شبکه کازماس (Cosmos) چیست؟ نقد و بررسی ارز دیجیتال اتم (Atom)

مقالات ارز دیجیتال
معرفی ارز دیجیتال اتم و بررسی بلاکچین کازماس

فناوری بلاک‌چین به‌نوعی با بیت کوین شکوفا شد و در ادامه، اتریوم به‌عنوان پرچمدار نسل دوم بلاک‌چین‌ها خود را معرفی کرد. در سال‌های اخیر، شبکه‌های بلاک‌چین مستقل زیادی آغاز به کار کرده‌اند. به این ترتیب، ضرورت برقراری تعامل بین شبکه‌های مختلف بلاک‌چین بیش از پیش احساس شد. چند پروژه برای برطرف کردن این مشکل تعریف شدند. یکی از آن‌ها بلاک چین کازماس (Cosmos) است که با هدف ارتقای تعامل‌پذیری بین شبکه‌های بلاک‌چین مختلف آغاز به کار کرده است. در این مقاله، قصد داریم این شبکه بلاک‌چین و توکن اختصاصی آن، یعنی ارز دیجیتال اتم (ATOM)، را معرفی کنیم. تا انتها با ما همراه باشید.

پلتفرم کازماس چیست؟ (Cosmos)

کازماس (Cosmos) یک شبکه بلاک چین غیرمتمرکز است که از بلاک چین‌های مستقل و موازی تشکیل شده است.

کازماس (Cosmos) نوعی پلتفرم بلاک‌چین چند زنجیره‌ای است که به بلاک‌چین‌های مختلف اجازه می‌دهد با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. هدف کازماس ایجاد اینترنت بلاک‌چین است که در آن بلاک‌چین‌ها بتوانند به‌طور سالم و امن  با یکدیگر تعامل داشته باشند.

کازماس از مکانیزم اجماع اثبات سهام (PoS) استفاده می‌کند که از نظر امنیت بسیار قوی است. کازماس می‌تواند به‌طور بالقوه، میلیون‌ها تراکنش در ثانیه را پردازش کند. کازماس به بلاک‌چین‌های مختلف اجازه می‌دهد تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. این شبکه زیرنظر انجمن کازماس اداره می‌شود.

کازماس، که نماینده‌ای از نسل سوم شبکه‌های بلاک‌چین است، به‌صورت غیر متمرکز اداره می‌شود. اعضای جامعه آن، مدیریت فعالیت‌ها را در دست دارند. کازماس بستر مناسبی برای ایجاد برنامه‌های غیرمتمرکز و دیفای است؛ چراکه هم هزینه استفاده از آن کمتر است و هم مقیاس‌پذیری مناسبی دارد. علاوه بر آن، درحالی‌که هرکس می‌تواند بلاک‌چین شخصی خود را در بستر کازماس داشته باشد، تمام شبکه‌ها با یکدیگر در تعامل خواهند بود.

خالق بلاک‌چین کازماس کیست؟

خالق بلاک‌چین کازماس،Jae Kwon است.

بنیان‌گذار بلاک‌چین کازماس جک زوانگ (Jae Kwon) است. زوانگ کارآفرین و توسعه‌دهنده نرم‌افزار است که سابقه طولانی در صنعت بلاک‌چین دارد. او  بنیان‌گذار و مدیر عامل Tendermint نیز است؛ شرکتی که پروتکل Tendermint را توسعه داده است. توجه کنید که Tendermint پایه و اساس پلتفرم کازماس است.

زوانگ در سال ۲۰۱۴ شرکت Tendermint را تأسیس کرد. او همچنین بنیان‌گذار پروژه Interchain Foundation است؛ سازمانی غیرانتفاعی که از  توسعه پلتفرم کازماس پشتیبانی می‌کند.

زوانگ در رشته علوم کامپیوتر از دانشگاه کارنگی ملون، مدرک کارشناسی ارشد دارد. او قبل از تأسیس Tendermint در شرکت‌های مختلفی مانند گوگل و اپل کار کرده است. زوانگ سخنران معروفی درباره بلاک‌چین است. او در کنفرانس‌های مختلفی در سراسر جهان سخنرانی کرده است. همچنین نویسنده‌ای فعال درباره بلاک‌چین است. او مقالات متعددی راجع به بلاک‌چین نوشته که در نشریات معتبری مانند نیویورک تایمز به انتشار رسیده‌اند.

وایت پیپر بلاک‌چین کازماس

وایت پیپر ارز دیجیتال اتم در سال ۲۰۱۶ رونمایی شد. این سند ۵۳ صفحه‌ای به تشریح فناوری بلاک‌چین کازماس، مزایای آن در مقایسه با بلاک‌چین‌های مشابه دیگر، و نقشه راه این پروژه پرداخته است. برای قضاوت دقیق درباره این بلاک‌چین، باید متن وایت پیپر آن را به‌صورت تخصصی مطالعه کنید.

البته توضیحات فنی این سند نسبتاً تخصصی هستند و به‌ همین دلیل، مطالعه آن از حوصله عموم خارج است. با کلیک روی این لینک، می‌توانید به متن اصلی وایت پیپر کازماس دسترسی پیدا کنید. در ادامه، خلاصه‌ای از مهم‌ترین نکات این سند را بررسی می‌کنیم.

تاریخچه بلاک‌چین کازماس در یک نگاه

شبکه بلاک‌چین کازماس در سال‌های اخیر تغییر و تحولات زیادی را پشت سر گذاشته است. در اینجا به‌صورت مختصر، گوشه‌ای از مهم‌ترین تحولات کازماس را، از گذشته تاکنون، بررسی می‌کنیم:

اینفوگرافی تاریخچه بلاک‌چین کازماس

مهم‌ترین مزایای بلاک‌چین کازماس چیست؟

در اینجا به برخی از مهم‌ترین مزایای بلاک‌چین کازماس اشاره می‌کنیم که توجه توسعه‌دهندگان برنامه‌های غیرمتمرکز را به خود جلب کرده است.

 • مقیاس‌پذیری بهتر نسبت به اتریوم

کازماس می‌تواند به‌طور بالقوه میلیون‌ها تراکنش در ثانیه را پردازش کند. این بلاکچین می‌تواند از طریق زنجیره‌های موازی و راه‌حل‌های لایه دوم مقیاس‌بندی شود.

 • الگوریتم اجماع اثبات سهام

در بلاک چین کازماس از الگوریتم اجماع اثبات سهام برای تأیید تراکنش‌ها و تأمین امنیت شبکه استفاده می‌شود. برای این منظور، از موتور Tendermint BFT کمک گرفته می‌شود که در حال حاضر، از کارآمدترین زیرساخت‌ها برای اجرای الگوریتم اثبات سهام است. برای شرکت در فرایند استیکینگ، کاربران باید ارز Atom بخرند و با قفل کردن دارایی خود در شبکه، در ازای دریافت پاداش بین ۷ تا ۲۰ درصد اصل سرمایه، به تأمین امنیت کازماس کمک کنند.

هدف‌گذاری اکوسیستم کازماس بر سپرده‌گذاری ۶۷ درصد توکن‌های Atom استوار است. بنابراین، هر زمان که میزان سرمایه‌گذاری از ۶۷ درصد فراتر رود، نرخ پاداش کاهش می‌یابد و هر زمان، سرمایه‌گذاری از این محدوده کمتر شود، شاهد افزایش نرخ پاداش خواهیم بود. البته قوانین مشخصی نیز برای سهام‌گذاری در اکوسیستم وجود دارد که در صورت نقض آن‌ها، نه‌تنها خبری از پاداش نیست، بلکه جرایمی نیز برای کاربران به‌همراه دارد.

 • حاکمیت مشارکتی

در اکوسیستم ارز کازماس، کاربرانی که در فرایند استیکینگ مشارکت می‌کنند، در حاکمیت شبکه حق رأی دارند. طبیعی است که حق رأی هر فرد متناسب با میزان دارایی قفل‌شده او در بلاک چین کازماس تعیین می‌شود.

 • تعامل با بلاک‌چین‌های دیگر

کازماس به بلاک‌چین‌های مختلف اجازه می‌دهد تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. این شبکه از طریق پروتکل Inter-Blockchain Communication یا IBC قابلیت همکاری را میسر می‌کند.

چند پروژه در بستر بلاک‌چین کازماس ایجاد شده است؟

پروژه‌های متعددی در بستر شبکه کازماس در حال اجرا هستند. تا ابتدای سال ۲۰۲۴، تعداد پروژه‌های ایجادشده در شبکه کازماس از مرز سیصد برنامه عبور کرد. از معروف‌ترین پروژه‌های فعلی در بستر شبکه کازماس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پل بلاک‌چین گراویتی (Gravity Bridge)

پلتفرمی به نام Gravity Bridge در شبکه ارز کازماس در نظر گرفته شده است که با پشتوانه میلیاردها دلار ارز Atom، ایمن‌ترین، کارآمدترین، و غیرمتمرکزترین پل بلاکچین اتریوم به‌ شمار می‌رود. به کمک Gravity Bridge می‌توانید ارزهای دیجیتال را از بلاک‌چین کازماس به اتریوم و برعکس منتقل کنید. بنابراین، کازماس به‌هیچ‌وجه رقیب اتریوم نیست.

 • اوسمسیس (Osmosis)

صرافی غیرمتمرکز (DEX) است که به کاربران اجازه می‌دهد تا ارزهای دیجیتال را به‌طور غیرمتمرکز معامله کنند. این پلتفرم برای ارتباط با بلاک‌چین‌های دیگر، از پروتکل IBC استفاده می‌کند.

 • جونو (Juno)

پلتفرمی برای ایجاد قرارداد هوشمند است که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد برنامه‌های غیرمتمرکز (DApp) را روی کازماس بسازند. جونو از زبان برنامه‌نویسی Rust استفاده می‌کند.

 • ای وی ام اس (Evmos)

پلتفرمی سازگار با اتریوم است که به توسعه‌دهندگان اجازه می‌دهد DAppهای اتریوم را به کازماس مهاجرت دهند. Evmos از ماشین مجازی اتریوم (EVM) استفاده می‌کند.

 • سکرت نتورک (Secret Network)

پلتفرمی برای محرمانگی است که به کاربران اجازه می‌دهد معاملات و داده‌ها را محرمانه نگه دارند. این پلتفرم از پروتکل Enigma برای محرمانگی استفاده می‌کند.

 • کاوا (Kava)

پلتفرمی برای وام‌دهی و قرض‌گیری است که به کاربران اجازه می‌دهد ارزهای دیجیتال را وام بدهند و قرض بگیرند. کاوا برای ایجاد زنجیره خود، از پروتکل Cosmos SDK استفاده می‌کند.

ارز دیجیتال اتم چیست؟ (ATOM)

ارز دیجیتال اتم (ATOM) توکن بومی بلاک چین کازماس (Cosmos) است.

ارز دیجیتال اتم (ATOM) رمزارز بومی شبکه کازماس است. عرضه اولیه ارز دیجیتال اتم (ICO) در سال ۲۰۱۷ انجام شد. این ICO در مجموع هفده میلیون دلار سرمایه جذب کرد. این عرضه اولیه توسط بنیاد اینترچین (Interchain) برگزار شد. عرضه اولیه اتم به دو مرحله تقسیم شد:

 • مرحله اول عرضه خصوصی بود که در آن هشت میلیون دلار جمع آوری شد.
 • مرحله دوم عرضه عمومی بود که در آن نُه میلیون دلار جمع آوری شد.

قیمت هر توکن ATOM در عرضه اولیه ۰/۱۰ دلار بود. سقف عرضه برای ارز دیجیتال اتم در نظر گرفته نشده است. تا پایان فوریه سال ۲۰۲۴، بیش از ۳۸۸ میلیون رمزارز اتم در بازار عرضه شد. همچنین این ارز دیجیتال با مارکت کپ بیش از ۴/۳ میلیارد دلار، در جایگاه بیست‌ و پنجم رمزارزها قرار دارد.

برخی از کاربردهای مهم ارز دیجیتال اتم عبارت‌اند از:

 • پرداخت هزینه تراکنش‌ها در بلاک‌چین کازماس؛
 • سهام‌گذاری در کازماس در فرایند اجماع بلاک‌چین و دریافت پاداش؛
 • شرکت در رأی‌گیری‌های بلاک‌چین کازماس.

بهترین کیف پول برای نگهداری ارز دیجیتال اتم

انتخاب بهترین کیف پول برای نگهداری ارز دیجیتال اتم به نیازها و اولویت‌های شما بستگی دارد. برخی از معیارهای مهم در انتخاب کیف پول شامل امنیت، کاربری آسان، قابلیت پشتیبانی از توکن‌های مختلف، و … می‌شود. در اینجا چند نمونه از بهترین کیف پول‌ها برای نگهداری ارز دیجیتال ATOM معرفی می‌شود:

 • لجر (Ledger)
 • ترزور (Trezor)
 • اکسدوس (Exodus)

تاریخچه قیمت ارز دیجیتال اتم


ارز دیجیتال اتم (ATOM) در سال ۲۰۱۷ با قیمت ۰/۱۰ دلار عرضه شد. قیمت ATOM در سال ۲۰۱۸ به‌حدود ۱۴ دلار رسید، اما سپس به‌طور قابل توجهی کاهش یافت. تا پایان سال ۲۰۱۹، روند نزولی بر این رمز ارز حاکم بود و در پایان سال، به ۴/۲ دلار رسید.

قیمت ATOM در سال ۲۰۲۰ به‌ حدود ۰/۵۰ دلار رسید. پس از آن، دوباره شروع به رشد کرد. در سال ۲۰۲۱، هم‌زمان با شکوفایی بازار رمز ارزها، ارز دیجیتال کازماس نیز روند روبه‌رشد فوق‌العاده‌ای را در پیش گرفت و تا اوایل ماه می، به ۲۹/۴ دلار رسید. پس از نوسانات قیمتی کوتاه در حدود دو ماه، بار دیگر روند صعودی آن آغاز شد. این بار تا نیمه سپتامبر به سقف تاریخی خود، یعنی ۴۵ دلار، دست پیدا کرد.

در طول سال ۲۰۲۲، روند نزولی سنگینی را در قیمت ارز دیجیتال اتم شاهد بودیم. این ارز دیجیتال سال ۲۰۲۳ را با قیمت ۹/۸ دلار آغاز کرد و پس از طی روند نوسانی، با محدوده ۱۰/۹ دلار به پایان رساند. در حال حاضر، که دو ماه از آغاز سال ۲۰۲۴ سپری شده، قیمت اتم به ۱۱/۰۸ دلار رسیده است.

نقشه راه بلاک‌چین کازماس

نقشه راه بلاک‌چین کازماس شامل اهداف و برنامه‌های این شبکه برای آینده است. نقشه راه بلاک‌چین کازماس به‌طور مداوم در حال تکامل است.

برخی از اهداف کلیدی برای سال‌های آینده عبارت‌اند از:

 • افزایش قابلیت همکاری بین زنجیره‌های مختلف در اکوسیستم کازماس؛
 • راه‌حل‌هایی برای پایدارتر کردن بلاک‌چین کازماس؛
 • رشد و توسعه جامعه کازماس.

بعضی از برنامه‌های اعلام‌شده کازماس برای سال‌های پیش رو به شرح زیر هستند:

 • انتشار فاز ۳ کازماس هاب:‌ این فاز شامل ارتقای اجماع به Cosmos SDK v2 و فعال کردن  IBC v3 خواهد بود؛
 • ایجاد پل‌های متقابل زنجیره‌ای: پل‌های جدیدی برای اتصال کازماس به بلاک‌چین‌های دیگر مانند اتریوم و پولکادات ساخته خواهند شد؛
 • رشد و توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز: انتظار می‌رود DAppهای جدیدی در اکوسیستم کازماس راه‌اندازی شوند.

پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال اتم در سال ۲۰۲۴

پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال اتم

پیش‌بینی قیمت ارز دیجیتال اتم در سال ۲۰۲۴ کار دشواری است. عوامل مختلفی می‌توانند در قیمت اتم تأثیر بگذارند که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

 • تقاضا و عرضه: مانند هر دارایی دیگری، قیمت اتم توسط تقاضا و عرضه تعیین می‌شود؛
 • اخبار و تحولات: اخبار و تحولات مربوط به اتم، مانند ارتقای شبکه یا راه‌اندازی پروژه‌های جدید، می‌تواند در قیمت ATOM تأثیر بگذارد؛
 • وضعیت بازار: وضعیت کلی بازار ارزهای دیجیتال در قیمت اتم تأثیرگذار است.

با توجه به این عوامل، برخی از کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند قیمت ATOM در سال ۲۰۲۴ می‌تواند به ۲۰ تا ۳۰ دلار برسد. با این حال، برخی دیگر معتقدند که قیمت ATOM ممکن است رشد بیشتری داشته باشد.

رقبای شبکه کازماس در بازار ارز دیجیتال

یکی از مهم‌ترین نکات برای تحلیل وضعیت فعلی و آینده ارزهای دیجیتال، بررسی رقبای آن‌هاست. شبکه کازماس در بازار ارز دیجیتال رقبای متعددی دارد. جدی‌ترین رقیب کازماس در بازار ارز دیجیتال، پولکادات، نوعی پلتفرم شبکه چندزنجیره‌ای مشابه کازماس است که بر قابلیت همکاری بین زنجیره‌های مختلف تمرکز دارد.

کلام پایانی

در این مقاله، شبکه بلاک‌چین کازماس و ارز دیجیتال اتم را معرفی کردیم. نباید از این نکته غافل شد که بلاکچین کازماس، ایده بی‌نظیری را در خود جای داده است، اما درعین‌حال، در ابتدای مسیری بسیار طولانی قرار دارد. به علاوه اینکه تعداد پروژه‌های فعال در بستر کازماس هنوز آن‌قدر زیاد نیست که محک جدی برای آن به‌همراه داشته باشد. پیش‌بینی شما از آینده شبکه بلاک‌چین کازماس چیست؟

سوالات متداول

1

بنیان‌گذار ارز دیجیتال اتم کیست؟

بنیان‌گذار بلاک‌چین کازماس جک زوانگ (Jae Kwon) است.

2

ارز اتم را از کدام صرافی بخریم؟

صرافی‌هایی مانند بینگ ایکس و مکسی بهترین گزینه برای خرید ارز دیجیتال اتم هستند. در بین صرافی‌های ایرانی نیز می‌توانید این ارز دیجیتال را از والکس، تبدیل، اکسکوینو، بیت برگ، و … بخرید. 

امتیاز شما به این محتوا

5 / 5. 2

میانگین امتیازات: 5/5
تعداد امتیاز: 2
در بهترین صرافی های ارزدیجیتال با تخفیف کارمزد ثبت نام کنید.
دیدگاه خود را به اشتراک گذارید
حتما نظرت رو برای ما و دیگران بنویس
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو
جستجو
ورود/ ثبت نام
ارسال مجدد
درخواست مشاوره