توکن BAND چیست؟ تحلیلی بر شبکه بند پروتکل، قیمت، آینده و ویژگی‌های آن

مقالات ارز دیجیتال
توکن BAND

توکن BAND چیست؟ اوراکل‌ها (Oracle) به‌عنوان یک پل ارتباطی برای متصل کردن شبکه بلاک‌چین با منابع داده خارجی هستند. تا قبل از ابداع اوراکل‌ها، اجرای قراردادهای هوشمند در بستر بلاک‌چین محدودیت‌های زیادی را به همراه داشت. اولین ارائه‌دهنده اوراکل، چین لینک است که شهرت بسیار زیادی دارد. شبکه بند پروتکل (BAND Protocol) نیز به نوعی مأموریت مشابه چین لینک را بر عهده دارد. اما برخی از مشکلات اساسی آن را برطرف کرده است. برای آشنایی بیشتر با شبکه بلاک‌چین بند پروتکل و همچنین ارز دیجیتال BAND تا انتهای مطلب حاضر با ما همراه باشید.

اوراکل چیست؟

موضوع مقاله حاضر پیرامون معرفی اوراکل‌ها نیست. با این وجود ارائه توضیح مختصر پیرامون مفهوم اوراکل برای درک بهتر توکن BAND اهمیت بسیار زیادی دارد. اوراکل‌ها به زبان ساده نوعی منبع داده به شمار می‌روند. بعد از ابداع قراردادهای هوشمند به عنوان یک دستاورد بسیار مهم در حوزه فناوری بلاک‌چین، مشکلات جدی بر سر راه پیاده‌سازی آن‌ها ایجاد شد. برای اجرای قراردادهای هوشمند، اساسا نیاز به ارتباط بین شبکه‌های غیرمتمرکز بلاک‌چین با داده‌هایی از بیرون شبکه وجود داشت. اما این ارتباط به خوبی شکل نمی‌گرفت.

اوارکل‌ها در اینجا نقش حلقه واسط را ایفا می‌کنند. به گونه‌ای که علاوه بر ایجاد ارتباط بین بلاک‌چین‌های مختلف، زمینه را برای ارتباط آن‌ها با دنیای بیرون از بلاک‌چین نیز فراهم می‌کنند. همان‌طور که در مقدمه اشاره کردیم، اولین ارائه‌دهنده اوراکل، شبکه چین لینک (Chainlink) نام دارد. بعد از آن به دلایلی که در ادامه بیشتر توضیح می‌دهیم، شبکه بند پروتکل به‌عنوان ارائه دهنده اختصاصی اوراکل به بلاک‌چین‌های گوناگون ابداع شد.

شبکه بند پروتکل (BAND Protocol) چیست؟

توکن BAND به‌عنوان ارز دیجیتال اختصاصی پلتفرم بند پروتکل شناخته می‌شود. بند پروتکل یک اوراکل غیرمتمرکز است که زمینه‌سازی دریافت داده‌های خارجی برای قراردادهای هوشمند را از طریق منابع داده خارجی فراهم می‌کند. کار جمع‌آوری داده‌ها و اتصال آن‌ها به قراردادهای هوشمند از طریق بند پروتکل بدون نیاز به شناخت طرفین درگیر صورت می‌گیرد. همچنین مقیاس‌پذیری این شبکه نیز در سطح بالایی قرار دارد.

توکن BAND

بند چین (BAND Chain) به عنوان زیر مجموعه شبکه بند پروتکل راه‌اندازی شده است. وظیفه بند چین جمع‌آوری داده‌های باکیفیت از چند منبع داده در اختیار است. سپس این داده‌ةا اعتبار سنجی می‌شوند و پس از تأیید در اختیار سایر بلاک‌چین‌ها قرار می‌گیرند.

مزیت‌های شبکه بند پروتکل نسبت به چین لینک چیست؟

قبل از پرداختن به موضوع توکن BAND، بد نیست که به این سؤال پاسخ دهیم که اساسا با وجود چین لینک، چه نیازی به ابدع شبکه بند پروتکل است؟ چین لینک روی بلاک‌چین اتریوم راه‌اندازی شده است. در حال حاضر محدودیت‌های مربوط به مقیاس‌پذیری، زمان بلاک و کارمزد بالای تراکنش‌ها بر بستر بلاک‌چین اتریوم دردسرهای زیادی را برای انواع و اقسام پروژه‌هایی که روی آن راه‌اندازی شد‌ه‌اند، به بار آورده است.

مجموعه این محدودیت‌ها از طرف و نیاز به داده‌های به‌روز که با قیمت مقرون‌به‌صرفه جمع‌آوری می‌شوند از طرف دیگر باعث شده است که وجود شبکه‌های دیگری مانند بند پروتکل ضروری احساس شود. مشکل مربوط به مقیاس‌پذیری و زمان بلاک در بند پروتکل از طریق راه‌اندازی بلاک‌چین اختصاصی برطرف شده است. در کنار آن با تعریف ارز دیجیتال BAND، کارمزد تراکنش‌ها نیز به صورت چشمگیری در مقایسه با چین لینک کاهش پیدا کرده است.

توکن BAND چیست؟

تا اینجا به طور مختصر به بررسی عملکرد و ویژگی‌های شبکه بند پروتکل پرداختیم. اما لازم است که در ادامه بحث به ارز دیجیتال اختصاصی آن یعنی BAND اشاره کنیم. شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید پلتفرم بند پروتکل نیز در ابتدا روی شبکه اتریوم راه‌اندازی شده است. در همان ابتدای کار نیز ارز دیجیتال اختصاصی خود را با عنوان توکن BAND رونمایی کرد. به همین دلیل ارز دیجیتال BAND نیز بر اساس استاندارد ERC20 راه‌اندازی شده است.

در ادامه بعد از این که شبکه بند چین به عنوان زیر مجموعه بند پروتکل راه‌اندازی شد، رمزارز BAND نیز شکل توکن اصلی شبکه بند چین نیز در بازار عرضه شد. به این ترتیب این توکن در حال حاضر بر اساس دو استاندارد در دسترس عموم قرار دارد که در نوع خود ویژگی جالبی برای آن به شمار می‌رود.

کاربردهای توکن BAND چیست؟

کاربرد رمز ارز BAND در شبکه بند پروتکل به دو بخش کلی تقسیم می‌شود که عبارت‌اند از:

۱. استفاده از خدمات بند پروتکل

قراردادهای هوشمند بلاک‌چین‌های مختلف برای استفاده از خدمات بند پروتکل باید هزینه‌هایی را به عنوان کارمزد پرداخت کنند. این هزینه‌ها در قالب توکن BAND پرداخت می‌شود. کلیه هزینه پرداخت شده نیز صرف گره‌های شبکه قرار می‌گیرد که وظیفه تأیید اعتبار داده‌های جمع‌آوری شده را بر عهده دارند.

۲. تأمین امنیت شبکه

بند چین مبتنی بر الگوریتم اجماع DPoS راه‌اندازی شده است. به همین دلیل امنیت شبکه در گرو میزان استیکینگ ارز دیجیتال BAND است. هر چه این میزان بیشتر شود، امنیت شبکه نیز به همان میزان ارتقا پیدا می‌کند. شبکه نیز در ازای استیکینگ به هر فرد پاداشی را در ازای تراکنش‌هایی که در شبکه صورت می‌گیرد، اختصاص می‌دهد.

بررسی تاریخچه قیمت ارز دیجیتال BAND


توکن BAND برای نخستین بار در ۲۰ سپتامبر سال ۲۰۲۰ در بازار رمزارزها عرضه شد. در حال حاضر (آبان ماه ۱۴۰۰) این توکن در جایگاه ۲۱۳ در میان ارزهای دیجیتال قرار دارد. در زمان عرضه قیمت توکن BAND برابر ۰.۶ دلار بود. در ادامه این ارز دیجیتال تا اوایل مارس سال ۲۰۲۰ به حدود ۰.۳۸ دلار کاهش پیدا کرد. بعد از آن بود که یک روند انفجاری صعودی در این توکن اتفاق افتاد و تا ۳۱ اکتبر سال ۲۰۲۰ به بالای ۱۳ دلار دست پیدا کرد.

پس از این روند شدید رو به رشد بار دیگر قیمت ارز دیجیتال BAND در مدار نزولی قرار گرفت و تا پایان دسامبر سال ۲۰۲۰ به حدود ۵.۵ دلار کاهش قیمت پیدا کرد. بار دیگر روند صعودی آن آغاز شد و این روند تا یک می سال ۲۰۲۱ ادامه داشت و سقف تاریخی ۱۸.۵ دلار برای رمز ارز BAND رقم خورد. در حال حاضر (اکتبر سال ۲۰۲۱) قیمت رمزارز BAND در حدود ۹ دلار در جریان است. باید منتظر ماند و دید که در آینده چه روندی در قیمت این ارز دیجیتال رقم خواهد خورد.

مروری بر آینده ارز BAND

قابلیت‌های ویژه و منحصر به فرد بند پروتکل با راه‌اندازی بند چین، آشکار شده است. با وجود این که چین لینک سابقه بیشتری در مقایسه با بند چین دارد؛ اما مزیت‌های بند چین که در بالا اشاره کردیم، موجب شده است که در طول دو سال اخیر این پروژه بیشتر مورد استقبال واقع شود. آینده ارز BAND تا حدود بسیار زیادی وابسته به میزان استقبال از پلتفرم بند پروتکل دارد. همان طور که مشاهده کردید، هر چقدر که استفاده از خدمات بند پروتکل افزایش پیدا کند، تقاضا برای توکن BAND نیز ارتقا می‌یابد. با توجه به ویژگی‌های این شبکه می‌توان آینده درخشانی را نیز برای آن پیش‌بینی کرد. اما باید افق دید را برای سرمایه گذاری در ارز دیجیتال BAND، بلند مدت در نظر بگیرید.

کلام پایانی

در این مقاله بررسی کردیم که پروژه بند پروتکل و توکن BAND چیست. واقعیت این است که ارز دیجیتال BAND در طول دو سال اخیر یک مرتبه سود ۱۰ هزار درصدی را در مدت زمان چند ماه نصیب سرمایه‌گذاران خوش اقبال خود کرده است. به نظر می‌رسد که با توجه پتانسیل بسیار خوبی که در پروژه بند پروتکل وجود دارد، می‌توان آینده ارز BAND را نیز بسیار روشن تصور کرد. کارشناسان متخصص این طور پیش‌بینی می‌کنند که در آینده میان‌مدت ابتدا بند پروتکل باید چین لینک را پشت سر بگذارد. بعد از آن می‌توانیم شاهد رشد و شکوفایی این پروژه و توکن BAND باشیم.

سوالات متداول

1

توکن BAND در لیست معاملات کدام صرافی‌ها قرار دارد؟

صرافی‌های معتبر خارجی از جمله صرافی بایینس، کوین بیس، کوین دسک، هوبی گلوبال، بیت مکس و هات بیت ارز دیجیتال BAND را در لیست معاملات خود قرار داده‌اند.

2

آیا ارز دیجیتال BAND در صرافی‌های ایرانی نیز خرید و فروش می‌شود؟

صرافی‌های ایرانی مانند بیت 24، رابکس و ارزجو در حال حاضر رمزارز BAND را در لیست معاملات خود قرار داده‌اند.

3

برای نگهداری توکن BAND از چه کیف پولی باید استفاده کنیم؟

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، توکن BAND در حال حاضر به دو صورت توکن مبتنی بر اتریوم و بند چین در بازار عرضه می‌شود. با توجه به این که کدام توکن را خریداری می‌کنید، باید از کیف پول مناسب نیز استفاده کنید. در حالت کلی اگر به دنبال یک کیف پول معتبر هستید که از هر دو نوع توکن پشتیبانی کند، باید از اتمیک والت استفاده کنید.

امتیاز شما به این محتوا

0 / 5. 0

میانگین امتیازات: 0/5
تعداد امتیاز: 0
در بهترین صرافی های ارزدیجیتال با تخفیف کارمزد ثبت نام کنید.
دیدگاه خود را به اشتراک گذارید
حتما نظرت رو برای ما و دیگران بنویس
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو
جستجو
ورود/ ثبت نام
ارسال مجدد
درخواست مشاوره