ارز QNT چیست؟ برقراری ارتباط مؤثر بین بلاک‌چین‌های مختلف و ایجاد اتصال بین آن‌ها یکی از چالش‌های بازار ارزهای دیجیتال است. هر چند که اقداماتی در سال‌های اخیر در این خصوص صورت گرفته است، اما پروژه کوانت به عنوان یک پلتفرم اختصاصی برای این منظور به شمار می‌رود. زیرساخت ایجاد شده توسط کوانت، فرصت مناسبی را برای سایر ارزهای دیجیتال ایجاد کرده است که از محل اتصال با یکدیگر فعالیت‌های خود را ارتقا دهند. در این مقاله قصد داریم که به معرفی این پروژه و توکنی اختصاصی‌اش یعنی ارز دیجیتال QUANT بپردازیم. تا انتها با ما همراه باشید.

پلتفرم کوانت چیست؟

پروژه کوانت در سال ۲۰۱۸ راه‌اندازی شده است. کاربرد این پروژه ایجاد بستری برای اتصال دفاتر توزیع شده است. در قالب پروژه کوانت امکان اتصال و همکاری بین بلاک‌چین‌ها ایجاد شده است. برای این منظور از Overledger استفاده می‌شود که به خوبی و بدون استفاده از نرم‌افزارهای پیچیده می‌تواند شکاف بین بلاک‌چین‌های گوناگون را برطرف کند.

شبکه Overledger علاوه بر مورد بالا، باعث شده است که امکان ایجاد برنامه‌های چند زنجیره‌ای غیرمتمرکز در بستر پلتفرم کوانت ایجاد شود. این دسته از برنامه‌ها را در بین کارشناسان اصطلاحا به نام Mapp شناخته می‌شوند. نکته مهم در خصوص استفاده از ظرفیت‌های پلتفرم کوانت این است که حتما باید برای این منظور تعدادی ارز QNT نگهداری شود.

علاوه بر موارد فوق، به کمک پلتفرم کوانت می‌توان داده‌ها را در بستر سیستم‌های مختلف در کمترین زمان ممکن جمع‌آوری کرده و با یکدیگر لینک نمود. این قابلیت می‌تواند در سیستم‌های تجاری مانند بانک‌ها بسیار راهگشا باشد. برای ایجاد هر گونه برنامه جدید در بستر کوانت نیازی به کد نویسی نیست.

ارز QNT چیست؟

QNT به عنوان توکن اختصاصی پلتفرم کوانت شناخته می‌شود. هر کاربری برای ایجاد برنامه‌های چند زنجیره‌ای غیرمتمرکز یا امکان اتصال بلاک‌چین‌ها به یکدیگر باید حتما ارز کوانت را ذخیره کنند. در واقع توکن کوانت به عنوان ابزار انتقال داده‌ها و تأمین امنیت شبکه quant مورد استفاده قرار می‌گیرد.

ارز QNT امکان تعامل برنامه‌ها در بستر بلاک‌چین را در سطوح مختلف به ارمغان می‌آورند. به عنوان مثال می‌توان از ظرفیت این ارز دیجیتال برای پیام‌رسانی نیز در قالب پروژه کوانت استفاده کرد. قابلیت Overledger این شرایط را مهیا کرده است که کاربران بتوانند قراردادهای هوشمند را در بلاک‌چین‌هایی که از این قراردادها پشتیبانی نمی‌کنند، ایجاد نمایند.

برای انجام هر کاری در بستر بلاک‌چین کوانت باید نسبت به خرید ارز کوانت اقدام کنید. به زبان ساده رمزارز کوانت را می‌تواند مجوز استفاده از قابلیت‌های این شبکه برشمرد. توکن‌هایی که برای این منظور خریداری می‌شوند، برای مدت زمان یک سال بلاک می‌شوند. به این معنی که خریدار امکان فروش توکن‌ها را تا پایان این مدت زمان نخواهد داشت.

نگاهی به توزیع ارز کوانت

تعداد کل ارز QNT که برای توزیع در نظر گرفته شده است برابر ۱۴۶۱۲۴۹۳ توکن است. در همین راستا توسعه‌دهندگان ارز کوانت توزیع این ارز دیجیتال را به صورت زیر در نظر گرفته‌اند:

  • عرضه اولیه رمزارز کوانت: ۹ میلیون توکن
  • سهم توسعه پروژه: ۲.۶ میلیون توکن
  • سهم توسعه‌دهندگان پروژه: ۳ میلیون توکن
  • سهم مشاوران پروژه: ۶۵۱ هزار توکن

در حال حاضر (آبان ماه ۱۴۰۰) تعداد کل ارز QNT که در بازار عرضه شده است، از ۱۲ میلیون فراتر رفته است. باید منتظر ماند و دید که مابقی توکن‌ها تا چه زمانی به بازار وارد خواهند شد.

بررسی تاریخچه قیمت ارز دیجیتال کوانت


در حال حاضر (آبان ماه ۱۴۰۰) ارز QNT در جایگاه ۵۹ در میان بیش از ۹۰۰۰ ارز دیجیتال موجود در بازار قرار دارد. حجم بازار این ارز دیجیتال به بالای ۳.۱ میلیارد دلار رسیده است. قیمت ارز دیجیتال QUANT در زمان عرضه اولیه برابر ۰.۲۷ دلار بود. ارز کوانت از جمله معدود ارزهای دیجیتالی است که از زمان عرضه تا حدود دو سال در یک روند طولانی مدت روند صعودی را تجربه کرده است. در زمان عرضه عمومی این توکن، قیمت آن برابر ۰.۱۶ دلار بود. به مرور زمان قیمت این ارز دیجیتال روند صعودی را تجربه کرده است و تا شهریور سال ۱۴۰۰ به سقف تاریخی خود یعنی ۴۱۷ دلار رسید. بعد از آن وارد یک روند نزولی شده است و در حال حاضر قیمت ۲۶۴ دلار را تجربه می‌کند.

تحلیلی بر آینده ارز دیجیتال کوانت

آینده ارز دیجیتال QUANT در گرو افزایش استفاده از خدمات پلتفرم کوانت است. یک ظرفیت بسیار عظیمی در سیستم بانک‌ها و مؤسسات مالی در سراسر دنیا وجود دارد. در صورتی که توسعه دهندگان کوانت بتوانند آن را به سمت خود جذب کنند، آینده درخشانی را برای ارز QNT رقم خواهند شد. همچنین پروژه‌های بلاک‌چین متعددی نیز در بازار وجود دارد؛ اگر کوانت بتواند همکاری‌های خود را با این پروژه‌ها افزایش دهد، قطعا باید شاهد رشد قیمت توکن کوانت در آینده باشیم.

سؤالات متداول

۱. تیم توسعه دهنده ارز QNT از چه کسانی تشکیل شده است؟

دو چهره اصلی به عنوان بنیان‌گذاران پروژه کوانت شناخته می‌شوند که عبارت‌اند از:

  • گیلبرت وردیان (Gilbert Verdian): دغدغه اتصال و یکپارچه کردن اطلاعات بیماران در انواع و اقسام سامانه‌های آنلاین باعث شد که وردیان به فکر راه‌اندازی این پروژه بیفتد.
  • پائولو تاسکا (Paolo Tasca): متخصص در زمینه فناوری بلاک‌چین که در زمینه دفاتر توزیع شده تحقیقات علمی زیادی انجام داده است.

۲. بهترین صرافی‌ها برای خرید ارز کوانت چه نام دارند؟

صرافی‌های مختلفی از جمله بایننس، کوین بیس، کوکوین، وان اینچ، بیترکس، یونی سواپ و …. ارز QNT را در لیست معاملات خود قرار داده‌اند.

۳. رمزارز کوانت را در کدام کیف پول می‌توان ذخیره نمود؟

ارز QNT مبتنی بر استاندارد ERC-20 بلاک‌چین اتریوم راه‌اندازی شده است. به همین دلیل می‌توان این ارز دیجیتال را در کلیه کیف پول‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری که از اتریوم پشتیبانی می‌کنند، نگهداری کرد. از این جمله می‌توان به کیف پول‌هایی مانند تراست والت، اتمیک، اکسودوس و لجر نیز اشاره کرد.

کلام پایانی

در این مقاله بررسی کردیم که ارز QNT چیست. توسعه دهندگان پروژه کوانت در ابتدای راه با مشکل تأمین نقدینگی مواجه شدند. به گونه‌ای که نتوانستند در عرضه اولیه بیش از ۹ میلیون دلار جمع‌آوری کنند. این مسئله مشکلات جدی را بر سر راه توسعه این پروژه ایجاد کرد. اما در ادامه بنیان‌گذاران توانستند از محل ارتباطات خود با شرکت‌های خصوص مختلف سرمایه لازم برای پیشبرد برنامه‌های خود را جمع‌آوری کنند. برای خرید این ارز دیجیتال و سرمایه‌گذاری در آن در کنار عوامل بنیادی که تا اینجا اشاره کردیم، حتما از تحلیل تکنیکال نیز استفاده کنید تا بتوانید سود مناسب به دست بیاورید.