بازار ارزهای دیجیتال مانند دیگر بازارهای مالی، نوسانات بسیاری دارند. از ماه‌های پایانی سال ۲۰۲۱، روند نزولی طولانی‌مدتی در بازار کریپتوکارنسی آغاز شد. این نزول ارزش این بازار را در مدت‌زمان هشت‌ماهه از سه تریلیون دلار به کمتر از یک تریلیون دلار رساند. این کاهش با اصطلاح زمستان کریپتو شناخته می‌شود؛ اما این اصطلاح به چه معناست و چگونه می‌توانید از سبد دارایی خود در زمستان کریپتویی محافظت کنید؟ در این مقاله قصد داریم به برخی پرسش‌ها درباره زمستان ارز دیجیتال پاسخ دهیم.

زمستان کریپتو به چه معناست؟

اصطلاح زمستان کریپتو احتمالاً برای اولین بار در سال ۲۰۱۸ استفاده شد؛ زمانی که ارزش بیت‌کوین و دیگر دارایی‌های کریپتو پس از روند صعودی بزرگی در پایان سال ۲۰۱۷، به‌شدت کاهش یافت.

زمستان کریپتو دوره‌ای است که بازار ارزهای دیجیتال عملکرد ضعیفی دارد. این موضوع در بازارهای مالی معمولاً با اصطلاح بازار خرسی شناخته می‌شود. در این زمان احساسات منفی بر سرمایه‌گذاران غلبه می‌کند. وحشت و ترس جایگزین خوش‌بینی می‌شود و با فروش بیشتر، ارزش بیشتر رمزارزها از پایین‌ترین سطح خود عبور می‌کند.

تفاوت زمستان کریپتویی با بازار خرسی چیست؟

تفاوت زمستان کریپتویی با بازار خرسی

اگر با تفاوت بازار گاوی و خرسی در بازار سهام آشنا باشید، به‌راحتی می‌توانید شباهت‌های بین بازار خرسی و زمستان کریپتویی را نیز درک کنید؛ اما برای آشنایی با تفاوت‌های آن‌ها، به تأمل بیشتری نیاز دارید؛ اگرچه بازار خرسی و زمستان کریپتو می‌توانند هم‌زمان رخ دهند، لزوماً عوامل شروع و ایجاد آن‌ها با هم مشترک نیستند.

بازار خرسی اصطلاحی است که برای توصیف بازاری با عملکرد ضعیف استفاده می‌شود. این اصطلاح می‌تواند چه در بازار سهام و چه در ارزهای دیجیتال به کار رود؛ اما زمستان کریپتو زمانی است که رمزارزها کمتر از حد معمول معامله می‌شوند و در سیر نزولی خود باقی می‌مانند. بیشتر ارزهای دیجیتال در این مرحله تحت تأثیر قرار می‌گیرند.

زمستان کریپتویی چه زمانی آغاز می‌شود؟

به گفته کارشناسان بازارهای ارز دیجیتال، زمستان‌های کریپتو این سه مرحله را طی می‌کنند:

پایان یک روند صعودی

در این مرحله، بازار شیب نزولی ندارد؛ زیرا هیجانِ بازارِ صعودی هنوز وجود دارد؛ اگرچه قیمت‌های رمزارزهای مختلف در حال‌ کاهش است، به نظر می‌رسد آن‌ها در حال نزدیک شدن به ارزش‌های واقعی خود هستند.

فروش اجباری

برای مثال، در سال ۲۰۲۲ سقوط لونا، زمستان کریپتو را به مرحله ۲ رساند. اینجاست که افراد بدبین با جمله معروف «بهت که گفته بودم» ظاهر می‌شوند. رسانه‌های جریان اصلی در ردیف اول جمعیت بدبین هستند؛ آن‌ها درباره موضوع دیگری، جز اینکه اوضاع در حوزه کریپتو بد پیش می‌رود، مطلبی نمی‌نویسند. سرمایه‌گذارانی که زمانی در مرحله ۱ هیجان‌زده بودند، عصبانی و ناامید می‌شوند و با ادامه‌ روند نزولی، شک و تردیدها بیشتر و این چرخه‌ معیوب ادامه‌دار می‌شود.

فرسودگی ممتد

قیمت کریپتو به‌طور پیوسته کاهش می‌یابد یا به صورت جانبی تثبیت می‌شود. قیمت‌ها دیگر افزایش نمی‌یابند. یکنواختی شرایط، بیشتر سرمایه‌گذاران را خسته می‌کند و قانون‌گذاران از این مرحله به‌عنوان فرصتی برای تصویب مقرراتی استفاده می‌کنند که غالباً بر بازار ارزهای دیجیتال تأثیر منفی می‌گذارند. به نظر شما، این روزها که در ماه‌های پایانی سال ۲۰۲۲ به سر می‌بریم، شرایط فعلی بازار ارزهای دیجیتال شبیه به مرحله سوم زمستان کریپتویی نیست؟

 آیا پیش‌بینی زمان وقوع زمستان کریپتو امکان‌پذیر است؟

با وجود اینکه نمی‌توان به صورت قطعی، زمان وقوع زمستان را پیش‌بینی کرد، اغلب شرایط مشابهی قبل از رخ دادن زمستان‌های مختلف مشاهده شده است:

اقتصاد کلان

امروزه، ارزهای دیجیتال بیش از هر زمان دیگری به شاخص‌های اقتصاد کلان نظیر نزدک (Nasdaq)، بازار بورس سهام در آمریکا و دومین بازار بورس دنیا از لحاظ ارزش سهام وابسته شده است. سرمایه‌گذاران باید به عواملی چون تورمِ در‌حال‌کاهش یا افزایش نرخ‌های بهره توسط فدرال رزرو آمریکا توجه کنند؛ زیرا در این زمان ممکن است بازار کریپتو نیز سقوط کند.

آنالیز اندیکاتورهای تکنیکال

اندیکاتورهایی همچون RSI ماهیانه (شاخصی که برای اندازه‌گیری سرعت و تغییر نوسانات قیمت جهت‌دار به کار می‌رود) را در زمان پیش‌بینی بازار بررسی کنید. برای مثال، RSI پایین برای بازار ارزهای دیجیتال در شرایط فعلی، بیانگر این است که قیمت در مقایسه با دوازده ماه گذشته، روندی منفی در پیش گرفته است.

افزایش حجم کریپتو

این موضوع معمولاً به دست سرمایه‌گذاران حقوقی و نهنگ‌ها رخ می‌دهد که به دنبال خرید با قیمت کمتر هستند. با این افزایش حجم، سقوط به صورت کوتاه‌مدت تا میان‌مدت ادامه خواهد یافت.

تحلیل درون‌زنجیره‌ای

می‌توانید با استفاده از داده‌های درون زنجیره‌ای مانند رفتار نهنگ‌ها، دارایی‌های ماینرها، رفتار سرمایه‌گذاران بلندمدت، مبادله‌ها و آدرس‌های بلاکچین، پیش‌بینی دقیق‌تری داشته باشید. برای مثال، خرید کریپتو توسط نهنگ‌ها در مقیاس بزرگ، می‌تواند نشانگر یک کف باشد.

شاخص‌های احساسات بازار

یکی دیگر از سیگنال‌های رسیدن به کف، زمانی است که فعالیت‌های مرتبط با ارزهای دیجیتال در شبکه‌های اجتماعی تعطیل می‌شود. برای مثال، حساب‌های محبوب این حوزه در توییتر اغلب توییت‌ زدن را متوقف می‌کنند. علاوه بر این، کاهش حجم مبادلات نشان‌دهنده از دست دادن علاقه معامله‌گران خُرد است که می‌تواند نشانگر فرارسیدن زمستان کریپتو باشد.

چگونه در برابر زمستان کریپتویی مقاومت کنیم؟

پایان زمستان کریپتو

زمستان کریپتو سخت است؛ اما به این معنی نیست که نمی‌توان در برابر آن استقامت کرد. در زیر تعدادی از راه‌حل‌ها را آورده‌ایم:

  • زمستان کریپتو استثنا ندارد. نزول برای همه‌ رمزارزها اتفاق می‌افتد؛ اما شما سرمایه‌تان را به رمزارزهایی با حجم بازار زیاد تبدیل کنید که احتمال نقدشوندگی زیادی دارند.
  • برای بازدهی پایدار به سراغ استیبل کوین‌ها بروید.
  • برنامه‌ریزی برای سود‌ کردن در بازار نزولی را از طریق DCA یا میانگین هزینه دلار شروع کنید. میانگین‌گیری هزینه‌های دلاری، روشی برای سرمایه‌گذاری یک مبلغ ثابت دلاری به‌طور منظم، بدون توجه به قیمت سهام است.
  • بازارهای نزولی به وحشت منجر می‌شوند و سرمایه‌گذاران ممکن است بر اساس این احساس از بازار خارج شوند. تصمیم‌گیری برای فروش بر اساس احساسات و توصیه‌های موجود در رسانه‌های اجتماعی خطرناک است.
  • زیان بخشی از بازارهای مالی است؛ بنابراین، در مواجهه با زمستان کریپتو از معاملات انتقامی برای بازیابی سرمایه ازدست‌رفته خودداری کنید؛ به‌ویژه اگر از اهرمی برای تقویت پوزیشن معاملاتی خود استفاده می‌کنید. اگر معامله نتیجه معکوس داشته ‌باشد، نتایج فاجعه‌آمیزی به بار می‌آید.

زمستان ارزهای دیجیتال چه ویژگی مثبتی دارد؟

سرمایه‌گذاران باتجربه به زمستان کریپتو مانند هر بازار نزولی در دیگر کلاس‌های دارایی نگاه می‌کنند. این به آن معناست که هرچه زمستان کریپتو طولانی‌تر شود، شرکت‌ها و استارتاپ‌های نوپاتر از بین خواهند رفت؛ اما درعین‌حال، شرکت‌های با ثبات‌تر و باسابقه‌تر، زمان بیشتری برای اثبات خود خواهند داشت.

قیمت‌های کم ارزهای دیجیتال در زمان زمستان کریپتویی، فرصت خوبی برای سرمایه‌گذاری است؛ با این امید که وقتی این فصل به پایان برسد، شاهد همان رشد انفجاری باشید که در گذشته رخ داده است.

سال ۲۰۲۲ و زمستان کریپتویی

در ژانویه ۲۰۲۰، بیت‌کوین کمی بیش از ۷۰۰۰ دلار ارزش داشت. تا هشتم نوامبر ۲۰۲۱، به بیش از ۶۷۰۰۰ دلار افزایش یافت و بیش از ۸۰۰ درصد رشد کرد؛ اما پس از آن، بازار بلافاصله سقوط کرد. در حال حاضر، بیش از ۷۰ درصد ارزش خود را از دست داده است و بقیه‌ ارزها نیز حداقل به اندازه بیت‌کوین سقوط کرده‌اند. برخی تحلیلگران معتقدند سیاست‌های پولی فدرال رزرو، سبب کاهش ارزش بیت‌کوین شده است. نزدیک شدن به پایان دوره همه‌گیری کرونا و افزایش قیمت جهانی نفت، از عوامل دیگر مؤثر در این رخداد مهم به شمار می‌روند؛ اما واقعیت این است که چنین شرایطی، محصول ترکیبی از عوامل مختلف است و نمی‌توان فقط یک عامل را برای این موضوع در نظر گرفت.

زمستان کریپتو چه زمانی به پایان می‌رسد؟

پاسخ دادن به این پرسش کمی دشوار است؛ زیرا بیت‌کوین و رمزارزهای دیگر مانند شرکت‌های سهامی‌عام، اصول اساسی ندارند؛ زیرا سهام شرکت‌های دیگر به دلیل جریان نقدی برای سرمایه‌گذار اهمیت دارد؛ اما رمزارزها بر اساس این واقعیت که دیگران آن را دارای ارزش می‌دانند، ارزشی خواهد داشت که به‌عنوان «اثر شبکه» شناخته می‌شود. به بیان ساده‌تر، اثر شبکه شبیه نگاه ما به طلا و فلزات گران‌بهای دیگر برای هزاران سال است؛ به همین دلیل، پیش‌بینی این مسئله که زمستان چه زمانی به پایان می‌رسد، کار ساده‌ای نیست.

بااین‌حال، اگر تاریخ در حال تکرار باشد، مدت زمان زمستان بین هفت ماه تا چهار سال است. زمستان کریپتو بر اساس پیش‌بینی، باید زمانی بین یکم دسامبر ۲۰۲۲ تا ۳۱ ژانویه ۲۰۲۳ به پایان برسد و در بدترین حالت، تا سال ۲۰۲۶ ادامه‌دار ‌شود.

به گفته کارشناسان، یکی از تفاوت‌های اساسی زمستان کریپتویی ۲۰۲۲ با قبلی‌ها، تعداد معامله‌گرانی است که برای اولین بار زمستان را تجربه کرده‌اند. واکنش پیش‌بینی‌نشدنی آن‌ها در برابر این نزول و تأثیر آن بر سیر کلی بازار کریپتو، مزید بر علت شده است تا نتوان پیش‌بینی دقیقی از زمان پایان زمستان کریپتو فعلی ارائه کرد.

کلام پایانی

زمستان کریپتو ممکن است شما را از سرمایه‌گذاری ناامید کند؛ اما به یاد داشته باشید، در پس بازارهای نزولی، بازارهای صعودی وجود دارند. تاریخ نشان می‌دهد در بازار سهام، قیمت‌ها همیشه بهبود یافته‌اند. با وجود اینکه کریپتو، زمستان‌های متعددی را از سر گذرانده، همیشه بازگشته است؛ حتی قوی‌تر از قبل. به همین دلیل، تحقیق قبل از تصمیم‌گیری برای سرمایه‌گذاری بسیار مهم است. شما برای مواجهه با زمستان کریپتویی در بازار رمزارزها چه تصمیمی گرفته‌اید؟