ارز دیجیتال میکر چیست؟ ابداع استیبل کوین‌ها به عنوان یک ایده جذاب و کاربردی برای فراگیر شدن بازار رمزارزها در اقتصاد جهانی است. در عمل نیز تتر به عنوان اولین و مهم‌ترین استیبل کوین مبتنی بر دلار آمریکا، نقش کلیدی در تحقق این هدف داشته است. اساسا نوسانات شدید قیمت رمزارزها مانع از آن می‌شود که جامعه به سمت استفاده از آن‌ها در زندگی روزمره ترغیب شوند. استیبل کوین ها تا حدی موفق شده‌اند که این مشکل را برطرف کنند. به دلیل وجود برخی مشکلات در تتر، پروژه‌های دیگری برای عرضه استیبل کوین‌های جدید آغاز به کار کرده‌ند. ارز Maker به عنوان توکن پایدارکننده قیمت ارز DAO در پروژه میکردائو (MakerDAO) به عنوان نمونه‌ای از تلاش‌ها در این زمینه به شمار می‌رود. در ادامه با ما همراه باشید تا به بحث و بررسی در خصوص ارز دیجیتال MKR بپردازیم.

نگاهی به انتقادات پیرامون تتر

بدون شک تتر به عنوان اولین و پرکاربردترین استیبل کوین در بازار رمزارزها شناخته می‌شود. ایده راه‌اندازی چنین ارز دیجیتالی فوق‌العاده مهم و کاربردی است. تصور کنید که قرار باشد روزی از ارزهای دیجیتال برای خرید و فروش در زندگی روزمره استفاده شود. چطور می‌توان از رمزارزی مانند بیت کوین که در یک شبانه روز ممکن است قیمت آن چند هزار دلار کم و زیاد شود، استفاده کرد؟

تتر به عنوان یک راه‌حل بی‌نظیر برای حل این مشکل به وجود آمد. تتر با دلار آمریکا پشتیبانی می‌شود و ارزش آن به طور میانگین یک دلار است. به ازای هر یک تتر موجود در بازار، یک دلار در بانک خاصی ذخیره می‌شود. با این وجود، انتقادات جدی به تتر وارد شده است. مجموعه این انتقادات به تتر ناشی از عدم شفافیت در نظام توزیع تتر است. همچنین صرافی بت فینکس به عنوان اصلی‌ترین عرضه‌کننده تتر، نام و آوازه چندان خوشی بین فعالان با سابقه بازار ندارد.

ارز دیجیتال دای (DAI) چیست؟

قبل از معرفی ارز دیجیتال میکر، لازم است که در خصوص رمزارز دای کمی توضیح دهیم. دای به عنوان یکی از توکن‌های اختصاصی پروژه میکردائو شناخته می‌شود که در ردیف استیبل کوین‌ها قرار دارد. این استیبل کوین با هدف ایجاد نظام توزیع شفاف و همچنین کاهش نوسانات قیمتی در مقایسه با سایر استیبل کوین‌ها راه‌اندازی شده است. این ارز دیجیتال مبتنی بر بلاک‌چین اتریوم ساخته شده و روانه بازار می‌شود.

ارز دیجیتال دای

همان طور که اشاره کردیم، تتر از دلارآمریکا به عنوان پشتیبان برای تثبیت قیمت خود استفاده می‌کند. اما ارز دیجیتال دای، از ارز Maker به عنوان پشتیبان و تثبیت کننده قیمت بهره می‌برد. به عبارت دیگر توسعه دهندگان پروژه میکردائو با استفاده از قراردادهای هوشمند و به کمک ارز دیجیتال MKR قیمت دای را روی یک دلار آمریکا ثابت نگه می‌دارند.

ارز دیجیتال میکر چیست؟

ارز دیجیتال میکر به عنوان دومین توکن اختصاصی پروژه میکردائو شناخته می‌شود که در بستر شبکه اتریوم راه‌اندازی شده است. کارکرد این ارز دیجیتال ایجاد ثبات در قیمت ارز دای است. مزیت استفاده از این سیستم برای ایجاد پایداری در قیمت استیل کوین، آن است که خیلی راحت امکان شفاف سازی برای افراد ایجاد می‌شود. همچنین به این ترتیب ارز دای به هیچ عنوان وابسته به اقتصاد آمریکا نخواهد بود. به این معنی که حتی در صورت فروپاشی دلار آمریکا نیز هیچ خطری ارز دای را تهدید نمی‌کند.

ارز دیجیتال میکر

مکانیزم کنترل قیمت دای توسط ارز دیجیتال میکر چیست؟

شاید این سؤال برای شما نیز ایجاد شده است که مکانیزم کنترل قیمت دای توسط ارز میکر چیست؟ ارز دای برای دستیابی به ثبات قیمت از نوعی مکانیزم وثیقه استفاده می‌کند. به این معنی که صدور توکن دای مشروط بر آن است که افراد قراردادهای هوشمندی بر پایه قرض وثیقه یا CDP خریداری کنند. برای خرید CDP باید از ارز اتر پرداخت شود. به این ترتیب اتر دقیقا مانند وثیقه برای ارز دای عمل می‌کند و افراد می‌توانند به این ترتیب وام دریافت کنند

با این توصیف نقش ارز Maker چیست؟ گاهی اوقات ممکن است که وثیقه ذکر شده در بالا جوابگوی ارزش ارز دای نباشد. به این ترتیب با تولید و فروش ارز دیجیتال MKR وثیقه مورد نظر برای ایجاد ثبات ارز دای تأمین می‌گردد. بلافاصله بعد از آن‌که نیاز به ارز دیجیتال میکر کاهش پیدا می‌کند از طریق توکن سوزی، توکن‌های اضافی از بین می‌روند. بعد از بازپرداخت نیز ارز دیجیتال دای سوزانده می‌شود تا جلوی افت قیمت آن گرفته شود.

خرید ارز Maker چه مزیتی دارد؟

مدیریت پروژه میکردائو با استفاده از مکانیزم رأ‌ی‌گیری صورت می‌پذیرد. برای برخورداری از حق رأی نیز باید از ارز دیجیتال میکر در اختیار داشته باشید. افراد در قالب رأی‌گیری نرخ وثیقه از طریق CDP را تعیین می‌کنند. در ازای این مشارکت نیز پاداش دریافت می‌کنند. در نتیجه مجموعه سیستم برای کسب سود باید به گونه‌ای تلاش کند که اکوسیستم رشد کرده و به موفقیت دست پیدا کند. اگر این مهم اتفاق بیفتد، می‌توان انتظار داشت که قیمت ارز دیجیتال MKR نیز افزایش پیدا کند.

بررسی تاریخچه قیمت ارز دیجیتال MKR


ارز دیجیتال میکر در حال حاضر (آذر ماه ۱۴۰۰) رتبه ۵۷ را در بین کلیه ارزهای دیجیتال بازار به خود اختصاص داده است. تعداد توکن‌های میکر در گردش حدود ۹۹۰ هزار تا است. حجم معاملات این توکن نیز در حال حاضر به بیش از ۱۱۷ میلیون دلار رسیده است. این ارز دیجیتال در زمان عرضه حدود ۲۵۰ دلار قیمت داشت. بعد از آن ظرف چند ماه رشد خوبی را تجربه کرد و به قیمت ۱۵۰۰ دلار دست پیدا کرد. از آن به بعد تا ابتدای سال ۲۰۲۱ حوالی ۳۰۰ تا ۸۰۰ دلار در نوسان بود.

سال ۲۰۲۱ اما نوسانات زیادی در قیمت ارز دیجیتال میکر به وجود آمد. به گونه‌ای که هم کف قیمت تاریخی از این ارز دیجیتال در ۱۶۰ دلار رقم خورد و در عین سقف تاریخی ۴۹ هزار دلار در آگوست ۲۰۲۱ به دست آمد. در حال حاضر نیز که در روزهای پایانی سال ۲۰۲۱ هستیم، در حوالی ۲۶۰۰ دلار معامله می‌شود.

سؤالات متداول

۱. تاریخچه ارز میکر مربوط به چه زمانی است؟

پلتفرم میکر دائو در سال ۲۰۱۴ در کشور آمریکا راه‌اندازی شده است. فردی به نام رون کریستنسن به عنوان پایه‌گذار این پروژه شناخته می‌شود. ارز دای در سال ۲۰۱۷ به بازار عرضه شده است. در سال ۲۰۱۸ بود که صرافی کراکن این ارز دیجیتال را در لیست معاملات خود قرار داد بعد از آن مکانیزم وام‌دهی در قالب پروژه میکردائو به افراد متقاضی تعریف و راه‌اندازی شد. در ادامه نیز سیستم حاکمیت این پروژه در سال ۲۰۱۹ با ابداع ارز دیجیتال میکر، به دارندگان آن واگذار شد.

۲. ارز Maker را از کدام صرافی بخریم؟

صرافی‌هایی مانند کوکوین، کراکن، بیت رکس و هیت بی تی سی ارز دیجیتال MKR را برای خرید و فروش عرضه می‌کنند.

۳. بهترین کیف پول برای نگهداری ارز دیجیتال MKR چیست؟

از کلیه کیف پول‌هایی که از شبکه اتریوم پشتیبانی می‌کنند از جمله متامسک و تراست والت می‌توان برای نگهداری ارز Maker استفاده کرد.

۴. آینده ارز دیجیتال میکر چگونه پیش‌بینی می‌شود؟

پروژه میکردائو در ایجاد استیبل کوین با پشتیبانی ارزهای دیجیتال در نوع خود تا کنون موفقیت آمیز بوده است. برای رشد و پیشرفت ارز دیجیتال MKR لازم است که تعداد افراد استفاده کننده از ارز دیجیتال دای در سراسر دنیا افزایش پیدا کند.

۵. آیا امکان استخراج میکر وجود دارد؟

خیر؛ توکن میکر مبتنی بر استاندارد ERC-20 بلاک‌چین اتریوم راه‌اندازی شده است و اساسا قابل استخراج نیست.

کلام پایانی

در این مقاله به بررسی ارز دیجیتال میکر پرداختیم. هر چند که این توکن موفق شده است مشکلات مربوط به عدم شفافیا استیبل کوینی مانند تتر را برطرف کند؛ اما هنوز آن طور که باید و شاید مورد استقبال فعالان بازار رمزارزها قرار نگرفته است. به هر ترتیب باید منتظر ماند و دید که در آینده سرنوشت استیبل کوین‌هایی مانند ارز دای که به پشتوانه ارز دیجیتالی مانند Maker روانه بازار می‌شوند، به کجا خواهد انجامید.