ارز دیجیتال AAVE چیست؟ نحوه کسب درآمد و دریافت وام

مقالات ارز دیجیتال
ارز دیجیتال آوه چیست؟

ارز AAVE توکن محلی پلتفرم آوه است که بر بستر شبکه اتریوم کار می‌کند. دارندگان ارز دیجیتال آوه می‌توانند در اداره کردن پلتفرم مشارکت کنند و یا جایزه‌های مهم را دریافت کنند. Aave یک پلتفرم برجسته بلاکچین در بخش امور مالی غیرمتمرکز محسوب می‌شود که از زمان راه‌اندازی محبوبیت زیادی کسب کرده است. پلتفرم آوه بعد از بالا رفتن تقاضا برای بازارهای پولی غیرمتمرکز ایجاد شد و از زمان راه‌اندازی، به یکی از بزرگ‌ترین بازارها در نوع خودش تبدیل شده است.

Aave پروتکل متن بازی است که به کاربران امکان وام گرفتن و یا وام دادن ارز دیجیتال را می‌دهد. پروتکل آوی در ارائه وام های فلش یا فوری هم پیشگام است و کاربران می‌توانند بدون ارائه وثیقه، وام دریافت کنند. اگر شما هم می‌خواهید از این پلتفرم استفاده کنید، بهتر است اول بدانید که ارز AAVE چیست. با ما همراه باشید تا هر آنچه که در مورد ارز دیجیتال آوه باید بدانید را به شما بگوییم.

ارز AAVE چیست

پلتفرم Aave چیست و چه هدفی دارد؟

ساده‌ترین تعریف برای پلتفرم آوه این است: یک پلتفرم وام دهی غیرمتمرکز و ایمن. پس متوجه شدید که دلیل محبوبیت ارز AAVE چیست: کاربران در این پلتفرم می‌توانند بدون هیچ‌گونه واسطه‌ای، دارایی‌های رمزنگاری‌شده وام بگیرند، یا دارایی‌های رمزنگاری‌شده خود را وام بدهند و در ازای آن سود دریافت کنند. پروتکل Aave از آلت‌کوین‌ها و استیبل‌کوین‌های مختلفی پشتیبانی می‌کنند تا دست کاربران را در انتخاب باز بگذارد.

دارایی‌های دیجیتالی که به پلتفرم آوه واریز می‌شود، توسط شبکه‌ای غیرمتمرکز از کامپیوترها که نرم‌افزار Aave را اجرا می‌کنند، مدیریت می‌شود. یعنی کاربران Aave برای مدیریت دارایی‌های دیجیتال خود نیازی به اعتماد یک موسسه یا شخص خاصی ندارند. پلتفرم Aave از ارزهای دیجیتالی مانند اتریوم، تتر، چین لینک، یونی سواپ، دای، میکر و … پشتیبانی می‌کند. هدف آوه، ایجاد یک بازارِ وام الگوریتمیک است که کاربران در آن بتوانند:

 1. برای ایجاد نقدینگی در استخرهای وام دهی سرمایه‌گذاری کنند. با این کار، کاربران می‌توانند به سایر کاربران دیگر وام بدهند و در ازای این کار، سود دریافت کنند.
 2. پلتفرمی ایجاد کنند که قادر به ارائه وام با وثیقه‌های مختلف و همچنین اعمال شرایط مختلف برای وثیقه گذاری باشد. این کار هم به‌منظور رفع نیاز کاربران پلتفرم و سایر بازارهای مختلف انجام می‌شود.

پلتفرم Aave چیست

پروتکل آوه چگونه کار می‌کند؟

پروتکل آوه به‌جای متصل کردن وام‌دهنده و وام‌گیرنده، بر اساس یک الگوریتم منظم کار می‌کند. این الگوریتم وام‌ها را به‌صورت اتوماتیک از استخر وام دهی آوه تأمین و پرداخت می‌کند. اما دارایی این استخرهای وام‌دهی از کجا تأمین می‌شود؟ از طریق وام‌دهندگان. کاربران وام‌دهنده، میزان دارایی دیجیتالی که می‌خواهند وام دهند را به پلتفرم آوه واریز می‌کنند. این کاربران بر اساس میزانی که سپرده‌گذاری کرده‌اند، سود دریافت می‌کنند.

این سود در اصل توسط وام‌گیرندگان پرداخت می‌شود و میزان آن، به استفاده زیاد یا کم وام‌گیرندگان از دارایی‌های استخر وام‌دهی بستگی دارد. دارایی واریزشده توسط وام‌دهندگان، به‌وسیله سیستم جمع‌آوری و وارد یک استخر وام دهی می‌شود. سپس وام‌گیرندگان از این استخرها برای گرفتن وام استفاده می‌کنند و می‌توانند توکن‌های دریافتی را معامله یا منتقل کنند.

پلتفرم Aave هم مانند سایر پلتفرم‌های وام دهی غیرمتمرکز، ابتدا از کاربرانی که می‌خواهند وام بگیرند، درخواست وثیقه می‌کند. مبلغی که به‌عنوان وثیقه از وام‌گیرندگان گرفته می‌شود، دارای ارزش بیشتری از مقدار وام است. اگر مبلغ وام در زمان تعیین‌شده بازپرداخت نشود، ارز وثیقه به وام‌دهندگان داده می‌شود.

طرز کار پروتکل آوه

بنیان‌گذار پلتفرم و ارز دیجیتال آوه کیست؟

این شرکت در سال ۲۰۱۷، توسط استانی کولچوف بنیان‌گذاری شد. کولچوف در هلسینکی، مشغول به تحصیل در رشته حقوق بود و پلتفرم را در زمانی که دانشجو بود، شروع کرد. نام شرکت در ابتدا ETHLend بود و در نوامبر ۲۰۱۷، در طول عرضه اولیه سکه (ICO)، توانست ۱۶ میلیون دلار جمع‌آوری کند. روال کاری ETHLend با روال کاری Aave متفاوت بود و به‌جای ایجاد استخرهای وام دهی، تلاش می‌کرد تا وام‌دهنده و وام‌گیرنده را به همدیگر وصل کند.

اما در سال ۲۰۱۸، پروژه ETHLend به خاطر بازار نزولی و کمبود نقدینگی لازم برای وام دادن و وام گرفتن از بین رفت. پروژه ETHLend در نهایت به آوه تغییر نام داد و با ساخت پروتکلی که امروزه می‌شناسیم، به فعالیت خود ادامه داد. پروژه جدید که آوه نام گرفته بود،‌ در اوایل ۲۰۲۰ شروع به فعالیت مجدد کرد و در حال حاضر، ETHLend زیرمجموعه‌ای از آوه است.

بنیان‌گذار پلتفرم و ارز دیجیتال آوه

ارز AAVE چیست و چه کاربردهایی دارد؟

توکن محلی پروژه ETHLend در ابتدا LEND نام داشت اما بعد از تغییر نام شرکت، نام توکن محلی هم به AAVE تغییر پیدا کرد. ارز دیجیتال آوه، در سال ۲۰۲۰ به میزان ۱۶ میلیون توکن عرضه شد. از این مقدار، ۳ میلیون توکن برای توسعه برنامه در نظر گرفته شده و در اکوسیستم ذخیره شده است و مابقی توکن‌ها در حال گردش در شبکه هستند.

اکنون که متوجه شدید ارز AAVE چیست، بهتر است با کاربردهای آن هم آشنا شوید. کاربرد اصلی ارز دیجیتال AAVE، حکمرانی پروتکل آوه و مشارکت در نحوه اداره آن است. یعنی دارندگان ارز دیجیتال آوه می‌توانند در مورد مدیریت و بهبود پلتفرم و همچنین تخصیص بودجه تصمیم بگیرند. ارز دیجیتال AAVE مزیت‌های مختلف دیگری را هم به خریداران و هولدرهای خود ارائه می‌کند.

مثلاً اگر کاربران ارز AAVE را به‌عنوان وام دریافت کنند، لازم نیست برای تراکنش‌ها کارمزد پرداخت کنند. یا وام‌گیرندگانی که از این ارز برای وثیقه استفاده می‌کنند، در کارمزدها تخفیف دریافت می‌کنند.

دریافت وام کاربران آوه

استیکینگ و استخراج ارز آوه

علاوه بر مشارکت در حکمرانی پلتفرم، دارندگان ارز دیجیتال آوه می‌توانند ارزهای خود را در ماژول ایمنی قرار دهند و در ازای آن پاداش دریافت کنند. ماژول ایمنی AAVE برای مواقعی استفاده می‌شود که پلتفرم با کمبود سرمایه مواجه شود. یعنی زمانی که پلتفرم نتواند دارایی مورد نیاز وام‌گیرندگان را تأمین کند. در صورت نیاز، توکن های AAVE که در ماژول ایمنی قرار دارند، می‌توانند برای تأمین دارایی‌های دیجیتال مورد نیاز وام‌دهندگان فروخته شوند.

این پلتفرم همچنین در حال راه‌اندازی استخرهای ماینینگ Aave هم است. هدف از ایجاد استخرهای استخراج، این است که هم وام‌دهندگان و هم وام‌گیرندگان از مشارکت در آن پاداش دریافت کنند. البته از لحاظ فنی، این مشارکت، استخراج به شمار نمی‌آید.

تغییرات قیمت ارز دیجیتال AAVE

ارز دیجیتال آوی در ۴اکتبر۲۰۲۰ با قیمت ۵۴ دلار به بازار عرضه شد و رشد خوبی را به مرور زمان تجربه کرد. در تاریخ ۱۸مه۲۰۲۱، قیمت این ارز دیجیتال به بالاترین قیمت دلاری خود یعنی ۶۶۶ دلار رسید و رکورد جدیدی را برای خود ثبت کرد. در حال حاضر، ارز دیجیتال آوه با قیمت ۳۵۵ دلار آمریکا مبادله می‌شود و در کمتر از یک سال، توانسته ۶۵۰ درصد رشد کند. حجم بازار این رمزارز ۴.۵ میلیارد دلار است و در رده ۳۲ام رمزارزها بر اساس میزان حجم بازار قرار دارد.

نحوه اعطای وام در Aave و کسب درآمد چگونه است؟

برای دریافت سود، کاربران می‌توانند انواع مختلفی از ارزهای دیجیتال را به‌عنوان سپرده به پلتفرم آوه واریز کنند. با این که میزان سود همواره در حال تغییر است، اما برخی ارزهای دیجیتال بازدهی بیشتری نسبت به سایر ارزها دارند. برای سپرده‌گذاری در Aave، ابتدا باید کیف پول خود را به سایت اصلی آوه وصل کنید. برای این کار، باید از کیف پول های وب ۳.۰ مانند متامسک یا فورماتیک استفاده کنید.

در صفحه اصلی سایت Aave، یکی از ارزها را انتخاب می‌کنید و بر روی «Deposit» کلیک کنید. سپس مقدار سپرده‌گذاری را مشخص و در نهایت معامله را تأیید کنید. بعد از اینکه تکمیل معامله، aToken مربوطه به کیف پول دیجیتال شما اضافه می‌شود. شاید بپرسید aToken دیگر چیست؟ aToken مخفف توکن سودمند آوه (Aave interest-bearing token) است.

aToken چیست

هنگامی که شما به‌عنوان وام‌دهنده، توکن‌های خود را به پلتفرم آوی واریز می‌کنید، آوی یک سری توکن مشتق با نام aToken برای شما صادر و آن را به کیف پولتان اضافه می‌کند. شما با کمک این توکن‌های مشتق، می‌توانید سود سپرده خود را دریافت کنید.

مثلاً اگر کاربری ۱۰۰ توکن تتر (USDT) را در آوه سپرده‌گذاری کند، ۱۰۰ توکن aUSDT دریافت می‌کند. به‌وسیله این توکن‌های مشتق، کاربران می‌تواند سود سپرده‌گذاری را دریافت کنند. در انتها، توکن‌های مشتق را هم می‌توان به توکن اصلی (در اینجا USDT) تبدیل کرد و هم می‌توان در پلتفرم‌های دیگری که از آن پشتیبانی می‌کند، مبادله شود. ارزش هر کدام از این aTokenها با ارز دیجیتال سپرده‌گذاری شده برابر است؛ مثلاً ارزش هر USDT با aUSDT برابر است.

نحوه دریافت وام در Aave چگونه است؟

افراد می‌توانند از تمام استخرهای وام دهی Aave وام بگیرند که نرخ سود آن‌ها می‌تواند ثابت یا متغیر باشد.

نحوه دریافت وام در Aave

روال گفتن وام در Aave کار به این صورت است:

 1. افراد قبل از اینکه درخواست وام کنند، باید یک دارایی دیجیتال را به‌عنوان وثیقه به پلتفرم Aave واریز کنند. مبلغی که می‌توانید وام بگیرید، بسته به مقداری است که به‌عنوان وثیقه واریز می‌کنید. هر چقدر وثیقه شما بیشتر باشد، وام بیشتری هم می‌توانید دریافت کنید.
 2. بعد از واریز وثیقه، در صفحه اصلی سایت Aave، ارز دیجیتالی که می‌خواهید وام بگیرید را پیدا کنید.
 3. در سمت راست صفحه بر روی «Borrow» کلیک کنید.
 4. سپس از شما خواسته می‌شود تا کیف پول خودتان را به سایت متصل کنید. بعد از اتصال، مقدار دارایی که می‌خواهید وام بگیرید را مشخص کنید. شما همچنین باید ثابت یا متغیر بودن نرخ سود را هم در این مرحله انتخاب کنید
 5. نرخ سود ترجیحی خودتان را مشخص کنید و از طریق کیف پولتان، معامله را تأیید کنید.

منظور از نرخ سود ثابت و متغیر در پلتفرم AAVE چیست؟

نرخ سود در پلتفرم آوه به‌صورت مداوم تغییر می‌کند و به میزان استفاده از منابع استخر وام‌دهی بستگی دارد. اگر وام‌گیرندگان از تمام دارایی‌های داخل استخر استفاده کنند، نرخ سود بالاتر می‌رود تا وام‌دهندگان به سپرده‌گذاری دارایی‌های بیشتر تشویق شوند. در صورتی هم که وام‌گیرندگان از تمام دارایی‌های استخر وام‌دهی استفاده نکنند، نرخ سود پایین می‌آید تا وام‌گیرندگان به گرفتن وام تشویق شوند.

نرخ سود ثابت و متغیر در پلتفرم AAVE

نرخ سود متغیر بسته به میزان تقاضا در بازارهای آوه تغییر می‌کند. با انتخاب نرخ سود متغیر، معمولاً کارمزدهای کمتری پرداخت می‌کنید اما این بستگی به شرایط بازار هم دارد. به طور کلی، نرخ سود متغیر برای سرمایه‌گذاری طولانی‌مدت انتخاب خوبی نیست. در عوض، نرخ سود ثابت قابل‌ پیش‌بینی‌تر هستند و گزینه بهترین برای وام‌گیرنده‌ها محسوب می‌شود.

البته توجه داشته باشید که این نرخ ثابت با نرخ ثابت سنتی متفاوت است و همچنان ممکن است نرخ سود جابجا شود. اما با این حال، نرخ سود ثابت جابجایی کمتری به نسبت نرخ سود متغیر دارد و بسیار کمتر تحت تأثیر نوسانات بازار قرار می‌گیرد.

منظور از وام های فلش چیست؟

می دانستید یکی از دلایل محبوبیت بالای ارز AAVE چیست؟ وام های فلش یا فوری. پلتفرم اوه از قابلیت‌های بلاکچین استفاده می‌کند تا وام های فلش را صادر کند. این وام‌ها که تقریباً به‌صورت فوری صادر می‌شوند، نیازی به وثیقه ندارند. چون تمام فرایند دریافت و بازپرداخت وام، در یک تراکنش انجام می‌شود.

وام های فلش چیست

یعنی در یک تراکنش، وام داده می‌شود و در همان تراکنش، وام به همراه کارمزد پس گرفته می‌شود. همانطور که در بخش ارز AAVE چیست گفتیم، اگر مبلغ بازگردانده نشود، کل تراکنش لغو می‌شود؛ انگار که از همان اول، هیچ وامی داده نشده است. به همین خاطر، در این فرایند نه آوه ریسک می‌کند و نه وام‌گیرنده.

بیشتر یاد بگیرید: وام آنی (Flash Loan) چیست؟

یک وام‌گیرنده ممکن است از وام های فوری برای استفاده از فرصت‌های معاملاتی یا به حداکثر رساندن سود سایر برنامه‌های ساخته‌شده بر بستر اتریوم استفاده کند. در حال حاضر، کارمزد هر وام فوری ۹ درصد است و وام‌گیرندگان در حین بازپرداخت، باید این ۹ درصد را به مبلغ وام اضافه کنند. فرایند گرفتن وام فلش به این صورت است:

 1. وام‌گیرنده وجهی را در قالب وام فلش درخواست می‌کند.
 2. آن‌ها (وام‌گیرندگان) بلافاصله از دارایی دریافتی برای برای اهداف خود استفاده می‌کنند.
 3. بعد از اتمام معامله، وام فلش به همراه ۹ درصد کارمزد به استخرهای وام دهی آوه بازمی‌گردد.
 4. وام‌گیرنده تمام سود حاصل از معامله را حفظ می‌کند.

سخن پایانی؛ آینده ارز دیجیتال AAVE چگونه خواهد بود؟

آوه به یکی از مهره‌های اصلی و جدایی‌ناپذیر بخش امور مالی غیرمتمرکز تبدیل شده است. ارزش این پلتفرم با اضافه کردن هر عملکرد جدید و ویژگی‌های منحصربه‌فرد، روزبه‌روز بیشتر می‌شود. توسعه‌دهندگان و جامعه آوه برای ایجاد یک سیستم مالی باز که می‌تواند بدون سرپرست و کاملاً غیرمتمرکز کار کند، تلاش می‌کنند تا وام دادن و وام گرفتن دارایی‌های دیجیتال برای همه افراد فراهم شود.

آینده ارز دیجیتال AAVE

در حال حاضر، آوه با توسعه‌دهندگانی مانند Axie Infinity، Pixelcraft Studios و Balancer همکاری می‌کند. آوه همچنین با تعداد زیادی از پلتفرم‌های حوزه امور مالی غیرمتمرکز هم سازگار است و این برای وام‌دهندگان و وام‌گیرندگان آوه یک ارزش و مزیت بزرگ تلقی می‌شود.

ضمن اینکه اکثر کارشناسان هم آینده ارز دیجیتال آوه را بسیار خوب پیش‌بینی کرده‌اند. البته توجه داشته باشید که این پیشنهادی برای سرمایه‌گذاری نیست. اکنون که می‌دانید ارز AAVE چیست، شما باید شخصاً در مورد این رمزارز تحقیق کنید. خوشحال می‌شویم تجربیات شما در مورد استفاده از پلتفرم Aave را بخوانیم. پس تجربیات خود را با ما به اشتراک بگذارید و اگر سؤالی در مورد این رمز ارز داشتید، از ما بپرسید. سعی می‌کنیم در کوتاه‌ترین زمان ممکن به شما پاسخ دهیم.

سوالات متداول

1

آیا می‌توانم در پلتفرم آوه کسب درآمد کنم؟

بله شما به دو طریق می‌توانید در این پلتفرم درآمد کسب کنید. راه اول این است که به‌عنوان وام‌دهنده در این پلتفرم سپرده‌گذاری کنید و در ازای آن سود دریافت کنید. راه دوم خرید ارز دییجیتال آوه و دریافت پاداش‌های پلتفرم است. شما می‌توانید از طریق تأمین دارایی ماژول امنیتی پلتفرم هم کسب درآمد کنید.

2

نحوه استخراج ارز AAVE چگونه است؟

با توجه به اینکه ارز آوه از الگوریتم اثبات سهام استفاده می‌‌کند، قابل استخراج نمی‌باشد.

3

سرمایه گذاری در aave چه ریسک‌هایی دارد؟

پروژه‌های AAVE و ETHLend در چند سال گذشته، بدون هیچ مشکلی به فعالیت خود مشغول بوده‌اند. البته به این معنی نیست که سرمایه‌گذاری در ارز آوی بدون ریسک است. این پروژه بر اساس قراردادهای هوشمند ساخته‌شده و قراردادهای هوشمند با اینکه بسیار مؤثر هستند، اما می‌توانند درست عمل نکنند. هر چند پلتفرم آوه هم راه‌حل‌های امنیتی مانند ماژول امنیتی برای این کار طراحی کرده است.

4

بهترین کیف پول ارز AAVE چیست؟

لجر (Ledger) و ترزور (Trezor) بهترین کیف پول های سخت‌افزای برای نگهداری ارز aave هستند. فورماتیک (Formatic)، متامسک (MetaMask)، مای اتر والت(MyEtherWallet) و تراست والت (Trust Wallet) هم از بهترین کیف پول های نرم‌افزاری برای نگهداری ارز آوه هستند.

امتیاز شما به این محتوا

3 / 5. 2

میانگین امتیازات: 3/5
تعداد امتیاز: 2
در بهترین صرافی های ارزدیجیتال با تخفیف کارمزد ثبت نام کنید.
دیدگاه خود را به اشتراک گذارید
حتما نظرت رو برای ما و دیگران بنویس
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو
جستجو
ورود/ ثبت نام
ارسال مجدد
درخواست مشاوره