از سال ۱۳۹۵ تلاش‌ها برای راه‌اندازی صرافی ارز دیجیتال در ایران آغاز شد. خیلی زود این تلاش‌ها به‌بار نشست و در فاصله یک سال، تعدادی از صرافی‌های ایرانی آغاز به‌کار کردند. جالب است بدانید که در سال ۱۴۰۲، تعداد صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی بیش از سی پلتفرم است. حتی اگر به کار کردن با پلتفرم‌های ایرانی تمایل چندانی نداشته باشید، برای تبدیل ریال به تتر و برعکس، به صرافی‌های ایرانی نیاز دارید. در این مقاله قصد داریم بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی را معرفی کنیم. در ادامه با ما همراه باشید.

انواع صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی

قبل از هر چیز، به انواع صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی نگاهی می‌اندازیم. در یک دسته‌بندی کلی، انواع صرافی‌های ارز دیجیتال را می‌توان به دو گروه متمرکز و غیرمتمرکز تبدیل کرد. در ایران خبری از صرافی‌های غیرمتمرکز نیست. تمام پلتفرم‌های ایرانی به‌صورت متمرکز فعالیت می‌کنند.

برای دسته‌بندی صرافی‌های ایرانی باید به نحوه انجام معاملات آن‌ها نگاهی بیندازیم. بر این اساس، انواع پلتفرم‌های داخلی را می‌توان در دو گروه معاملاتی و فروشگاهی دسته‌بندی کرد. در پلتفرم فروشگاهی (OTC)، صرافی مستقیماً نقش طرف دیگر معامله را ایفا می‌کند؛ یعنی شما ارز دیجیتال را از صرافی می‌خرید یا به آن می‌فروشید. درعین‌حال، صرافی معاملاتی (P2P)، صرفاً بستری برای متصل‌کردن خریداران و فروشندگان را فراهم می‌کند.

صرافی OTC معمولاً ارزهای دیجیتال را با قیمت بالاتر از خرید می‌فروشد و از این طریق، درآمدزایی می‌کند. در مقابل، صرافی معاملاتی از محل دریافت کارمزد از معامله‌گران کسب درآمد می‌کند. دقت کنید که ممکن است که یک صرافی هم‌زمان نقش معاملاتی و فروشگاهی را ایفا کند.

بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی

نوبت به معرفی بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی می‌رسد. ابتدا لازم است تأکید کنیم که اطلاعات موجود درباره صرافی‌های ایرانی در مقایسه با پلتفرم‌های خارجی بسیار محدود است. به ‌همین دلیل، برای قضاوت درباره آن‌ها باید به همین داده‌های محدود موجود بسنده کنیم. در اینجا فهرستی از ده صرافی برتر ارز دیجیتال ایرانی را مشاهده می‌کنید:

این ده صرافی در مقایسه با سایر پلتفرم‌های ایرانی فعال در زمینه خرید و فروش ارزهای دیجیتال، وضعیت بهتری دارند؛ به‌ویژه اینکه تقریباً بیش از ۹۵ درصد معامله‌گران ایرانی یکی از این ده پلتفرم را برای معاملات خود انتخاب کرده‌اند.

سؤال اساسی این است که بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی بین این ده پلتفرم کدام است. برای پاسخ به این سؤال باید به مقایسه این صرافی‌ها بپردازیم، اما چه معیارهایی برای ارزیابی صرافی‌های ارز دیجیتال وجود دارند؟

 معیار‌های ارزیابی بهترین صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی چیست؟

بررسی و انتخاب بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی

هر صرافی باید قابلیت‌ها و امکانات خاصی داشته باشد تا بتوان آن را به‌عنوان گزینه‌ای ایدئال برای معامله در بازار رمزارزها در نظر گرفت. برای انتخاب بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی باید چند ویژگی کلیدی را مدنظر قرار داد:

 • تعداد ارز دیجیتال قابل معامله؛
 • تعداد کاربران؛
 • حجم معاملات؛
 • کارمزد معاملات مقرون‌به‌صرفه؛
 • ارائه اپلیکیشن موبایل؛
 • خدمات پشتیبانی؛
 • امنیت؛
 • ابزارهای معاملاتی پیشرفته.

هریک از ویژگی‌های یادشده معیار مهمی در زمینه مقایسه صرافی های ارز دیجیتال ایرانی به‌حساب می‌آیند. واقعیت این است که دستیابی به تمام اطلاعات مذکور درباره یک پلتفرم معاملاتی چندان آسان نیست. برای مثال، حجم معاملات روزانه، تعداد کاربران و …، داده‌‌هایی هستند که معمولاً صرافی‌ها اعلام می‌کنند، اما باید تلاش کنید تا جای ممکن اطلاعات نام‌برده را درباره صرافی‌های مختلف جمع‌آوری کنید. به این ترتیب، تصمیم‌گیری برای انتخاب گزینه مناسب از بین صرافی‌های برتر ایرانی آسان‌تر می‌شود.

 مقایسه بهترین صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی

معیارهای انتخاب بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی را برشمردیم. نوبت به آن می‌رسد که ۱۰ صرافی برتر ایرانی را بر اساس این معیارها مقایسه کنیم. ما در اینجا فقط پلتفرم‌های مختلف را مقایسه می‌کنیم و تصمیم‌گیری نهایی برای انتخاب گزینه مناسب برعهده شماست.

مقایسه تعداد کاربران ۱۰ صرافی برتر ایرانی

تعداد کاربران یک صرافی ارز دیجیتال نشان‌دهنده میزان اعتماد کاربران به آن است. ضمن اینکه هرچه تعداد کاربران یک صرافی بیشتر باشد، حجم معاملات آن نیز افزایش می‌یابد تا نقدشوندگی معاملات در آن بهبود پیدا کند. به ‌همین دلیل، برای انتخاب بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی باید حتماً به این موضوع نگاهی بیندازید. در جدول زیر می‌توانید تعداد کاربران ۱۰ صرافی برتر ایرانی را مشاهده کنید. اعداد جدول زیر مطابق آماری است که در سایت رسمی صرافی‌ها درباره تعداد کاربران ارائه شده است.

نام صرافی تعداد کاربران
نوبیتکس بیش از ۵/۱ میلیون نفر
تبدیل بیش از ۵۰۰ هزار نفر
بیت پین نامشخص
والکس بیش از ۱ میلیون نفر
آبان تتر بیش از ۹۰۰ هزار نفر
بیت ۲۴ بیش از ۵۰۰ هزار نفر
رمزینکس بیش از ۲ میلیون نفر
اکسکوینو بیش از ۱/۳ میلیون نفر
بیت برگ نامشخص
اوکی اکسچنج بیش از ۱ میلیون نفر

دو صرافی بیت برگ و بیت پین اطلاعات خاصی درباره تعداد کاربران خود ارائه نکرده‌اند. چنانکه مشاهده می‌کنید، نوبیتکس با بیش از ۵ میلیون حساب کاربری فعال، از این حیث با فاصله زیاد از صرافی‌های ایرانی دیگر،‌ در جایگاه نخست قرار می‌گیرد.

مقایسه تعداد ارز دیجیتال قابل معامله در ۱۰ صرافی برتر ایرانی

تعداد ارزهای دیجیتال قابل معامله در صرافی‌های مختلف دائم در حال تغییر است. صرافی‌ها تلاش می‌کنند تا با اضافه کردن توکن‌های جدید به فهرست معاملات خود، امکان معامله رمزارزهای بیشتری را برای کاربران خود فراهم کنند.

توجه کنید که الزاماً هر ارز دیجیتالی که در یک صرافی فهرست می‌شود، معتبر نیست. با نگاهی به اخبار مربوط به کلاهبرداری رمزارزهای مختلف، که در فهرست معاملات بزرگ‌ترین صرافی‌های دنیا قرار داشتند، این موضوع برایتان روشن می‌شود.

در جدول زیر می‌توانید تعداد ارزهای دیجیتال قابل معامله در بهترین صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی را در زمان نگارش این مقاله (مهر ماه ۱۴۰۲) مشاهده کنید.

نام صرافی تعداد ارزهای دیجیتال قابل معامله
نوبیتکس ۹۱
تبدیل ۳۱۳
بیت پین ۲۷۵
والکس ۱۵۲
آبان تتر ۴۲۲
بیت ۲۴ ۵۴۱
رمزینکس ۱۷۱
اکسکوینو ۱۸۴
بیت برگ ۲۰۰۰
اوکی اکسچنج ۷۰۰

چنانکه مشاهده می‌کنید، بیت برگ با بیش از ۲۰۰۰ ارز دیجیتال در فهرست معاملات خود، با فاصله زیاد از پلتفرم‌های ایرانی دیگر، در جایگاه نخست قرار می‌گیرد. بعد از آن، اوکی اکسچنج، بیت ۲۴، آبان تتر، تبدیل، و بیت پین در جایگاه‌های بعدی قرار می‌گیرند.

ممکن است این سؤال درباره صرافی محبوب نوبیتکس به‌وجود بیاید که چرا تعداد ارزهای دیجیتال قابل معامله در این پلتفرم کمتر از صرافی‌های دیگر است. در بررسی سایت این صرافی توضیح خاصی مشاهده نشد. شاید بتوان این موضوع را به‌حساب سخت‌گیری صرافی نوبیتکس در ارزیابی ارزهای دیجیتال برای اضافه کردن به فهرست معاملات خود دانست.

مقایسه حجم معاملات ۱۰ صرافی برتر ایرانی

در سطح دنیا، یکی از مهم‌ترین شاخص‌ها برای انتخاب بهترین صرافی ارز دیجیتال، حجم معاملات روزانه است. حجم معاملات شاخص اصلی برای ارزیابی وضعیت نقدشوندگی دارایی‌ها در یک صرافی است. بدیهی است که هرچه حجم معاملات روزانه یک پلتفرم بیشتر باشد، با خاطر آسوده‌تری می‌توانید آن را انتخاب کنید.

آنچه درباره حجم معاملات صرافی‌های ارز دیجیتال در ایران می‌توان مطرح کرد، در یک کلام، فقدان شفافیت است. چند وقتی است که برخی از صرافی‌ها مانند نوبیتکس، آبان تتر، و اکسکوینو گزارش‌های سالانه‌ای را از فعالیت خود منتشر کرده‌اند، اما در این گزارش‌ها هم اطلاعات شفاف و روشنی درباره حجم معاملات آن‌ها به‌چشم نمی‌خورد. جدول زیر به‌خوبی گویای همه‌چیز درباره وضعیت مبهم معاملات صرافی‌های ایرانی بازار رمزارزهاست.

نام صرافی حجم معاملات روزانه تعداد معاملات
نوبیتکس نامشخص ۱۸۵ هزار معامله روزانه
تبدیل بیش از ۲۰ میلیارد تومان نامشخص
بیت پین نامشخص نامشخص
والکس نامشخص نامشخص
آبان تتر ۴۰۰ – ۵۰۰ میلیارد تومان نامشخص
بیت ۲۴ نامشخص ۱/۲۶ میلیون معامله از ابتدا تا به امروز
رمزینکس نامشخص ۱۵۰ میلیون معامله از ابتدا تا به امروز
اکسکوینو نامشخص ۳۸۳ هزار معامله روزانه
بیت برگ نامشخص نامشخص
اوکی اکسچنج نامشخص نامشخص

بار دیگر لازم است تأکید کنیم که اعداد و ارقام ذکرشده برمبنای اطلاعاتی است که در سایت رسمی صرافی‌های ارز دیجیتال وجود دارند. احتمالاً شما هم از مشاهده حجم معاملات روزانه ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیاردی آبان تتر تعجب کرده‌اید. این ادعایی است که امید مولایی، قائم‌مقام آبان تتر، در نشست خبری گزارش سال ۲۰۲۲ این صرافی در پاسخ به سؤالات خبرنگاران حاضر مطرح کرده است. نکته مهم این است که مولایی با ذکر حجم معاملات روزانه ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیارد تومان برای آبان تتر، معتقد است که این صرافی از این حیث، در جایگاه چهارم صرافی‌های ایرانی قرار دارد.

هرچند شفافیت نداشتن در صرافی‌های ایرانی در زمینه حجم معاملات مشهود است، بد نیست گزارش‌های خارجی را هم در این زمینه بررسی کنیم. آمار سایت‌های مرجع خارجی درباره فعالیت صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی همواره اطلاعات بیشتری در اختیارمان قرار می‌دهند.

شرکت TRM LABS، که بخشی از فعالیت‌های تحقیقاتی خود را در زمینه رمزارزها تعریف کرده‌، گزارش مهمی درباره فعالیت ایرانیان در بازار ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۲ منتشر کرده است. در این گزارش گریزی هم به آمار معاملات صرافی‌های ایرانی زده شده است. تصویر زیر را بادقت مشاهده کنید.

آمار معاملات صرافی های ایرانی

طبق بررسی‌های سایت TRM، حدود ۸۷ درصد تراکنش‌های ورودی ارزهای دیجیتال به ایران مربوط به صرافی نوبیتکس است. این عدد در سال ۲۰۲۲ برای صرافی نوبیتکس ۲/۶ میلیارد دلار اعلام شده است. جالب است بدانید که طبق گزارش TRM، عمده معاملات نوبیتکس در صرافی بایننس صورت گرفته است. در کنار نوبیتکس، چهار صرافی دیگر که بیشترین حجم معاملات در سال ۲۰۲۲ را داشته‌اند، عبارت‌اند از:

 • والکس: ۷/۳ درصد؛
 • اکسکوینو: ۲/۴ درصد؛
 • آبان تتر: ۱/۷ درصد؛
 • بیت ۲۴: ۰/۸ درصد.

سایر صرافی‌های ارز دیجیتال نیز روی هم تنها ۰/۸ درصد از معاملات رمزارزها در ایران را به‌خود اختصاص داده‌اند. با نگاهی به آمار یادشده، مشخص می‌شود که ادعای آبان تتر درباره قرار داشتن در جایگاه چهارمین صرافی برتر ایرانی از نظر حجم معاملات، صحیح است. اگر آمار منتشرشده در سایت TRM را صحیح فرض کنیم، حجم معاملات روزانه صرافی‌های ایرانی در سال ۲۰۲۲ را می‌توانید در جدول زیر ببینید.

نام صرافی حجم معاملات روزانه
نوبیتکس ۷/۲ میلیون دلار
والکس ۰/۶ میلیون دلار
اکسکوینو ۰/۲ میلیون دلار
آبان تتر ۰/۱۴ میلیون دلار
بیت ۲۴ ۰/۰۷ میلیون دلار
سایر صرافی‌های ایرانی ۰/۰۷ میلیون دلار

اجازه دهید با توجه به آمار و ارقام فوق، ادعای مدیران آبان تتر را درباره حجم معاملات بررسی کنیم. میانگین قیمت دلار در سال ۲۰۲۲ را پنجاه هزار تومان در نظر می‌گیریم که البته در واقعیت، باید عدد کمتری را انتخاب کنیم. حجم معاملات روزانه آبان تتر نیز ۱۴۰ هزار دلار برآورده شده است؛ این یعنی ارزش معاملات روزانه آبان تتر حدود هفت میلیارد تومان است. با توجه به اینکه آبان تتر یک صرافی فروشگاهی است، معامله‌ای بین کاربران صورت نمی‌گیرد. شاید بهتر باشد مدیران آبان تتر درباره آمار ادعایی خود شفاف‌سازی کنند.

مقایسه کارمزد معاملات ۱۰ صرافی برتر ارز دیجیتال در ایران

از نظر بسیاری از کاربران، بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی پلتفرمی است که کمترین کارمزد معاملاتی را دریافت می‌کند. این موضوع به‌ویژه برای معامله‌گرانی که تعداد سفارش‌های آن‌ها زیاد است، اهمیت بسیار بیشتری دارد. برخی از صرافی‌ها کارمزد ثابت و برخی دیگر، با توجه به حجم معاملات، کارمزدهای شناور دریافت می‌کنند. در جدول زیر برای مقایسه صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی، کارمزد معاملات آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

نام صرافی کارمزد معاملات
نوبیتکس کارمزد شناور برحسب حجم معاملات بین ۰/۰۶ تا ۰/۲۵ درصد
تبدیل کارمزد شناور برحسب حجم معاملات بین ۰/۰۰۰۳ تا ۰/۰۰۳۵ درصد
بیت پین کارمزد شناور برحسب حجم معاملات بین ۰/۳۲ تا ۰/۰۶ درصد
والکس کارمزد شناور برحسب حجم معاملات بین ۰/۱ تا ۰/۳۵ درصد
آبان تتر کارمزد ثابت (سفارش ریالی: ۰/۲ درصد و سفارش تتری: ۰/۳ درصد)
بیت ۲۴ کارمزد شناور برحسب حجم معاملات بین ۰/۰۷ تا ۰/۲ درصد
رمزینکس کارمزد شناور برحسب حجم معاملات بین ۰/۰۷ تا ۰/۰۲۵ درصد
اکسکوینو کارمزد ثابت (۰/۲ درصد)
بیت برگ کارمزد خرید ثابت (۰/۲ درصد + کارمزد شبکه بلاک‌چین) / کارمزد فروش رایگان
اوکی اکسچنج کارمزد ثابت (سفارش‌گذار: ۰/۱ درصد و سفارش‌بردار: ۰/۱۱ درصد)

بر اساس جدول فوق مشخص است که صرافی تبدیل کم‌ترین میزان کارمزد را بین صرافی‌های ایرانی ارز دیجیتال دریافت می‌کند. در کنار کارمزد معاملات، نباید از موضوع کارمزد واریز و برداشت صرافی‌های ارز دیجیتال نیز غافل شویم. در اینجا درباره کارمزد واریز و برداشت رمزارزها بحث نمی‌کنیم؛ چراکه بسته به نوع شبکه بلاک‌چین، معمولاً کارمزد انتقال رمزارزها تغییر می‌کند. برای واریز ریالی هم معمولاً صرافی‌ها کارمزد دریافت نمی‌کنند. در جدول زیر می‌توانید نرخ کارمزد برداشت ریالی صرافی‌های ایرانی را مشاهده کنید.

نام صرافی کارمزد برداشت ریالی
نوبیتکس ۱ درصد کارمزد برای کمتر از ۴۰۰ هزار تومان برداشت

۴۰۰۰ تومان به‌ازای هر ۵۰ میلیون تومان برداشت

تبدیل ۱ درصد کارمزد برای کمتر از ۵۵۰ هزار تومان برداشت

۵۵۰۰ تومان به‌ازای هر ۵۰ میلیون تومان برداشت

بیت پین ۰/۰۲ درصد به‌ازای هر ۵۰ میلیون تومان برداشت
والکس ۱درصد تا سقف ۴۰۰۰ تومان به‌ازای هر ۱۰۰ میلیون تومان برداشت
آبان تتر نامشخص
بیت ۲۴ نامشخص
رمزینکس ۰/۰۲ درصد تا سقف ۴۰۰۰ تومان
اکسکوینو نامشخص
بیت برگ نامشخص
اوکی اکسچنج نامشخص

مقایسه اپلیکیشن موبایل ۱۰ صرافی برتر ارز دیجیتال

یکی دیگر از نکاتی که برای انتخاب بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی باید مدنظر قرار دهید، ارائه اپلیکیشن موبایل است. قضاوت درباره اپلیکیشن‌های موبایل صرافی‌های ایران مسئله تخصصی است و از حوصله این مقاله خارج است. بررسی نظرهای کاربران در این زمینه می‌تواند کمک زیادی به شما کند.

نکته مهم اینکه به جز دو صرافی تبدیل و آبان تتر، هشت پلتفرم دیگر علاوه بر نسخه اندروید، ورژن iOS اپلیکیشن موبایل خود را نیز در اختیار کاربران قرار داده‌اند. در جدول زیر، تعداد کاربران و امتیاز هریک از اپلیکیشن‌های موبایل صرافی‌های ایرانی را در کافه بازار مشاهده می‌کنید.

نام صرافی تعداد کاربران امتیاز (حداکثر ۵)
نوبیتکس بیش از ۲ میلیون نفر ۴.۵
تبدیل بیش از ۱۰۰ هزار نفر ۳.۸
بیت پین بیش از ۱ میلیون نفر ۴.۴
والکس بیش از ۱۰۰ هزار نفر ۴.۲
آبان تتر بیش از ۵۰ هزار نفر ۲.۸
بیت ۲۴ بیش از ۱۰۰ هزار نفر ۴.۵
رمزینکس بیش از ۵۰۰ هزار نفر ۴.۱
اکسکوینو بیش از ۱ میلیون نفر ۳.۵
بیت برگ بیش از ۲۰ هزار نفر ۴.۳
اوکی اکسچنج بیش از ۲۰۰ هزار نفر ۴.۲

مقایسه خدمات پشتیبانی صرافی‌های ارز دیجیتال ایرانی

کاربران وقتی می‌توانند به صرافی اعتماد کنند که خدمات پشتیبانی مناسبی ارائه کند. بنابراین، در جست‌وجوی بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی باید به‌ این موضوع هم توجه کنیم. در جدول زیر می‌توانید شرایط خدمات پشتیبانی هریک از صرافی‌های ارز دیجیتال را مشاهده کنید.

نام صرافی چت آنلاین شماره تماس
نوبیتکس دارد ۰۲۱-۹۱۰۰۹۹۲۵

شنبه تا پنج‌شنبه ۸ تا ۲۱

تبدیل دارد ۰۲۱-۹۱۰۰۴۴۰۹

روزهای کاری ۹ تا ۱۹

بیت پین دارد ۰۱۳-۹۱۰۳۳۳۳۳

روزهای کاری ۸:۳۰ تا ۱۷

والکس ندارد ۰۲۱-۹۱۰۰۲۲۷۵

شبانه‌روزی

آبان تتر دارد ۰۲۱-۹۱۰۰۹۶۸۲

هر روز ۹ تا ۲۴

بیت ۲۴ ندارد ۰۲۱-۹۱۰۷۰۳۹۴
رمزینکس دارد ۰۲۱-۶۲۹۹۹۲۱۴
اکسکوینو ندارد ۰۲۱-۲۸۱۱۱۴۰۰

شبانه‌روزی

بیت برگ دارد ۰۲۱-۹۱۰۷۹۶۷۷
اوکی اکسچنج دارد ۰۵۱-۹۱۰۰۱۰۴۰

مقایسه امنیت ۱۰ صرافی ارز دیجیتال برتر ایرانی

یکی از مهم‌ترین شاخص‌هایی که برای انتخاب بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی باید مدنظر داشته باشید، امنیت است. اگر صرافی‌ای سابقه مشکلات هکری و سرقت دارایی کاربران را دارد، در کار کردن با آن احتیاط کنید. خوشبختانه، در فهرست ۱۰ صرافی ارز دیجیتال برتر که در این مقاله معرفی کردیم، هیچ‌کدام تا امروز مشکل امنیتی نداشته‌‌اند. از طرف دیگر، اطلاعات خاصی درباره مشخصات و قابلیت‌های امنیتی این صرافی‌ها در دسترس نیست تا بتوانیم قضاوت درستی در این زمینه داشته باشیم.

مقایسه امکانات بهترین صرافی‌های ارز دیجیتال

هرچه امکانات صرافی بیشتر باشد، دست معامله‌گران برای استفاده از آن بازتر می‌شود. از امکانات مهمی که صرافی‌ای را به‌ انتخابی ایدئال برای معامله‌گران تبدیل می‌کند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • فراهم کردن امکان روش‌های مختلف سفارش‌گذاری؛
 • امکان تعیین حد سود و ضرر در زمان سفارش‌گذاری؛
 • ارائه ابزارهای تحلیل تکنیکال نمودار قیمت ارزهای دیجیتال؛
 • نگهداری رمزارزها در کیف پول‌های سرد؛
 • ارائه ربات تریدینگ؛
 • امکان استیکینگ ارزهای دیجیتال؛
 • پلتفرم وام‌دهی ارز دیجیتال.

در جدول زیر به مقایسه ۱۰ صرافی ارز دیجیتال برتر ایرانی بر اساس امکانات فوق می‌پردازیم.

نام صرافی حد سود و ضرر استیکینگ ربات تریدینگ وام‌دهی
نوبیتکس دارد دارد ندارد ندارد
تبدیل دارد ندارد ندارد ندارد
بیت پین دارد ندارد ندارد دارد
والکس دارد ندارد دارد ندارد
آبان تتر ندارد ندارد ندارد ندارد
بیت ۲۴ دارد ندارد ندارد ندارد
رمزینکس دارد ندارد ندارد ندارد
اکسکوینو دارد ندارد ندارد ندارد
بیت برگ ندارد ندارد ندارد ندارد
اوکی اکسچنج دارد ندارد ندارد ندارد

صرافی‌های ایرانی با وجود پیشرفت‌های قابل توجه در سال‌ها اخیر، هنوز با استانداردهای روز دنیا فاصله زیادی دارند. بخشی از این مشکل مربوط به محدودیت‌های داخل کشور است. باید منتظر ماند و دید که آیا در سال‌های آینده صرافی‌های ایرانی می‌توانند کیفیت امکانات خود را هم‌پای صرافی‌های برتر جهانی پیش ببرند یا خیر. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره امکانات هریک از صرافی‌های فوق، مقاله اختصاصی مربوط به هر صرافی را در کلینیک سرمایه مطالعه کنید. در مقاله زیر جداگانه‌ای مفصل به بررسی بهترین صرافی های ارز دیجیتال خارجی برای ایرانیان پرداخته‌ایم که پیشنهاد می‌کنیم آن را مطالعه کنید.

 کلام پایانی

در این مطلب با ده صرافی برتر ارز دیجیتال در ایران آشنا شدیم. توصیه می‌کنیم برای انتخاب بهترین صرافی ارز دیجیتال ایرانی، عواملی را که در این مطلب ذکر کردیم، مدنظر قرار دهید. در پایان، باید به این نکته اشاره کنیم که هرچند به‌طور کلی، صرافی کریپتو ایرانی با استانداردهای جهانی فاصله دارد، در سال‌های گذشته شاهد پیشرفت‌های زیادی در ارائه خدمات آن‌ها بودیم. ازاین‌رو، امیدواریم در آینده از بین ده صرافی برتر ارز دیجیتال ایرانی بتوانیم چند گزینه را بین پلتفرم‌های معاملاتی درجه یک در سطح دنیا مشاهده کنیم. به نظر شما، بهترین صرافی ایرانی ارز دیجیتال کدام است؟ نظرهای خود را با ما در میان بگذارید.