این روزها که چت جی پی تی (ChatGPT) به‌منزله پرچمدار هوش مصنوعی سروصدای زیادی به راه انداخته، توجه به ظرفیت عظیم نهفته در هوش مصنوعی برای ایجاد تغییرات بنیادین در دنیای ما، بیش از پیش افزایش یافته است. بازار ارزهای دیجیتال نیز از این جریان عقب نمانده است. پروژه‌های گوناگونی در سال‌های اخیر تعریف شده‌اند که در جست‌وجوی راهی برای برقراری پیوند بین کریپتوکارنسی و هوش مصنوعی‌اند. در این مقاله قصد داریم بهترین ارز دیجیتال هوش مصنوعی برای سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۳ را معرفی کنیم. تا پایان با ما همراه باشید.

ارز دیجیتال هوش مصنوعی چیست؟

اگر با بازار کریپتوکارنسی آشنایی چندانی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم که ابتدا مقاله ارز دیجیتال چیست را مطالعه کنید. هوش مصنوعی (Artificial intelligence)، که این روزها با نام AI نیز شناخته می‌شود، شاخه‌ای از علم کامپیوتر است. به زبان ساده، این علم در پی آن است تا ماشین‌هایی را طراحی کند که با استفاده از داده‌هایی که در اختیارشان قرار می‌گیرند، تصمیم‌گیری کنند. هوش مصنوعی تلاشی برای تقلید از هوش انسان است.

موارد استفاده از هوش مصنوعی در دنیای ما هیچ حد و مرزی ندارد. این فناوری مسیر خود را به بازار کریپتوکارنسی باز کرده است. ارز دیجیتال هوش مصنوعی به توکن‌هایی گفته می‌شود که برای مدیریت بلاک‌چین‌های مبتنی بر هوش مصنوعی راه‌اندازی شده‌اند. توسعه‌دهندگان برای توسعه پروژه‌ها و کاربران نیز برای استفاده از خدمات این بلاکچین‌های هوش مصنوعی باید از توکن‌های اختصاصی استفاده کنند.

بهترین ارز دیجیتال هوش مصنوعی در سال ۲۰۲۳

پروژه‌های کوچک و بزرگ متنوعی در زمینه هوش مصنوعی ایجاد شده‌اند که از برخی از آن‌ها استقبال شده است. از معیارهای مهم برای ارزیابی این پروژه‌ها، بررسی حجم بازار توکن‌های اختصاصی آن‌هاست. سایت کوین مارکت کپ ارزهای دیحیتال را بر اساس حجم بازار رتبه‌بندی می‌کند. بهترین ارز دیجیتال هوش مصنوعی بر اساس حجم بازار در سال ۲۰۲۳ عبارت‌اند از:

۱. ارز دیجیتال GRT (The Graph)

گراف نوعی پروتکل هوش مصنوعی است که از ایده‌ای مشابه گوگل برای نمایه‌سازی و جست‌وجوی داده‌ها در شبکه‌های بلاکچین استفاده می‌کند. هرچند نمایه‌سازی شبکه‌های بلاکچین چالش‌برانگیز است، با سازمان‌دهی داده‌ها در قالب گراف‌های کوچک‌تر می‌توان این چالش را برطرف کرد. برخلاف گوگل، که به‌صورت متمرکز کار می‌کند، پروژه The Graph کاملاً غیرمتمرکز است. با استفاده از این موتور جست‌وجو امکان دسترسی به داده‌های بلاکچین‌های عمومی به‌آسانی امکان‌پذیر خواهد بود.

GRT نام توکن اختصاصی این پروژه هوش مصنوعی است که در بستر بلاکچین اتریوم راه‌اندازی شده است. این توکن با هدف تشویق اعضای جامعه برای مشارکت در زمینه نمایه‌سازی و جست‌وجوی داده‌های بلاکچین‌ها ایجاد شده است. برای جست‌وجوی داده‌ها در پروژه The Graph باید توکن GRT پرداخت کنید.

۲. ارز دیجیتال AGIX (SingularityNET)

ارز دیجیتال AGIX

SingularityNET نوعی هاب برای ایجاد پروژه‌های هوش مصنوعی است. هرکس می‌تواند از ظرفیت این بلاکچین برای ایجاد پروژه‌های هوش مصنوعی استفاده کند. سپس با اشتراک‌گذاری پروژه‌ها می‌توان درآمدزایی کرد. توسعه‌دهندگان می‌توانند از راه‌حل‌ها و مدل‌های هوش مصنوعی این پروژه برای استفاده در برنامه‌های خود بهره ببرند. کاربران نیز برای استفاده از خدمات هوش مصنوعی در بستر SingularityNET، باید از توکن اختصاصی آن یعنی AGIX استفاده کنند. بسیاری از کارشناسان صنعت بلاکچین، AGIX را بهترین ارز دیجیتال هوش مصنوعی در سال ۲۰۲۳ می‌دانند.

۳. ارز دیجیتال FET (Fetch.ai)

ارز دیجیتال FET

Fetch.ai نوعی پلتفرم هوش مصنوعی و یادگیری ماشین است که مبتنی بر بلاکچین کار می‌کند. این بلاکچین در زمینه پردازش داده‌های تجاری فعالیت می‌کند. این پلتفرم در جمع‌آوری داده‌ها، آنالیز، و ارائه تصمیم‌گیری نهایی در امور تجاری قابلیت مشارکت دارد. این بلاکچین از نوعی الگوریتم اجماع اختصاصی با نام اثبات سهام با شهرت (PoSR) استفاده می‌کند. به این ترتیب، علاوه بر تشویق اعضای جامعه به مشارکت بیشتر، ضمن دریافت پاداش، امنیت شبکه نیز تأمین می‌شود.

برای انجام تراکنش‌های درون این پلتفرم باید از توکن اختصاصی آن، یعنی FET، استفاده کنید. از ظرفیت این پلتفرم می‌توان برای بهینه‌سازی زنجیره تأمین در صنایع مختلف، کنترل ترافیک شهری، و همچنین تسهیل ارائه خدمات بهداشتی، علاوه بر خدمات مالی، استفاده کرد.

۴. ارز دیجیتال Ocean (Ocean Protocol)

ارز دیجیتال OCEAN

Ocean Protocol نوعی پلتفرم اختصاصی در زمینه خرید و فروش داده در حوزه‌های مختلف است. بسیاری از کسب‌وکارها برای پیشبرد بهتر برنامه‌های خود به داده نیاز دارند و این پروژه تلاش می‌کند تا دسترسی شرکت‌های مختلف به داده‌های مورد نیازشان را تسهیل کند. این پلتفرم مبتنی بر بلاکچین اتریوم راه‌اندازی شده است و از هوش مصنوعی برای تسهیل اشتراک‌گذاری داده‌ها استفاده می‌کند.

ارائه‌دهندگان داده می‌توانند از طریق این پلتفرم بدون واسطه با خریداران وارد معامله شوند. ارز دیجیتال اختصاصی این پروژه OCEAN نام دارد که برای تراکنش‌های درون شبکه باید از آن استفاده کنید. این پلتفرم تاکنون با چندین شرکت معتبر در زمینه خدمات مالی، انرژی و مراقبت‌های بهداشتی همکاری کرده است.

۵. ارز دیجیتال NMR (Numeraire)

ارز دیجیتال NMR

Numeraire نوعی بلاکچین مبتنی بر هوش مصنوعی است که توکن اختصاصی آن را می‌توان بهترین ارز دیجیتال هوش مصنوعی در سال جاری معرفی کرد. این پلتفرم در نقش صندوق تأمین مالی فعالیت می‌کند. متخصصان علوم داده می‌توانند در قالب این پلتفرم با استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین، مدل‌هایی را برای سرمایه‌گذاری در بازارهای مالی طراحی کنند.

هرچه مدل‌های طراحی‌شده دقت و کارآمدی بیشتری داشته باشد، طراحان آن پاداش‌هایی در قالب توکن NMR دریافت می‌کنند. همچنین، این افراد برای استفاده از خدمات این پلتفرم باید توکن NMR پرداخت کنند. این توکن ابزار حاکمیت مشارکتی در پروژه Numeraire نیز به‌حساب می‌آید.

۶. ارز دیجیتال DKA (dKargo)

ارز دیجیتال DKA

در مقاله جداگانه‌ای، کاربردهای فناوری بلاکچین در صنایع مختلف را بررسی کردیم که پیشنهاد می‌کنیم آن را مطالعه کنید. از مهم‌ترین کاربردهای این فناوری، برطرف کردن چالش‌های موجود در زنجیره تأمین جهانی و لجستیک است. با استفاده از بلاکچین می‌توان مدیریت زنجیره تأمین را بسیار راحت‌تر انجام داد و هزینه‌ها را نیز به حداقل مقدار ممکن کاهش داد. dKargo نوعی پروژه بلاکچین است که با استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین برای بهینه‌سازی زنجیره تأمین جهانی طراحی شده است.

داده‌های معتبر این پلتفرم به فعالان صنعت لجستیک در دنیا کمک بزرگی می‌کند. با استفاده از آن، می‌توان بسیاری از فرایندهای ارسال و تحویل محصولات را به‌صورت خودکار انجام داد. DKA نام توکن اختصاصی dKargo است که مبتنی بر بلاکچین اتریوم ایجاد شده است و برای انجام تراکنش‌ها در این پلتفرم استفاده می‌شود.

۷. ارز دیجیتال CTXC (Cortex)

ارز دیجیتال CTXC

Cortex نیز عملکردی مشابه SingularityNET دارد و برای میزبانی از ارائه مدل‌های هوش مصنوعی در قالب قراردادهای هوشمند راه‌اندازی شده است. این پروژه امکان اجرای هوش مصنوعی روی شبکه بلاکچین را از طریق بستری اختصاصی با نام CVM فراهم کرده است که با استفاده از یادگیری ماشین، کارآمدی خود را در گذر زمان افزایش می‌دهد. توکن اختصاصی این پروژه CTXC است که برای استفاده از خدمات این پروژه باید از آن استفاده کنید.

جدول ارزش بازار بهترین ارز دیجیتال هوش مصنوعی

تا اینجا هفت ارز دیجیتال هوش مصنوعی برتر بازار کریپتوکارنسی را معرفی کردیم. در جدول زیر، می‌توانید حجم بازار و تغییر قیمت این ارزهای دیجیتال را از ابتدای سال ۲۰۲۳ مشاهده کنید. دقت کنید این اطلاعات مربوط به زمان نگارش مقاله، یعنی نیمه دوم اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۲، است.

نام ارز دیجیتال هوش مصنوعی حجم بازار (مارکت کپ) تغییرات قیمت از ابتدای سال ۲۰۲۳
GRT ۱/۰۳ میلیارد دلار ۱۴۰ درصد افزایش
AGIX ۴۹۴ میلیون دلار ۵۲۵ درصد افزایش
FET ۲۷۴ میلیون دلار ۱۲۲ درصد افزایش
OCEAN ۴۷۱ میلیون دلار ۱۰۶ درصد افزایش
NMR ۱۴۷ میلیون دلار ۸ درصد افزایش
DKRG ۱۵۵ میلیون دلار ۲۴ درصد افزایش
CTXC ۴۶ میلیون دلار بدون تغییر قیمت

کلام پایانی

در این مقاله، بهترین ارز دیجیتال هوش مصنوعی در سال ۲۰۲۳ را معرفی کردیم. چنانکه مشاهده کردید، این ارزهای دیجیتال در سال جاری رشد چشمگیری داشته‌اند. با توجه به ظرفیت زیاد نهفته در هوش مصنوعی، به‌نظر می‌رسد که در آینده شاهد قرار گرفتن تعدادی از این توکن‌ها در جمع برترین ارزهای دیجیتال بازار خواهیم بود. آیا ارز دیجیتال هوش مصنوعی دیگری را می‌شناسید که به این فهرست اضافه کنیم؟ نظرات خود را در این زمینه با ما در میان بگذارید.