پالیگان چیست؟ بدون شک بزرگ‌ترین شبکه بلاک‌چین برای راه‌اندازی برنامه‌های غیر متمرکز و قراردادهای هوشمند، اتریوم است. از زمان زمان راه‌اندازی این شبکه تا به امروز تعداد برنامه‌های غیرمتمرکز اجرا شده روی آن روز به روز در حال افزایش است. این مسئله یک چالش جدی را برای شبکه اتریوم ایجاد کرده است. طبیعتا ظرفیت این شبکه برای پردازش تراکنش‌ها در زمان واحد محدود است. در نتیجه به مرور زمان مسئله مقیاس‌پذیری به یک چالش جدی در بلاک چین اتریوم تبدیل شده است. در این بین راه‌حل‌های متعددی برای حل این چالش تعریف شده است. پالیگان به عنوان یک راه حل لایه دوم برای ارتقای مقیاس‌پذیری شبکه اتریوم شناخته می‌شود. در ادامه قصد داریم به معرفی Polygon و ارز دیجیتال پالی گان بپردازیم. با ما همراه باشید.

پالیگان چیست؟

برخی از راه‌حل‌هایی که برای حل کردن چالش مقیاس‌پذیری اتریوم ارائه شده است، در حال حاضر به عنوان رقیب این بلاک‌چین فعالیت می‌کنند. شبکه‌های پولکادات و کاردانو به عنوان نمونه‌هایی در این راستا به شمار می‌روند. در عین حال برخی از راه‌حل‌ها مبتنی بر اتریوم ارائه شده‌اند. پالیگان (Polygon) به عنوان یک راه حل لایه دوم برای برطرف کردن مشکل شبکه بلاک چین اتریوم تعریف شده است.

منظور از راهکارهای لایه دوم بلاک‌چین چیست؟

بد نیست که در همین جا مختصری به تشریح راه حل‌های لایه دوم شبکه بلاک‌چین بپردازیم. مجموعه تغییراتی که روی یک شبکه بلاک‌چین اعمال می‌شود بدون اینکه پروتکل آن را تغییر دهند، تحت عنوان راهکارهای لایه دوم شناخته می‌شوند. در قالب راهکارهای لایه اول، عملا یکپارچگی شبکه فدا می‌شود. این اتفاق شاید امر مطلوبی در اداره یک شبکه بلاک‌چین که کاملا وابسته به اعضای جامعه خود است، نباشد.

راهکارهای لایه دوم مقیاس‌پذیری شبکه را افزایش می‌دهند و در عین حال امنیت، یکپارچگی و ماهیت شبکه بلاک‌چین را بر هم نمی‌زنند. پالیگان به عنوان یک نمونه راه حل لایه دوم برای افزایش مقیاس‌پذیری است که در سازگاری کامل با بلاک‌چین اتریوم قرار دارد.

پالیگان چگونه باعث افزایش مقیاس‌پذیری بلاک چین اتریوم می‌شود؟

شبکه بلاک‌چین پالیگان به عنوان یک زنجیره جانبی به شمار می‌رود که در کنار زنجیره اصلی اتریوم قرار می‌گیرد. تأیید تراکنش‌ها در این شبکه مبتنی بر الگوریتم اجماع اثبات سهام صورت می‌گیرد. این زنجیره کاملا به موازات اتریوم عمل می‌کند. زمانی که از این زنجیره استفاده می‌شود، نیازی به ثبت همه تراکنش‌ها در شبکه اتریوم نیست. این تدبیر موجب می‌شود که سرعت پردازش تراکنش‌ها افزایش پیدا کند و کارمزدها نیز کاهش پیدا کند.

شاید این سؤال برای شما ایجاد شود که آیا برنامه‌هایی که اکنون روی بلاک‌چین اتریوم راه‌اندازی شده‌اند، قابلیت انتقال به پالیگان را دارند یا خیر؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم که به دلیل پشتیبانی Polygon از شبکه اتریوم، به راحتی امکان انتقال برنامه‌ها از اتریوم به پالیگان وجود دارد.

چه برنامه‌هایی را می‌توان در شبکه پالیگان راه‌اندازی کرد؟

بلاک چین پالیگان تمام قابلیت‌های شبکه اتریوم را با سرعت بالاتر و هزینه جانبی کمتر در اختیار شما قرار می‌دهد. بنابراین امکان تعریف برنامه‌های گوناگون در حوزه‌های مختلف در بستر این شبکه وجود دارد. به عنوان مثال می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • تعریف برنامه‌های پرداخت با استفاده از ارزهای دیجیتال در زمان کوتاه
  • راه‌اندازی صرافی‌های غیرمتمرکز برای ارائه خدمات با سرعت بالا و کارمزد پایین به تریدرها
  • امکان ارتقای کیفیت و سرعت بازی‌های بلاک‌چینی در شبکه Polygon

نگاهی به مهم‌ترین ویژگی‌های Polygon

قصد مطرح کردن مباحث فنی در این مقاله را نداریم. اما بد نیست که مختصری درباره مهم‌ترین ویژگی‌های که شبکه ارز دیجیتال پالی گان را متمایز کرده است، بحث کنیم. در همین راستا اصلی‌ترین ویژگی‌های Polygon را می‌توان به صورت زیر برشمرد:

  1. سازگاری فوق‌العاده‌ای بین Polygon و اتریوم وجود دارد. در شبکه پالیگان می‌توانید به تمام ویژگی‌های بلاک‌چین اتریوم دسترسی داشته باشید. همچنین انتقال از اتریوم به پالیگان به سادگی فشردن یک کلیک است.
  2. مقیاس‌پذیری بسیار عالی در کنار امکان پردازش تراکنش‌ها با هزینه محدود مهم‌ترین مزیت رقابتی Polygon به شمار می‌رود.
  3. اجرای پروتکل‌های Polygon به هیچ عنوان تأثیر منفی روی امنیت شبکه آن نداشته است.
  4. با افزایش تعداد برنامه‌های راه‌اندازی شده روی شبکه پالیگان، عملا در حال دستیبابی به هویتی مستقل از اتریوم است.
  5. امکان توسعه بلاک‌چین‌های اختصاصی و مستقل در Polygon به راحتی هر چه تمام‌تر وجود دارد.
  6. کار کردن با بلاک‌چین Polygon نیازی به دست و پنجه نرم کردن با پیچیدگی‌های مرسوم موجود در فناوری بلاک‌چین ندارد و این موضوع به دلیل تجربه کاربری مطلوبی است که این شبکه در اختیار عموم قرار می‌دهد.
مهم‌ترین ویژگی‌های Polygon

 

ارز دیجیتال پالیگان چیست؟

نوبت به معرفی توکن اختصاصی بلاک‌چین Polygon یعنی ارز دیجیتال پالی گان می‌رسد. لازم به ذکر است که در گذشته نام متیک (Matic) روی این ارز دیجیتال بود. کاربران برای استفاده از خدمات شبکه Polygon باید کارمزد پرداخت کنند و این کارمزد با استفاده از رمز ارز پالیگان پرداخت می‌شود.

همچنین کاربرانی که قصد دارند در فرآیند اثبات سهام در این شبکه مشارکت کنند، باید نسبت به سرمایه‌گذاری توکن پالیگان در لایه‌ای از این شبکه اقدام کنند. در ادامه می‌توانند در فرآیند اعتبارسنجی بلاک‌ها مشارکت کنند و ضمن تأمین امنیت شبکه، در مقابل پاداش خود را در نیز درقالب ارز دیجیتال پالیگان دریافت نمایند.

ارز دیجیتال پالیگان چیست؟

 

بررسی تاریخچه قیمت ارز پالیگان

ارز دیجیتال Polygon در طول سال‌های اخیر همواره روند رو به رشد خود را حفظ کرده است. اکنون که در روزهای پایانی سال ۲۰۲۱ قرار داریم، پالیگان در جایگاه ۱۴ بین ارزهای دیجیتال دیگر قرار دارد. ارزش بازار آن نیز بیش از ۱۶.۵ میلیارد دلار است که در نوع خود عدد بسیار قابل توجهی است. از مجموع ۱۰ میلیارد توکن متیک نیز که برای عرضه در نظر گرفته شده است، بیش از ۷ میلیارد آن در حال حاضر در گردش است. اما بد نیست که نگاهی به روند قیمت ارز پالیگان در طول این سال‌ها بیندازیم.

از زمان عرضه تا ژانویه سال ۲۰۲۱ قیت این توکن بین ۰.۰۱ تا ۰.۰۳ دلار در نوسان بود. اما با آغاز سال ۲۰۲۱ همه چیز برای ارز دیجیتال Polygon دگرگون شد. به گونه‌ای که در مدت کوتاهی تا نیمه ماه می سال ۲۰۲۱ قیمت ارز دیجیتال پالی گان به سقف تاریخی خود یعنی ۲.۶۴ دلار دست پیدا کرد. بعد از آن تا پایان سال ۲۰۲۱ در یک روند نوسانی بین ۰.۸ تا ۲.۵ دلار در نوسان است.

سؤالات متداول

۱. پالیگان در چه زمانی و توسط چه کسانی راه‌اندازی شد؟

رونمایی از بلاک‌چین Polygon در ماه اکتبر سال ۲۰۱۷ صورت گرفت. هر چند که در آن زمان با نام متیک (Matic) شناخته می‌شد. تیم طراح این پروژه متشکل سه متخصص هندی با نام‌های جاینتی کانانی، سندیپ نیلوال و آنوراگ آرجون است. تا سال ۲۰۲۰ این پروژه تحت عنوان متیک به کار خود ادامه داد. در این سال استقبال از شبکه متیک به حدی افزایش یافت که تیم توسعه دهنده نیاز به ارتقای مقیاس کاری خود را احساس کرد. پس از اعمال این تغییرات نام شبکه ارز دیجیتال اختصاصی آن از متیک به پالیگان تغییر کرد.

۲. نماد ارز پالیگان چیست؟

این ارز دیجیتال با نماد MATIC در صرافی‌ها قابل مشاهده است.

۳. ارز دیجیتال Polygon را از کدام صرافی بخریم؟

برای خرید ارز پالیگان متیک می‌توانید از صرافی‌ کوکوین، کوین بیس و صرافی کوینکس استفاده کنید. همچنین صرافی‌های ایرانی مانند تبدیل، والکس و اوکی اکسچنج نیز این ارز دیجیتال را در لیست معاملات خود قرار داده‌اند.

۴. ارز دیجیتال پالی گان را در کدام کیف پول می‌توان ذخیره کرد؟

از کلیه کیف پول‌هایی که از اتریوم پشتیبانی می‌کنند، از جمله کیف پول تراست والت، اتمیک والت، متامسک، ترزور و لجر می‌توانید برای نگهداری ارز دیجیتال Polygon استفاده کنید.

کلام پایانی

در این مقاله به بررسی شبکه Polygon و ارز دیجیتال متیک پرداختیم. پروژه پالیگان یکی از پروژه‌های اصطلاحا شسته و رفته بازار رمزارزها است؛ چراکه از ابتدا با یک هدف مشخص فعالیت خود را آغاز کرده است و تا به امروز نیز به مسیر خود ادامه داده است. ارتقای مقیاس‌پذیری بلاک‌چین اتریوم در کنار حفظ ویژگی‌های مثبت آن به عنوان دستاورد اصلی این شبکه بلاک‌چین شناخته می‌شود. هر چند که صحبت‌ها در خصوص راه‌اندازی نسخه جدید اتریوم شاید تا حدودی ماهیت پروژه Polygon را تحت الشعاع قرار دهد. به هر ترتیب باید منتظر ماند و دید که آینده ارز دیجیتال پالی گان به چه صورت رقم می‌خورد.