ارز دیجیتال فانتوم شاخص‌ترین محصول پروژه فانتوم در بلاکچین اختصاصی خود است. ایده اولیه راه‌اندازی این شبکه با یک پروژه طولانی‌مدت و جاه‌طلبانه گره خورده است. نگاه اولیه و هدف اصلی پروژه در مجموعه فانتوم راه‌اندازی یک بلاکچین قدرتمند با سرعت و قابلیت‌های متفاوت نسبت به نسل‌های قبلی بلاکچین بوده است.

تیم اجرایی این پروژه در یک نگاه دوربینانه، با راه‌اندازی بلاکچین فانتوم قصد دارند تا بستر توانمندی برای قراردادهای هوشمند بسازند که به مثابه یک سیستم عصبی برای شهرهای هوشمند در آینده خواهد بود. استفاده از تکنولوژی پیشرفته گراف هدایت‌شده غیرمدور یا به اختصار DAG، پروژه را در زمینه انجام تراکنش‌های فوری با هزینه‌ای نزدیک به صفر با مقیاس‌پذیری فوق‌العاده بالا در سطح بالایی مطرح کرده است.

نکته دیگری که باید در مورد فعالیت‌های اجرایی تیم فانتوم مورد توجه قرار گیرد، تمرکز آن‌ها بر روی ساخت یک ماشین مجازی با عملکردی قوی برای اجرای ایمن و مطمئن قراردادهای هوشمند است. صحبت در مورد اجرایی‌شدن چنین ایده‌های بلندپروازانه‌ای آسان است. اما اجرایی‌کردن و محقق‌شدن این اهداف بزرگ فاصله زیادی با صحبت و ادعا در مورد آن‌ها دارد.

بیشتر یاد بگیرید: قرارداد هوشمند چیست؟

آیا اهداف بزرگ یادشده برای فانتوم واقعا قابل دستیابی هستند یا تنها در دنیای وعده‌فروشی و برای جلب توجه مطرح شده‌اند؟ در این نوشته با بررسی دقیق ساختار شبکه و نحوه عملکرد آن سعی می‌شود صحت این اهداف و ادعاها بررسی شود.

در مراحل بعدی مطلب با نگاهی دقیق و ریزبینانه به ویژگی‌های شبکه، رمزارز اختصاصی آن یعنی رمزارز Fantom و کاربردها، جوانب مختلف این پروژه عظیم به دقت بررسی شده است. همچنین وضعیت کنونی و پتانسیل ارز فانتوم در بازار جهانی ارزهای دیجیتال مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است.

ارز فانتوم چیست؟

فانتوم (Fantom) شبکه‌ای است که بر پایه تکنولوژی DAG که می‌تواند برای تأمین انرژی شهرهای هوشمند و تمامی خدمات تشکیل‌دهنده آن باشد. به عنوان یک شبکه با سرعت بالا و عملکرد فوق‌العاده قدرتمند، فانتوم ادعا می‌کند که می‌تواند ستون فقرات زیرساخت‌های IT شهرهای نوظهور هوشمند باشد. با هدف‌گیری توان انجام ۳۰۰ هزار تراکنش در ثانیه و توانایی برقراری ارتباط بین چندین مرجع ارائه‌دهنده خدمات، بلاکچین Fantom ادعا می‌کند که این روشی ایمن برای ذخیره‌سازی حجم زیادی از داده‌ها است.

فانتوم شبکه‌ای است که بر پایه تکنولوژی DAG که می‌تواند برای تأمین انرژی شهرهای هوشمند و تمامی خدمات تشکیل‌دهنده آن باشد.

شرکت فانتوم امیدوار است تا با در دسترس‌بودن ذی‌نفعان قراردادهای هوشمند مبتنی بر داده‌های شهر هوشمند و تایید و مقبولیت برنامه‌های غیرمتمرکز dApp به این مهم برسد. شرکت پیش‌بینی کرده است که این سیستم و پلتفرم طراحی‌شده در بخش‌های مختلفی از جمله سیستم‌های هوشمندسازی منازل، خدمات عمومی، سیستم‌های بهداشتی و درمانی، آموزش، مدیریت منابع و پروژه‌های زیست محیطی مورد استفاده قرار بگیرد.

بنابراین پروژه شرکت و محصول اصلی آن یعنی ارز دیجیتال فانتوم، چیزی فراتر از تنها یک سرمایه دیجیتال است. در صورت محقق‌شد اهداف پروژه، قطعا در آینده شاهد رشد فزاینده ارزش محصول و خدمات آن نیز خواهیم بود.

البته اهداف تعیین‌شده توسط تیم سازندگان این بلاکچین به اندازه‌ای بزرگ هستند که بتوان در محقق‌شدن آن‌ها شک کرد. اما شواهد نشان می‌دهد این شرکت در مسیر اهداف اعلام‌شده خود کاملا جدی است و همواره با تحقیق و توسعه فناوری‌های جدید به دنبال دست‌یابی به افق مورد نظر خود است. تلاش برای ساخت ماشین مجازی اجرای قراردادهای هوشمند خود گواهی بزرگی بر تأیید این ادعا است.

جذابیت فانتوم در چیست؟ فانتوم ارزی سریع است!

از سال ۲۰۰۹ و با شروع معرفی رمزارزها و صنعت بلاکچین به صورت جهانی، این صنعت همواره چالش‌های جدی تجربه کرده است. همین چالش‌ها و راه‌حل‌های ارائه‌شده توسط بلاکچین‌های جدید، امروزه یکی از اصلی‌ترین دلایل صعود ارزش و بازار ارزهای دیجیتال و توکن‌ها است. یکی از مشکلات بزرگی که در بلاکچین از ابتدای ظهور تا امروز همواره مطرح بوده است، سرعت انجام و تأیید تراکنش‌ها و معاملات است.

بیت کوین به عنوان نخستین بلاکچین نتوانسته است حتی با وجود تغییراتی که از ابتدای وجود خود ایجاد کرده است، ضعف سرعت بسیار پایین تایید و انجام معاملات را پوشش دهد. به همین دلیل است که پروژه‌هایی که بر روی حل چنین مشکلاتی تمرکز می‌کنند، به سرعت در بازار ارزهای دیجیتال مورد توجه ماینرها، توسعه‌دهندگان نرم‌افزار، تریدرها و سایر فعالان بلاکچین قرار می‌گیرند. شبکه فانتوم نیز بخش اعظمی از اعتبار خود و ارز اختصاصی‌اش در بازار بین‌المللی ارزهای دیجیتال را مدیون همین موضوع است.

پرداخت‌های روزانه، انتقال داده یا سایر فعالیت‌هایی که مشاغل با شکل‌های امروزی خود با آن‌ها مواجه هستند، نیاز به بستری با سرعت و ایمنی بالای انجام معاملات دارند. فانتوم دقیقا با دست‌گذاشتن روی همین موضوع توانسته است تا با ارائه بستری سریع و مطمئن برای اجرای قراردادهای هوشمند و معاملات جایگاه مناسبی در میان رقبای خود پیدا کند.

بلاکچین فانتوم با سازوکار اجماعی بسیار سریع Lachesis (که aBFT نامیده می‌شود)، دارایی‌های دیجیتال (از جمله ارز دیجیتال فانتوم) و معاملات مربوط به آن‌ها را با سرعت خیره‌کننده‌ای پشتیبانی می‌کند. این دقیقا همان پیشرفت چشمگیری است که در رقابت با سایر بلاکچین‌ها می‌تواند چشم‌ها را به سوی خود خیره کند. همچنین نکته مهم در خصوص پروژه فانتوم بر خلاف سایر شبکه‌ها این است که ویژگی‌های امنیت و غیرمتمرکزبودن را فدای ویژگی مقیاس‌پذیری در بلاکچین نمی‌کند.

نحوه عملکرد شبکه فانتوم؛ ویژگی‌های اساسی پلتفرم فانتوم

Lachesis در واقع یک لایه را در اجماع تکنولوژی بلاکچین نمایش می‌دهد و می‌تواند به هر دفتر کل توزیع‌شده متصل شود. یک دفتر توزیع‌شده در واقع یک دیتابیس (پایگاه داده و اطلاعات) است که داده‌های آن می‌توانند توسط تمامی افراد شرکت‌کننده در آن به روزرسانی شوند. این امر دستکاری، حذف یا تغییر اطلاعات را شدیدا سخت می‌کند و می‌تواند امنیت داده‌ها و اطلاعات را به شکل قابل‌توجهی افزایش دهد. تکنولوژی بلاکچین را می‌توان نوعی متفاوت و خاص از همین ساختار دانست.

این لایه (Lachesis) از استقرار پلتفرم اصلی Fantom’s Opera تغذیه می‌کند. Fantom’s Opera از ماشین مجازی اتریوم EVM استفاده می‌کند و کاملا با آن سازگار است. تمام آن‌چه در این بخش تاکنون توضیح داده شد، در یک ویژگی به نام ماژولار بودن یک شبکه تعریف می‌شود.

این ویژگی ماژولار بودن باعث شده است تا بلاکچین Fantom انعطاف‌پذیری بسیار بالایی داشته باشد. توسعه‌دهندگان با چنین ساختاری می‌توانند برنامه‌های غیرمتمرکز مبتنی بر شبکه اتریوم را در تنها چند دقیقه در شبکه اصلی Fantom Opera قرار دهند. این امر عملکرد سیستم را تا حد قابل‌توجهی ارتقا می‌دهد و هزینه‌های را نیز شدیدا کاهش می‌دهد.

نحوه عملکرد شبکه فانتوم

از سوی دیگر هر شبکه‌ای که بر بستر فانتوم ساخته می‌شود، کاملا مستقل است و هم‌پوشانی با سایر شبکه‌های ساخته‌شده روی این پلتفرم ندارد. بنابراین طبیعی است که عملکرد شبکه‌های ساخته‌شده بر روی بلاکچین فانتوم تحت تأثیر ترافیک شبکه قرار نگیرد. این موضوع یک نمود بارز از ویژگی مقیاس‌پذیری بلاکچین فوق است.

اولین نسل از بلاکچین مانند شبکه اتریوم، مفهوم قرارداد هوشمند را به فعالان این عرصه معرفی کرد. اما در این بلاکچین و انواع مشابه آن با افزایش تعداد کاربران یا قرارگیری برنامه‌های غیرمتمرکز پیچیده توسط توسعه‌دهندگان، سرعت کل شبکه تحت تأثیر قرار می‌گیرد و کم می‌شود. این امر به این دلیل رخ می‌دهد که برنامه‌های یادشده همگی زیرساخت مشترک و یکسانی دارند. این ویژگی فوق‌العاده برای توسعه‌دهندگان جذاب است و از این طریق می‌تواند به رشد ارزش و شهرت ارز دیجیتال فانتوم کمک زیادی کند.

برای درک بهتر این موضوع، مثال مناسبی وجود دارد. یک کامپیوتر هنگامی که یک برنامه را اجرا کند، بدون هیچ کندی و کاهش سرعتی می‌تواند کار خود را انجام دهد. اما اگر همین کامپیوتر چندین برنامه سنگین را به طور همزمان اجرا کند، قطعا کند می‌شود و گاهی اوقات نیز اصطلاحا هنگ می‌کند و به کما می‌رود. فرآیندی دقیقا مشابه با آن‌چه در اثر قرارگیری برنامه‌های غیرمتمرکز در یک بلاکچین نسل اول مانند اتریوم رخ می‌دهد.

فانتوم این مشکل را با ارائه شبکه اختصاصی به هر برنامه کاملا برطرف کرده است. یعنی برنامه‌ها دیگر بر روی یک شبکه قرار نمی‌گیرند و هرکدام شبکه مخصوص خود را دارند. استقلال این شبکه‌ها از یکدیگر می‌تواند به اعمال قوانین و سفارشی‌سازی هرکدام از بلاکچین‌های تعریف‌شده روی فانتوم کمک شایانی کند. بنابراین می‌توان هر شبکه را بنا به کاربرد خاصی که دارد، تنظیم و سفارشی کرد.

تنظیم سفارشی در ارزدیجیتال فانتوم

اما تمام شبکه‌ها به Lachesis، اجماع فوق‌العاده سریع aBFT بلاکچین فانتوم متصل شده‌اند. تعامل شبکه‌ها و اتصال آن‌ها می‌تواند باعث بهره‌مندی بهینه همه آن‌ها از سرعت و امنیت فناوری به‌کاررفته در شبکه شود. بنابراین می‌توان گفت که هر شبکه مانند یک عضو از بدنه سیستم، مستقل اما در تعامل با سایر اعضا است.

اگر بلاکچین اتریوم را به عنوان یک کامپیوتر غیرمتمرکز در نظر بگیریم، فانتوم شبکه‌ای است که از تعداد بی‌نهایت کامپیوترهای غیرمتمرکز ساخته شده است که همگی منطق یکسان و هرکدام عملکرد متفاوت و خاصی دارند.

سایر ویژگی‌های شبکه فانتوم

امنیت شبکه فوق با ساز و کار گواه اثبات سهام (Proof Of Stake) یا به اختصار POS تأمین می‌شود. در این ساختار دقیقا بر خلاف ساز و کار گواه اثبات کار Proof-of-work یا به اختصار POW که توسط شبکه‌های بیت کوین و اتریوم استفاده می‌شود، POS از متمرکزشدن جلوگیری می‌کند. همچنین با چنین سیستمی نسبت به سایر شبکه‌ها تا حد زیادی در مصرف برق صرفه‌جویی می‌شود.

در بسیاری از شبکه‌ها نوع اثبات و نیاز شبکه به قدرت محاسباتی سبب می‌شود تا میزان انرژی برق قابل‌توجهی صرف شود. در شبکه‌هایی مانند بیت کوین علاوه بر عوامل یادشده، برای استخراج رمزارز اختصاصی شبکه نیز برق زیادی مصرف می‌شود. مزرعه‌های استخراج بیت کوین امروزه به عنوان یکی از اصلی‌ترین تهدیدات زیست محیطی در جهان شناخته می‌شوند. اما شبکه فانتوم با ساختاری که بالاتر توضیح داده شد، مصرف برق را به مقدار قابل‌توجهی کاهش داده است. این امر می‌تواند گواهی بزرگ بر دوستی این شبکه با محیط زیست باشد.

ساز و کار Lachesis می‌تواند امنیت را در درجه سازمانی به تمام شبکه‌های توزیع‌شده در بلاکچین فانتوم ارائه کند. همچنین این شبکه شکل نهایی‌سازی قطعی بلاک را برای تراکنش‌ها پیشنهاد می‌کند. این جمله دقیقا به این معناست که هیچ کدام از معاملات قابل بازگشت نیستند. این ویژگی از شبکه Fantom دقیقا بر خلاف شبکه‌هایی است که در آن‌ها ساختار نهایی‌سازی احتمالی بلاک وجود دارد.

ساز و کار اجماع در این بلاکچین همچنین می‌تواند تا صد نود (نود یا همان گره: عضوی از شبکه که می‌تواند یک کاربر باشد) را مقیاس‌پذیر کند و غیرمتمرکز بودن را در شبکه افزایش دهد. خروجی این فرآیند توسط ساختار اجماعی فانتوم، افزایش امنیت در شبکه است. همچنین ساز و کار Lachesis توسط هیچ کاربر یا گروهی هدایت نمی‌شود. با حذف هدایت‌کنندگان، دیگر امنیت شبکه به گروه کوچکی از فعالان و کاربران بستگی ندارد. جمیع این توضیحات نشان می‌دهد که فانتوم یک شبکه کاملا امن است.

دیگر ویژگی این شبکه اپن سورس (منبع باز) بودن آن است. فانتوم این تعهد را در خود ایجاد کرده است که برای هر کسی که نیاز دارد، بلاک‌هایی را ایجاد کند تا فرد بتواند آن‌ها را بر اساس نیاز خود شخصی‌سازی و تنظیم کند. کدهای این شبکه کاملا شفاف و در اختیار همگان است. هر فردی می‌تواند با مراجعه با گیت هاب Github این کدها را مشاهده کند.

دیگر ویژگی بلاکچین فانتوم این است که permissionless است و نیازی به تأیید و اجازه کسی ندارد. بنابراین هرکسی می‌تواند نقش خود را به عنوان یک نود (گره) در شبکه ایفا کند. در Fantom’s Opera Chain تعداد نامحدودی گره می‌توانند در افزایش امنیت شبکه و تأیید فعالیت‌ها شرکت کنند. البته این امر تا زمانی ادامه خواهد داشت که این نودها حداقل تعداد ۳ میلیون و ۱۷۵ هزار توکن FTM ( ارز دیجیتال فانتوم) را برای خود نگه داشته باشند.

بیشتر یاد بگیرید: نود در ارز دیجیتال چیست؟

تیم اجرایی و مؤسسان شبکه فانتوم

از ابتدایی ایجاد این شبکه تیم اجرایی آن دائما دستخوش تغییراتی بوده است. در حال حاضر این تیم از ۱۲ نفر توسعه‌دهنده شبکه ایجاد شده است. البته علاوه بر این اعضا، نفرات دیگری نیز در بخش‌های مدیریت، مارکتینگ، روابط عمومی و مدیران منطقه‌ای در شرکت فانتوم در حال فعالیت هستند.

موسس و مدیران فانتوم

بنیان‌گذار اصلی و مؤسس بلاکچین فوق، دکتر آن بیانگ ایک Ahn Byung Ik است. او دکترای خود را در رشته علوم کامپیوتر کسب کرده است و رئیس انجمن صنایع غذایی کره جنوبی نیز هست. دکتر آن همچنین به عنوان نویسنده با مجله معروف Fortune نیز همکاری می‌کند. اما در حال حاضر او دیگر هیچ ارتباطی با پروژه فانتوم ندارد و کاملا از آن خارج شده است.

در حال حاضر فردی به نام مایکل کونگ مدیرعامل شرکت فانتوم است. این فرد چندین سال سابقه در صنعت بلاکچین به عنوان توسعه‌دهنده را دارد. علاوه بر این او هنوز نقش خود را به عنوان مدیر ارشد اطلاعات در این شرکت ایفا می‌کند. از دیگر افراد مشهور در تیم فعلی فانتوم می‌توان به آندره کرونیه معمار دیفای و توسعه‌دهنده Yearn Finance اشاره کرد.

بررسی ارز دیجیتال فانتوم یا همان توکن FTM و کاربردهای آن

توکن FTM همان رمزارز اختصاصی شبکه فانتوم است که در بازارهای مربوط به خرید و فروش ارز دیجیتال، صرافی‌ها و کیف پول‌ها با نماد اختصاری FTM شناخته می‌شود. این توکن ارز دیجیتال در ابتدای شروع به کار خود یک توکن با استاندارد ERC-20 بود. توکن فوق برای استکینگ و پاداش به گره‌هایی (کاربران) که در تأیید معاملات و افزایش امنیت شبکه نقش داشتند، استفاده می‌شود. همچنین برای افزایش قابلیت همکاری در بلاکچین، نسخه‌های دیگری از توکن از جمله BEP-2 و Xar Network منتشر شد.

در دسامبر ۲۰۱۹ و پس از انتشار شبکه اصلی، امکان تبدیل توکن‌های دیگر به Opera FTM به عنوان توکن اصلی و اختصاصی شبکه فراهم شد. با این حال اما صرافی بایننس اخیرا در ابتدای ماه مارس سال ۲۰۲۱ اعلام کرد که ادغام کیف پول را برای توکن اختصاصی FTM به پایان رسانده است. البته بایننس همچنان از توکن‌های FTM نسخه‌ ERC-20 و Bep-2 پشتیبانی می‌کند.

از این توکن استفاده‌های زیادی خصوصا در فعالیت‌های داخلی شبکه می‌شود. برخی از کاربردهای ارز دیجیتال اختصاصی بلاکچین فانتوم عبارتند از:

 • افزایش امنیت شبکه: با ساز و کار گواه اثبات سهام یا POS در این شبکه، کاربران واجد شرایط می‌توانند به عنوان نود (گره‌های تأییدکننده معاملات و تراکنش‌ها) یا استکر (کسانی که ارز دیجیتال خود را در اختیار شبکه می‌گذارند و به نوعی سرمایه‌گذاری می‌کنند) در فرآیند تأیید معاملات شرکت کنند و امنیت را در شبکه افزایش دهند. برای این کار هر کاربر باید حداقل میزان ۳ میلیون و ۱۷۵ هزار توکن FTM را در حساب خود قفل و ذخیره‌ کند تا بتواند در این فرآیند شرکت داشته باشد. در ازای این کار، هزینه‌هایی به استکرها و نودها پرداخت می‌شود و پاداش‌هایی نیز به صورت دوره‌ای به آن‌ها تعلق می‌گیرد.
 • پرداخت‌ها: رمزارز اختصاصی شبکه یعنی توکن FTM ویژگی‌های خاصی دارد که آن را برای پرداخت و دریافت هزینه‌ها تبدیل به گزینه‌ای ایده‌آل می‌کند. نهایی‌سازی بلاک‌ها در این رمزارز قطعی و با سرعت بسیار بالا در کسری از ثانیه انجام می‌شود. همچنین استفاده از این رمزارز هزینه‌ای نزدیک به صفر دلار (۰.۰۰۰۰۰۰۱ دلار) را دارد.
 • حاکمیت درون‌زنجیره‌ای و بدون هدایت‌کننده: توکن FTM برای حاکمیت درون‌زنجیره‌ای در شبکه فانتوم نیاز است. با توجه به عدم هدایت این اکوسیستم از سوی گروه یا افراد خاصی و همچنین خاصیت permissionless (عدم نیاز به اجازه و تأیید)، هر فعل و انفعالی در این شبکه توسط پروتکل حاکمیت درون‌زنجیره‌ای یا On-chain governance انجام می‌شود.

با ساختار حاکمیت، استکرها می‌توانند جهت بهبود شبکه پیشنهاداتی بدهند و به آن‌ها رأی بدهند یا در رأی‌گیری‌های مربوط به بروزرسانی‌ها و تغییرات شبکه شرکت کنند. کاربران برای شرکت در این رأی‌گیری‌ها حتما باید مالکیت توکن FTM را داشته باشند.

همچنین دیگر کاربرد این توکن که کاملا قابل‌انتظار است، پرداخت کارمزدهای درون‌شبکه‌ای فانتوم است. بنابراین به راحتی می‌توان برای پرداخت هزینه‌هایی مانند تعرفه انجام معاملات و قراردادهای هوشمند از توکن یادشده استفاده کرد. با این اوصاف، رمزارز فانتوم می‌تواند یک ارز جذاب و کاربردی در زمینه‌های مختلف باشد.

عرضه اولیه، قیمت و شرایط بازار ارز دیجیتال فانتوم


شرکت فانتوم عرضه اولیه خود را در ماه ژوئن سال ۲۰۱۸ برگزار کرد که در آن ۴۰ درصد از کل عرضه شبکه ( ۳ میلیارد و ۱۷۵ میلیون توکن FTM) را به فروش رساند. قیمت هر رمزارز فانتوم در عرضه اولیه ۰.۰۴۳۰۶ دلار تعیین شده بود و در این فروش، شرکت توانست مبلغی به ارزش ۳۹ میلیون و ۶۵۰ هزار دلار سرمایه جذب کند.

نکته منفی در مورد این فروش، تأخیر قابل‌توجه در عرضه نهایی توکن‌های فروخته‌شده در ICO (عرضه اولیه) رمزارز فانتوم بود. از ژوئن تا اکتبر سال ۲۰۱۸ که توکن‌ها صادر شد، قیمت توکن فوق به ۰.۰۲ دلار یعنی تقریبا نصف ارزش فروخته‌شده سقوط کرد. این افت قیمتی، نارضایتی شدید و ناامیدی بسیاری از فعالان و سرمایه‌گذاران این شبکه را به همراه داشت.

درست است که تأخیر زمانی شرکت فانتوم در صدور توکن‌های به‌فروش‌رفته در عرضه اولیه اشتباه و عیبی غیرقابل انکار است؛ اما تحلیل‌گران و فعالان باهوش بازار ارزهای دیجیتال می‌دانند که این امر نمی‌تواند مبنای خوبی برای ناامیدی از آینده اقتصادی و جایگاه این رمزارز در بازار باشد. قیمتی که رمزارز اختصاصی این شبکه در ماه‌های اخیر به آن رسیده است، گواهی بر این صحبت است.

اما اجازه دهید که نگاهی به تاریخچه قیمت ارز دیجیتال فانتوم بیندازیم. از ژانویه سال ۲۰۲۱ بود که عرضه عمومی ارز دیجیتال ftm در صرافی‌ها آغاز شد. از همان ابتدای عرضه روند رو به رشد قیمت این توکن را شاهد بودیم. به گونه‌ای که در اواسط ماه می به قیمت ۰.۹۱۶ دلار رسید. بعد از آن شاهد افت قیمت این توکن به مدت دو ماه بودیم. به طوری که در اواسط ماه جولای به قیمت ۰.۱۷۷ دلار رسید. نیمه دوم سال ۲۰۲۱ برای شبکه فانتوم فوق‌العاده بود. چرا که تا ابتدای نوامبر موفق شده به قیمت ۳.۱۶۴ دلار دست پیدا کند.

بعد از آن همزمان با روند نزولی ارزهای دیجیتال بزرگ مانند بیت کوین، تا نیمه دسامبر سال ۲۰۲۱ به قیمت ۱.۲ دلار رسید. اما بر خلاف روند نزولی بازار رمز ارزها، بار دیگر در مدار صعودی قرار گرفت. همین مسئله بود که فانتوم را در صدر اخبار رسانه‌ها نیز قرار داد. سقف تاریخی ارز فانتوم از زمان عرضه در ۱۶ ژانویه ۲۰۲۰ با قیمت ۳.۳۰ دلار رقم خورد. در حال حاضر که در نیمه فوریه سال ۲۰۲۲ قرار داریم، فانتوم با قیمت ۱.۹۴ دلار در حال خرید و فروش است.

در حال حاضر بیش از ۲.۵ میلیارد توکن فانتوم در گردش است. همچنین ارز دیجیتال ftm با ارزش بازار بیش از ۶.۱ میلیارد دلار در جایگاه ۳۲ در بازار رمز ارزها قرار دارد.

کیف پول‌ها و صرافی‌های مناسب برای ارز دیجیتال فانتوم

صرافی‌های معتبر بین‌المللی از این ارز دیجیتال و فرآیندهای تجاری مربوط به آن مانند ترید (خرید و فروش) پشتیبانی می‌کنند. بر اساس حجم معاملات رمزارز فانتوم، برترین صرافی‌ها پشتیبانی‌کننده از جفت‌ارزی‌های فانتوم و سایر ارزهای دیجیتال به ترتیب عبارتند از:

 1. جفت ارزی FTM و تتر USDT در صرافی بایننس
 2. جفت ارزی FTM و بیت کوین در صرافی بایننس
 3. جفت ارزی FTM و تتر USDT در صرافی اکی اکسچنج OKEx
 4. جفت ارزی FTM و تتر USDT در صرافی کوکوین Kucoin
 5. جفت ارزی FTM و WETH در صرافی سوشی سوآپ SushiSwap
 6. جفت ارزی FTM و تتر USDT در صرافی بیلکسی Bilaxy
 7. جفت ارزی FTM و بیت کوین در صرافی کوکوین Kucoin
 8. جفت ارزی FTM و بایننس کوین BNB در صرافی بایننس
 9. جفت ارزی FTM و دلار آمریکا در صرافی اف تی ایکس اسپات FTX Spot
 10. جفت ارزی FTM و تتر USDT در صرافی io

کیف پول‌ های ارز دیجیتال متعددی نیز از این رمزارز جذاب پشتیبانی می‌کنند که بهترین موارد سخت‌افزاری و نرم‌افزاری آن‌ها به ترتیب عبارتند از:

 • Fantom fWallet (کیف پول اختصاصی فانتوم _ نرم‌افزاری)
 • لجر نانو اس Ledger Nano S (سخت‌افزاری)
 • لجر نانو ایکس Ledger Nano X (سخت‌افزاری)
 • کیف پول تراست والت  Trust Wallet (نرم‌افزاری)
 • ترزور وان Trezor One (سخت‌افزاری)
 • ترزور مدل تی Trezor Model T (سخت‌افزاری)
 • کیف پول بیومتریکDCENT (سخت‌افزاری)
 • کیف پول اتمیک Atomic (نرم‌افزاری)

آینده ارز فانتوم

ارز fantom در آپدیت قبلی همین مقاله، قیمتی کمتر از ۱ دلار و ارزش بازاری کمتر از یک میلیارد دلار داشته است. اما اکنون ارزش بازار به بیش از ۵ برابر و قیمت هر رمز ارز فانتوم به بیش از ۳ برابر رقم قبلی افزایش یافته است. جدول نوسانات قیمتی ارز دیجیتال یادشده در سه ماهه اخیر، به‌خوبی نشان‌دهنده جهش بزرگ فانتوم در ارزش بازار و ارزش کوین است.

از طرفی دید کوتاه‌مدت تمام تحلیل‌گران به ارز دیجیتال fantom با توجه به وایت پیپر پروژه فانتوم، مثبت است. شرایط پایدار این ارز در روزها و حتی دو ماهه اخیر، می‌تواند سیگنال مثبت برای ثبات قیمت یا حتی افزایش قیمت ارز فانتوم باشد. البته در بازار ارزهای دیجیتال هیچ پدیده‌ای به‌طور دقیق و کامل، قابل پیش‌بینی نیست. یعنی نمی‌توانیم ادعا کنیم که رشد و آینده ارز دیجیتال فانتوم قطعا با همین روند در سال‌های آینده نیز ادامه داشته باشد.

اما شواهد فعلی به همراه فعالیت‌های بلاکچین و تغییراتی که ایجاد می‌کند، باعث اقبال مثبت سرمایه‌گذاران شده است. بنابراین با احتیاط می‌توان پیش‌بینی کرد که در سال‌های آتی نیز چنین روندی می‌تواند هرچند با شیب ملایم‌تر ادامه‌دار باشد. البته اگر اتفاق خاصی رخ ندهد و ارزش‌هایی که بلاکچین ارائه می‌دهد، مانند حال برای فعالان بازار بلاکچین و ارز دیجیتال جذاب باشد.

در این‌صورت قطعا مجددا جهش‌های صعودی بزرگی در انتظار رمز ارز فانتوم است. با فرض وجود همین روال در یک بازه یک تا دوساله، سرمایه‌ای که هر فرد رمزارز فانتوم قرار می‌دهد، می‌تواند حتی تا ۴ برابر هم افزایش پیدا کند! این یعنی یک سرمایه‌گذاری با سود هنگفت! البته همه این‌ها منوط به مواردی است که بیان کردیم. بهتر است قبل از هر کاری، در مورد سرمایه‌گذاری در پروژه فانتوم، با یک تحلیل‌گر حرفه‌ای و با تجربه مشورت شود.

خرید و فروش رمزارز فانتوم

این رمزارز هم‌اکنون در تمام صرافی‌های معتبر از جمله بایننس قابل خرید و فروش است. بهترین صرافی برای سرمایه‌گذاری این ارز نیز همین بایننس است زیرا کمترین لغزش و بیشترین حجم مبادله برای FTM در این اکسچنج مشهور است. در صرافی بایننس می‌توان با استفاده از ارز دیجیتال فانتوم، اقدام به خرید و فروش بیت کوین، بایننس کوین، اتر یا تتر کرد.

البته موارد یادشده تنها جفت‌های ارزی فانتوم نیستند و شما می‌توانید در صرافی‌های مختلفی که از این رمزارز پشتیبانی می‌کنند، جفت‌های ارزی دیگری را نیز مشاهده کنید. در آدرس زیر می‌توانید تمام مبادلات ممکن با استفاده از این ارز دیجیتال را از مشهورترین صرافی‌های پشتیبان آن مشاهده کنید.

https://fantom.foundation/where-to-buy-ftm/

البته به دلایل مشکلات مربوط به کاستدی یا حضانت ارزهای دیجیتال در صرافی‌ها، بسیاری از افراد خرید و فروش این رمزارز را در فضاهای دیگری دنبال می‌کنند. صرافی‌های به منظور حفظ منافع خود و سودآوری از رمزارزهای سرمایه‌گذاران، حضانت رمزارزهای آن‌ها را از مالک سلب می‌کنند.

کیف پول اختصاصی فانتوم بهترین مرجع برای خرید و فروش رمزارز FTM است. در این کیف پول که آدرس آن زیر همین قسمت قرار داده شده است، علاوه بر خرید و فروش می‌توانید از پاداش‌های مربوط به استکینگ این رمزارز در شبکه فانتوم بهره‎مند می‌شوید. نسخه‌های همراه و دسکتاپ این کیف پول در آدرس زیر قابل دسترسی هستند.

https://fantom.foundation/ftm-wallet/

سؤالات متداول

ارز فانتوم چیست؟

رمز ارز فانتوم یکی از سرمایه‌های دیجیتالی است که می‌توان از آن برای انجام تراکنش‌های خاصی در بلاکچین فانتوم استفاده کرد. همچنین از این ارز دیجیتال می‌توان برای تریدینگ سایر رمزارزها استفاده کرد. درواقع فانتوم ارزی است که در بلاکچین اختصاصی خود می‌تواند با سرعتی خیره‌کننده تراکنش‌ها را پشتیبانی کند.

ارز فانتوم در کدام صرافی است؟

برای خرید توکن فانتوم در حال حاضر می‌توانید از صرافی‌های بایننس، کوکوین، اف تی ایکس، هیوبی گلوبال، پولونیکس، Gate.io، بیت فینکس، یونی سواپ، کوین وان، اوکی اکسچنج، پنکیک سواپ و کوینکس اقدام کنید. همچنین صرافی‌های ایرانی مانند نوبیتکس، بیت پین، والکس و بیت برگ نیز ارز ftm را در فهرست معاملات خود قرار داده‌اند.

بهترین کیف پول ارز دیجیتال فانتوم چیست؟

ارز دیجیتالی فانتوم یکی از ارزهای دیجیتالی است که کیف پول‌های زیادی از آن پشتیبانی می‌کنند. همچنین فانتوم ارز دیجیتالی است که امنیت خوبی دارد و در هردو نوع کیف پول (نرم‌افزاری و سخت‌افزاری) با خیال راحت قابل‌نگهداری است. اما بهترین گزینه‌ها برای نگهداری رمز ارز فانتوم، لجر و ترزور به عنوان کیف پول‌های سخت‌افزاری و Fantom fWallet و تراست به عنوان کیف پول‌های نرم‌افزاری هستند.

آیا استخراج ارز فانتوم امکان‌پذیر است؟

ارز دیجیتال فانتوم قابلیت استخراج ندارد و تنها از طریق تریدینگ یا خرید قابل دست‌یابی است.

جمع‌بندی؛ ارز دیجیتال فانتوم یک ارز جذاب برای استکینگ و نوسان‌گیری

با توجه به ویژگی‌های بیان‌شده از این ارز و افق پیشروی آن، به نظر می‌رسد سرمایه‌گذاری و استکینگ در رمزارز فانتوم دارای آینده خوبی است. همچنین رشد این ارز و نماد اختصاصی آن در رتبه‌بندی برترین ارزهای دیجیتال و ورود حوزه به ۱۰۰ ارز برتر در کمتر از ۵ سال، خود گواهی دیگر بر پیشرفت عظیم این پروژه در بازارهای مالی و تجارت ارزهای دیجیتال است.

البته این موضوع بدون درنظرگرفتن پاداش‌های استکینگ در این شبکه و تنها با بررسی گذشته و افق پیش روی پروژه بیان شده است. منافع حاصله از استکینگ رمزارز بلاکچین فانتوم یا شرکت در تأیید تراکنش‌های آن به عنوان یک نود، یک منفعت شخصی به حساب می‌آید و در تحلیل ورود به سرمایه‌گذاری یا عدم ورود به آن مطرح نمی‌شود.

هدف نهایی این مجموعه نفوذ به تمام دنیا از طریق ایجاد یک اکوسیستم قدرتمند در صنعت بلاکچین است. اکوسیستمی که بتواند با نوآوری‌ها و تکنولوژی‌های جدید خود، نیازهای روز بشر را سریع‌تر و کارآمدتر پاسخ دهد و ارتباطات را در سراسر جهان تسهیل کند. این انقلاب بزرگ در صورت تحقق، از پرداخت‌های آنی و سراسری، اقتصاد تمام دیجیتالی، احراز هویت و شناسایی، اینترنت سراسری و جهانی تا تمام جنبه‌های زندگی روزمره جوامع بشری نفوذ خواهد کرد.

در صورت تحقق اهداف بزرگ بلاکچین فانتوم، ارز دیجیتال فانتوم یکی از قدرتمندترین سرمایه‌های دیجیتالی در بازار خواهد بود که به غیر از معاملات عظیمی که با آن انجام می‌گیرد، بسیاری از نیازهای اقتصادی و اجتماعی را پاسخ خواهد داد. اما تمام این گفته‌ها منوط به پیروزی پروژه یادشده است و در صورت شکست یا نوآوری سایر بلاکچین‌ها یا ظهور شبکه‌های جدیدی که سریع‌تر چنین اهدافی را محقق کنند، آینده نامعلومی در انتظار این رمزارز نوپا خواهد بود.