شبکه اتریوم یکی از بزرگ‌ترین بلاکچین‌های دنیای ارزهای دیجیتال است. با وجود تمام ویژگی‌های مثبت این شبکه، هزینه بسیار زیاد گس (Gas) آن همیشه برای فعالان این حوزه چالش‌هایی را به همراه داشته است. این هزینه زیاد حتی ممکن است برای کاربران جدیدی که می‌خواهند از این شبکه استفاده کنند نیز بازدارنده باشد. ازاین‌رو، راه‌حل‌های لایه دو مثل آربیتروم (Arbitrum) و آپتیمیزم (Obtimism) و همچنین شبکه‌های جانبی مثل پالیگان (Polygon) روی کار آمدند تا مقیاس‌پذیری و زیرساخت‌های این شبکه را بهبود بخشند. حال ممکن است این پرسش در ذهنتان شکل بگیرد که چگونه می‌توان بین این راه‌حل‌ها، شبکه اصلی و شبکه جانبی ارتباط ایجاد کرد؟ یکی از راه‌های مناسب برای این کار، استفاده از Hop Protocol است. برای شناخت بیشتر و درک بهتر این ابزار با کلینیک سرمایه همراه باشید.

هاپ پروتکل چیست و چگونه کار می‌کند؟

حالا که راه‌حل‌های مقیاس‌پذیر به وجود آمده‌اند، چگونه می‌توان از آن‌ها استفاده کرد؟ چگونه می‌توان دارایی‌ها را از لایه ۱ به ۲، از لایه ۲ به ۱ یا حتی از لایه ۲ به لایه ۲ دیگر منتقل کرد؟ آیا تا به حال اسم پل یا بریج بلاک چین را شنیده‌اید؟ می‌دانید پل بلاک چین چیست؟ اینجا دقیقاً جایی است که پل‌ها وارد عمل می‌شوند.

بیشتر بخوانید: مقیاس پذیری ارز دیجیتال چیست

هاپ پروتکل چگونه کار می کند

هاپ پروتکل ابزاری برای تسهیل این فرایند است که از پل زدن بین شبکه‌ها برای دستیابی به اهداف کراس-چین یا بین‌شبکه‌ای استفاده می‌کند. پروتکل هاپ با استفاده از پیونددهنده‌ها (Bonders) کار می‌کند و در ازای پرداخت نقدینگی در شبکه مقصد، مقدار کمی کارمزد دریافت می‌کند. در سطوح بسیار بالاتر، کاربر توکن‌هایی را برای پیونددهنده در شبکه مبدأ ارسال می‌کند و پیونددهنده نیز این توکن‌ها را به کاربر در شبکه مقصد می‌رساند.

مسئله پیچیده‌تر درباره پل بلاک چین هاپ پروتکل این است که کاربر به اعتماد به پیونددهنده نیازی ندارد. این پروتکل می‌خواهد از دریافت توکن‌ها در شبکه مبدأ توسط پیونددهنده و نرسیدن آن به شبکه مقصد جلوگیری کند. تا اینجا، مفهوم کلی هاپ پروتکل را بررسی کردیم. در ادامه، به جزئیات کارکرد این پروتکل خواهیم پرداخت.

پروتکل هاپ از توکن‌های مخصوصی به نام hTokens استفاده می‌کند که نوعی ابزار حسابداری به شمار می‌روند. ویژگی جالب hTokens این است که می‌توان آن‌ها را با هم دسته‌بندی و به شبکه اصلی اتریوم و از آنجا به بلاکچین دیگری منتقل کرد؛ اما این روند ممکن است کمی طول بکشد. انتظار برای رسیدن hTokens به شبکه مقصد برای پیونددهنده آزاردهنده نیست؛ اما ممکن است برای کاربر نهایی آزاردهنده باشد؛ بنابراین، پیونددهنده زمانی که مطمئن شود توکن‌های کاربر برای ارسال در دسته مخصوص خود گنجانده شده‌اند، نقدینگی را به کاربر نهایی ارائه می‌دهد.

بررسی پل بلاک چین هاپ پروتکل همراه با مثال

مثال از پل بلاک چین هاپ پروتکل

تصور کنید مریم می‌خواهد توکن دای (DAI) را از شبکه پالیگان به شبکه آپتیمیزم ارسال کند. این فرایند شامل پنج مرحله است. با استفاده از Hop Protocol این مراحل برای مریم کاهش می‌یابد و در یک تراکنش در شبکه مبدأ نشان داده می‌شود.

  • مریم با استفاده از بازارساز خودکار (AMM) در شبکه مبدأ، توکن DAI را با hDAI مبادله می‌کند.
  • سپس hDAI را روی شبکه مبدأ می‌سوزاند. او اطلاعات مربوط به سوزاندن hDAI را از طریق لایه ۱ در شبکه مقصد منتشر می‌کند.
  • یک پیونددهنده می‌بیند که مریم hDAI خود را در شبکه مبدأ سوزانده است. اکنون می‌تواند توکن DAI را در شبکه مقصد قفل کند تا hDAI صادر یا مینت (mint) شود.
  • مریم  hDAI را در شبکه مقصد دریافت می‌کند و اکنون می‌تواند با استفاده از AMM دیگری hDAI خود را با DAI سواپ کند.
  • پس از چند انتقال‌ دیگر، اطلاعات hDAI سوخته‌شده مریم در شبکه مقصد منتشر می‌شود و پیونددهنده درنهایت می‌تواند قفل DAI خود در مرحله ۳ را باز کند.

زمانی که مریم انتقال خود را آغاز کند، تمام این اتفاقات در پشت صحنه ماجرا به وقوع می‌پیوندد.

می‌توانید hToken را مانند توکن سایه‌ای در نظر بگیرید که از توکن واقعی پیروی می‌کند. هاپ پروتکل امکان انتقال تقریباً فوری دارایی‌های دیجیتال را فراهم می‌کند؛ زیرا Hop در تمام شبکه‌های تحت پشتیبانی خود، دارایی‌هایی را در اختیار دارد. همچنین این پروتکل به کاربر مستقر در شبکه الف اجازه می‌دهد دارایی را به‌راحتی از شبکه‌ی ب به شبکه ج انتقال دهد. برای اینکه مطمئن شوید مطلب را درک کرده‌اید، از خودتان بپرسید کارکرد هاپ پروتکل چیست و سعی کنید آن را برای خود توضیح دهید.

تضمین امنیت پل بلاک چین هاپ پروتکل چیست؟

در سطوح پایه، می‌توان امنیت هاپ پروتکل را با امنیت رول‌آپ‌های آپتیمیستیک مقایسه کرد. اگر پیونددهنده قصد داشته باشد تقلب کند، با مجازات مواجه خواهد شد. در ساختار پروتکل هاپ، «ناظران چالش» یا Challenge Watchers وجود دارند که وظیفه آنها حفظ امنیت شبکه با برقراری نظم در مسیر فرایندهاست. بااین‌حال، هم‌اکنون، گروه توسعه‌دهنده این پروتکل باید پیونددهندگان را تأیید کنند. مشخص نیست که چه تعداد ناظر بر فعالیت پیونددهندگان نظارت می‌کنند.

هدف هاپ پروتکل چیست؟

هدف از پیدایش Hop Protocol این است که نوعی پروتکل بریج بدون نیاز به اعتماد باشد که امکان انجام فعالیت‌های اقتصادی زیادی را فراهم کند. هرچه تعداد متقاضیان انتقال دارایی‌ها به صورت بین‌شبکه‌ای بیشتر باشد، هزینه‌ها ارزان‌تر می‌شود، زیرا این هزینه بین کاربران تقسیم می‌شود.

این را هم در نظر بگیرید که اگر بخواهید، می‌توانید از طریق داشبورد استخر نقدینگی آن‌ها به تأمین‌کنندگان نقدینگی بپیوندید و از آن درآمد کسب کنید.

چرا از هاپ پروتکل استفاده می‌کنیم؟

شاید این سؤال برایتان مطرح شود که مزیت هاپ پروتکل چیست و چه چیزی آن را از دیگر پل‌های بلاک چین متمایز می‌کند. پروتکل هاپ راهی برای اتصال راه‌حل‌های مقیاس‌پذیر مختلف است که تجربه کاربری بهتری را هنگام جابه‌جایی دارایی‌ها به کاربر ارائه می‌دهد.

هاپ در حال حاضر از انتقال دارایی‌های اتریوم (ETH)، USDC، متیک (MATIC)، DAI و تتر (USDT) و از شبکه‌های اتریوم، پالیگان، آپتیمیزم، آربیتروم و xDai پشتیبانی می‌کند.

همچنین، استفاده از Hop به شما امکان می‌دهد وجوه خود را بدون نیاز به دوره‌های انتظار هفت‌روزه و با استفاده از راهکارهای آپتیمیستیک رول‌آپ (Optimistic Rollup) برداشت کنید.

نحوه استفاده از هاپ پروتکل

برای استفاده از Hop Protocol، ابتدا باید کیف پولی مانند متامسک (MetaMask) داشته باشید که در آن، دارایی‌های مدنظر وجود داشته باشد.

نکته: به خاطر داشته باشید داشتن توکن بومی شبکه‌ای که دارایی مدنظرتان را به آن منتقل می‌کنید، ایده خوبی خواهد بود؛ زیرا برای پرداخت هزینه گس با مشکل مواجه نخواهید شد. برای مثال، اگر بخواهید ETH را به پالیگان منتقل کنید، اما متیک (MATIC) نداشته باشید، نمی‌توانید از اتریوم خود بهره‌برداری کنید؛ زیرا برای پرداخت تراکنش‌ها به متیک نیاز دارید.

اتصال متامسک به hop protocol

باید کیف پول خود را از قسمت گوشه بالا سمت راست وب‌سایت متصل کنید. در این مرحله MetaMask را انتخاب کنید.

ارسال اتریوم از روی شبکه پالیگان به آپتیمیزم

پس از اتصال کیف پول خود به وب‌سایت، می‌توانید شبکه‌های مبدأ و مقصد را انتخاب کنید. در این مثال، ما رپد توکن اتریوم (WETH) را از شبکه پالیگان به آپتیمیزم منتقل خواهیم کرد.

اموزش استفاده از hop protocol

پس از انتخاب توکن مدنظر خود برای انتقال، مبلغ را وارد و شبکه‌های مبدأ و مقصد را انتخاب کنید. سپس روی Approve کلیک کنید تا تراکنش انجام شود و وارد حساب متامسک خود شوید.

پس از انجام این کار، تأییدیه‌ای مانند تصویر زیر دریافت خواهید کرد. روی Send کلیک کنید.

ارسال رپدتوکن اتریوم از شبکه پالیگان به شبکه آپتیمیزم

نکته: ما قبلاً متیک را به کیف پول خود در شبکه پالیگان اضافه کردیم. هزینه گس از همین قسمت خودبه‌خود پرداخت می‌شود.

تایید تراکنش توسط هاپ پروتکل و نمایش زمان انجام تراکنش

پس از تأیید تراکنش در متامسک، پنجره‌ای را مشاهده خواهید کرد که زمان انتقال را برای شما تخمین می‌زند. پس از پنج دقیقه، باید وجوه خود را در شبکه جدید بیابید. بدون اینکه مجبور باشید به شبکه اصلی برگردید یا مبلغ گزافی را به‌عنوان هزینه گس بپردازید، بین دو راهکار لایه ۲ پل زده‌اید.

کلام پایانی

هاپ پروتکل رول آپ‌های بیشتری را اضافه خواهد کرد تا فعالیت‌های بین‌شبکه‌ای با کیفیتی بهتر از قبل انجام شوند. می‌توانید با استفاده از این پروتکل دارایی‌های خود را از شبکه اصلی به لایه دوم، از لایه دوم به شبکه اصلی و حتی بین دو لایه دوم مختلف منتقل کنید. راه‌حل‌های لایه ۲ و شبکه‌های جانبی به مقیاس‌پذیری اتریوم ادامه خواهند داد. با افزایش این راه‌حل‌ها، پل‌ها تضمین می‌کنند که دارایی‌ها در این شبکه‌ها باقی نمی‌مانند و به مقصد می‌رسند. می‌توانیم فعالیت‌های بین شبکه‌ای را بدون پرداخت کارمزد گزاف، بدون دوره انتظار طولانی و بدون نیاز به انتقال بی‌مورد دارایی به شبکه اصلی انجام دهیم.

پل‌ها تجربه کاربری بهتری را ارائه می‌دهند و کاربران را قادر می‌سازند تا از راه‌حل‌های لایه ۲ به نحو بهتری استفاده کنند.

نظر شما درباره هاپ پروتکل چیست؟ آیا پیش از این، تجربه استفاده از آن یا بریج دیگری را داشته‌اید؟ دیدگاهتان را با ما در میان بگذارید.

در بهترین صرافی‌های ارزدیجیتال با تخفیف کارمزد ثبت نام کنید.