نوسان‌گیری در بازار کریپتوکارنسی که قیمت‌ها پیوسته در حال تغییرند، یکی از استراتژی‌های رایج است. البته پیاده‌سازی استراتژی‌های نوسان گیری به‌هیچ‌وجه کار ساده‌ای نیست. شرط اول موفقیت در این راه، برخورداری از دانش و مهارت زیاد تحلیل تکنیکال است. شما باید با استفاده بهترین اندیکاتور برای نوسان گیری معاملات خود را انجام دهید. در کنار آن، معمولاً پرسش مهمی برای تریدرها پیش می‌آید و آن اینکه بهترین ارز دیجیتال برای نوسان گیری کدام است. تعداد بی‌شماری رمزارز برای خرید و فروش در صرافی‌های مختلف وجود دارند. در این مطلب قصد داریم شما را با بهترین ارزهای دیجیتال برای نوسان گیری آشنا کنیم. تا پایان با ما همراه باشید.

مهم‌ترین فاکتور در انتخاب بهترین ارز دیجیتال برای نوسان گیری چیست؟

بهترین ارز دیجیتال برای نوسان گیری روزانه

قبل از معرفی بهترین ارز دیجیتال برای نوسان گیری، لازم است به پرسش مهمی پاسخ دهیم: چگونه از بین ارزهای دیجیتال مختلف بهترین گزینه را برای نوسان‌گیری انتخاب کنیم؟ برای پاسخ به این سؤال باید کمی روی ماهیت نوسان گیری تمرکز کنیم. وقتی صحبت از سرمایه‌گذاری بلندمدت به میان می‌آید، افراد باید از نوسانات قیمت در کوتاه‌مدت چشم‌پوشی کنند و منتظر بمانند تا در بلندمدت دارایی‌ها به قیمت پیش‌بینی‌شده برسند.

اما در جریان نوسان‌گیری داستان کاملاً فرق می‌کند. نوسان‌گیر حرفه‌ای تلاش می‌کند از تغییرات قیمت کوتاه‌مدت و میان‌مدت برای کسب سود استفاده کند. به عبارت دیگر، فاصله زمانی بین خرید و فروش ارزهای دیجیتال در نوسان گیری بین چند دقیقه تا نهایتاً چند هفته متغیر است. نکته مهم دیگر آن است که فرصت‌های نوسان گیری چندان منتظر معامله‌گران نمی‌مانند؛ بلکه آن‌ها باید از کوچک‌ترین فرصت‌های ایجادشده نهایت بهره‌برداری را کنند.

با در نظر گرفتن نکات یادشده، برای انتخاب ارزهای دیجیتال باید دو ویژگی مهم را مدنظر قرار دهید. نخست آنکه دارایی انتخاب‌شده باید حجم معاملات و نقدشوندگی زیادی داشته باشد. به زبان ساده، باید این امکان فراهم باشد که هر زمان تصمیم به خرید گرفتید، فروشنده متناظر در بازار وجود داشته باشد و برعکس.

شاخصه دوم برای انتخاب ارز دیجیتال، برخورداری از اعضای جامعه قدرتمند و متعهد است. ارزهای دیجیتال بیش از هر چیزی به توانمندی اعضای جامعه خود متکی هستند؛ بنابراین، برای نوسان گیری باید به سراغ رمزارزهایی بروید که تجربه نشان داده است اعضای جامعه آن از دارایی خود حمایت قوی نشان می‌دهند. به زبان ساده، ارز دیجیتالی برای نوسان گیری مناسب است که در زمان افت قیمت و در بازه‌های قیمتی مشخص، همواره حمایت‌های معتبر و قدرتمندی از آن شود و اصطلاحاً، زیر آن خالی نباشد.

معرفی شش مورد از بهترین ارزهای دیجیتال برای نوسان گیری

اکنون نوبت به معرفی بهترین ارز دیجیتال برای نوسان گیری می‌رسد. استراتژی شخصی و همچنین میزان ریسک‌پذیری شما در تعیین رمزارزهای مناسب برای نوسان گیری بسیار مؤثرند. با وجود این، با توجه به توضیحاتی که پیش‌تر ارائه دادیم، در این قسمت چند گزینه مناسب را معرفی می‌کنیم. جدول زیر شامل فهرستی از ارزهای دیجیتال مناسب برای نوسان گیری است.

نام ارز دیجیتال میانگین حجم معاملات روزانه (سال ۲۰۲۱ و ۲۰۲۲)
بیت کوین ۱۲/۳ میلیارد دلار
اتریوم ۴/۲ میلیارد دلار
پولکادات ۱۰۰ میلیون دلار
کاردانو ۱۵۰ میلیون دلار
شیبا اینو ۷۰ میلیون دلار
دوج کوین ۴۵۰ میلیون دلار

در این جدول، نام شش ارز دیجیتال را مشاهده می‌کنید. دو گزینه اول، یعنی بیت کوین و اتریوم از نظر میانگین حجم معاملات روزانه فاصله معناداری با رمزارزهای دیگر دارند؛ بنابراین، از حیث نقدشوندگی با خاطری آسوده می‌توانید این دو رمزارز را برای نوسان‌گیری انتخاب کنید.

از طرف دیگر، اگر ریسک‌پذیری زیادی دارید، می‌توانید به سراغ آلت کوین‌های دیگری مانند شیبا اینو و دوج کوین بروید. این ارزهای دیجیتال جوامع قدرتمندی دارند. درعین‌حال، نگاهی به نمودار قیمت آن‌ها در سال‌های اخیر نشان می‌دهد نوسانات قیمت زیادی داشته‌اند. هرچند حجم معاملات آن‌ها در مقایسه با بیت کوین و اتریوم ناچیز است، معمولاً نوسانات بیشتری دارند.

توصیه می‌کنیم بیشتر سرمایه خود را برای نوسان‌گیری روی بیت کوین و اتریوم متمرکز کنید و بخشی از آن را به ارزهای دیجیتال با ریسک بیشتر اختصاص دهید.

بهترین زمان برای نوسان گیری ارز دیجیتال

بهترین زمان برای نوسان گیری ارز دیجیتال

تا اینجا به معرفی بهترین ارز دیجیتال برای نوسان گیری پرداختیم. در ادامه به پرسش مهم دیگری پاسخ می‌دهیم؛ بهترین تایم فریم برای نوسان گیری ارز دیجیتال چیست؟ اجازه دهید همین ابتدا خیال شما را آسوده کنیم؛ تحت هیچ شرایطی نمی‌توان نسخه واحدی برای نوسان‌گیری تمام تریدرها پیچید؛ بلکه هرکس با توجه به دانش، تجربه، استراتژی معاملاتی و میزان ریسک پذیری باید تایم فریم مناسب خود را انتخاب کند.

روی‌هم‌رفته، ذکر نکته‌ای درباره انتخاب تایم فریم مناسب برای نوسان گیری خالی از لطف نیست. هرچه تایم فریم کوتاه‌تری را برای نوسان گیری انتخاب کنید، احتمال اینکه داده‌های پرت قیمت موجب خطا در تحلیل‌های شما شوند، افزایش پیدا می‌کند. تجربه نشان داده است تایم فریم‌های چهار ساعته و روزانه بهترین گزینه‌ها برای تریدرهای نوسان گیر ارزهای دیجیتال به حساب می‌آیند.

سؤالات متداول

۱. بهترین صرافی برای نوسان گیری ارز دیجیتال چیست؟

صرافی BingX و صرافی کوکوین با پشتیبانی از تعداد زیادی جفت ارزهای معاملاتی، میانگین حجم معاملات بالا، کارمزد مقرون‌به‌صرفه و همچنین ارائه ابزارهای پیشرفته معاملاتی، بهترین صرافی‌ها برای نوسان گیری ارز دیجیتال به حساب می‌آیند.

۲. آیا می‌توان از ربات تریدینگ برای نوسان گیری ارز دیجیتال استفاده کرد؟

بله؛ با پیاده‌سازی استراتژی نوسان‌گیری خود از طریق ربات تریدینگ، می‌توانید معاملات را به صورت خودکار انجام دهید و از تمام فرصت‌های معاملاتی که در بازار ۲۴ساعته کریپتوکارنسی فراهم می‌شود، استفاده کنید.

۳. کدام صرافی‌ها پلتفرم ربات تریدینگ را در اختیار کاربران خود قرار می‌دهند؟

بینگ ایکس، کوکوین و بای بیت بهترین صرافی‌های خارجی ارائه‌کننده ربات معامله‌گر هستند. در بین صرافی‌های ایرانی نیز والکس ربات تریدر پیشرفته‌ای در اختیار کاربران قرار داده است.

کلام پایانی

در این مطلب بهترین ارز دیجیتال برای نوسان گیری را معرفی کردیم. در پایان لازم است به نکته مهمی اشاره کنیم. اگر قرار باشد از استراتژی‌های نوسان گیری برای معامله کردن در بازار رمزارزها استفاده کنید، باید زمان زیادی برای حضور فعال پای سیستم معاملاتی صرف کنید. شاید صرف زمان زیاد برای بسیاری از افراد امکان‌پذیر نباشد. در چنین شرایطی، می‌توانید به سراغ ربات‌های تریدینگ بروید. برای استفاده از ربات‌های معامله‌گر هم به دانش تحلیل تکنیکال زیادی نیاز خواهید داشت؛ اما این ربات‌ها کمک می‌کنند بدون نیاز به صرف زمان زیاد معاملات خود را به صورت خودکار در بازار انجام دهید. به نظر شما بهترین ارزهای دیجیتال برای نوسان گیری کدام کوین‌ها یا توکن‌ها هستند؟ پیشنهادهای خود را در این زمینه با ما در میان بگذارید.