اگر در فضای پروژه‌های بلاک‌چین حضور داشته باشید، حتما با مسئله مقیاس‌پذیری بلاک‌چین اتریوم آشنا هستید. در طول سال‌های اخیر با افزایش تعداد پروژه‌های دیفای فعال در پلتفرم اتریوم و همچنین تعریف تعداد زیادی قرارداد هوشمند در بستر این شبکه بلاک‌چین، سرعت پردازش در آن کاهش پیدا کرد. البته توسعه دهندگان اتریوم برای مرتفع کردن مشکل مقیاس‌پذیری در شبکه اتریوم در این سال‌ها اقدامات زیادی انجام داده‌اند؛ اما راهکارهای لایه اول آن طور که باید جوابگو نبود‌ه‌اند. پروژه ارز imx به عنوان نخستین راهکار لایه دوم برای این منظور ارائه شده است. در ادامه با ما همراه باشید تا به بحث و بررسی در ارتباط با آن بپردازیم.

چه نیازی به راهکارهای لایه دوم است؟

در مقدمه اشاره کردیم که افزایش ترافیک در شبکه اتریوم، باعث کندی و افزایش کارمزد تراکنش‌ها در این پلتفرم شده است. حدود دو سال است که صحبت‌های زیادی در خصوص عرضه اتریوم ۲.۰ مطرح می‌شود که با عملیاتی شدن آن مشکل مقیاس‌پذیری اتریوم برطرف می‌گردد. اما هنوز خبری از اتریوم ۲.۰ نیست. کاملا مشخص است که افزایش کارمزد تراکنش‌ها عملا می‌تواند انگیزه کاربران برای فعالیت در یک شبکه بلاک چین را کاهش دهد.

بنابراین راه خلاصی از این وضعیت چیست؟ باید منتظر ماند و دید که چه زمانی اتریوم ۲.۰ رونمایی می‌شود یا اینکه به دنبال یک راه‌حل هر چند موقتی برای حل مشکل بود؟ به نظر می‌رسد که گزینه دوم انتخاب هوشمندانه‌تری است. راهکارهای لایه دوم برای برطرف کردن چالش مقیاس‌پذیری شبکه‌های بلاک‌چین مانند اتریوم به همین منظور ابداع شده‌اند.

بیشتر بخوانید: مقیاس پذیری در بلاک چین چیست

پروژه Immutable X چه اهدافی در سر دارد؟

قبل از معرفی ارز IMX باید به معرفی ماهیت پروژه آن بپردازیم. پروژه‌های NFT بیش از هر برنامه غیر متمرکز دیگری در بستر اتریوم به راهکارهای لایه دوم برای حفظ کاربران خود نیازمند هستند. پروژه Immutable X به عنوان اولین راهکار لایه دوم برای حل مشکل مقیاس‌پذیری بلاک‌چین اتریوم پیشنهاد شده است.

بسیاری از پروژه‌های بلاک‌چین بعد از شناسایی مشکل در شبکه دیگر با تعریف پروژه جدید به دنبال حل آن مسئله می‌روند. در اینجا یک شرکت فعال در حوزه تولید بازی‌های بلاک‌چین با نام Immutable بدون تعریف پروژه جدید برای برطرف کردن مشکل مقیاس‌پذیری اتریوم، راه حلی را ارائه داده است. اگر اهل بازی‌های بلاک‌چینی باشید، احتمالا نام بازی Gods Unchained را شنیده‌اید. شرکت Immutable تولید کننده این بازی محبوب است که اتفاقا در بستر بلاک‌چین اتریوم راه‌اندازی شده است.

راه حل پروژه Immutable X برای مقیاس‌پذیری پلتفرم اتریوم چیست؟

تأمین امنیت تراکنش‌ها و کلیدهای خصوصی کاربران در بستر imx با همان پروتکل‌های امنیتی مربوط به راهکارهای لایه اول صورت می‌پذیرد. آنچه تفاوت‌ها را رقم می‌زند، امکان تعریف انواع و اقسام برنامه‌های غیر متمرکز بدون نیاز به پرداخت کارمزد گس است. همچنین قابلیت پردازش ۹ هزار تراکنش در پروژه imx وجود دارد.

در قالب پروژه ارز imx امکان استفاده از API برای طراحی و تعریف انواع و اقسام اپلیکیشن‌های غیر متمرکز وجود دارد. به این ترتیب توسعه دهندگان پروژه‌های مختلف نیازی به تمرکز و تخصص زیاد روی برنامه‌نویسی و فناوری بلاک‌چین ندارند و می‌توانند به کمک قابلیت‌هایی که در پلتفرم IMX در اختیار آن‌ها قرار می‌گیرد، برنامه‌های مورد نظر خود را اجرا کنند.

رمز ارز imx چیست؟

ارز imx به عنوان توکن اختصاصی پلتفرم Immutable X به شمار می‌رود. هر یک از کاربران برای استفاده از خدمات این پلتفرم نیاز به خرید تعدادی از این توکن دارد. آنچه در پروژه اجباری است، پرداخت ۲۰ درصد کارمزد استفاده از خدمات با توکن imx است. ارز دیجیتال Immutable X مبتنی بر بلاک‌چین اتریوم و استاندارد ERC-20 پایه‌گذاری شده است. دارندگان این توکن علاوه بر امکان استفاده از قابلیت‌های پروژه می‌توانند از مزایای زیر نیز بهره‌مند شوند:

  • مشارکت در فرآیند تصمیم‌گیری و حاکمیت پروژه در قالب رأی‌گیری
  • فراهم بودن شرایط برای استیک کردن توکن IMX و دریافت پاداش از محل آن
رمز ارز imx چیست

کسب درآمد با بازی کردن در پروژه Immutable X

همان طور که اشاره کردیم، بازی بلاک‌چینی Gods Unchained توسط توسعه دهندگان پروژه ارز imx راه‌اندازی شده است. قبل از رونمایی رسمی از پروژه imx و زمانی که پروژه در فاز آلفا قرار داشت، توسعه دهندگان شرایطی را برای فعالان بازی Gods Unchained در نظر گرفتن که با انجام آن می‌توانستند از جوایز در قالب توکن imx بهره‌مند شوند. در قالب این طرح چیزی حدود ۶۰۰ هزار توکن imx بین گیمرهای بازی Gods Unchained توزیع شد.

در حال حاضر نیز شرایطی برای توزیع ۴۰۰ هزار رمز ارز imx دیگر بین تمام کاربران این پروژه در نظر گرفته شده است. با رعایت این هس شرط می‌توانید در جمع کسانی که از جایزه بهره‌مند می‌شوند، قرار بگیرید:

  • حداقل یک بار باید بازی Gods Unchained را انجام دهید.
  • کیف پول شخصی خود را به پلتفرم Immutable X متصل کنید.
  • حداقل یک توکن Immutable X را در کیف پول imx خود ذخیره داشته باشید.

نگاهی به تاریخچه قیمت ارز imx


عرضه اولیه رمز ارز IMX در ۱۵ سپتامبر ۲۰۲۱ به پایان رسید. در جریان عرضه اولیه قیمت این توکن برابر ۰.۱۵ دلار بود. در مجموع نیز چیزی در حدود ۱۳ میلیون دلار از محل عرضه اولیه تأمین مالی برای پروژه اتفاق افتاد. این ارز دیجیتال در روند عرضه عمومی رشد بسیار خوبی را تجربه کرد. به گونه‌ای که قیمت رمز ارز IMX در نیمه اول دسامبر ۲۰۲۱ به حدود ۵.۱ دلار رسید. اما به اینجا هم راضی نشد و در ادامه روند صعودی خود در پایان دسامبر سال ۲۰۲۱ قله ۹.۳ دلاری را تصاحب کرد.

اما از ابتدای سال ۲۰۲۲ روزهای خوبی را پشت سر نگذاشته است. به گونه‌ای که قیمت آن در نیمه ژانویه سال ۲۰۲۲ چیزی در حدود ۴ دلار است. ارز بازار رمز ارز IMX از ۷.۷ میلیارد دلار فراتر رفته است و حدود ۲۰ هزار نفر هولدر دارد. روند رو به رشد این ارز دیجیتال در ماه‌های اخیر باعث شده است که به رتبه ۱۱۰ در بین سایر رمز ارزها دست پیدا کند.

سؤالات متداول

۱. رمز ارز imx را از کدام صرافی بخریم؟

ارز imx را می‌توانید در صرافی‌های مختلف از جمله بایننس، کوین بیس،صرافی کوکوین، FTX، هیوبی گلوبال، Gate.io، پولونیکس، اوکی اکسچنج، یونی سواپ، صرافی کوینکس و …. تهیه کنید.

۲. کدام کیف پول برای نگهداری ارز دیجیتال Immutable X مناسب است؟

با توجه به اینکه مبتنی بر استاندارد ERC-20 طراحی شده است، می‌توانید از کیف پول‌هایی مانند تراست والت و متامسک برای نگهداری آن استفاده کنید.

۳. توزیع توکن در اکوسیستم Immutable X به چه صورت است؟

در مجموع معادل ۲ میلیارد رمز ارز imx برای عرضه در نظر گرفته شده است که توزیع آن‌ها در اکوسیستم به صورت زیر است:

  • پاداش کاربران و حمایت از توسعه‌دهندگان: ۵۱.۷۴ درصد
  • توسعه پلتفرم Immutable X: 25 درصد
  • فروش خصوصی و عمومی توکن: ۱۹.۲۶ درصد
  • ذخیره بنیاد Immutable X: 4 درصد

کلام پایانی

در این مقاله بررسی کردیم که رمز ارز IMX چیست و پروژه Immutable X چه اهدافی را دنبال می‌کند. با توجه به روند رو به رشد برنامه‌های غیر متمرکز و توکن‌های NFT، می‌توان آینده روشنی را برای پلتفرم‌هایی مانند Immutable X پیش‌بینی کرد. همچنین نباید تلاش بی‌وقفه تیم توسعه دهنده این پروژه نیز غفلت کرد که در ماه‌های اخیر با افزودن قابلیت‌های جدید به پروژه، امکانات بیشتری را در اختیار کاربران قرار داده است. به هر ترتیب باید منتظر ماند و دید که در آینده چه روندی را در پیش خواهد گرفت.