بدون تردید، سال ۲۰۲۲ برای بازار کریپتوکارنسی در طول عمر آن از ابتدا تا به امروز، تلخ‌ترین برهه زمانی بوده است. داستان با سقوط آزاد قیمت بیت کوین از سقف ۶۹ هزار دلاری آغاز شد. با توجه به نقش تعیین‌کننده دامیننس بیت کوین در بازار کریپتوکارنسی، آلت کوین‌ها نیز مانند بیتکوین وارد فاز نزولی شدند؛ اما هرچه از سال ۲۰۲۲ گذشت، اوضاع وخیم‌تر شد. ورشکستگیِ یکی از معتبرترین صرافی‌های ارز دیجیتال به نام FTX، ابهامات درباره بازار رمزارزها را دوچندان کرد. با تمام این تفاسیر، عده زیادی از کارشناسان معتقدند با آغاز سال ۲۰۲۳، رفته‌رفته زمستان کریپتو نیز به پایان خود نزدیک خواهد شد. در این مقاله قصد داریم به این سؤال مهم پاسخ دهیم که بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری ۲۰۲۳ کدام است. تا پایان با ما همراه باشید.

بیت کوین؛ بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری بلند مدت ۲۰۲۳

بیت کوین بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری 2023

این روزها شاید خیلی از کسانی که بیشتر از چشمانشان به بنیادی بودن بیت کوین باور داشتند، دچار تردید شده باشند. مهم نیست بیتکوین در مقطع کنونی چقدر نامطمئن و پیش‌بینی‌ناپذیر است؛ بلکه مهم این است تردید نداشته باشید تا سال‌ها از نظر ارزش بازار و حجم معاملات، پادشاه بی‌رقیب بازار کریپتوکارنسی باقی خواهد ماند.

این نکته را هم فراموش نکنید که بیت کوین، تقریباً تنها ارز دیجیتال جهان شمول بازار رمزارزهاست؛ به این معنی که تمام سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی این بازار در کشورهای مختلف دنیا به بیتکوین نگاه ویژه‌ای دارند. بی‌شک، اگر قرار باشد روزی ارزهای دیجیتال در پرداخت روزمره سراسر دنیا فراگیر شوند، ماجرا حول رمز ارز BTC شکل خواهد گرفت.

با نگاهی بلندمدت به بازار رمزارزها، مشاهده خواهید کرد در روندی نوسانی بیت کوین افزایش قیمت داشته است. اولین قیمت رسمی ثبت شده برای بیت کوین، حدود ۰/۰۰۳ دلار است. هرچند در زمان نگارش این مقاله، بیت کوین با حدود ۱۶ هزار دلار از سقف ۶۹ هزار دلاری دسامبر ۲۰۲۱ فاصله زیادی دارد؛ درعین‌حال، در مقایسه با روزهای ابتدایی ارزش بسیار بیشتری دارد.

بیتکوین طی سال‌ها ثابت کرده است به‌خوبی توانایی بازیابی ارزش ازدست‌رفته خود را دارد. بسیاری از کارشناسان بازار رمزارزها بر این باورند که از نیمه دوم سال ۲۰۲۳ باید دوباره شاهد آغاز روند صعودی پرقدرت دیگری در بیت کوین باشیم. درباره این موضوع می‌توانید مقاله پیش بینی قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۳ را مطالعه کنید.

اتریوم؛ بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری در سال ۲۰۲۳

اتریوم بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری

تقریباً هیچ فهرستی از «ترین‌ها» در بازار رمزارزها وجود ندارد که نام اتریوم در آن مشاهده نشود؛ به همین دلیل وقتی به دنبال بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری ۲۰۲۳ هستیم، باید به این ارز دیجیتال ارزشمند نیز نگاهی بیندازیم. اتریوم دومین ارز دیجیتال پس از بیت کوین است و بلاکچین آن بزرگ‌ترین میزبان قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز به حساب می‌آید.

تمام کسانی که به هر نحوی با دنیای دیفای (DeFi) سروکار دارند، باید از اتریوم استفاده کنند. بسیاری از توکن‌های شناخته‌شده و پرکاربرد در بازار ارزهای دیجیتال در بستر این بلاک چین راه‌اندازی شده‌اند. از آن جمله می‌توان به شیبا اینو، توکن یونی (صرافی یونی سواپ) و توکن سند (پلتفرم سندباکس) اشاره کرد.

قبل از آغاز زمستان کریپتو، در نوامبر سال ۲۰۲۱ قیمت اتریوم ۴۷۰۰ دلار بود. اکنون که در روزهای پایان سال ۲۰۲۲ به سر می‌بریم، این ارز دیجیتال در محدود ۱۳۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار معامله می‌شود. به تجربه ثابت شده است در محدوده ۱۳۰۰ دلار خریداران قدرتمندی برای اتریوم وجود دارد که مانع کاهش بیشتر قیمت آن می‌شوند.

نکته مهم دیگری که درباره اتریوم باید مدنظر قرار دارد، به‌روزرسانی آن به نسخه اتریوم ۲.۰ است. در جریان این به‌روزرسانی تغییرات جدی در این بلاک چین رخ داد که مهم‌ترین آن تغییر مکانیزم اجماع از الگوریتم اثبات کار به اثبات سهام است. همین موضوع سبب شده است مقیاس‌پذیری شبکه به‌مراتب ارتقا پیدا کند و درنتیجه، سرعت پردازش تراکنش افزایش و کارمزد گس کاهش بیابد. از دیدگاه فنی باید منتظر اتفاقات مثبت ناشی از این تحولات در بلاکچین اتریوم و به‌تبع آن ارز دیجیتال ETH در سال ۲۰۲۳ باشیم.

بایننس کوین؛ بهترین ارز دیجیتال برای خرید و فروش در سال ۲۰۲۳

ارز bnb بهترین ارز دیجیتال

اگر اخبار بازار کریپتوکارنسی را دنبال کنید، احتمالاً با شایعاتی درباره ورشکستگی صرافی بایننس مواجه می‌شوید. بدیهی است ورشکستگی بایننس به‌عنوان بزرگ‌ترین صرافی ارزهای دیجیتال، زخم کاری بر این بازار وارد می‌کند که شاید تا مدت‌ها نتوان درمانی برای آن یافت.

اما واقعیت با خبرسازی‌های رسانه‌ای چندان سازگار نیست. بررسی حجم معاملات روزانه صرافی بایننس نشان می‌دهد نه تنها نسبت به ابتدای سال ۲۰۲۲ کاهش پیدا نکرده؛ بلکه در روزهای پایانی این سال خرید و فروش‌ها در آن افزایش نیز یافته است؛ بنابراین، گمانه‌زنی‌ها درباره ورشکستگی بایننس، شیطنت رسانه‌ای برای مجاب کردن معامله‌گران برای کوچ از این صرافی و استفاده از پلتفرم‌های معاملاتی دیگر است.

همان‌طور که می‌دانید، بایننس کوین توکن اختصاصی اکوسیستم بایننس است. در صرافی بایننس برای پرداخت کارمزدها و در بلاکچین اسمارت بایننس چین نیز برای راه‌اندازی قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز از این توکن استفاده می‌شود. بررسی نمودار قیمت بایننس کوین نشان می‌دهد توکن BNB در ردیف رمزارزهایی قرار می‌گیرد که در سال ۲۰۲۲ افت قیمت شدیدی نداشته‌اند. این صرافی در ابتدای سال قیمت ۴۸۰ دلار و در زمان نگارش این مقاله در روزهای پایانی سال، حدود ۲۵۰ دلار معامله می‌شود. جالب است بدانید بایننس کوین در زمان عرضه در نوامبر ۲۰۱۷، حدود ۰/۵ دلار خرید و فروش می‌شد.

اجرای سیاست توکن‌سوزی خودکار، ارائه تخفیف در پرداخت کارمزد معاملات صرافی بایننس با استفاده از توکن BNB و همچنین هزینه مقرون‌به‌صرفه استفاده از بلاکچین اسمارت بایننس چین در ایجاد قراردادهای هوشمند و برنامه‌های غیرمتمرکز، سبب شده است این ارز دیجیتال در سال‌های اخیر، رشد چشمگیری داشته باشد. از طرف دیگر، همبستگی نسبی قیمت این توکن با بیت کوین نیز به‌وضوح قابل مشاهده است. به نظر می‌رسد با رشد قیمت بیتکوین در سال ۲۰۲۳ می‌توان به اوج گرفتن دوباره بایننس کوین امیدوار بود.

مانا؛ بهترین ارز دیجیتال برای خرید بین پروژه‌های متاورسی

ارز دیجیتال مانا بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری کوتاه مدت

ارز دیجیتال مانا را نیز می‌توان به‌عنوان بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری ۲۰۲۳ معرفی کرد. متاورس از مفاهیم بسیار جذاب بازار ارزهای دیجیتال است که شاید ریزش رمزارزها در سال ۲۰۲۲ مانع جدی بر سر راه پیشرفت آن بود. متاورس تمام مؤلفه‌های زندگی، از کار کردن و تجارت الکترونیک گرفته تا بازی کردن و دیدار دوستان و آشنایان در فضای مجازی را دربرمی‌گیرد. به کمک متاورس می‌توان بسیاری از فعالیت‌های روزمره را به صورت مجازی در قالب پلتفرم‌های مبتنی بر واقعیت افزوده انجام داد.

در این سال‌ها غول‌های فناوری، ابرپروژه‌هایی را با سرمایه‌گذاری هنگفتی حول محور متاورس شکل داده‌اند. به نظر می‌رسد با به ثمر رسیدن این پروژه‌ها شاهد رقم خوردن فصل جدیدی از عصر ارتباطات در پهنه کره خاکی باشیم. رابطه جدایی‌ناپذیر بین متاورس و بازار ارزهای دیجیتال نیز سبب شده است پروژه‌های متاورسی این بازار در کانون توجهات قرار بگیرند. یکی از این پروژه‌ها دیسنترالند است.

دیسنترالند نوعی پلتفرم برای خرید و فروش املاک و مستغلات مجازی است که در دل آن اتفاقات، رویدادها و برنامه‌های بازاریابی و تبلیغاتی متعددی نیز اجرا می‌شود. مانا توکن اختصاصی این پلتفرم است. برای هرگونه خرید و فروش در این بازی باید از توکن مانا استفاده کنید. بسیاری از کارشناسان فناوری، دیسنترالند را بهترین پروژه متاورسی بازار رمزارزها معرفی می‌کنند.

توکن مانا بعد از یک دوره رشد قیمت انفجاری در سال ۲۰۲۱ و دستیابی به قیمت بیشتر از پنج دلار، روند نزولی در پیش گرفت و امروز در پایان سال ۲۰۲۲، در محدوده ۰/۳ تا ۰/۴ دلار معامله می‌شود. قیمت پایین این توکن آن را به گزینه‌ای جذاب برای سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۲۳ تبدیل کرده است. به نظر می‌رسد بار دیگر در آینده نزدیک، شاهد رشد قیمت انفجاری این ارز دیجیتال باشیم.

تحلیل قیمت بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری ۲۰۲۳ بر اساس داده‌های درون‌زنجیره‌ای

بیت کوین بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری 2023

چهار گزینه را در مقام بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری ۲۰۲۳ معرفی کردیم. به این فهرست می‌توان ارزهای دیجیتال دیگری مانند پولکادات و سولانا را نیز افزود؛ اما قصد داریم از زاویه ارزشمندی بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری در سال ۲۰۲۳، یعنی بیت کوین را معرفی کنیم. داده‌های درون‌زنجیره‌ای یا تحلیل آنچین اطلاعات بسیار کاربردی درباره وضعیت بیتکوین، ماینرها و سرمایه‌گذاران بزرگ این رمزارز در اختیار ما می‌گذارند؛ بنابراین، این قسمت را با دقت بیشتری مطالعه کنید.

ماینرهای بیت کوین در ماه‌های اخیر به یکی از مهم‌ترین بازیگران اکوسیستم Bitcoin تبدیل شده‌اند. افزایش قیمت انرژی در کشورهای مختلف جهان از یک سو و کاهش قیمت بیت کوین از سوی دیگر، ماینرها را در سخت‌ترین شرایط ممکن قرار داده‌اند. بررسی درآمد ماینرها از ابتدای سال ۲۰۲۲ تا امروز نشان می‌دهد سطح درآمد آن‌ها همواره کاهش پیدا کرده است. به نظر می‌رسد این وضعیت حداقل برای چند ماه دیگر نیز ادامه داشته باشد.

نکته مهم دیگر اینکه تعداد بیت کوین‌هایی که ماینرها نگهداری می‌کنند، در ماه‌های اخیر به میزان چشمگیری کاهش پیدا کرده‌ است. این اتفاق را می‌توان چنین تعبیر کرد که ماینرها برای پوشش هزینه‌های جاری اداره مزارع استخراج مجبور شده‌اند بیتکوین‌های خود را بفروشند. جالب است بدانید در زمان نگارش این مقاله (دی ماه ۱۴۰۱)، میانگین هزینه استخراج هر بیت کوین حدود ۱۸۸۰۰ دلار تمام می‌شود. داده‌های مذکور به‌خوبی نشان می‌دهد این وضعیت به‌هیچ‌وجه پایدار باقی نمی‌ماند و در صورت تداوم آن، احتمالاً شاهد ورشکستگی تعدادی از ماینرها یا توقف فرایند استخراج از سوی آن‌ها باشیم.

یکی از داده‌های امیدوارکننده درباره آینده بیت کوین، رفتار هولدرهای بلندمدت این ارز دیجیتال است. داده‌های درون‌زنجیره‌ای نشان می‌دهد از وقتی قیمت بیت کوین به زیر ۲۶ هزار دلار رسیده است، هولدرهای بلندمدت مشغول به خرید شده‌اند. همچنین بررسی عملکرد کسانی که در مجموع بیش از صد بیت کوین را در اختیار دارند، نشان از آن دارد که رفتار آن‌ها به‌هیچ‌وجه با هیجان همراه نیست و هیچ نشانه‌ای از خرید و فروش شدید در یک سال اخیر از سوی آن‌ها مشاهده نمی‌شود.

از بررسی مجموعه داده‌های درون‌زنجیره‌ای می‌توان به این نتیجه رسید که احتمالاً از نیمه دوم سال ۲۰۲۳، شاهد خروج بازار از وضعیت رکود خواهیم بود. البته تغییرات بزرگی مانند تصویب قوانین تسهیل‌کننده برای پذیرش ارزهای دیجیتال در کشورهای پرجمعیت، می‌تواند این فاصله زمانی را کوتاه‌تر کند.

کلام پایانی

در این مطلب بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری ۲۰۲۳ را معرفی کردیم. اگر پرتفوی شما در پایان سال غم‌انگیز ۲۰۲۲ در وضعیت مطلوبی قرار ندارد، نباید دو نکته مهم را فراموش کنید. نخست آنکه ارزهای دیجیتال برای ماندن آمده‌اند و داستان آن‌ها قرار نیست خیلی زود به پایان برسد. دوم آنکه هر بازار مالی از چرخه ثابتی پیروی می‌کند. همان‌طور که روند‌های صعودی تا ابد پایدار نمی‌مانند، روزهای بد بازار نیز بالاخره به پایان می‌رسند؛ بنابراین، بهتر است خود را برای روزهای خوب آینده بازار رمزارزها آماده کنید. پیشنهاد شما درباره بهترین ارز دیجیتال برای سرمایه گذاری در سال ۲۰۲۳ چیست؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

در بهترین صرافی های ارزدیجیتال با تخفیف کارمزد ثبت نام کنید.

[lt id=”1″]