فناوری بلاک‌چین به عنوان انقلابی در عرصه دیجیتال شناخته می‌شود. در کنار تمام مزایایی که این فناوری به ارمغان آورده است، از همان ابتدا با محدودیت‌هایی نیز مواجه بوده که در سال‌های گذشته برای برطرف کردن آن‌ها اقدامات زیادی انجام شده است. در این مقاله می‌خواهیم شما ار با شبکه هولوچین آشنا کنیم که مدعی است می‌تواند جایگزین شایسته‌ای برای بلاک‌چین باشد. برای آشنایی بیشتر با شبکه هولوچین و توکن اختصاصی آن یعنی ارز Holo تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

هولوچین (HoloChain) چیست؟

هولوچین یک فریم ورک منبع باز مبتنی بر فناوری بلاک‌چین است. از این فریم ورک برای ایجاد برنامه‌های همتا به همتا (P2P) می‌توان استفاده کرد. خصوصیات برنامه‌های همتا به همتا امنیت بالا، قابل اعتماد بودن و سرعت پردازش مناسب است. در قالب شبکه هولوچین، برنامه‌های تعریف شده به سرورهای متمرکز وابسته نیستند بلکه در یک بستر امن، دستگاه‌های کاربران به طور مستقیم به یکدیگر متصل می‌شوند.

این رویکرد نوعی استقلال را برای کاربران به همراه دارد و در عین حال دسترسی به نرم افزارهای محلی را برای آن‌ها به مراتب آسان‌تر می‌نماید. از طرفی توسعه دهندگان اپلیکیشن‌ها دیگر نیازی به صرف هزینه‌های گزاف برای میزبانی ابری از داده‌ها را ندارند. اپلیکیشن‌ها زمانی قدرتمندتر می‌شوند که شما را با دیگران مرتبط کنند. هر برنامه Holochain شبکه همتا به همتا رمزگذاری شده خود را بین شما و سایر کاربران ایجاد می‌کند. به این ترتیب عملا هیچ چیزی نمی‌تواند ارتباطات شما در بستر شبکه ارز Holo را کنترل یا قطع کند.

نکته مهم دیگر این است که فعالیت در هولوچین نیازمند پایبندی به مجموعه‌ای قوانین است که به منظور تأمین امنیت در نظر گرفته شده است. با رعایت این قوانین کاربران شبکه به طور خودکار به شناسایی بازیگران مخرب کمک می‌کنند و در نتیجه تهدیدات شبکه خیلی زود شناسایی شده و برطرف می‌گردد.

هولوچین یک فریم ورک منبع باز مبتنی بر فناوری بلاک‌چین است

چه کسانی مخاطب شبکه ارز هولوچین هستند؟

در پاسخ به این سؤال می‌توان گفت که هر کسی می‌تواند مخاطب این شبکه باشد. هولوچین زیرساخت مناسبی برای تمام اپلیکیشن‌هایی به شمار می‌رود که روزانه با آن‌ها سر و کار داریم. با این وجود برخی از حوزه‌های مهم که می‌توانند از خدمات شبکه ارز Holo استفاده کنند، عبارت‌اند از:

 • پایگاه‌های داده
 • شبکه‌های اجتماعی
 • زنحیره‌های تأمین
 • اینترنت اشیا
 • ریزشبکه‌های هوشمند
 • پشتیبان‌گیری ابری
 • سیستم‌های انتقال پیام امن
 • هویت دیجیتال

شبکه هولوچین چگونه کار می‌کند؟

قبل از معرفی ارز Holo بد نیست که نیم نگاهی به نحوه عملکرد شبکه هولوچین بیندازیم. هولوچین یک سیستم دفتر کل است که به صورت عامل محور کار می‌کند. به این معنی که هر عامل یا میزبان فعال در شبکه یک نسخه کپی از دفتر کل امن را در اختیار دارد که می‌تواند به کمک آن مستقلا وارد عمل شود. همچنین با سایر دستگاه‌های موجود در شبکه نیز امکان برقراری تعامل وجود دارد. به این ترتیب سیستم دفتر کل توزیع شده در این شبکه از مقیاس‌پذیری بهتری برخوردار است.

بیشتر بخوانید: دفتر کل توزیع شده چیست

در شبکه هولوچین هر گره یا عامل تاریخچه داده‌های خود را به صورت مستقل نگهداری می‌کند. هدف هولوچین حذف نیاز به همگام سازی تمام گره‌ها در یک شبکه با پیاده‌سازی جداول هش توزیع شده است که فضای عمومی مشترک ایجاد می‌کند. با این رویکرد، هر گره بخشی از داده‌های توزیع شده را نگهداری می‌کند، که در صورت آفلاین شدن آن گره در شبکه از بین نمی‌رود. اگر به هر دلیل در شبکه هولوچین قوانین برنامه به هر نحوی نقض گردد، گره‌ها می‌توانند عامل مخرب را سریعا شناسایی کنند و برای دفع تهدیدات آن اقدامات لازم را انجام دهند.

نقاط ضعف و قوت پروژه هولوچین

در ادامه لازم است که نگاهی به نقاط ضعف و قوتی شبکه ارز Holo بیندازیم. در حالت کلی اصلی‌ترین نقاط قوت این شبکه عبارت‌اند از:

 • فریم‌ورک نوآورانه است که بسیاری از مشکلات زیرساخت‌های فعلی بلاک‌چین را برطرف می‌کند.
 • مقیاس‌پذیری بسیار خوبی دارد و از سرعت پردازش تراکنش‌های بالایی نیز برخوردار است.
 • امنیت شبکه در بالاترین سطح ممکن قرار دارد.
 • کارمزد هزینه‌های تراکنش در این شبکه بسیار کمتر از شبکه‌هایی مانند اتریوم است.

در کنار تمام مزایایی که می‌توان برای این پروژه برشمرد، نباید از این موضوع مهم غفلت کرد که علی رفم سپری شدن حدود ۴ سال از زمان راه‌اندازی آن هنوز موفقیت‌های چندانی در بازار به دست نیاورده است. هر چند که چشم‌انداز خوبی را می‌توان برای آن متصور بود.

ارز holo چیست

ارز Holo چیست؟‌

ارز Holo با نماد HOT به عنوان توکن اختصاصی شبکه هولوچین به شمار می‌رود. این توکن مبتنی بر بلاک‌چین اتریوم راه‌اندازی شده است و از استاندارد ERC-20 تبعیت می‌کند. ارز Holo در جریان یک عرضه اولیه در سال ۲۰۱۸ رونمایی شد. تعداد کل توکن‌های قابل عرضه آن برابر ۱۷۷.۶ میلیارد در نظر گرفته شده است. شاید این سؤال را مطرح کنید که کاربرد ارز دیجیتال هولو در شبکه آن چیست؟ در پاسخ باید این طور بگوییم که پاداش کلیه کاربرانی که قدرت محاسباتی سیستم‌های سخت‌افزاری خود را در اختیار شبکه قرار می‌دهند، با استفاده از این توکن پرداخت می‌گردد.

نام پروژه ارز دیجیتال Holochain
نماد ارز دیجیتال Holo (HOT)
سازنده
زمان عرضه اولیه ۲۰۱۸

تاریخچه قیمت ارز Holo


در ادامه بحث، بد نیست که نگاهی به تاریخچه قیمت رمز ارز Holo بیندازیم. این توکن در اوایل آوریل سال ۲۰۱۸ در سایت معتبر کوین مارکت کپ با قیمت ۰.۰۰۰۷۳ دلار فهرست شد. تا پایان سال ۲۰۱۸ روند نوسانی در محدوده رنج داشت و در نهایت این سال را با قیمت ۰.۰۰۰۴ دلار به پایان رساند. در سال ۲۰۱۹ نیز همین وضعیت بر ارز دیجیتال هولو حاکم بود و در پایان سال با قیمت ۰.۰۰۰۶ دلار به کار خود پایان داد. همین وضعیت تا پایان سال ۲۰۲۰ نیز تداوم داشت. کمتر ارز دیجیتالی را می‌توان در بازار پیدا کرد که در طول سه سال ابتدایی عرضه مانند ارز HOT کمترین میزان نوسان را تجربه کرده باشد.

در سال ۲۰۲۱ اما ورق به طور کامل برای ارز Holo برگشت. به طوری که ظرف ۴ ماه تا اوایل آوریل به قیمت ۰.۰۲۸ دلار رسید. اما تا اوایل جولای افت نسبتا شدیدی را تجربه کرد و به قیمت ۰.۰۰۴۷ دلار عقب نشینی کرد. اما بار دیگر در مدار صعودی قرار گرفت و این بار تا اوایل نوامبر به قیمت ۰.۰۱۵ دلار رسید. بعد از آن همپای افت قیمت ارزهای دیجیتال بزرگ مانند بیت کوین مسیر نزولی به خود گرفت. در زمان نگارش این مقاله در اواخر فوریه ۲۰۲۲ این توکن با قیمت ۰.۰۰۴۷ دلار در صرافی‌ها خرید و فروش می‌گردد.

در حال حاضر بیش از ۱۷۳ میلیارد توکن هولو در بازار عرضه شده است. ارز دیجیتال هولو با ارزش بازار بیش از ۷۳۲ میلیون دلار در جایگاه ۹۲ در بین سایر ارزهای دیجیتال قرار دارد.

سؤالات متداول

۱. ارز Holo را از کجا بخریم؟

ارز دیجیتال هولو را می‌توانید در صرافی‌های بایننس، بای بیت، Gate.io، یونی سواپ، کوینکس و بیت مارت خریداری کنید.

۲. بهترین کیف پول برای نگهداری ارز دیجیتال هولو چیست؟

ارز Holo را می‌توانید در کیف پول‌های سخت‌افزاری لجر و ترزو و همچنین کیف پول‌های نرم افزاری اتمیک والت، تراست والت و متامسک نگهداری کنید.

۳. نماد ارز دیجیتال هولو چیست؟

این توکن با نماد ارز HOT شناخته می‌شود.

۴. آیا ارز Hot ارزش سرمایه‌گذاری دارد؟

برای پاسخ به این سؤال باید توجه داشته باشید که تنها در صورتی می‌توان نسبت به رشد قیمت ارز Holo امیدوار بود که تعداد برنامه‌هایی که در این شبکه راه‌اندازی شده است، افزایش یابد. بنابراین اگر قصد سرمایه‌گذاری در آن را دارید، باید حتما افق دید خود را بلندمدت در نظر بگیرید.

کلام پایانی

در این مقاله به معرفی شبکه ارز Holo پرداختیم. هولوچین به توسعه دهندگان اجازه می‌دهد تا برنامه‌های کاربردی همتا به همتای قابل اعتمادی را ایجاد کنند که سرعت بالایی نیز دارند. زیرساخت‌های لازم برای تعامل گسترده بین گره‌های موجود در این شبکه نیز در نظر گرفته شده است. با این رویکرد می‌توان هولوچین را نوعی جایگزین برای بلاک‌چین نیز در نظر گرفت که رویکرد آینده‌نگرانه و کارآمدتر دارد. با این وجود برای تحقق آنچه که وعده داده شده است، راه درازی پیش روی این شبکه وجود دارد.