تعداد ارز دیجیتال فعال در حال حاضر بسیار زیاد است. در این بین به جز برخی از رمزارزها نظیر بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و … بسیاری از ارزهای دیجیتال هستند که هنوز به طور کامل شناخته نشده‌اند. برخی از این رمزارزها پتانسیل بسیار بالایی برای سرمایه‌گذاری و کسب سود دارند. یکی از آن‌ها که به تازگی در بین فعالان بازار ارزهای دیجیتال، شهرت زیادی برای خود دست‌وپا کرده است، ارز ont است.

سؤالات بسیار زیادی در خصوص ارز دیجیتال ont وجود دارد که در این مقاله به تفصیل به آن‌ها پرداخته می‌شود. خواننده در انتهای این مقاله هر آنچه که لازم است درباره ارز ont بداند را مطالعه می‌کند. در پایان نیز تحلیلی در خصوص میزان ارزشمندی و آینده قیمت ارز دیجیتال ont ارائه می‌شود که می‌تواند نقشه راه این رمزارز را در آینده مشخص کند. تا پایان با ما همراه باشید.

معرفی پلتفرم آنتولوژی

تیم توسعه‌دهنده پلتفرم آنتولوژی مدعی است که پروژه آن‌ها یک انقلاب بزرگ در عرصه بازار رمزارزها رقم می‌زند و می‌تواند سرمنشأ تحولات بزرگی شود که در آینده نزدیک در بازار رخ می‌دهد. اما برای سنجیدن میزان صحت ادعای این افراد باید این پلتفرم را با نگاه انتقادی مورد بررسی و تحلیل قرار داد. آنتولوژی یک پلتفرم بلاک‌چینی است که برای ایجاد فضای هماهنگ و همگام‌سازی میان بلاک‌چین‌های خصوصی و عمومی آغاز به کار کرده است. در واقع این پروژه یک زیرساخت مناسب را فراهم می‌کند که مبتنی بر آن سایر پروژه‌ها بتوانند داده‌های خود را روی آن به صورت عمومی و خصوصی ذخیره کنند.

در طراحی بلاک‌چین آنتولوژی تلاش شده است تا منافع تمام فعالان و بهره‌برداران این شبکه به طور کامل در نظر گرفته شود و همه بتوانند از مزایای آن بهره‌مند شوند. البته ایده ایجاد این شبکه به هیچ عنوان جدید نیست و بلاک‌چین‌های دیگری مانند اتریوم و ترون نیز هستند که کاربری تقریباً مشابهی با آنتولوژی دارند. اما یک تفاوت مهم بین آن‌ها و آنتولوژی وجود دارد؛ بلاک‌چین اتریوم و ترون کاملاً متن‌باز هستند و اطلاعات موجود در آن برای ذخیره شدن به دفتر کل ارسال می‌شوند. اما این با سیاست‌های حاکم بر برخی کسب‌وکارهای خصوصی برای ذخیره‌سازی محرمانه اطلاعات‌شان در تضاد است. آنتولوژی ظرفیت لازم برای این دسته از کسب‌وکارها را نیز فراهم کرده است تا از مواهب بلاک‌چین بهره‌مند شده و در عین حال داده‌های خود را به طور خصوصی ذخیره کنند.

بیشتر بخوانید: دفتر کل توزیع شده (Distributed Ledger) چیست؟

مزایای شبکه آنتولوژی

شبکه آنتولوژی تحت عنوان تراست نتورک شناخته می‌شود که از مزایای زیادی برخوردار است. مهم‌ترین مزایای این شبکه عبارت‌اند از:

مزایای شبکه آنتولوژی
 1. این شبکه از چندین بلاک‌چین در کنار یکدیگر تشکیل شده است تا هر نوع کسب‌وکاری بتواند از قابلیت‌های آن بهره‌برداری کنند.
 2. طراحی تراست نتورک بسیار منعطف است و به همین دلیل روی شبکه‌های مختلف توسط هر کسب‌وکاری قابلیت پیاده‌سازی دارد.
 3. سرویس‌هایی از جمله قراردادهای هوشمند، برنامه‌های کاربری غیرمتمرکز، مدیریت احراز هویت هوشمند توزیع شده، تبادل اطلاعات، SDK و API را به کاربران ارائه می‌دهد.
 4. شبکه آنتولوژی از چندین زبان برنامه‌نویسی و پلتفرم مختلف پشتیبانی می‌کند تا توسعه‌دهندگان برنامه‌های کاربری غیرمتمرکز بتوانند برای پیشبرد فعالیت‌های خود به خوبی از آن بهره ببرند.

ارز ont چیست؟

ارز ont به عنوان رمزارز شبکه آنتولوژی ارائه شده است. شبکه آنتولوژی نیز بر مبنای مدل دو توکنی کار می‌کند. ارز دیجیتال ont برای اشتراک سهام در فرآیند اجماع مورد استفاده قرار می‌گیرد. به این ترتیب دارندگان این توکن به نوعی از حق رأی و مشارکت در رابطه با تصمیم‌های مهم شبکه برخوردار هستند.

توکن دیگری که در این شبکه به دارندگان ارز ont توزیع می‌شود، ong نام دارد که برای خدمات درون شبکه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولاً اجرای قراردادهای هوشمند در شبکه آنتولوژی به کمک توکن ong صورت می‌گیرد. اختصاص این توکن بر مبنای میزان برخورداری افراد از ارز دیجیتال ont بستگی دارد.

هدف راه‌اندازی بلاک‌چین ارز دیجیتال ont چیست؟

شبکه‌های بلاک‌چین که تا قبل از آنتولوژی فعالیت خود را آغاز کرده بودند، با چند مشکل اساسی مواجه بودند. این مشکلات عبارت‌اند از:

 • عملکرد ضعیف در حفاظت از حریم خصوصی سازمان‌ها
 • دشواری کار مدیریت داده‌ها در شبکه بلاک‌چین
 • احراز هویت غیرمفید

مجموعه این مشکلات باعث می‌شود که شبکه‌های بلاک‌چین اعتمادسازی، در ایفای نقش خود با مشکلات جدی مواجه شوند و به همین دلیل در جذب توجه سازمان‌ها و شرکت‌ها ناکام می‌مانند. اما شبکه آنتولوژی به خوبی توانسته است راه‌حل‌های این مشکلات را بیابد و به همین دلیل به نوعی در ایجاد فضای مبتنی بر اعتماد موفق عمل کرده است. به احتمال زیاد در آینده نزدیک شرکت‌ها و سازمان‌های بیشتری برای استفاده از این شبکه پیش‌قدم شوند.

شبکه ارز ont چه مسیر توسعه‌ای را تا به امروز پشت سر گذاشته است؟

یک شرکت چینی تحت عنوان onchain پروژه آنتولوژی را در سال ۲۰۱۷ کلید زد. این شرکت چینی از همان ابتدای عرضه بیت کوین در بازار رمزارزها فعالیت می‌کند و سابقه بسیار موفقی نیز در این بازار دارد. چهره‌های اصلی که به عنوان بنیان‌گذاران شبکه ارز ont شناخته می‌شوند، دو فرد چینی به نام‌ها اریک ژانگ و دا هانگفی هستند. همچنین معمار اصلی شبکه بلاک‌چین آنتولوژی شخصی به نام لی جون است.

معمار اصلی شبکه بلاک‌چین آنتولوژی شخصی به نام لی جون است

بلاک‌چین آنتولوژی را می‌توان به عنوان نسل سوم بلاک‌چین‌ها به شمار آورد. نسل اول این شبکه‌ها مانند بلاک‌چین بیت کوین تنها با هدف کنار زدن سیستم‌های تبادل مالی متمرکز طراحی شده بودند. در ادامه نسل دوم با هدف ایجاد زیرساخت‌های مناسب برای فعالیت پروژه‌های تجاری مختلف ایجاد شدند که با مشکلات ساختاری همراه بودند. نسل سوم نیز با هدف برطرف کردن مشکلات ساختاری بلاک‌چین‌های نسل دوم ابداع شدند و در واقع سد بین بلاک‌چین و صنعت را به طور کامل خراب کردند.

به کمک بلاک‌چین تمام نهادهای دولتی و شرکت‌های خصوصی بدون آنکه نیاز به تغییر شبکه‌ها و زیرساخت‌های سنتی خود باشند، می‌توانند از مزایای فناوری بلاک‌چین برای کسب‌وکار خود به راحتی برخوردار شوند. ایده ذهنی فوق‌العاده راهگشایی در پشت راه‌اندازی شبکه ارز ont وجود دارد؛ بنیان‌گذاران این شبکه معتقدند که ارزهای دیجیتال نباید به صورت جزیره‌ای عمل کنند و برای ثبات و پایداری باید به بخش‌های مختلف اقتصاد جهانی وارد شوند. در واقع با تشویق دیگران به استفاده از بلاک‌چین باید زمینه برای رشد این فناوری در دنیای امروز فراهم شود.

برای تأمین مالی پروژه آنتولوژی از سرمایه‌گذاران خصوصی استفاده شده است اما در سال ۲۰۱۹ ارز دیجیتال ont در بلاک‌چین آن ایردراپ شده است. در جریان این ایردراپ ۱۰۰۰ ارز ont بین کاربران خبرنامه شبکه آنتولوژی توزیع شد. همچنین ۵۰۰ ارز ont نیز بین شرکت‌کنندگان در کنفرانس توسعه‌دهندگان شبکه نئو (دیگر شبکه ساخته شده توسط شرکت چینی onchain) توزیع شد.

نحوه توزیع ارز ont به چه صورت انجام می‌شود؟

در مجموع تعداد کل ارز ont که قابل استخراج است، معادل یک میلیارد توکن است. این توکن‌ها به صورت زیر توزیع می‌شود:‌

 • تیم توسعه‌دهنده اصلی: ۱۵ درصد
 • شرکای نهادی: ۲۸ درصد
 • شورای نئو: ۱۰ درصد
 • جامعه و کاربران آنتولوژی: ۱۲ درصد
 • توسعه اکوسیستم آنتولوژی: ۲۵ درصد
 • پاداش برای یابندگان مشکلات فنی آنتولوژی: ۱۰ درصد

خصوصیات انحصاری شبکه ارز دیجیتال ont چیست؟

مهم‌ترین چیزی که بلاک‌چین ارز ont را از سایر بلاک‌چین‌های مشابه از قبیل اتریوم و نئو متمایز می‌کند، قابلیت سفارشی‌سازی آن است. شرکت‌ها و سازمان‌های مختلف می‌توانند با بهره‌گیری از این قابلیت بلاک‌چین خصوصی و اختصاصی خود را طراحی کنند. همچنین این شبکه بین دارندگان ارز ont یک توکن رایگان دیگر تحت عنوان ong توزیع می‌کند تا هزینه‌های شبکه معاملاتی از این طریق تا حدودی خنثی شود. در مجموع این دو ویژگی را می‌توان به عنوان مشخصات انحصاری شبکه ارز ont در نظر گرفت.

تراکنش‌ها در شبکه بلاک‌چین آنتولوژی چگونه انجام می‌شود؟

بلاک‌چین‌های دیگر این امکان را دارند که در هسته مرکزی آنتولوژی قرار بگیرند و به عنوان بلاک‌چین جانبی فعالیت نمایند. آنتولوژی نیز به عنوان یک بستر اعتمادسازی نقش‌آفرینی می‌کند. بلاک‌چین‌های جانبی می‌توانند به صورت عمومی و خصوصی روی آنتولوژی به فعالیت خود ادامه دهند و اطلاعات خود را ذخیره‌سازی نمایند.

تراکنش‌ها در شبکه بلاک‌چین آنتولوژی

این شبکه نیز برای ایجاد اعتمادسازی خود از مکانیزم اجماع استفاده می‌کند. این مکانیزم برای تأیید تراکنش‌هایی که در بستر بلاک‌چین انجام می‌شود، کاربرد دارد. به کمک الگوریتم اجماع دیگر نیاز به حضور یک نهاد ثالث مانند بانک برای تأیید تراکنش‌ها وجود ندارد و این مسئله به همان خصوصیت غیرمتمرکز بودن ارزهای دیجیتال اشاره دارد. اما الگوریتم اجماع مورد استفاده در این شبکه با الگوریتم‌های مشهور اثبات کار و اثبات سهام تفاوت دارد.

همچنین بخوانید: اثبات سهام (Proof Of Stake) چیست؟

در آنتولوژی از الگوریتم VBTF یا الگوریتم تحمل خطای بیزانس قابل تأیید استفاده می‌شود. این الگوریتم حاصل ترکیب سه الگوریتم دیگر از جمله اثبات سهام، تحمل خطای بیزانس و تابع تصادفی قابل تأیید است.

در الگوریتم جدید که برای نخستین‌بار توسط شرکت onchain معرفی شده است، به خوبی تمام نقاط ضعف سه الگوریتم بالا برطرف شده است و با ترکیب آن‌ها یک ضمن ایجاد نوآوری، مقاومت بسیار بالایی در برابر حملات هکری ایجاد شده است. مزیت دیگر الگوریتم VBTF این است که به طور اختصاصی برای شبکه آنتولوژی ابداع شده است و به همین دلیل سازگاری بسیار مناسبی با آن دارد.

نحوه اعتمادسازی در شبکه آنتولوژی به چه صورتی است؟

مکانیزم مورد استفاده در شبکه ارز ont برای ایجاد اعتمادسازی از چهار مرحله تشکیل می‌شود که عبارت‌اند از:

 1. تأیید اعتبار مدارک، موضوعات و هویت واقعی افراد در دنیای واقعی
 2. زمینه‌سازی برای اتصال و تأیید برنامه‌های کاربری به شبکه
 3. بررسی و تأیید امکان انجام اقدامات فنی و عملی مورد نیاز
 4. تأیید شبکه‌های مختلف و اتصال آن‌ها به هم برای بهینه‌سازی

نگاهی به مزایای ارز دیجیتال ont

مهم‌ترین مزایای شبکه ارز دیجیتال ont را می‌توان در موارد زیر خلاصه نمود:

 1. هر کسب‌وکاری با شرایط گوناگون می‌تواند از این شبکه استفاده کند.
 2. استفاده از ظرفیت این شبکه نیاز به دانش فنی زیادی در زمینه بلاک‌چین ندارد.
 3. الگوریتم اختصاصی این شبکه موجب شده است که سرعت و امنیت تراکنش‌های آن به طور قابل توجهی افزایش پیدا کند.
 4. ظرفیت بی‌نظیر این شبکه به عنوان پلی میان دنیای ارزهای دیجیتال و دنیای واقعی به شمار می‌رود و به همین دلیل نقش مهمی در تعمیق این بازار در اقتصاد جهانی ایفا می‌کند.

آیا معایبی نیز می‌توان برای ارز ont برشمرد؟

شاید تنها ایرادی که می‌توان در خصوص شبکه ارز ont اشاره کرد، مسئله حضور زیرساخت‌های آن در کشور چین است. چین با وجود اینکه فعالان بسیار زیادی در دنیای ارزهای دیجیتال دارد اما حاکمیت چین قوانین بسیار سخت‌گیرانه‌ای برای فعالیت‌های مرتبط با این بازار در نظر می‌گیرد که هر لحظه ممکن است تصمیمات خطرناکی برای این بازار اتخاذ کند.

کدام صرافی‌ها و کیف پول‌های دیجیتال از ارز ont پشتیبانی می‌کنند؟

خرید و فروش ارز دیجیتال ont نیز مانند سایر رمزارزها در بستر صرافی‌های صورت می‌گیرد. از جمله معتبرترین صرافی‌هایی که در حال حاضر از رمز ارز ont پشتیبانی می‌کنند، می‌توان به سایت‌های معتبر کوین‌مارکت‌کپ و بایننس اشاره کرد. همچنین برخی صرافی‌های فعال در ایران نیز از رمز ارز ont پشتیبانی می‌کنند. در همین راستا برای خرید آنتولوژی می‌توانید از صرافی‌هایی مانند ارزجو، بیت ۲۴ و تبدیل استفاده کنید.

مهم‌ترین کیف پول‌های دیجیتالی که از این ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کنند نیز عبارت‌اند از:

 • infinito
 • ONTO
 • O3
 • OWallet
 • BitKeep
 • لجر و ترزور (سخت‌افزاری)

نگاهی به روند قیمت ارز دیجیتال ont از گذشته تا به حال


در خصوص قیمت ارز دیجیتال ont به هیچ عنوان خبری از رشدهای قیمتی شدید چند هزار درصدی که در سایر ارزهای دیجیتال قابل مشاهده است، نیست. قیمت ارز ont در سال ۲۰۱۸ و در زمان عرضه برابر ۲.۶ دلار بود و بعد از یک ماه موفق شد به قیمتی در حدود ۱۰ دلار دست پیدا کند. نکته مهم در خصوص قیمت ارز دیجیتال ont این است که چندان تحت تأثیر روندهای حاکم در بازار قرار نمی‌گیرد و معمولاً مسیر رشد و افت خودش را در بازار طی می‌کند. این نکته بسیار مهمی در خصوص قیمت ont است که معمولا مورد توجه سرمایه‌گذارانی قرار می‌گیرد که با دیدگاه بلندمدت اقدام به سرمایه‌گذاری در بازار رمز ارزها می‌کنند.

پس از رسیدن به قیمت ۱۰ دلار در سال ۱۳۹۷، یک روند نزولی در قیمت این ارز دیجیتال به وقوع پیوست. بعد از آذر ماه سال ۹۷ که رمز ارز آنتولوژی به قیمت زیر ۲ دلار سقوط کرد، تا به امروز (مهر ماه ۱۴۰۰) در محدوده قیمتی بین ۰.۵ تا ۲ دلار در نوسان است. این مسئله شاهدی بر جمله‌ای است که در بالا در خصوص قیمت ارز آنتولوژی اشاره کردیم.

تحلیلی بر آینده ارز دیجیتال ont

تحلیل‌ها در خصوص ارز دیجیتال ont کاملاً در تناقض با هم هستند. عده‌ای از کارشناسان به دلیل بنیاد خوب این ارز پیش‌بینی بسیار مثبتی از آینده آن ارائه می‌کنند. در مقابل گروهی دیگر از فعالان بازار با استناد به نمودار قیمت این دارایی، تصویر چندان مثبتی را از نظر قیمتی حداقل در آینده نزدیک برای این ارز دیجیتال پیش‌بینی نمی‌کنند. اما برآوردها نشان می‌دهد که این رمزارز در پایان سال ۲۰۲۱ می‌توان قیمت حدود ۳ دلار را لمس کند. البته به هیچ عنوان این برآورد نباید مرجع تصمیم‌گیری قرار بگیرد و هر تریدر در خرید و فروش خود باید بررسی‌های شخصی لازم را انجام دهد.

سؤالات متداول

چه تعداد ارز انتولوژی قابل عرضه است و در حال حاضر چه تعداد از آن‌ها عرضه شده است؟

در مجموع یک میلیارد ارز ont وجود دارد که قابل استخراج هستند. در حال حاضر (تیرماه ۱۴۰۰) بیش از ۸۷۰ میلیون از این ارز استخراج شده و در بازار جریان دارد.

تأمین امنیت شبکه بلاک‌چین ارز دیجیتال ont چگونه صورت می‌پذیرد؟

الگوریتم اجماع VBTF برای تأیید تراکنش‌ها و تأمین امنیت این شبکه مورد استفاده قرار می‌گیرد و عملکرد بسیار خوبی را از خود به نمایش گذاشته است.

آیا ارز دیجیتال ont برای سرمایه‌گذاری مناسب است؟

با توجه به بنیاد مناسب و همچنین سازوکار مناسبی که برای این ارز دیجیتال طراحی شده است، می‌توان به رشد خوب آن در بلندمدت امیدوار بود.

کلام پایانی

در این مقاله ارز ont به طور کامل مورد بحث و بررسی قرار گرفت. ارز آنتولوژی زمینه را برای اتصال دنیای بلا‌ک‌چین و اقتصاد صنایع مختلف فراهم می‌کند. همچنین توسعه‌دهندگان شبکه آنتولوژی با طراحی هوشمندانه این شبکه کار را برای استفاده کسب‌وکارهای مختلف بدون نیاز به دانش فنی زیاد در زمینه بلاک‌چین تسهیل کرده‌اند. به نظر می‌رسد با این وجود باید منتظر اخبار مثبت بسیار بیشتری از ارز دیجیتال ont در آینده باشیم. اما همان‌طور که اشاره کردیم قیمت آنتولوژی با شیبی ملایم مسیر صعودی را طی خواهد کرد و نباید انتظار رشد‌های خیلی زیاد از این ارز دیجیتال داشته باشید.