ارز yfi، کوین اختصاصی پروتکل یرن فایننس Yearn.finance است. در واقع این ارز دیجیتال از نظر هویتی، ابزاری است که به کاربران اجازه می‌دهد تا در رأی‌گیری‌های سرنوشت‌ساز مربوط به پروتکل شرکت داشته باشند. این نوع توکن‌ها را governance token یا توکن حاکمیت می‌گویند. این توکن‌ها نقش زیادی در غیرمتمرکز کردن فعالیت‌ها در دیفای دارند.

نکته جالب درباره رمزارز یادشده، جهش‌های قیمتی اخیر آن است که نگاه‌های بسیاری را در سراسر دنیا به خود جلب کرده است. این یک فرصت بزرگ برای کسب سودهای کوتاه‌مدت و حتی بلندمدت است. قیمت این رمزارز تنها در یک ماه از ۳ دلار به ۳۰ هزار دلار رسید! همین موضوع خود می‌تواند نشان‌دهنده کشش فوق‌العاده یرن فایننس برای کسب سود باشد.

توکن فوق در جولای ۲۰۲۰ ایجاد شد. امروزه yfi یکی از بزرگترین و ارزشمندترین توکن‌های اتریوم است. پیشرفت سریع ارز فوق در این مدت‌زمان کوتاه بیشتر به سیاست‌ها و استراتژی پروتکل درباره آن برمی‌گردد. یکی از سیاست‌های جذاب پروتکل که با استقبال گسترده‌ای همراه شده است، ایجاد بستری برای کسب درآمد از طریق سپرده‌گذاری رمزارز است. در این مقاله به طور مفصل تمام ابعاد ارز دیجیتال یرن فایننس را به صورت مختصر و مفید بررسی می‌کنیم.

پروتکل یرن فایننس چیست؟

یرن فایننس را می‌توانیم به سیستمی تشبیه کنیم که همواره به دنبال کسب بهترین سود و بازده از اتریوم دیفای  است. اتریوم دیفای جایی است که انواع برنامه‌های مالی غیرمتمرکز در بلاکچین اتریوم به منظور حذف واسطه‌ها اجرا می‌شوند. اما این پروتکل چه زمانی، چرا و با چه هدفی ایجاد شده است؟ قبل از پرداختن به ارز yfi به عنوان توکن اختصاصی، باید خود پروتکل Yearn را درک کنیم.

آندره کرونیه یک توسعه‌دهنده اهل آفریقای جنوبی، کسی است که در روزهای ابتدایی سال ۲۰۲۰، این پروتکل را بر روی اتریوم راه‌اندازی کرد. افق نهایی و هدف اصلی از طراحی این پروتکل، رسیدن کاربران به بیشترین مقدار بازدهی و سود بوده است. در این راستا، تمرکز پروژه بر روی تتر، آلت‌کوین‌ها و استیبل کوین‌ها قرار گرفته است.

مهم‌ترین ویژگی‌های پروتکل فوق عبارتند از:

  • اصلی‌ترین و محوری‌ترین ویژگی در پروتکل فوق مبتنی بر بلاکچین اتریوم، Vaults است. با این ویژگی است که کاربران می‌توانند در ازای سرمایه‌گذاری رمزارز، سود مناسبی کسب کنند.
  • والتز در واقع تلاش می‌کند تا خطرات و ضررهای سرمایه‌گذاری را به حداقل برساند و در مقابل ماکزیمم سود ممکن را نیز برای کاربر کسب کند. اهمیت این ویژگی را می‌توانیم بیشتر در کاهش هزینه‌های بالا و تعرفه سنگین تراکنش و معامله در اتریوم بدانیم.
  • Earn دیگر خدمتی است که پروتکل فوق به کاربران ارائه می‌کند. البته در قیاس با ویژگی قبلی یعنی والتز، این مورد کمی محدودتر است و تنها برای استیبل کوین‌ها و بیت کوین‌های تبدیل‌شده به توکن در بستر اتریوم فعال است. این ویژگی برای کوین‌های یادشده، بهترین نرخ‌های سود را در پروتکل‌های مختلف سرمایه‌گذاری مانند Aave یا Compound پیدا می‌کند.

کاربر مرحله بعدی می‌تواند با پرداخت ارزهای دیجیتالی یادشده برای ویژگی Earn، سودهای ذکرشده را به دست آورد.

  • سرویس Zap نیز در یرن فایننس برای تبدیل استیبل کوین‌های قدیمی کاربران به توکن‌های نقدینگی طراحی شده است. در این خدمت کاربر می‌تواند چندین سرمایه‌گذاری مختلف را با یک کلیک تکمیل کند!

مثلا کاربر می‌تواند در یک اقدام دای DAI را با yCRV (یک ارز دیجیتالی دیفای) ترید کند در حالی که همزمان سه اقدام دیگر در پلتفرم‌های یرن فایننس و Curve در حال انجام است. این سرویس عملا باعث صرفه‌جویی در وقت کاربر، هزینه و تعرفه معاملات خواهد شد.

  • APY یا درصد بازده سالیانه نیز آخرین خدمت قابل‌توجه پروتکل ذکرشده به کاربران خود است. این سرویس شامل یک جدول داده است که نرخ سود را در پروتکل‌های مختلف سرمایه‌گذاری ارزهای دیجیتال نمایش می‌دهد. با این خدمت، کاربر می‌تواند سود سالیانه را در پروتکل‌های مختلف به ازای رمزارز سپرده‌گذاری‌شده تخمین بزند.

پروتکل فوق در حال حاضر چندین سرویس و خدمت دیگر را نیز در دست طراحی دارد که در آینده به کاربران خود عرضه خواهد کرد. نکته جالب اینجاست که ظاهرا یرن فایننس قصد دارد با چنین خدماتی از رمزارز اختصاصی خود پشتیبانی کند و از سردشدن بازار خرید و فروش آن جلوگیری کند.

همه چیز درباره ارز yfi

کاربران برای به دست‌آوردن ارز فوق، باید ارزهای دیجیتال خود را در قراردادهای یرن فایننس به وسیله پلتفرم‌های تریدینگ دیفای Balancer و Curve که با استفاده از برنامه Yearn.finance اجرا می‌شوند، قفل و سرمایه‌گذاری کنند. این ساختار در واقع yield farming نام دارد. در این مدل از سپرده‌گذاری، کاربر ارزهای دیجیتالی خود را در یک پروتکل دیفای قفل می‌کند تا به وسیله کسب ارزها یا توکن‌های دیگر، درآمد کسب کند.

سپرده‌گذاری در بانک می‌تواند نمونه واضحی از این نوع سرمایه‌گذاری باشد. در بانک به شما در ازای خواباندن مبلغی سپرده، سود مندرج‌شده در قرارداد پرداخت می‌شود. حال هرچه سپرده بیشتر باشد، سود نیز بیشتر خواهد بود. در پروتکل یرن فایننس نیز شرایط مشابهی حاکم است. هرچه ارز دیجیتال بیشتری سرمایه‌گذاری کنید، ارز یرن فایننس بیشتری دریافت خواهید کرد. با تبدیل ارزهای دریافتی به پول نقد، سود شما به حالت درمی‌آید.

جذابیت طرح سپرده‌گذاری رمزارزها برای کسب درآمد توسط پروتکل فوق به حدی بود که در یک ماهه اول فعالیت خود توانست سرمایه‌ای نزدیک به ۸۰۰ میلیون دلار جذب کند! این رقم، پروژه فوق را در زمره برترین و بزرگترین پروژه‌های دیفای قرار می‌دهد. تمام گفته‌های فوق، مهر تأییدی بر جذابیت سرمایه‌گذاری در پروتکل فوق و توکن اختصاصی آن یعنی ارز yfi است.

آینده ارز دیجیتال یرن فایننس

وضعیت بازار ارز دیجیتال یرن فایننس

با دارا بودن توکن اختصاصی پروتکل Yearn.financ، هر کاربری می‌تواند در تعیین نقشه راه پروتکل نظر مؤثر بدهد. پیشنهاداتی که بتوانند بیش از ۵۰ درصد آراء کاربران را کسب کنند، به مرحله اجرا در پروتکل می‌رسند. پیشنهاد را هرکسی می‌تواند ارائه بدهد. اما حق رأی و نظردادن تنها مختص دارندگان ارز یرن فایننس است.

از طرفی، استراتژی اولیه پروتکل و افزایش خیره‌کننده قیمت آن به دلیل ارائه بستری برای کسب درآمد از طریق سپرده‌گذاری رمزارز، نوید آینده روشنی برای توکن فوق می‌دهد. قیمت ثانویه و یک ماهه اول ارائه این ارز در بازار، ۱۰ هزار برابر ارزش اولیه آن بوده است! همچنین در نوسانات اخیر، به طور کلی در بازه چندماهه نیز، ارز yfi حرکت صعودی داشته است.

قیمت فعلی ارز ذکرشده در بازه ۳۶ تا ۳۷ هزار دلار در حال نوسان است. همین قیمت قابل‌توجه و افق صعودی ارزش است که مانند بیت کوین، هرکسی را به سرمایه‌گذاری در توکن اختصاصی یرن فایننس ترغیب می‌کند.

جایگاه فعلی این ارز در رتبه‌بندی‌های پایگاه معتبر CoinMarketCap با ارزش بازار بیش از یک میلیارد و ۳۷۹ میلیون دلار، رتبه هفتاد و یکم است. ارز دیجیتال فوق را می‌توانید از طریق صرافی‌های معتبر Binance،Tokocrypto ، OKEx، CoinTiger و Huobi Global خریداری کنید.

در حال حاضر تعداد ۳۶,۶۳۵.۴۴ توکن YFI در گردش وجود دارد. این در حالی است که تاکنون ماکزیمم توکن‌های قابل ارائه در این پروتکل، ۳۶,۶۶۶ توکن عنوان شده است. در واقع تقریبا تمام توکن‌ها در گردش هستند.

مقاله مرتبط: ارز دیجیتال فانتوم چیست

کلام آخر؛ ارز yfi زمینه‌ای جذاب برای سود کاربران

ارز یرن فایننس تاکنون تنها رمزارزی بوده است که از نظر قیمت واحد توانسته است در مقطعی بالاتر از بیت کوین قرار بگیرد! همین عامل شاید برای هیجان‌زده کردن بسیاری از سرمایه‌گذاران کافی باشد. زیرا ارزهای معتبر و مشهوری مانند اتریوم، بایننس کوین، تتر، لایت کوین و…. نتوانسته‌اند حتی به قیمت بیت کوین نزدیک شوند. چه برسد به اینکه بخواهند از آن پیشی بگیرند! اما توکن اختصاصی یرن فایننس در سال ۲۰۲۰ با عبور از عدد ۴۱ هزار دلار به ازای هر واحد، توانسته است این کار را انجام دهد.

طبیعی است که با توجه به تغییرات و سرویس‌هایی که پروتکل فوق ارائه می‌دهد، می‌توان انتظار جهش‌های بزرگ قیمتی را از آن داشت. پروتکل فوق با ارائه خدمات در جهت بهینه‌کردن سرمایه‌گذاری در رمزارزها، کاهش ریسک و افزایش سود، استراتژی مناسبی برای بالاماندن در بازار جهانی ارزهای دیجیتال اتخاذ کرده است.

بنابراین در صورتی که اتفاق عجیبی رخ ندهد و این شرکت بتواند با استراتژی خود در سوددهی و سپرده‌گذاری در دیفای، کاربران را همچنان راضی و مشتاق نگه دارد، انتظار افزایش ارزش و سودآوری از توکن بسیار زیاد است. پس بهتره سریع‌تر بررسی ارز yfi رو تو گزینه‌هاتون به عنوان یه اولویت برای سودآوری با مشاوره یه استاد خبره شروع کنین!