بلاک‌چین باب بسیاری از موضوعات فناورانه جدید را به روی ما گشوده است. هر روز که می‌گذرد، مفاهیم جدیدی درباره بلاک‌چین شکل می‌گیرد. در شرایط کنونی، فعالان بازار رمز ارزها بیش از هر گروه دیگری با فناوری بلاک‌چین سروکار دارند. در این مقاله قصد داریم موضوعی به نام تحلیل درون‌زنجیره‌ای (On Chain) را نقد و بررسی کنیم. اگر به دنبال راهی برای بهبود تجربه سرمایه‌گذاری در بازار رمز ارزها هستید، تا پایان این مقاله ما را همراهی کنید.

مزیت شفافیت داده‌ها در بستر بلاک‌چین

ابتدا و قبل از ورود به بحث تحلیل آنچین (On Chain) باید به موضوع مهمی اشاره کنیم. این واقعیت که داده‌های تراکنش‌ها در بستر بلاک‌چین در دسترس عموم قرار دارد، سوژه مناسبی برای علم داده و یادگیری ماشین است. ارزهای دیجیتال تنها طبقه‌ای از دارایی‌ها به شمار می‌روند که تمام فعالیت‌های مرتبط با آن‌ها در دفتر کل استخراج ثبت و نگهداری می‌شود؛ به همین دلیل، می‌توان این اطلاعات را تجزیه‌وتحلیل کرد.

آنالیز داده‌های موجود شبکه‌های مختلف بلاک‌چین در دستیابی به نگرشی درست درباره احساسات و رفتارهای حاکم در بازار بسیار مؤثر است. به این ترتیب، عملاً می‌توان پیش‌بینی کرد که هر شبکه ارز دیجیتال در چه برهه‌ای از زمان سودآوری زیادی دارد؛ بنابراین، ابزار فوق‌العاده‌ای در اختیار فعالان بازار ارزهای دیجیتال قرار دارد که فعالان اقتصادی دیگر از آن بی‌بهره‌اند.

تحلیل درون‌زنجیره‌ای چیست؟‌

تحلیل درون زنجیره ای چیست

تحلیل درون‌زنجیره‌ای زمینه تحقیقاتی نوظهوری است که شامل بررسی اصول، سودمندی و تراکنش‌های یک ارز دیجیتال و داده‌های مرتبط با آن در بستر بلاک‌چین می‌شود. در جریان آنالیز درون‌زنجیره‌ای به دنبال آن هستیم که درک خود را از ماهیت شبکه بلاک‌چین یک ارز دیجیتال ارتقا دهیم و به کمک آن، حرکت قیمت آن رمز ارز را در آینده پیش‌بینی کنیم. به همین منظور، برای تحلیل On Chain روی جمع‌آوری اطلاعات زیر متمرکز می‌شویم:‌

  • حجم معاملات
  • پاداش ماینرها در ازای تشکیل بلاک‌ها
  • همبستگی‌های قیمت
  • ورودی و خروجی بازار

شاید بتوان نوعی رقابت بین تحلیل بنیادی سهام شرکت‌ها در بازار بورس با تحلیل آنچین در بازار رمز ارزها مشاهده کرد، زیرا هردوی این تحلیل‌ها به دنبال راهی برای شناسایی ارزش واقعی دارایی در شرایط کنونی و آینده هستند. ترکیب کردن آنالیز درون‌زنجیره‌ای با تحلیل تکنیکال، می‌تواند نقاط ورود و خروج مناسب را در کوتاه‌مدت برای فعالان بازار کریپتوکارنسی مشخص کند.

هشت عامل کلیدی در تحلیل درون‌زنجیره‌ای

 

در تحلیل On Chain به جای قرار گرفتن در آماج پیام‌های تبلیغاتی سوداگرانه، داده‌های موجود در شبکه بلاک‌چین و کیف پول‌های ارز دیجیتال را تحلیل و بررسی می‌کنند که دسترسی به آن‌ها برای عموم امکان‌پذیر است. برای این منظور، باید معیارهایی برای دستیابی به تحلیل درون‌زنجیره‌ای درست انتخاب کرد. IntoTheBlock، شرکتی فعال در زمینه علم داده است که به کمک هوش مصنوعی، در زمینه بازار ارزهای دیجیتال تحقیقات پیشرفته‌ای می‌کند. این شرکت هشت معیار اساسی برای تحلیل آنچین ارائه داده است که در اینجا آن‌ها را مرور می‌کنیم.

۱. بررسی تعداد کاربران در سود یا زیان

در قالب اولین شاخص تحلیل درون‌زنجیره‌ای، ابتدا متوسط قیمت خریده‌شده دارایی‌های موجود در آدرس‌های فعلی محاسبه می‌شود. مثلاً بررسی می‌کنند که تمام دارندگان بیت‌کوین، این ارز دیجیتال را با چه قیمتی خریده‌اند؛ سپس میانگین آن را محاسبه می‌کنند. در ادامه، میانگین حاصل را با قیمت فعلی ارز دیجیتال مقایسه می‌کنند. به این ترتیب، مشخص می‌شود که چند درصد کاربران در حال حاضر به‌طور متوسط در سود یا زیان هستند.

۲. تحلیل رفتار نهنگ‌ها

شاخص دوم در بحث آنالیز درون‌زنجیره‌ای به تحلیل رفتاری نهنگ‌ها می‌پردازد. نهنگ‌ها همان سرمایه‌گذاران بزرگ در هر رمز ارزند. در قالب این شاخص، هر کاربری که بیش از ۱ درصد توکن‌های در گردش از یک ارز دیجیتال را در اختیار داشته باشد، به‌عنوان نهنگ شناخته می‌شود. در قالب این شاخص بررسی می‌شود که این دسته از افراد چه میزان از دارایی خود را عرضه و چه بخشی را نگهداری می‌کنند.

۳. همبستگی قیمت با بیت‌کوین

بیت‌کوین، بزرگ‌ترین ارز دیجیتال بازار است که روند قیمت آن به‌طور ملموسی بر ارزهای دیجیتال دیگر اثر می‌گذارد؛ بنابراین، در نظر گرفتن شاخص همبستگی ارزهای دیجیتال با بیت‌کوین، یکی دیگر از معیارهای تحلیل درون‌زنجیره‌ای به شمار می‌رود. در قالب این معیار بررسی می‌شود که مثلاً برای دوره‌ای سی‌روزه چه رابطه‌ای بین تغییرات قیمت بیت‌کوین و یک ارز دیجیتال دیگر وجود دارد. این شاخص به صورت درصد از ۰ تا ۱۰۰ نشان داده می‌شود. هرچه عدد به ۱۰۰ نزدیک‌تر باشد، نشان‌دهنده آن است که همبستگی زیادی با بیت‌کوین دارد.

۴. دسته‌بندی مالکان بر اساس زمان نگهداری دارایی

شاخص دیگری که در تحلیل آنچین استفاده می‌شود، روی موضوع مدت‌زمانی که کاربران از دارایی‌ها نگهداری می‌کنند، متمرکز می‌شود. بر این اساس، مالکان یک ارز دیجیتال به سه دسته تقسیم می‌شوند که عبارت‌اند از:

  • هولدر: بیش از یک سال دارایی را نگهداری می‌کند.
  • Cruiser: بین یک تا دوازده ماه دارایی را نگهداری می‌کند.
  • تریدر: کمتر از یک ماه دارایی را نگهداری می‌کند.

به کمک این شاخص متوجه می‌شوید که در هر ارز دیجیتال کاربران چه رفتاری از خود نشان می‌دهند که معیار مهمی برای فعالیت در بازار به شمار می‌رود.

۵. تراکنش‌های بیش از صدهزار دلار

تحلیل درون‌زنجیره‌ای به سراغ حجم معاملات نیز می‌رود. طبیعی است که حجم معاملات بزرگ در یک ارز دیجیتال، شاخص تعیین‌کننده‌ای برای تحلیل آینده کوتاه‌مدت آن به شمار می‌رود. در جریان تحلیل آنچین، حجم تراکنش‌های بیش از صدهزار دلار طی هفت روز اخیر نیز بررسی می‌شود.

۶. جمعیت‌شناسی تراکنش‌ها

یکی از شاخص‌های جذاب در بحث آنالیز درون‌زنجیره‌ای، جمعیت‌شناسی تراکنش‌هاست. به این معنی که نسبت تعداد تراکنش‌ها در ساعت ده صبح تا ده شب در منطقه زمانی غرب دنیا به شرق دنیا، در روزهای مشخصی بررسی می‌شود.

۷. حجم ورودی به بازار

بررسی میزان پول ورودی به یک ارز دیجیتال در مقایسه با حجم بازار کلی آن در طول هفت روز گذشته، به ما کمک می‌کند تا میزان اقبال کاربران به آن را در کوتاه‌مدت تشخیص دهیم.

۸. حجم خروجی از بازار

بررسی میزان پول خروجی از یک ارز دیجیتال در مقایسه با حجم بازار کلی آن در طول هفت روز گذشته، به ما کمک می‌کند تا احتمال افت قیمت آن را در کوتاه‌مدت بررسی کنیم.

سیگنال‌های تحلیل درون‌زنجیره‌ای

در ادامه بحث تحلیل درون‌زنجیره‌ای، لازم است به موضوع سیگنال‌های دریافتی از این روش آنالیز برای معامله‌گری اشاره کنیم. سیگنال‌های معاملاتی در این حالت مبتنی بر مدل‌های یادگیری ماشین هستند که برای سنجش احساسات و پیش‌بینی حرکات قیمت رمز ارزها طراحی شده‌اند. همه سیگنال‌های معاملاتی با استفاده از فرایند دقیقی آزمایش می‌شوند که تضمین می‌کند بهترین سناریو پایه به دست می‌آید.

مشهورترین ارائه‌کنندگان تحلیل On Chain

تحلیل درون‌زنجیره‌ای علاوه بر تخصص زیاد، به صرف هزینه و زمان فراوانی نیز نیاز دارد که عملاً سبب می‌شود بسیاری از فعالان بازار رمز ارزها به آن دسترسی نداشته باشند. جمع‌آوری، دسته‌بندی، آنالیز و به دست آوردن سیگنال از داده‌های مبتنی بر بلاک‌چین کار دشواری است. خوشبختانه، شرکت‌های مختلفی در طول سال‌های گذشته آغاز به کار کرده‌اند و در زمینه آموزش تحلیل On Cahin و ارائه گزارش‌های مختلف به کاربران بازار فعالیت می‌کنند.

از جمله شرکت‌های محبوب تحلیل آنچین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:‌

۱. شرکت Glassnode

شرکت Glassnode

Glassnode، شرکتی مستقر در سوئیس است که پلتفرم آنلاین باکیفیتی را در اختیار کاربران قرار داده است. رابط کاربری این پلتفرم بسیار آسان طراحی شده است و بخشی از خدمات آن نیز به‌صورت رایگان در دسترس عموم قرار دارد. این شرکت در طول سال، چندین گزارش عمیق با رویکرد تحلیل درون‌زنجیره‌ای را در اختیار فعالان بازار رمز ارزها قرار می‌دهد. همچنین آموزش‌های کاربردی نیز در وبلاگ این شرکت منتشر می‌شود.

۲. شرکت Dappradar

شرکت Dappradar

شرکت Dappradar پلتفرمی ارائه کرده است که هم‌زمان، بیش از سه هزار برنامه غیرمتمرکز را ردیابی می‌کند. این پلتفرم در زمینه رتبه‌بندی محبوب‌ترین برنامه‌های غیرمتمرکز از نظر کاربران فعالیت می‌کند و به کمک آن، می‌توانید اطلاعات زیادی از پروژه‌های دیفای به دست بیاورید.

۳. شرکت Dune Analytics

شرکت Dune Analytics

Dune Analytics بر تحلیل درون‌زنجیره‌ای اتریوم متمرکز است و امکان دسترسی به قراردادهای هوشمند و آنالیز آن‌ها را برای کاربرانش فراهم می‌کند. گزارش‌های تحلیلی Dune Analytics به صورت نمودارهای گرافیکی و مفهومی منتشر می‌شود و بخشی از این گزارش‌ها به‌صورت رایگان در دسترس عموم قرار می‌گیرد.

۴. شرکت IntoTheBlock

شرکت IntoTheBlock

IntoTheBlock شبکه‌های بلاک‌چین را مبتنی بر هشت شاخص ارزیابی می‌کند. هشت شاخص مدنظر را پیش‌تر بررسی کردیم و برای جلوگیری از تکرار مطلب، از آن عبور می‌کنیم.

۵. شرکت Xangle

شرکت Xangle

شرکت Xangle برای هریک از شبکه‌های بلاک‌چین داشبوردی اختصاصی طراحی کرده است و داده‌های متعددی از آن را پس از تجزیه‌وتحلیل در اختیار کاربران قرار می‌دهد. برای استفاده از خدمات Xangle باید اشتراک تهیه کنید.

کلام پایانی

در این مقاله تحلیل درون‌زنجیره‌ای و کاربردهای آن را بررسی کردیم. در دنیایی به سر می‌بریم که داده‌ها حکم طلا را دارند. هرکس بتواند داده‌های حوزه فعالیتش را به‌طور کامل جمع‌آوری و به‌درستی تحلیل کند، قطعاً چندین گام از دیگران جلوتر خواهد بود. ظهور فناوری بلاک‌چین دسترسی به داده‌ها را آسان‌تر کرده است؛ درعین‌حال، شرکت‌های تحلیل داده نیز به کمک کاربران آمده‌اند تا با استفاده از تحلیل On Chain دید بازتری از شرایط حاکم در بازار را به ارمغان بیاورند؛ بنابراین، برای تبدیل شدن به معامله‌گر موفق در بازار رمز ارزها، استفاده از آنالیز درون‌زنجیره‌ای اجتناب‌ناپذیر است.