رمز ارز grt محصول یک پلتفرم کاربردی برای جستجوی داده‌ها در شبکه‌هایی مانند اتریوم و IPFS است. در زبان فارسی این ارز دیجیتال به نام گراف مشهور شده است. برخی از پروژه‌ها در دنیای ارزهای دیجیتال به عنوان زیرساخت پروژه‌های دیگر تلقی می‌شود. به عنوان مثال اتریوم را می‌توان به عنوان مهم‌ترین پروژه بلاک‌چین معرفی کرد که بسیاری دیگر از پلتفرم‌های فعال در بازار روی آن راه‌اندازی شده‌اند. ماهیت پلتفرم ارز دیجیتال grt دقیقا همین است و به عنوان زیرساخت برای بسیاری از پروژه‌های دیفای و غیرمتمرکز بازار رمزارزها قابل استفاده است. برای آشنایی بیشتر با ارز grt تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

رمز ارز grt چیست؟

سال‌ها است که تکنولوژی‌های جدید بر داده‌ها استوار هستند. در واقع علم داده به یکی از مهم‌ترین موتورهای پیشران کسب‌وکارهای مختلف تبدیل شده است. واقع قضیه هم همین است. تا زمانی که در یک کسب‌وکار به داده‌های معتبر و کافی دسترسی نداشته باشید، نمی‌توانید برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری‌های مناسبی را در دستور کار قرار دهید. رمز ارز grt و و پلفترم آن به دنبال راه‌حلی برای جستجوی کارآمد داده‌های موجود در بستر بلاک‌چین هستند.

پلتفرم ارز grt نیز روی بلاک‌چین اتریوم راه‌اندازی شده است. از این پلتفرم برای شاخص‌سازی در دنیای بلاک‌چین نیز می‌توان استفاده نمود. بسیاری از پلتفرم‌های غیرمتمرکز فعال در بازار و اکوسیستم قدرتمندی مانند Web3 نیز زیرساخت‌های خود را مبتنی بر پروتکل ارز دیجیتال grt قرار داده‌اند.

معرفی مختصری از IPFS و Web3

با توجه به اینکه در بالا از دو کلمه IPFS و Web3 صحبت کردیم، برای روشن شدن بحث بهتر است که در چند جمله معرفی مختصری درباره آن‌ها داشته باشیم.

سیستم IPFS یا سیستم توزیع فایل غیرمتمرکز: بحث درباره این سیستم تا حدودی تخصصی است. اما به ذکر همین نکته اکتفا می‌کنیم که یک سیستم انعطاف‌پذیر برای ذخیره‌سازی و به اشتراک‌گذاری فایل است.

پلتفرم Web3: پلتفرم Web1 سامانه‌ای دانشگاهی است که کاربران آن می‌توانند اطلاعات بارگذاری شده در آن را مشاهده کنند. در نسخه Web2 این سرویس علاوه بر دسترسی امکان ویرایش اطلاعات نیز فراهم شد. اما در Web3 داده‌ها کاملا تحت کنترل هستند و امنیت شبکه نیز تا حد بسیار زیادی افزایش پیدا کرده است.

مهم‌ترین ویژگی‌های پلفترم ارز دیجیتال grt

حال که فهمیدیم پلتفرم رمز ارز grt چیست، باید درباره ویژگی‌های مهم این ارز دیجیتال نیز بحث و بررسی کنیم. به دلیل غیرمتمرکز بودن این سیستم عملا هر کسی در هرجایی از دنیا می‌تواند نودهای مخصوص خود را در آن ایجاد کند. این کار از طریق شاخص‌ سازی، ذخیره‌ سازی، اعتبار سنجی و پردازش کوئری انجام می‌شود. به این ترتیب هر فرد می‌تواند در ازای خدماتی که در قالب نودها به دیگران ارائه می‌کند، کارمزد دریافت کند.

پروژه‌های مختلف می‌توانند نودهای خود را روی این پلتفرم ایجاد کنند. نسخه ابتدایی آن به عنوان یک شاخص‌ساز مستقل برای اتریوم و IPFS است که نودهای آن در رویدادهای اتریوم به اشتراک گذاشته می‌شود و اسکریپت‌های ارائه شده توسط کاربران به داده تبدیل می‌شوند. پس از آن پلتفرم این داده‌ها را به شاخص داده تبدیل می‌کنند و از طریق GraphQL در دسترس دیگران قرار می‌گیرد.

رمز ارز grt

رمز ارز grt به عنوان توکن اختصاصی پلتفرم گراف به شمار می‌رود که بر مبنای استاندارد ERC-20 در بلاک‌چین اتریوم راه‌اندازی شده است. کاربرد این ارز دیجیتال در پلتفرم گراف تخصیص منابع در شبکه است. در واقع پرداخت‌ها و دریافت‌ها در این پلتفرم از طریق ارز دیجیتال grt انجام می‌شود.

تاریخچه قیمت رمز ارز grt

اواخر سال ۲۰۲۰ بود که ارز دیجیتال grt در بازار عرضه شد. در زمان عرضه قیمت آن چیزی در حدود ۰.۰۰۰۴۱۵ دلار بود. بعد از مدتی که قیمت این رمزارز در بازار ثابت باقی ماند، به یک‌باره روند صعودی جدی را در پیش گرفت و در ماه فوریه سال ۲۰۲۱ به قیمت ۲.۴۲ دلار رسید که به عنوان بالاتری قیمت این ارز دیجیتال از زمان عرضه تا کنون (شهریور ماه سال ۱۴۰۰) به شمار می‌رود. در ادامه این ارز دیجیتال تا اواسط ماه می سال ۲۰۲۱ روند نوسانی را در پیش گرفت. پس از آن بود که وارد روند نزولی شد و تا ماه جولای سال ۲۰۲۱ به حد ۰.۵۱ دلار رسید. باید منتظر ماند و دید که در ادامه این ارز دیجیتال چه روند تغییرات قیمتی را در پیش می‌گیرد.

سؤالات متداول

۱. آیا رمز ارز grt قابل استخراج است؟

خیر؛ ارز grt قابل استخراج نیست. چراکه برای این منظور باید در بلاک‌چین آن از الگوریتم اثبات کار استفاده شود که در خصوص این پلتفرم این‌گونه نیست.

۲. ارز grt را چگونه تهیه کنیم؟

برای خرید رمز ارز grt باید از طریق صرافی‌های ارز دیجیتال استفاده کنید. تعداد صرافی‌های پشتیبانی کننده از این ارز دیجیتال زیاد است اما چهار مورد از اصلی‌ترین صرافی‌ها برای این منظور عبارت‌اند از: بایننس، کوین بیس پرو، اوکی‌اکسچنچ و هیوبی گلوبال.

۳. کیف پول مناسب برای نگهداری ارز دیجیتال grt چیست؟

کیف پول به‌خصوصی از طرف بنیان‌گذاران ارز grt معرفی نشده است. اما می‌توانید از کیف پول‌های دیجیتال نرم‌افزاری یا سخت‌افزاری مشهور مانند ترزو، لجر، تراست والت و … برای نگهداری رمز ارز grt استفاده کنید.

۴. آینده رمز ارز grt چگونه پیش‌بینی می‌شود؟

ابهامات زیادی درباره ارز دیجیتال grt وجود دارد که بنیان‌گذاران آن باید حتما نسبت به شفاف‌سازی در این زمینه اقدام کنند. البته همان‌طور که مشاهده کردید، رشد قیمتی خوبی از زمان عرضه تا به امروز در این رمزارز رخ داده است. اما از اینجای کار به بعد باید برنامه‌های روشن و مشخصی درباره این ارز دیجیتال تبیین شود تا پروژه گراف بتواند به حیات خود ادامه دهد. با تداوم شرایط فعلی بعید به نظر می‌رسد که بتوان پیشرفت‌های چشمگیری را برای این پروژه متصور بود. البته همه این نکات منوط به برنامه‌هایی است که در ادامه از این پلتفرم مشاهده می‌کنیم.

کلام پایانی

فضای پروژه‌های دیفای یا غیرمتمرکز در در سال‌های اخیر رونق زیادی پیدا کرده است. اینکه آیا این مسیر تداوم دارد یا خیر تا حدود زیادی بستگی به درگیر شدن آن‌ها با مسائل واقعی دنیای ما دارد. رمز ارز grt یا گراف یکی از این پروژه‌ها است که در زمینه جمع‌آوری و شاخص‌گذاری داده‌ها در بستر بلاک‌چین مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع پلتفرم ارز دیجیتال grt در پی ایجاد یک پل ارتباطی بین داده‌های بلاک‌چین و پلتفرم‌های دیفای است که با شکل‌گیری کامل این ارتباط بسیاری از پروژه‌های غیرمتمرکز می‌توانند مدیریت برنامه‌های خود را بهتر انجام دهند. برای خرید ارز grt لازم است که حتما ضمن بررسی شرایط تحلیل تکنیکال، بنیاد این ارز دیجیتال را با دقت بیشتر بررسی کنید و سپس تصمیم‌گیری کنید.