متاورس در این ماه‌های اخیر به صدر اخبار حوزه فناوری بلاک‌چین راه پیدا کرده است. در بین حوزه‌های مختلفی که با متاورس در ارتباط هستند، بازی‌های بلاک‌چین در حال حاضر بیش از دیگر پروژه‌ها با استقبال مواجه شده‌اند. اصلی‌ترین دلیل این روند نیز امکان کسب درآمد در بازی‌های بلاک‌چینی است که کاربران زیادی را به سمت این دسته از بازی‌ها کشانده است. در این مقاله قصد داریم به معرفی پروژه جنوپتس (Genopets) بپردازیم که علاوه بر قابلیت‌های متاورس، با تشویق گیمرها به حرکت بدنی، چیزی فراتر از سایر بازی‌های بلاک‌چینی را ارائه می‌دهد. برای آشنایی با این بازی و توکن اختصاصی آن یعنی ارز GENE تا انتهای مقاله با ما همراه باشید.

بازی جنوپتس (Genopets) چیست؟

ایده کسب درآمد از محل بازی مدت‌هاست که به فناوری بلاک‌چین راه پیدا کرده است و بازی‌های زیادی نیز در این زمینه تولید شده‌اند. جنوتپس ارزش افزوده‌‌ای را به این ایده اضافه کرده است. به طوری که گیمرها برای انجام این بازی باید حرکت و فعالیت بدنی نیز داشته باشند. در نتیجه جنوپتس را می‌توان اولین بازی بلاک‌چینی NFT رایگان نام‌گذاری کرد که علاوه بر کسب درآمد، تشویق گیمرها به تحرک را نیز در دستور کار خود دارد.

توکن اختصاص این بازی یعنی رمز ارز GENE در بستر بلاک‌چین سولانا (Solana) راه‌اندازی شده است. توسعه دهندگان این بازی با هدف دستیابی به یک سبک زندگی سالم و بانشاط، جنوپتس را طراحی کرده‌اند. گیمرها در این بازی با کاوش در محیطی به نام Genoverse به درآمدزایی در قالب ارز دیجیتال جنوپتس می‌پردازند.

بازی جنوپتس (Genopets) چیست

داستان بازی جنوپتس چیست؟

در قالب این بازی هر یک از گیمرها باید ابتدا اقدام به ساخت یک حیوان به نام جنوپت کنند. جنوپت نماینده هر گیمر در محیط بازی است و هر فرد باید بخش‌هایی از خصوصیات رفتاری و اخلاقی خود را در این کاراکتر تعریف کند. هر جنوپت در بازی با یک توکن NFT مشخص می‌شود و از سایرین متمایز می‌گردد. تولید یک جنوپت برای هر گیمر رایگان است؛ اما برای ایجاد جنوپت‌های بیشتر باید به مارکت بازی مراجعه کنید و نسبت به خرید آن‌ها اقدام نمایید.

چرخه عمر هر جنوپت در بازی به چهار مرحله تقسیم می‌شود که عبارت‌اند از:

  • نوزادی
  • جوانی
  • بزرگسالی
  • پیری

فرآیند تکامل جنوپت‌ها در بازی کاملا غیر خطی است و می‌تواند تغییرات نامحدودی را در کاراکترها ایجاد کرد. در طول هر شبانه‌روز مجموعه‌ای از چالش‌ها در بازی در نظر گرفته می‌شود. گیمرها با شرکت در ای چالش‌ها در مسیر ارتقای کاراکتر جنوپت خود و همچنین کسب درآمد گام بر می‌دارند. در صورت پشت سر گذاشتن موفق چالش‌ها در بازی به هر کاربر امتیاز تجربه با نماد XP اختصاص پیدا می‌کند. از این امتیاز برای ارتقای سطح جنوپت استفاده می‌شود.

راه‌های درآمدزایی در بازی جنوپتس

قبل از معرفی ارز GENE بد نیست به این نکته اشاره کنیم که چه راه‌هایی برای درآمدزایی در بازی جنوپتس وجود دارد. اولین مزیت این بازی در مقایسه با بسیاری دیگر از بازی‌های بلاک‌چینی، رایگان بودن آن است. این بازی در نسخه موبایل تولید شده است. افراد با شرکت در چالش‌های روزانه در بازی می‌توانند درآمد کسب کنند. همچنین این امکان وجود دارد که گیمرها با ارتقای سطح جنوپت خود نسبت به فروش آن در مارکت پلیس بازی اقدام کنند و از این محل نیز درآمد به دست بیاورند.

ارز GENE چیست؟

توکن اختصاصی بازی جنوپتس، رمز ارز GENE است. این توکن دو کاربرد اصلی در بازی دارد. خرید و فروش هر چیزی در بازی با استفاده از این توکن انجام می‌شود. همچنین ارز دیجیتال جنوپتس، توکن حاکمیتی نیز است و دارندگان آن می‌توانند در فرآیند تصمیم‌گیری برای توسعه اکوسیستم مشارکت کنند. پرداخت جوایز و پاداش گیمرها در بازی نیز با استفاده از ارز Genopets انجام می‌شود.

در مجموع ۱۰۰ میلیون توکن GENE برای عرضه در نظر گرفته شده است. توزیع رمز ارز GENE در اکوسیستم آن به صورت زیر انجام می‌شود:‌

  • فروش خصوصی: ۳۲.۵ درصد
  • فروش عمومی: ۱.۵ درصد
  • تیم توسعه دهنده و مشاوران: ۲۵ درصد
  • پرداخت پاداش‌ها به اعضای جامعه: ۴۱ درصد
توکن اختصاصی بازی جنوپتس، رمز ارز GENE است

تاریخچه قیمت ارز GENE


در ادامه بحث بد نیست که نگاهی مختصر به تاریخچه قیمت رمز ارز GENE بیندازیم. این ارز دیجیتال با رشد بسیار خوبی در مقایسه با قیمت عرضه اولیه برای فروش عمومی وارد صرافی‌ها شد. سایت معتبر کوین مارکت کپ توکن جنوپتس را با قیمت ۱۳.۲ دلار در روزهای پایانی نوامبر سال ۲۰۲۱ در فهرست معاملات خود قرار داد. روند رو به رشد این توکن در روزهای ابتدایی عرضه عمومی ادامه داشت و در یک دسامبر به سقف قیمت ۳۵.۹۱ دلار دست پیدا کرد.

اما بعد از آن و همزمان با روند نزولی ارزهای دیجیتال بزرگ بازار مانند بیت کوین و اتریوم، دچار افت قیمت شد. به طوری که در پایان سال ۲۰۲۱ تنها ۱۱.۱۷ دلار قیمت داشت. در ژانویه و فوریه سال ۲۰۲۲ نیز روند نزولی این توکن ادامه داشته است. به طوری که در حال حاضر روزهای پایانی فوریه تنها با قیمت ۶.۵ دلار خرید و فروش می‌شود.

در زمان نگارش این مقاله در مجموع حدود ۳.۵ میلیون از رمز ارز GENE در بازار عرضه شده است. همچنین این توکن با ارزش بازار بیش از ۶۵۰ میلون دلار در جایگاه ۷۵۰ در مقایسه با سایر ارزهای دیجیتال قرار دارد.

سؤالات متداول

۱. ارز GENE را از کجا بخریم؟

ارز دیجیتال جنوپتس را می‌توانید در صرافی‌هایی مانند FTX، بای‌بیت، رادیوم، پنکیک سواپ و دیجی فینکس خریداری کنید.

۲. بهترین کیف پول برای نگهداری ارز دیجیتال جنوپتس چیست؟

کیف پول‌های نرم‌افزاری متامسک و بایننس چین والت را می‌توانید برای نگهداری رمز ارز GENE استفاده کنید.

۳. عرضه اولیه ارز Genopets چگونه انجام شد؟

عرضه اولیه ارز Genopets در حد فاصل ۳۱ اکتبر تا ۱۸ نوامبر سال ۲۰۲۱ انجام شد. هر رمز ارز GENE در این عرضه اولیه با قیمت ۰.۸ دلار به فروش رسید. در مجموع نیز معادل ۸.۶۶ میلیون دلار تأمین نقدینگی صورت گرفت.

۴. بنیان‌گذاران پروژه جنوپتس چه کسانی هستند؟

آلبرت چن (Albert Chen)، بنجامین تسه (Benjamin TSE) و جی چانگ (Jay Chang) سه چهره اصلی بنیان‌گذار این پروژه به شمار می‌روند.

کلام پایانی

در این مقاله به معرفی ارز GENE و بازی جنوپتس پرداختیم. این بازی به عنوان اولین بازی بلاک‌چینی است که برای کسب درآمد در آن گیمرها باید تحرک داشته باشند و در چالش‌های بازی مشارکت کنند. طراحی بازی روی بلاک‌چین قدرتمند سولانا باعث شده است که پردازش تراکنش‌های ارز دیجیتال جنوپتس با سرعت زیادی انجام شود. رابط کاربری بازی نیز محیط جذابی را برای کاربران ایجاد کرده است. رشد قیمت جنوپتس در روزها نخست عرضه نیز همه را متحیر کرد؛ اما در حال حاضر شرایط متفاوتی برای آن رقم خورده است. باید منتظر ماند و دید که در آیند باز هم روزهای خوش ابتدایی برای ارز Genopets تکرار می‌شود یا خیر.