فناوری بلاک‌چین به سبب ایجاد شفافیت و دسترسی آزاد به داده‌ها و اطلاعات مربوط به تراکنش‌ها در امور مالی، جایگاه ویژه‌ای پیدا کرده است. برای این منظور، زیرساخت‌ها و پروژه‌های متعددی نیز تعریف شده است که امکان دسترسی و تجزیه‌وتحلیل داده‌های موجود در بستر بلاک‌چین را برای کاربران فراهم می‌کنند. اتراسکن (Etherscan) نوعی پلتفرم کاوشگر بلاک است که امکان دسترسی به جزئیات تراکنش‌ها در بلاک‌چین اتریوم را فراهم می‌کند. در ادامه، با ما همراه باشید تا بررسی کنیم که Etherscan چیست و چگونه می‌توان با آن کار کرد.

اتراسکن چیست؟

اتراسکن نوعی کاوشگر بلوک است که مشاهده داده‌های عمومی تراکنش‌ها، قراردادهای هوشمند، آدرس‌ها و… را در بلاک‌چین اتریوم امکان‌پذیر می‌کند. با توجه به اینکه همه تعاملات در شبکه اتریوم عمومی هستند، به کمک Etherscan می‌توانید مانند موتور جست‌وجو تمام آنچه را در این بلاک‌چین رخ می‌دهد، زیرنظر داشته باشید. برای دسترسی به اطلاعات در Etherscan، فقط به شناسه یا هش تراکنش نیاز دارید.

برای Etherscan نیازی به ثبت‌نام ندارید، اما برای دسترسی به قابلیت‌های اضافی که در این کیف پول در نظر گرفته شده است، می‌توانید حساب کاربری ایجاد کنید. از Etherscan به‌هیچ‌وجه نمی‌توانید برای خریدوفروش یا ذخیره دارایی‌های خود استفاده کنید، بلکه فقط به‌عنوان منبع اطلاعات بلاک‌چین پایگاه داده‌های قراردادهای هوشمند در بستر اتریوم قابل استفاده است.

کاربردهای Etherscan چیست؟

اتراسکن به کاربران اجازه می‌دهد تا دارایی‌های موجود در هر آدرس کیف پول عمومی اتریوم را مشاهده کنند. فقط کافی است آدرس اتریوم را در کادر جست‌وجوی این پلتفرم وارد کنید تا موجودی فعلی و تاریخچه تراکنش‌های کیف پول برای شما به نمایش دربیاید. اتراسکن همچنین هرگونه هزینه گس و قراردادهای هوشمند مربوط به آن آدرس را نمایش می‌دهد. به‌طور کلی، کاربران Etherscan به موارد زیر دسترسی دارند:‌

 • محاسبه و مشاهده کارمزد گس اتریوم
 • جست‌وجو و تأیید قراردادهای هوشمند
 • آدرس فرستنده و گیرنده در تراکنش‌ها
 • کل کارمزد تراکنش‌ها
 • مبلغ تراکنش‌ها
 • هش تراکنش‌ها
 • تعداد بلاک‌هایی که تراکنش در آن‌ها ثبت شده است.
 • مشاهده دارایی‌های کریپتو در یک کیف پول عمومی
 • مشاهده تراکنش‌های زنده در حال انجام در بلاک‌چین اتریوم (امکان مشاهده وضعیت تراکنش‌های در دست اجرا)
 • زمان تأیید تراکنش
 • جست‌وجوی تراکنش‌های انجام‌شده؛ اعمّ از کامل‌شده و شکست‌خورده از هر کیف پول اتریوم
 • بررسی امنیت و کد منبع قراردادهای هوشمند
 • بررسی و لغو دسترسی به کیف پول برای هر برنامه غیرمتمرکز
 • تجزیه‌وتحلیل درون‌زنجیره‌ای بلاک‌چین اتریوم

توجه کنید که اطلاعات عمومی در بلاک‌چین اتریوم را فقط Etherscan نمایش می‌دهد؛ بنابراین، از نظر فاش شدن کلیدهای خصوصی کاربران جای هیچ‌گونه نگرانی وجود ندارد. همچنین این برنامه هیچ راه‌حلی برای تراکنش‌های شکست‌خورده ارائه نمی‌دهد.

آموزش نحوه جستجوی تراکنش‌ها در اتراسکن

همان‌طور که اشاره کردیم، Etherscan امکان ردیابی تراکنش‌ها در بلاک‌چین اتریوم را فراهم می‌کند. فرض کنید می‌خواهید تأییدیه‌های تراکنش خود را بررسی کنید تا ببینید با موفقیت انجام شده است یا نه. برای این منظور باید مراحل زیر را طی کنید:

 • وارد سایت رسمی اتراسکن به نشانی etherscan.io شوید.
وارد سایت etherscan می شویم و در بخش سرچ هش تراکنش را وارد می کنیم
 • کادر جست‌وجویی در بالای صفحه رسمی سایت وجود دارد. هش تراکنش خود را در این کادر وارد کنید و کلید جست‌وجو را بفشارید.
مشاهده جزئیات هش تراکنش در سایت اتراسکن
 • اکنون تمام جزئیات تراکنش شما به نمایش درمی‌آید که پیش‌تر به آن‌ها اشاره کردیم.

مشابه آنچه ذکر کردیم، برای مشاهده تراکنش‌های یک کیف پول، کافی است در کادر جست‌وجو، آدرس کیف پول مدنظر خود را وارد کنید تا تمام تراکنش‌های آن به همراه جزئیات، به نمایش درآید.

آموزش نحوه جست‌وجوی قراردادهای هوشمند در اتراسکن

اگر شما هم با قراردادهای هوشمند در برنامه‌های غیر متمرکز سروکار دارید، بهتر است یاد بگیرید که چگونه آن‌ها را در اتراسکن ردیابی کنید. همچنین اگر زمانی به اضافه کردن توکن جدید به کیف پول خود نیاز داشتید، باید آدرس قرارداد توکن را پیدا کنید که این کار به کمک Etherscan انجام‌شدنی است. برای این منظور باید مراحل زیر را طی کنید:

آدرس قرارداد هوشمند را وارد سایت اتراسکن می کنیم
 • آدرس قرارداد هوشمند را کپی و در قسمت جست‌وجوی سایت Etherscan جای‌گذاری کنید.
 • با این کار، جزئیات قرارداد به نمایش درمی‌آید.
گزینه ی contract نمایش داده می شود که باید روی این گزینه کلیک کنیم
 • گزینه‌ای به نام Contract وجود دارد که با کلیک روی آن، گزینه‌های موجود برای تعامل و خواندن قوانین مربوط به آن به نمایش درمی‌آید.
تمامی اطلاعات قراردادهوشمند از این محل قابل دسترس است
 • گزینه Read Contract اطلاعات کلی قرارداد را به شما نشان می‌دهد. برای مثال، این امکان را می‌دهد که موجودی آدرس‌ها یا کیف پول‌هایی را ببینید که مجوز استفاده از توکن را در کیف پول شما دارند.
 • با کلیک روی گزینه Write Contract می‌توانید مستقیم، با قرارداد هوشمند مدنظر تعامل داشته باشید. این گزینه زمانی مفید است که پلتفرم‌های DeFi و DApps در دسترس نباشند.

آموزش نحوه بررسی هزینه گس در اتراسکن

مشاهده هزینه گس در سایت etherscan

بخشی از کارمزد تراکنش‌ها در بلاک‌چین اتریوم مربوط به هزینه گس است. این هزینه‌ها بسته به بلوکی که تراکنش شما در آن گنجانده شده است، تغییر می‌کند. هر بلوک یک کارمزد گس مشخص دارد که بسته به ترافیک شبکه متفاوت است. به کمک ابزار ردیاب هزینه گس در اتراسکن، می‌توانید تفاوت هزینه گس در زمان‌های مختلف را پیش‌بینی کنید. به این ترتیب، زمان‌های شلوغی شبکه برای شما نشان داده می‌شود و متوجه می‌شوید که با انجام تراکنش‌ها در چه زمان‌هایی، هزینه گس تراکنش کمتری باید پرداخت کنید. بخش gas tracker در سایت Etherscan برای این منظور در نظر گرفته شده است.

سؤالات متداول

۱. آیا Etherscan نوعی کیف پول است؟

اتراسکن به‌هیچ‌وجه کیف پول نیست و نمی‌توانید خدماتی را که در کیف پول‌های دیجیتال مرسوم، مانند تراست والت و متامسک در دسترس شماست، از آن دریافت کنید، بلکه فقط موتور جست‌وجوی مستقلی است که مبتنی بر بلاک‌چین اتریوم کار می‌کند و به کمک آن، می‌توان به داده‌های تراکنش‌ها و قراردادهای هوشمند دسترسی پیدا کرد.

۲. آیا استفاده از اتراسکن رایگان است؟

بله؛ خدمات Etherscan کاملاً رایگان است.

۳. آیا کاربران برای استفاده از اتراسکن باید حساب کاربری ایجاد کنند؟

کاربران برای استفاده از خدمات اتراسکن به ثبت‌نام و ایجاد حساب کاربری نیازی ندارند. بااین‌حال، ایجاد حساب کاربری در Etherscan امکان دسترسی به ویژگی‌های اضافی را برای کاربران فراهم می‌کند. این ویژگی‌ها شامل امکان ردیابی آدرس‌ها و دریافت اعلان‌ها در زمان وقوع تراکنش می‌شود. همچنین امکان دسترسی به برخی از تحلیل‌ها و داده‌های اختصاصی کاوشگر Etherscan، فقط برای دارندگان حساب کاربری فراهم است.

۴. استفاده از Etherscan چه اهمیتی دارد؟

دسترسی به اطلاعات روی زنجیره بلاک‌چین برای کاربران اطلاعات بسیار مفیدی را به همراه دارد. به کمک این اطلاعات می‌توانید رفتار سرمایه‌گذاران بزرگ (نهنگ‌ها) را زیر نظر بگیرید. رفتار آن‌ها در جهت‌گیری بازار بسیار مهم است و به همین دلیل، رصد آن‌ها در دستیابی به سود حداکثری و کاهش زیان بسیار مؤثر است. همچنین می‌توانید ببینید که بنیان‌گذاران یک پروژه با توکن‌های پروژه خود چه می‌کنند. این قابلیت به شما کمک می‌کند کلاهبرداری‌های بالقوه را شناسایی کنید.

کلام پایانی

در این مقاله، پلتفرم اتراسکن و کاربردهای آن را بررسی کردیم. استفاده از Etherscan رایگان است و به‌سادگی می‌توانید داده‌های مدنظر خود را در آن به دست بیاورید. Etherscan ابزاری عالی برای تجزیه‌وتحلیل درون‌زنجیره‌ای است که برای تحلیلگران بازار رمز ارزها اهمیت زیادی دارد. برای سرمایه‌گذاری هوشمندانه و تحلیل آنچه در بلاک‌چین اتریوم به وقوع می‌پیوندد، حتماً از Etherscan استفاده کنید.