بیت کوین رسید. درآمد ماینر به استخراج بلاک محدود نیست، بلکه از محل کارمزد تراکنش‌های بیت‌کوین نیز سهم دارد.

در نگاه کلی، درآمد ماینرها از پاداش‌ها به‌دلیل وجود هاوینگ رو به کاهش است، اما در بازه‌هایی به‌دلیل افزایش قیمت بیت کوین، کارمزدهای تراکنش‌ها، یا تغییرات سختی شبکه، میزان پاداش‌ها افزایش می‌یابد. در تصویر زیر می‌توانید نمودار درآمد ماینرها به‌ازای هر تراهش بر ثانیه را از سال ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۴ مشاهده کنید.

نمودار درآمد ماینرها به‌ازای هر تراهش بر ثانیه را از سال 2017 تا 2024

کارمزد تراکنش‌های بیت کوین نیز منبع درآمد دیگری برای ماینرهاست که معمولاً وقتی استقبال از بازار زیاد باشد، مقدار آن افزایش می‌یابد. نمودار زیر میانگین کارمزد تراکنش‌های بیت کوین را بین سال‌های ۲۰۱۷ تا ۲۰۲۴ نشان می‌دهد.

نمودار میانگین کارمزد تراکنش‌های بیت کوین از 2017 تا 2024

چرا فرایند هاوینگ بیت کوین ایجاد شد؟

هاوینگ بیت کوین به‌ نحوی برنامه‌ریزی شده است که تقریباً هر چهار سال یکبار اتفاق می‌افتد و با کمیاب نگه داشتن تعداد بیت کوین‌ها، مانع تورم آن می‌شود. کاهش عرضه در شرایطی که همیشه تقاضا برای خرید BTC زیاد است، موجب افزایش قیمت بیت کوین می‌شود و از این طریق، اجازه نمی‌دهد که تورم موجب بی‌ارزش شدن آن شود.

کمیاب شدن بیت کوین به سرمایه‌گذاران این سیگنال را می‌دهد که در طول زمان، ارزش آن افزایش خواهد یافت. درنتیجه، تمایل آن‌ها به سرمایه‌گذاری در بیت کوین بیشتر می‌شود.

علاوه بر این، هاوینگ با کم کردن پاداش‌های ماینینگ، سبب بهینه‌سازی و رقابت بیشتر ماینرها می‌شود. درنتیجه، فقط ماینرهایی می‌توانند تراکنش‌ها را اعتبارسنجی و تأیید کنند که قدرت و سرمایه مناسبی داشته باشند و این به افزایش امنیت شبکه بیت کوین منجر خواهد شد.

تاریخچه هاوینگ بیت‌کوین

تاریخچه هاوینگ بیت‌ کوین

تاکنون سه بار هاوینگ بیت کوین رخ داده است و انتظار می‌رود هاوینگ چهارم تقریباً در ماه آوریل ۲۰۲۴ اتفاق بیفتد. پیش‌بینی می‌شود که آخرین هاوینگ نیز در سال ۲۱۴۰ میلادی رخ دهد. در این قسمت، تاریخچه هاوینگ‌های قبلی را بررسی می‌کنیم.

اولین هاوینگ بیت کوین: ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲

در ابتدا، پاداش استخراج هر بلاک معادل ۵۰ بیت کوین بود، اما در روز ۲۸ نوامبر ۲۰۱۲، اولین هاوینگ بیت کوین اتفاق افتاد و این پاداش از ۵۰ به ۲۵ بیت کوین کاهش یافت. یک سال پیش از هاوینگ اول، در نوامبر سال ۲۰۱۱، بیت کوین بسیار مورد توجه قرار گرفت و روندی صعودی را آغاز کرد.

به این دوره «روند صعودی پیش از هاوینگ» می‌گویند و ظاهراً الگویی است که پیش از دیگر هاوینگ‌های بیت کوین نیز مشاهده می‌شود. هاوینگ اول رویداد بسیار مهمی برای بیت کوین محسوب می‌شد؛ چرا که ماهیت ضد تورمی آن را به‌خوبی به همه نمایش داد.

دومین هاوینگ بیت کوین: ۹ جولای ۲۰۱۶

هاوینگ دوم بیت کوین در تاریخ ۹ جولای ۲۰۱۶ اتفاق افتاد و میزان پاداش هر بلاک را از ۲۵ به ۱۲/۵ بیت کوین کاهش داد. در آن زمان، قیمت بیت کوین ۵۵ درصد افزایش یافت و از ۴۱۷ دلار در آوریل ۲۰۱۶، به ۶۵۰ دلار در جولای ۲۰۱۶ رسید. تا ماه ژانویه ۲۰۱۷، قیمت بیت کوین ۴۰ درصد دیگر افزایش یافت و به ۹۲۰ دلار رسید. با توجه به واکنش قبلی بازار به هاوینگ، این افزایش قیمت و استقبال بیشتر از بیت کوین قابل انتظار بود و الگوی قبلی مجدداً تکرار شد.

سومین هاوینگ بیت کوین: ۱۱ می ۲۰۲۰

در تاریخ ۱۱ می ۲۰۲۰، سومین هاوینگ بیت کوین اتفاق افتاد و پاداش هر بلاک از ۱۲/۵ به ۶/۲۵ بیت کوین کاهش پیدا کرد. بعد از هاوینگ سوم، قیمت بیت کوین همچنان به رشد خود ادامه داد و در انتهای سال ۲۰۲۰، به ۳۰ هزار دلار و در ژانویه ۲۰۲۱، تقریباً به ۴۲ هزار دلار رسید. با اینکه هاوینگ سوم در شرایط اقتصادی ناپایدار ناشی از همه‌گیری کووید۱۹ اتفاق افتاد، الگوی رشد قیمت مجدداً تکرار شد و استقبال از بیت کوین افزایش یافت.

تاریخچه هاوینگ‌های بیت کوین در یک نگاه

در جدول زیر تاریخچه هاوینگ‌ها و تغییرات قیمت بیت کوین بعد از هر هاوینگ را مشاهده می‌کنید.

پاداش پیش از هاوینگ پاداش بعد از هاوینگ قیمت در روز هاوینگ قیمت ۱۵۰ روز بعد از هاوینگ قیمت ۳۶۵ روز بعد از هاوینگ
هاوینگ ۲۰۱۲ ۵۰ بیت کوین ۲۵ بیت کوین ۱۲/۳۵ دلار ۱۲۷/۰۰ دلار ۱۰۰۳/۳۸ دلار
هاوینگ ۲۰۱۶ ۲۵ بیت کوین ۱۲/۵ بیت کوین ۶۵۰/۵۳ دلار ۷۵۸/۸۱ دلار ۲٫۵۱۸/۴۴ دلار
هاوینگ ۲۰۲۰ ۱۲/۵ بیت کوین ۶/۲۵ بیت کوین ۸٫۸۲۱/۴۲ دلار ۱۰٫۹۴۳/۰۰ دلار ۵۵٫۹۸۶/۵۱ دلار

تاثیر هاوینگ در قیمت بیت کوین چیست؟

اینکه در آینده چه اتفاقاتی پس از هر بار Halving رخ می‌دهد، مسئله‌ای نیست که بتوان با قاطعیت درباره آن صحبت کرد. اصولاً بازار ارزهای دیجیتال در همین مدت کوتاه به همه تحلیلگران این درس مهم را داده است که در خصوص هیچ رخدادی با قاطعیت اظهار نظر نکنند. اما نگاهی به آنچه در گذشته رخ داده است، می‌تواند در رسیدن به تحلیل‌های درست در آینده اثرگذار باشد.

زمان دقیق هاوینگ بیت کوین در سال‌های ۲۰۱۲، ۲۰۱۶ و ۲۰۲۰ را بررسی کردیم. بررسی نمودار قیمت بیت کوین از ابتدا تا به امروز پس از وقوع این رخداد‌ها می‌تواند تحلیل درستی را به ارمغان بیاورد.

در سال ۲۰۱۲ پس از نخستین هاوینگ بیت کوین، قیمت آن حدود ۴۰ روز روند کاهشی ملایمی را تجربه کرد. اما خیلی زود بیت کوین به روند صعودی برگشت و در طول یک سال بعد از این اتفاق حدود ۷۸ برابر رشد قیمتی را تجربه کرد.

نمودار تاثیر هاوینگ بر روی قیمت bitcoin

پس از رسیدن تعداد بلاک‌های بلاک‌چین بیت کوین به ۴۲۰۰۰۰ در سال ۲۰۱۶ نیز فقط چند روز افت قیمت را در این رمزارز شاهد بودیم. پس از آن مجدد یک روند طولانی‌مدت صعودی در آن به وجود آمد و قیمت بیت کوین در سال ۲۰۱۶ تا ۲۰۱۷ حدود ۳۱ برابر افزایش یافت.

در زمان وقوع سومین هاوینگ بیت کوین در سال ۲۰۲۰ این ارز دیجیتال تنها ۸۸۰۰ دلار ارزش داشت. هاوینگ بیت کوین ۲۰۲۰ مقدمه رشد قیمت چشم‌گیری در این ارز دیجیتال را فراهم آورد. سقف تاریخی ۶۹ هزار دلاری بیت کوین در دسامبر ۲۰۲۱، به فاصله یک سال بعد از این رویداد محقق شد.

به طور کلی از بررسی نمودار هاوینگ بیت کوین از گذشته تا به امروز، می‌توان این طور نتیجه گرفت که در کوتاه‌مدت ممکن است موجب ایجاد نوسانات قیمتی شود؛ اما در بلندمدت، به‌دلیل کاهش عرضه در بازار، زمینه‌ساز رشد چشمگیر قیمت این ارز دیجیتال  می‌شود.

تأثیر هاوینگ بیت کوین در فعالیت ماینرها چیست؟

ماینرها اولین گروهی هستند که از هاوینگ بیت کوین تأثیر می‌پذیرند. هاوینگ موجب نصف شدن پاداش ماینرها می‌شود. بنابراین، ماینرها برای حفظ سودآوری باید استراتژی‌های خود را تغییر دهند.

کاهش پاداش ماینینگ سبب ایجاد چالش‌هایی در تأمین هزینه‌های عملیاتی ماینرها، مثل هزینه برق و تجهیزات می‌شود. ماینرها برای مقابله با کاهش پاداش‌ها، باید سخت‌افزار خود را بهینه‌تر کنند.

هاوینگ بیت کوین در کوتاه‌مدت موجب کاهش پاداش ماینرها و درنتیجه، افزایش رقابت میان آن‌ها می‌شود. در چنین شرایطی، فشار روی ماینرهای کوچک بیشتر می‌شود و سودآوری دستگاه‌هایی که چندان بهینه نیستند، کاهش می‌یابد.

در این دوران، قیمت بیت کوین نیز نقش مهمی ایفا می‌کند؛ چرا که اگر هم‌زمان با نصف شدن پاداش، قیمت دلاری بیت کوین هم کاهش یابد، ماینرهای ضعیف‌تر خاموش می‌شوند و ماینرهای دیگر برای سودآوری باید بهینه‌تر عمل کنند.

در میان‌مدت و بلندمدت، هاوینگ بیت کوین به حفظ خاصیت ضد تورمی بیت کوین کمک می‌کند و اجازه نمی‌دهد تورم آن را بی‌ارزش کند. همچنین خروج ماینرهای بی‌کیفیت از دور رقابت، سبب بهبود این صنعت می‌شود و ماینرهای بهینه به‌تدریج جای آن‌ها را می‌گیرند. برای مثال، دستگاه‌های ایسیک (ASIC) که برای استخراج یک ارز خاص مثل بیت کوین طراحی شده‌اند، به‌دلیل مصرف بهینه انرژی و قیمت مقرون‌به‌صرفه‌ای که دارند، می‌توانند جای ماینرهای دیگر را بگیرند. هاوینگ بیت کوین به‌منظور افزایش سودآوری و توان رقابتی ماینرها، فرصت‌های سرمایه‌گذاری جدیدی را در سخت‌افزارهای بهینه‌تر یا منابع انرژی تجدیدپذیر فراهم می‌سازد.

تجربه نشان می‌دهد که ماینرها در یک دوره پنج ساله، باید دستگاه‌های خود را به‌طور کامل با سخت‌افزارهای جدید جایگزین کنند. در غیر این صورت، نمی‌توانند در استخراج بیت کوین با دیگران رقابت کنند.

تأثیر هاوینگ بیت کوین در هش ریت بلاک‌چین چیست؟

هاوینگ با نصف کردن پاداش ماینرها، تأثیر قابل‌توجهی در هش ریت شبکه بیت کوین دارد. معمولاً در ماه‌های پیش از هاوینگ، هش ریت شبکه بیت کوین شروع به افزایش می‌کند.

با توجه به کاهش قابل انتظار پاداش‌ها، ماینرها پیش از هاوینگ فعالیت خود را افزایش می‌دهند و سرمایه‌گذاری در تجهیزات ماینینگ بیشتر می‌شود. درنتیجه، هش ریت شبکه نیز افزایش می‌یابد. هرچه هش ریت بالاتر می‌رود، امنیت و سلامت شبکه بیت کوین هم افزایش می‌یابد و سرمایه‌گذاران بیشتری به ‌سمت آن گرایش پیدا می‌کنند.

همان‌طور که در نمودار زیر مشخص است، میانگین هفت‌روزه هش ریت شبکه بیت کوین از ۶ اگزا هش بر ثانیه در سال ۲۰۱۷، به ۵۰۰ اگزا هش در سال ۲۰۲۴ رسیده است. در واقع، با اینکه درآمد ماینرها در همین بازه تنها چهار برابر شده است، هش ریت شبکه تقریباً ۸۳ برابر افزایش یافته است.

نمودار تأثیر هاوینگ بیت کوین در هش ریت بلاک‌چین

هاوینگ بعدی بیت کوین چه زمانی رخ می‌دهد؟

تاریخ بعدی هاوینگ بیت کوین

الگوریتم بیت کوین به‌نحوی طراحی شده است که بعد از ایجاد تعداد مشخصی بلاک، هاوینگ اتفاق می‌افتد. هیچ‌کس زمان دقیق هاوینگ بعدی را نمی‌داند، اما با توجه به سرعت استخراج بلاک‌ها، انتظار می‌رود چهارمین هاوینگ بیت کوین تقریباً در ماه آوریل ۲۰۲۴ میلادی یا فروردین ۱۴۰۳ خورشیدی اتفاق بیفتد.

هاوینگ بعد از استخراج هر ۲۱۰ هزار بلاک اتفاق می‌افتد. زمان ایجاد هر بلاک کاملاً دقیق نیست، اما به‌صورت میانگین، هر ده دقیقه یک بلاک تولید می‌شود. بنابراین، برای محاسبه زمان تقریبی هاوینگ بعدی، کافی است تعداد بلاک‌های باقی‌مانده تا ۲۱۰ هزار را در ۱۰ دقیقه ضرب کنیم. آمار بلاک‌های استخراج‌شده را می‌توان از پلتفرم‌هایی مثل «blockexplorer.one» مشاهده کرد.

پیش‌بینی قیمت بیت کوین پس از هاوینگ سال ۲۰۲۴

با نزدیک شدن به آوریل ۲۰۲۴ و هاوینگ چهارم بیت کوین، گمانه‌زنی‌های مختلفی درباره قیمت آن می‌شود. به‌طور کلی، بر اساس تاریخچه هاوینگ‌های قبلی، قیمت بیت کوین بعد از هر هاوینگ افزایش یافته است و احتمال دارد همین الگو دوباره تکرار شود. با توجه به کم شدن پاداش بلاک‌ها از ۶/۲۵ به ۳/۱۲۵، انتظار می‌رود بعد از هاوینگ چهارم، به‌دلیل کندتر شدن عرضه بیت کوین‌های جدید، قیمت افزایش پیدا کند.

تحلیلگران مختلفی قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ ۲۰۲۴ را پیش‌بینی کرده‌اند. برای مثال، «PlanB»، که از تحلیلگران مشهور بیت کوین است، اواخر نوامبر ۲۰۲۳ در توییتر خود (منبع) پیش‌بینی کرده بود که قیمت بیت کوین در زمان هاوینگ ۲۰۲۴ بین ۱۶ تا ۶۵ هزار دلار خواهد بود.

تحلیلگران «Blockware Solutions» معتقدند که هاوینگ ۲۰۲۴ بیت کوین می‌تواند قیمت را تا ۴۰۰ هزار دلار هم افزایش دهد (منبع). تحلیلگران «BitQuant» نیز پیش‌بینی می‌کنند که قیمت بیت کوین بعد از هاوینگ چهارم، با بیش از شش برابر افزایش، به ۲۵۰ هزار دلار خواهد رسید (منبع).

از طرفی، تحلیلگران «Coincodex» معتقدند قیمت بیت کوین در آوریل ۲۰۲۴ حدوداً ۴۹٫۳۰۰ دلار خواهد بود و بعد از هاوینگ، ممکن است به حدود ۸۴٫۱۰۰ دلار برسد (منبع).

صندوق سرمایه‌گذاری «VanEck» نیز در حساب توییتر خود پیش‌بینی‌هایی درباره قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۴ مطرح کرده است و احتمال می‌دهد بیت کوین رشد قابل‌توجهی داشته باشد و در سه ماههٔ آخر ۲۰۲۴، سقف جدیدی را به‌ثبت برساند (منبع).

سرمایه‌گذاران و تریدرها در مواجهه با هاوینگ بیت کوین چه کار کنند؟

استراتژی معامله گران برای هاوینگ سال 2024

تریدرها و سرمایه‌گذاران برای اینکه بتوانند بیش‌ترین منفعت را از هاوینگ بیت کوین ببرند، باید درک خوبی از ماهیت هاوینگ و تأثیرات آن در بازار پیدا کنند. اگر شما هم می‌خواهید برای مواجهه با هاوینگ بیت کوین آماده باشید، می‌توانید اقدامات پیشنهادی زیر را مدنظر قرار دهید.

استراتژی میانگین هزینه دلاری (DCA)

میانگین هزینه دلاری یا DCA یکی از استراتژی‌های رایج برای سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود. در این استراتژی، بدون در نظر گرفتن قیمت، در بازه‌های زمانی منظم مقدار مشخصی از سرمایه خودتان را به خرید بیت کوین اختصاص می‌دهید.

در این استراتژی، توجه زیادی به نوسانات لحظه‌ای یا اخبار موقت ندارید و خریدهای خودتان را برای کسب سود در بلندمدت انجام می‌دهید. بنابراین، نوسانات پیرامون هاوینگ تأثیر چندانی در معاملات و تصمیمات شما نخواهد داشت.

قرار دادن حد سود و حد ضرر

با نزدیک شدن به هاوینگ بیت کوین، اخبار و پیش‌بینی‌های مختلفی درباره آن منتشر می‌شود و همین موضوع به افزایش حرکات ناگهانی و پیش‌بینی‌ناپذیر آن کمک می‌کند.

بنابراین، برای اینکه از سرمایه خود محافظت کنید، باید حتماً حد سود و حد ضرر مشخصی روی سفارش‌های خود قرار دهید تا در صورت افزایش یا کاهش ناگهانی قیمت، معاملات شما به‌صورت خودکار بسته شود.

دنبال کردن اخبار و وقایع

با نزدیک شدن به هاوینگ بیت کوین، بهتر است در جریان اخبار و اتفاقات پیرامون آن قرار داشته باشید تا در صورت نیاز، با اطمینان بیشتری تصمیم‌گیری کنید.

برای اطلاع از وضعیت بیت کوین و روندهای کلی بازار، سعی کنید منابع خبری معتبر مانند کلینیک سرمایه و متخصصان این حوزه را دنبال کنید و از باز کردن معاملات بر اساس خبرهایی که منبع نامشخصی دارند، بپرهیزید.

بررسی الگوهای قبلی قیمت

برای اینکه دید بهتری از وضعیت بیت کوین در هاوینگ بعدی داشته باشید، می‌توانید رفتار آن را در هاوینگ‌های قبلی بررسی کنید. با اینکه هیچ تضمینی برای تکرار الگوهای قبلی وجود ندارد، می‌توانید الگوهای مشابه را در چارت شناسایی کنید و در تحلیل‌های خود آن‌ها را هم مدنظر قرار دهید.

آینده بیت کوین با وجود فرایند هاوینگ چگونه خواهد بود؟

آینده بیت کوین بعد از هاوینگ سال 2024

بر اساس محاسباتی که انجام شده است، احتمالاً آخرین بیت کوین در سال ۲۱۴۰ میلادی استخراج خواهد شد. تا آن زمان، به‌دلیل رویداد هاوینگ، پاداش هر بلاک دائماً کوچک‌تر می‌شود تا به یک ساتوشی (۰/۰۰۰۰۰۰۰۱ بیت کوین) برسد. ساتوشی کوچک‌ترین واحد تقسیم بیت کوین است و زمانی که پاداش هر بلاک به یک ساتوشی برسد، مقدار آن روی یک ساتوشی باقی می‌ماند تا تعداد کل بیت کوین‌ها به ۲۱ میلیون برسد.

همان‌طور که پیش از این هم اشاره شد، هاوینگ با کمیاب‌تر کردن بیت کوین به کاهش عرضه آن کمک می‌کند. با کم شدن بیت کوین‌ها، ماینرها برای اینکه بتوانند درآمدزایی خود را حفظ کنند، باید از نظر سخت‌افزاری و نرم‌افزاری بهینه شوند.

هرچه تعداد هاوینگ‌ها بیشتر و بیت کوین کمیاب‌تر شود، رقابت بین ماینرها نیز سخت‌تر می‌شود. درنتیجه، ماینری که از نظر مصرف منابع و هزینه‌های نگهداری به‌صرفه نباشد، از دور رقابت‌ها خارج خواهد شد.

مزیت این اتفاق برای شبکه بیت کوین این است که ماینرهای بهینه‌تر و پیشرفته‌ای مثل دستگاه‌های ایسیک (ASIC)، جای ماینرهای ضعیف‌تر را می‌گیرند و این به افزایش سلامت کلی شبکه بیت کوین کمک می‌کند.

ناگفته نماند که این موضوع می‌تواند تهدیدی برای شبکه بیت‌کوین باشد. با کنار رفتن ماینرهای کوچک، تمرکز شبکه‌ به‌طور کامل در اختیار چند ماینر بزرگ قرار می‌گیرد.

جالب است بدانید که در سال ۲۰۲۳، حدود ۸۴ درصد بیت‌کوین‌ها جدید توسط تنها پنج استخر استخراج بزرگ ماین شده‌اند. این موضوع با روح تمرکززدایی بیت‌کوین و رمزارزهای دیگر در تضاد خواهد بود.

ضمن اینکه متمرکز شدن قدرت شبکه می‌تواند امکان حملات ۵۱ درصد را به‌مراتب بیشتر کند. توسعه دهندگان بیت‌کوین باید برای این چالش‌ها راه مناسبی بیندیشند.

کلام پایانی

هاوینگ بیت کوین موجب نصف شدن پاداش بلاک‌های بیت کوین می‌شود و سرعت ورود بیت کوین‌های جدید به بازار را کاهش می‌دهد. این روند تا سال ۲۱۴۰ ادامه پیدا می‌کند، تا اینکه تعداد کل بیت کوین‌ها به ۲۱ میلیون برسد. هاوینگ با کمیاب نگه داشتن بیت کوین، مانع تورم و بی‌ارزش شدن آن می‌شود. هرچه هاوینگ‌های بیشتری رخ دهد، ماینرهای ضعیف‌تر و کوچک‌تر مجبور می‌شوند جای خود را به ماینرهای پیشرفته و بهینه‌تر بدهند. بنابراین، هاوینگ به افزایش سلامت شبکه بیت کوین نیز کمک می‌کند.

سوالات متداول

1

هاوینگ یعنی چه؟

کلمه هاوینگ به در لغت به معنی نصف کردن است. معنی هاوینگ بیت کوین نصف شدن پاداش استخراج این ارز دیجیتال است.

2

هاوینگ بیت کوین چه زمانی است؟

بعد از استخراج هر 210000 بیت کوین یکبار پاداش استخراج این رمزارز نصف می‌شود. از نظر زمانی نیز معمولا هر چهار سال یکبار این اتفاق رخ می‌دهد.

3

چه تعداد بیت کوین وجود دارد؟

تعداد کل بیت کوین‌های قابل استخراج در سراسر دنیا برای 21 میلیون است. تا پایان شهریور ماه سال 1400 بیش از 18 میلیون و 800 هزار بیت کوین استخراج شده است و در حدود 2 میلیون و 200 هزار سکه دیگر برای استخراج باقی مانده است.

4

استخراج بیت کوین چگونه است؟

در مقاله جداگانه‌ای به‌طور مفصل در خصوص استخراج بیت کوین بحث کردیم که می‌توانید برای اطلاع بیشتر در خصوص این موضوع به طور مفصل این مقاله را مطالعه کنید.

امتیاز شما به این محتوا

5 / 5. 6

میانگین امتیازات: 5/5
تعداد امتیاز: 6
در بهترین صرافی های ارزدیجیتال با تخفیف کارمزد ثبت نام کنید.
دیدگاه خود را به اشتراک گذارید
حتما نظرت رو برای ما و دیگران بنویس
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو
جستجو
ورود/ ثبت نام
ارسال مجدد
درخواست مشاوره