رمز ارز کازماس (Cosmos) چیست؟ اینترنت بلاک‌چین‌ها

مقالات ارز دیجیتال
کازماس چیست؟ معرفی ارز ATOM

فناوری بلاک‌چین به نوعی با بیت کوین شکوفا شد و در ادامه اتریوم به عنوان پرچمدار نسل دوم بلاک‌چین‌ها خود را معرفی کرد. در این بین شبکه‌های بلاک‌چین مستقل زیادی در سال‌های اخیر آغاز به کار کرده‌اند. به این ترتیب ضرورت برقراری تعامل بین شبکه‌های مختلف بلاک‌چین بیش از پیش احساس شد. چند پروژه برای برطرف کردن این مشکل تعریف شدند. یکی از آن‌ها بلاک چین کازماس است که با هدف ارتقای تعامل پذیری بین شبکه‌های بلاک‌چین مختلف آغاز به کار کرده است. در این مقاله قصد داریم به معرفی این شبکه بلاک‌چین و توکن اختصاصی آن یعنی ارز کازماس بپردازیم. تا انتها با ما همراه باشید.

بلاک چین کازماس چیست؟

بلاکچین کازماس بسترمناسبی برای ایجاد برنامه های غیرمتمرکز است

لقب اینترنت بلاک‌چین‌ها به کازماس اختصاص یافته است. به این معنی که شبکه‌ای از بلاک‌چین‌های مختلف و مستقل را ایجاد کرده است که به صورت غیر متمرکز با هم در تعامل هستند. تعامل بین شبکه‌های بلاک‌چین مختلف دستاورد بزرگی برای بازار رمز ارزها به شمار می‌رود؛ چرا که عملا فرصت توسعه کاربران رمز ارزها فراهم می‌شود.

کازماس که نماینده‌ای از نسل سوم شبکه‌های بلاک‌چین به شمار می‌رود، به صورت غیر متمرکز اداره می‌شود. اعضای جامعه آن هستند که مدیریت فعالیت‌ها در دست دارند. کازماس بستر مناسبی برای ایجاد برنامه‌های غیر متمرکز (دیفای) است؛ چرا که هم هزینه استفاده از آن پایین‌تر است و هم از مقیاس‌پذیری مناسبی برخوردار است. علاوه بر آن در عین آنکه هر کس می‌تواند بلاک‌چین شخصی خود را در بستر کازماس داشته باشد، تمام شبکه‌ها با یکدیگر در تعامل خواهند بود.

ویژگی‌ها و خدمات بلاک چین کازماس

ویژگی ها و خدمات بلاکچین کازماس

در ادامه بحث از بلاک‌چین ارز کازماس، لازم است با اکوسیستم آن آشنا شویم. مجموعه‌ای از خدمات و امکانات در بستر این شبکه در دسترس کاربران قرار دارد که عبارت‌اند از:

۱. استیکینگ (Staking)

در بلاک چین کازماس از الگوریتم اجماع اثبات سهام برای تأیید تراکنش‌ها و تأمین امنیت شبکه استفاده می‌شود. برای این منظور از موتور Tendermint BFT استفاده می‌شود که در حال حاضر از جمله کارآمدترین زیرساخت‌ها برای اجرای الگوریتم اثبات سهام به شمار می‌رود. برای شرکت در فرآیند استیکینگ کاربران باید ارز Atom خریداری کنند و با قفل کردن دارایی خود در شبکه، در ازای دریافت پاداش بین ۷ تا ۲۰ درصد اصل سرمایه به تأمین امنیت کازماس کمک کنند.

هدف‌گذاری اکوسیستم کازماس بر سپرده گذاری ۶۷ درصد توکن‌های Atom استوار است. بنابراین هر زمان که میزان سرمایه‌گذاری از ۶۷ درصد فراتر رود، نرخ پاداش کاهش می‌یابد و هر زمان که سرمایه‌گذاری از این محدوده کمتر شود، شاهد افزایش نرخ پاداش خواهیم بود. البته قوانین مشخصی نیز برای سهام‌گذاری در اکوسیستم وجود دارد که در صورت نقض آن‌ها نه تنها خبری از پاداش نیست؛ بلکه جرایمی نیز برای کاربران به همراه دارد.

۲. رأی‌دادن (Voting)

در اکوسیستم ارز کازماس، کاربرانی که در فرآیند استیکینگ مشارکت می‌کنند، از حق رأی در حاکمیت شبکه برخوردار هستند. طبیعی است که حق رأی هر فرد متناسب با میزان دارایی قفل شده او در بلاک چین کازماس تعیین می‌شود.

۳. حساب‌های بین زنجیره‌ای (Interchain Accounts)

به زبان ساده حساب‌های بین زنجیره‌ای را می‌توان یک حساب دانست که به کمک آن می‌توان تمام شبکه‌های بلاک‌چین دیگر را مدیریت و کنترل کرد. این حساب‌ها مبتنی بر پروتکلی به نام IBC (Inter-Blockchain Communication Protocol) فعال هستند.

۴. صرافی غیر متمرکز (Gravity DEX)

در بلاک چین کازماس یک صرافی غیر متمرکز نیز راه‌اندازی شده است که کاربران می‌توانند ارزهای دیجیتال از شبکه‌های بلاک‌چین مختلف را به صورت یکپارچه در آن معامله کنند. پلتفرم معاملاتی این صرافی با الگوبرداری از صرافی غیر متمرکز یونی سواپ طراحی شده است.

۵. پل بین اتریوم و کازماس (Gravity Bridge)

بخش دیگری به نام Gravity Bridge در شبکه ارز کازماس در نظر گرفته شده است که با پشتوانه میلیاردها دلار ارز Atom ایمن‌ترین، کارآمدترین و غیر متمرکزترین پل بین زنجیره اتریوم به شمار می‌رود. به کمک Gravity Bridge می‌توانید ارزهای دیجیتال را از بلاک‌چین کازماس به اتریوم (استاندارد ERC-20) و بالعکس منتقل کنید. بنابراین کازماس به هیچ عنوان رقیبی برای اتریوم به شمار نمی‌رود.

۶. تأمین امنیت بین زنجیره‌ای (Interchain Security)

با استیک ارز اتم، تنها به تأمین امنیت بلاک چین کازماس کمک نمی‌کنید. بلکه در جریان تعاملات بین زنجیره‌های مختلف می‌توانید در تأمین امنیت شبکه‌های بلاک‌چین دیگر نیز مشارکت نمایید. البته در ازای این کار نیز پاداش مضاعف در قالب ارز کازماس دریافت خواهید کرد.

ارز کازماس چیست؟

ارزدیجیتال Atom به عنوان توکن اختصاصی شبکه بلاکچین کازماس شناخته می شود.

ارز Atom به عنوان توکن اختصاصی شبکه کازماس به شمار می‌رود. برای استفاده از خدمات زنجیره کازماس که در بالا برشمردیم، باید این توکن را در اختیار داشته باشید. در ازای خرید و استیک ارز اتم می‌توانید در فرآیند تأمین امنیت شبکه مشارکت کنید و در عین حال علاوه بر برخورداری از پاداش مشخص، سهمی از کارمزد تراکنش‌ها در بستر بلاک‌چین کازماس به شما تعلق خواهد گرفت. در عین حال برای مشارکت در فرآیند حاکمیت کازماس نیز نیاز به استیک ارز Atom دارید.

تاریخچه قیمت ارز کازماس


در ادامه بحث در خصوص ارز کازماس، لازم است که نگاهی به تاریخچه قیمت این ارز دیجیتال بیندازیم.

این توکن با نماد ارز Atom در اوایل مارس سال ۲۰۱۹ با قیمت ۷.۵ دلار در سایت معتبر کوین مارکت کپ فهرست شد. تا پایان سال ۲۰۱۹ روند نزولی در این رمز ارز حاکم بود و در پایان سال به قیمت ۴.۲ دلار رسید. سال ۲۰۲۰ نیز برای ارز اتم چندان پر فراز و نشیب نبود. بلکه صرفا نوسانات قیمتی محدودی را تجربه کرد و در نهایت با قیمت ۵.۸۶ دلار به کار خود پایان داد.

در سال ۲۰۲۱ همزمان با شکوفایی بازار رمز ارزها، ارز دیجیتال کازماس نیز روند رو به رشد فوق‌العاده‌ای را در پیش گرفت. به طوری که تا اوایل ماه می به قیمت ۲۹.۴ دلار رسید. پس از نوسانات قیمتی کوتاه در حدود دو ماه بار دیگر روند صعودی در آن آغاز شد. این بار تا نیمه سپتامبر به سقف تاریخی خود یعنی ۴۵ دلار دست پیدا کرد. در ماه‌های پایانی سال ۲۰۲۱ همزمان با افت قیمت بیت کوین این توکن نیز افت قیمت را تجربه کرد و تا پایان سال ۲۰۲۲ به قیمت ۳۰ دلار رسید. از آن تاریخ به این طرف این توکن در وضعیت نوسانی قرار دارد. در زمان نگارش این مقاله (مارس ۲۰۲۲) این توکن در محدود قیمت ۲۸ دلار در حال خرید و فروش است.

در زمان نگارش این مقاله بیش از ۲۸۶ میلیون ارز Atom در گردش است. به این ترتیب با حجم بازار بیش از ۸.۳ میلیارد دلار در جایگاه ۲۰ در بین سایر رمز ارزها قرار دارد.

کلام پایانی

در این مقاله به معرفی شبکه بلاک‌چین ارز کازماس پرداختیم. نباید از این نکته غافل شده که بلاک چین کازماس، ایده بی‌نظیری را در خود جای داده است؛ اما در عین حال در ابتدای مسیری بسیار طولانی قرار دارد. به علاوه این که تعداد پروژه‌های فعال در بستر کازماس هنوز آنقدر زیادی نیست که محک جدی برای آن به همراه داشته باشد. روی هم رفته باید منتظر ماند و دید که در آینده چه سرنوشتی در انتظار این شبکه بلاک‌چین است.

سوالات متداول

1ارز کازماس یا Atom را از کجا بخریم؟

ارز دیجیتال کازماس در حال حاضر در صرافی‌های مختلفی مانند بایننس، کوین بیس، کراکن، کوکوین، هیوبی گلوبال، Gate.io، بیت فینکس، پولونیکس، اوکی اکسچنج، پنکیک سواپ و کوینکس عرضه می‌شود. در بین صرافی‌های ایرانی نیز، دو صرافی تبدیل و والکس ارز Cosmos را در فهرست معاملات خود قرار داده‌اند.

2ارز Atom را در کدام کیف پول‌های دیجیتال می‌توان نگهداری کرد؟

رمز ارز کازماس را می‌توان در کیف پول‌های تراست والت، متامسک، کوین بیس والت، بایننس چین والت، اتمیک والت، ترزور و لجر نگهداری کرد.

3بلاک چین کازماس توسط چه کسی ساخته شده است؟

بلاک چین Cosmos توسط بنیاد Interchain پشتیبانی می‌شود. توسعه اولیه نرم افزار در سال 2014 توسط Tendermint آغاز شد.

4چه مشکلاتی توسط شبکه ارز کازماس حل می‌شود؟

بلاک چین کازماس سه مشکل اصلی بلاک‌چین یعنی حاکمیت، مقیاس‌پذیری و تعامل‌پذیری را برطرف می‌کند.

5کدام پروژه‌ها روی بلاک‌چین کازماس فعالیت می‌کنند؟

در زمان نگارش این مقاله 49 پروژه در بستر بلاک‌چین کازماس فعالیت می‌کنند یا به نوعی همکار آن به حساب می‌آیند. از جمله این پروژه‌ها می‌توان به بایننس کوین، ترا (لونا)، KCS (توکن صرافی کوکوین)، Thorchain، اوسیس نتورک و کرونوس یا CRO اشاره کرد. در صفحه Tokens می‌توانید لیست کامل پروژه‌ها را مشاهده کنید.

امتیاز شما به این محتوا

5 / 5. 1

میانگین امتیازات: 5/5
تعداد امتیاز: 1
در بهترین صرافی های ارزدیجیتال با تخفیف کارمزد ثبت نام کنید.

دیدگاه خود را به اشتراک گذارید

حتما نظرت رو برای ما و دیگران بنویس
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو
جستجو ورود/ثبت نام سبد خرید
ورود/ ثبت نام
ارسال مجدد
درخواست مشاوره