اتریوم به عنوان بزرگ‌ترین میزبان قرادادهای هوشمند به شمار می‌رود که در طول این سال‌ها تقریبا رقیب چندانی در بازار نداشته است. با افزایش ترافیک در شبکه اتریوم مشکلاتی مانند افزایش زمان و کارمزد تراکنش‌ها بروز کرد. این مشکلات فرصت ارز اندام را برای شبکه‌های دیگری که به عنوان رقیب اتریوم خود را معرفی می‌کنند، فراهم آورد. در این مقاله قصد داریم به معرفی شبکه ارز Moonbeam بپردازیم. مون بیم یک پاراچین قراردادهای هوشمند سازگار با اتریوم است که در بستر بلاک‌چین پولکادات راه‌اندازی شده است. تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

Moonbeam چیست؟

مون بیم یک پاراچین است که در شبکه پولکادات راه‌اندازی شده و قابلیت ارائه قراردادهای هوشمند سازگار با شبکه اتریوم را دارد. همچنین مون بیم قابلیت ارائه خدمات پل دو طرف را بین بلاک‌چین اتریوم و پولکادات دارد. مون بیم در ۱۷ دسامبر سال ۲۰۲۱ در بستر پولکادات استقرار پیدا کرد. مون بیم به عنوان سازگارترین پاراچین در اکوسیستم پولکادات با قراردادهای هوشمند اتریوم به شمار می‌رود. به این ترتیب کلیه توسعه دهندگان که پروژه‌های خود را در شبکه اتریوم تعریف کرده‌اند، می‌توانند بدون تغییر در کد منبع یا با اعمال تغییرات حداقلی، عینا برنامه خود را به شبکه پولکادات منتقل کنند و از مزایای آن نیز بهره‌مند گردند.

چرا مون بیم در شبکه پولکادات راه‌اندازی شده است؟

سؤال مهمی که ممکن است برای شما پیش بیاید این است که چرا شبکه ارز Moonbeam در بستر بلاک‌چین پولکادات تعریف شده است؟ برای راه‌اندازی مون بیم از فریم ورک توسعه Substrate استفاده شده است. به کمک این فریم ورک زمان لازم برای پیاده‌سازی مون بیم به حداقل مقدار ممکن کاهش پیدا کرد. فریم ورک Substrate امکان سفارشی سازی در سطح بالایی برای مون بیم به ارمغان آورد که در نتیجه آن سازگاری با شبکه اتریوم نیز اعمال شد.

پولکادات قابلیت ایجاد پل ارتباطی مناسبی بین زنجیره‌های مختلف دارد. بنابراین مون بیم به راحتی می‌تواند در بستر پولکادات با سایر پاراچین‌ها تعامل برقرار کند و امکان اتصال زنجیره‌ها برای جابجایی توکن‌ها را ایجاد نماید. بهترین انتخاب برای زیرساخت شبکه مون بیم، بلاک‌چین پولکادات است.

ویژگی‌های شبکه ارز Moonbeam چیست؟

در ادامه بحث از شبکه ارز Moonbeam لازم است به مهم‌ترین ویژگی‌های آن بپردازیم. از جمله ویژگی‌های اصلی این شبکه می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

۱. سازگاری با اتریوم

اولین و مهم‌ترین ویژگی‌هایی که باید برای شبکه مون بیم ذکر کنیم، سازگاری بالا با بلاک‌چین اتریوم است که به این ترتیب کلیه توسعه دهندگان فعال در زنجیره اتریوم می‌توانند به راحتی به شبکه پولکادات نقل مکان کنند.

۲. یکپارچه سازی بلاک‌چینهای مختلف

یکی از ویژگی‌های کلیدی برنامه‌ریزی شده برای مون بیم، ارائه راهی آسان برای توسعه دهندگان است که بتوانند قراردادهای هوشمند زنجیره‌های مختلف را در اکوسیستم پولکادات ادغام کنند.

۳. مکانیزم اجماع اثبات سهام

در شبکه مون بیم، از مدل اثبات سهام برای ایجاد بلوک‌ها، اعتبارسنجی تراکنش‌ها و تأمین امنیت شبکه استفاده می‌شود. گره‌هایی که برای تولید بلوک در شبکه داوطلب می‌شوند باید حتما ارز Moonbeam در اختیار داشته باشند. انتخاب گره‌ها بر اساس میزان دارایی‌شان صورت می‌گیرد. آن‌ها باید دارایی خود را در اختیار شبکه قرار دهند. در عوض با ایجاد هر بلوک در شبکه به آن‌ها پاداش تعلق می‌گیرد.

بیشتر بخوانید: اثبات سهام (Proof Of Stake) چیست؟

۴. حاکمیت غیر متمرکز

شبکه ارز Moonbeam به صورت غیر متمرکز اداره می‌شود. دارندگان توم گلیمر می‌توانند در فرآیند تصمیم گیری برای توسعه شبکه مشارکت کنند. در قالب فروم‌های مختلفی که برای اعضای جامعه در نظر گرفته شده است، امکان طرح پیشنهادها وجود دارد. در ادامه بر اساس رأی‌گیری تصمیم‌گیری برای اقدامات آتی اکوسیستم مون بیم در نظر گرفته می‌شود.

ویژگی‌های شبکه ارز Moonbeam

ارز Moonbeam چیست؟

در ادامه لازم است به معرفی ارز Moonbeam بپردازیم. برای اداره شبکه مون بیم نیاز به یک ارز دیحیتال اختصاصی است که تحت عنوان توکن گلیمر (Glimmer) شناخته می‌شود.

ارز Moonbeam چیست

این توکن با نماد GLMR در صرافی‌ها شناخته می‌شود. مهم‌ترین کاربردهای این توکن در شبکه مون بیم عبارت‌اند از:

  • پرداخت هزینه گس تراکنش‌ها
  • پرداخت پاداش به نودهای اعتبارسنج در شبکه مون بیم
  • مشارکت در فرآیند رأی‌گیری و حاکمیت شبکه مون بیم

کاربران برای مشارکت در رأی‌گیری‌های شبکه مون بیم باید ارز دیجیتال گلیمر در اختیار داشته باشند. لازم به ذکر است که تعداد کل ارز دیجیتال مون بیم برابر ۱ میلیارد است. البته سالانه ۵ درصد به عرضه این توکن‌ها افزوده می‌شود و از این حیث گلیمر یک توکن بدون سقف عرضه به شمار می‌رود. این توکن در حال حاضر مبتنی بر بلاک‌چین اتریوم و استاندارد ERC-20 نیست. اما توسعه دهندگان این وعده را داده‌اند که به زودی با راه‌اندازی پل‌های ارتباط بین پولکادات و اتریوم، امکان انتقال آن را به شبکه اتریوم فراهم کنند.

نام پروژه ارز دیجیتال Moonbeam
نماد ارز دیجیتال Glimmer (GLMR)
زمان عرضه اولیه ۲۰۲۱

تاریخچه قیمتی ارز Moonbeam

در ادامه بحث بد نیست که نگاهی به تاریخچه قیمت رمز ارز Moonbeam بیندازیم. این ارز دیجیتال در یک ژانویه سال ۲۰۲۲ با قیمت ۱۵.۱ دلار در سایت کوین مارکت کپ فهرست شد. لازم به ذکر است که در جریان عرضه اولیه هر توکن مون بیم با قیمت ۰.۲۵ دلار به فروش رسید. بنابراین مشارکت‌کنندگان در جریان عرضه اولیه این توکن سود کلانی را به جیب زدند.

در طول مدت دو ماهی که از آغاز سال ۲۰۲۲ سپری شده است، قیمت ارز دیجیتال مون بیم در حال کاهش است. این کاهش قیمت با افت قیمت ارزهای دیجیتال بزرگ بازار رمز ارزها مانند بیت کوین همراه شده است. در حال حاضر که در روزهای پایانی فوریه ۲۰۲۲ قرار داریم، این توکن با قیمت ۲.۳۵ دلار خرید و فروش می‌شود. همچنین در حال حاضر حدود ۱۸۴ میلیون توکن Moonbeam عرضه شده است. ارز Moonbeam با ارزش بازار بیش از ۲.۵ میلیارد دلار در جایگاه ۱۲۸ در بین سایر ارزهای دیجیتال مطرح قرار دارد.

سؤالات متداول

۱. ارز Moonbeam را از کجا بخریم؟

برای خرید ارز دیجیتال مون بیم می‌توانید از طریق صرافی‌هایی مانند بایننس، Gate.io، صرافی کوکوین، کاراکن، هیوبی گلوبال، اوکی اکسچنج، کوینکس و هات بیت استفاده کنید.

۲. ارز دیجیتال مون بیم را در کدام کیف پول‌ها نگهداری کنیم؟

برای نگهداری ارز Moonbeam می‌توانید از کیف پول‌های نرم‌افزاری تراست والت، اتمیک والت، مث والت و همچنین کیف پول‌های سخت افزاری ترزور و لجر استفاده کنید.

۳. عرضه اولیه توکن مون بیم در چه زمانی برگزار شد؟

عرضه اولیه ارز Moonbeam در تاریخ ۹ سپتامبر سال ۲۰۲۱ برگزار شد. در جریان این عرضه اولیه هر توکن به قیمت ۰.۲۵ دلار به فروش رسید. در مجموع با فروش حدود ۸۰ میلیون توکن چیزی بالغ بر ۳۰.۵ میلیون دلار تأمین مالی صورت گرفت.

۴. آیا ارز Moonbeam ضد تورمی است؟

بله؛ در این شبکه از مجموع هزینه‌های گس دریافتی برای تراکنش‌ها، ۸۰ درصد در فرآیند توکن سوزی از بین می‌رود و ۲۰ درصد دیگر برای ذخیره در خزانه‌داری اکوسیستم انتقال پیدا می‌کند. بنابراین تدابیر لازم برای جلوگیری از کاهش ارزش این توکن در نظر گرفته شده است.

 کلام پایانی

در این مقاله به معرفی رمز ارز Moonbeam پرداختیم. مون بیم بدون شک یکی از با برنامه‌ترین ارزهای دیجیتالی است که در سال ۲۰۲۱ فعالیت خود را آغاز کرده است. اگر سری به سایت رسمی این پروژه بزنید و مستندات آن را بررسی کنید، قطعا پی به این موضوع خواهید برد. هر چند که اظهار نظر در خصوص موفقیت یا عدم موفقیت آن خیلی زود است و باید کمی زمان بگذرد تا بتوانیم تحصیلی درست‌تری از عملکرد اکوسیستم ارز دیجیتال مون بیم ارائه کنیم.