ارز دیجیتال وینک چیست؟ بررسی کامل پروژه WINK و کاربردهای آن

مقالات ارز دیجیتال
معرفی ارز وینک

فناوری بلاکچین کارآمدی خود را در ذخیره‌سازی اطلاعات به‌صورت رمزنگاری ثابت کرده‌ است. نمی‌توان اطلاعات را در بستر شبکه بلاکچین دستکاری کرد و امکان اعتبارسنجی آن‌ها وجود دارد. درعین‌حال، شبکه‌های بلاکچین نمی‌توانند مستقیم با دنیای پیرامون ما ارتباط برقرار کنند. به عبارت دیگر، نمی‌توانند اطلاعات دنیای واقعی را به‌تنهایی استخراج کنند. علاوه بر این، امکان تشخیص درستی یا نادرستی داده‌هایی را که به زنجیره آن‌ها وارد می‌شود نیز ندارند. پروژه Winklink و توکن اختصاصی آن، یعنی ارز وینک، با هدف حل چالش‌های مطرح‌شده درباره بلاکچین ایجاد شده‌اند. در ادامه، قصد داریم ارز WIN و کاربردهای آن را بررسی ‌کنیم. تا پایان با ما همراه باشید.

Winklink چیست؟

پلتفرم Winklink اولین اوراکل جامع در اکوسیستم ترون (Tron) است. همان‌‌طور که اشاره کردیم، شبکه‌های بلاکچین در برقراری ارتباط با محیط واقعی به‌هیچ‌وجه موفق عمل نمی‌کنند. اجازه دهید از مثال ساده‌ای برای توضیح این موضوع استفاده کنیم. فرض کنید نوعی برنامه غیرمتمرکز پیش‌بینی مسابقات ورزشی در بستر شبکه بلاکچین راه‌اندازی شده است. داستان از این قرار است که بعد از مشخص شدن نتیجه مسابقات، طرف‌هایی که پیش‌بینی درستی انجام داده‌اند، در قالب ارز دیجیتال جایزه دریافت می‌کنند.

پرسش اساسی این است که برنامه غیرمتمرکز چگونه می‌تواند به نتیجه واقعی مسابقات ورزشی پی ببرد. طبیعی است که اگر فردی مستقیم اطلاعات را درون برنامه وارد کند، عملاً ماهیت غیرمتمرکز بلاکچین به چالش کشیده می‌شود. اینجاست که پای راه‌حلی کاربردی به‌نام اوراکل (Oracle) به‌میان می‌آید.

اوراکل با استفاده قابلیت قرارداد هوشمند در بستر شبکه‌های بلاکچین ایجاد می‌شود. به زبان ساده، اوراکل پلی بین شبکه بلاکچین و داده‌های دنیای واقعی است که از طریق مکانیزم غیرمتمرکز و قابل اطمینان داده‌های دنیای واقعی را جمع‌آوری و به شبکه بلاکچین منتقل می‌کند. برای آشنایی بیشتر با این موضوع، پیشنهاد می‌کنیم مقاله اوراکل چیست را مطالعه کنید. آنچه تا اینجا ذکر کردیم، کاری است که پروژه ارز وینک، یعنی winklink، انجام می‌دهد.

خالق ارز دیجیتال وینک کیست؟

پیش از اینکه بررسی کنیم ارز وینک چیست، افرادی را معرفی می‌کنیم که پلتفرم Winklink را راه‌اندازی کرده‌اند. پلتفرم ارز وینک به‌صورت غیرمتمرکز فعالیت می‌کند. به همین دلیل، گروه توسعه‌دهنده آن نیز به‌صورت غیرمتمرکز در سراسر جهان پخش هستند. این گروه توسعه‌دهنده مجموعه‌ای متخصص از فعالان عرصه طراحی بازی و توسعه اپلیکیشن‌ها هستند. سابقه این گروه هم‌اکنون از ده سال فراتر رفته است و تجربه‌های بسیار خوبی در زمینه فعالیت‌های گذشته خود در شبکه بلاک‌چین به‌دست آورده‌اند. ایده کنار هم قرار دادن فناوری بلاک‌چین و بازی موجب شده است که اعضای توسعه‌دهنده این پلتفرم در کنار یکدیگر قرار بگیرند و با هماهنگی بسیار خوبی برنامه‌های خود را پیش ببرند.

در زمان آغاز کار پلتفرم ارز وینک، حدود سه نفر از متخصصان حوزه بازی و بلاک‌چین در جایگاه بنیان‌گذار آن شروع به‌کار کردند، اما این گروه به سرعت توسعه یافت و در حال حاضر، سیزده نیروی متخصص در سراسر دنیا با هدف توسعه این پلتفرم با یکدیگر همکاری می‌کنند. ترکیب گروه توسعه‌دهنده این پلتفرم در حال حاضر عبارت است از:

 • چهار نفر متخصص فناوری بلاک‌چین
 • سه نفر فعالان قدیمی و باتجربه صنعتی بازی‌سازی
 • سه نفر گروه توسعه‌دهنده اپلیکیشن‌های بازی موبایل
 • چهار نفر متخصص حوزه بازاریابی

سه چهره سرشناس پلتفرم ارز وینک نیز عبارت‌اند از:

 1. بی وانگ: مدیر پلتفرم ارز دیجیتال وینک
 2. الکس یی: مدیر اجرایی پروژه وینک
 3. اس تانگ: مدیر برنامه‌ریزی پروژه وینک

ارز وینک چیست؟

در این قسمت باید بررسی کنیم که ارز وینک چیست. رمز ارز وینک توکن اختصاصی پلتفرم Winklink است. کلمه WIN به‌معنی چشمک زدن یا چشمک‌زن است. از این مفهوم در طراحی نماد ارز دیجیتال وینک استفاده شده است. این توکن مبتنی بر شبکه بلاکچین ترون با استاندارد TRC-20 راه‌اندازی شده است.

ارز Winklink توکن کاربردی (Utility) این پروژه است. نودهای فعال در این اکوسیستم وظیفه جمع‌آوری داده‌های محیط واقعی در نقش اوراکل، تغییر فرمت داده‌ها به‌شکل قابل خواندن برای بلاکچین، و محاسبات خارج زنجیره (off chain) را برعهده دارند. نودها در ازای انجام این فعالیت‌ها، در قالب ارز وینک پاداش دریافت می‌کنند. ضمن اینکه توسعه‌دهندگان برای استفاده از خدمات این پروژه باید هزینه پرداخت کنند که با استفاده از ارز دیجیتال وینک انجام می‌شود.

تاریخچه ارز وینک

در گذشته فعالان بازار پلتفرم Winlink را با نام ترون بت TronBet می‌شناختند. این پلتفرم نخستین برنامه غیرمتمرکزی بود که در شبکه بلاک‌چین ترون راه‌اندازی شد. از همان ابتدای راه‌اندازی، این پلتفرم در زمینه شرط‌بندی و پیش‌بینی برنامه‌های ورزشی و غیرورزشی فعالیت می‌کرد.

در سال ۲۰۱۹ با تصمیم توسعه‌دهندگان، این پلتفرم به Winklink تغییر نام داد. همچنین عرضه اولیه ارز وینک از ۲۴ تا ۳۱ جولای سال ۲۰۱۹ برگزار شد. در جریان این عرضه اولیه، روی‌هم‌رفته ۴۹۹۵۰۰۰۰۰۰۰ توکن، معادل ۵ درصد تعداد کل توکن‌ها، برای فروش در نظر گرفته شد. قیمت ارز وینک نیز در این عرضه اولیه برابر ۰/۰۰۰۱۲ دلار در نظر گرفته شد. این عرضه اولیه در صرافی بایننس اجرایی شد. درنهایت، حدود شش میلیون دلار در عرضه اولیه توکن wink تأمین مالی شد.

مزایای استفاده از ارز وینک

در این قسمت مزایای ارز وینک را بررسی می‌کنیم. کاربران پلتفرم Winklink هسته مرکزی آن به‌شمار می‌روند. مکانیزمی به‌نام رین دراپ RainDrop تعریف شده است که با آن در قالب هر برنامه غیرمتمرکز متصل به پلتفرم، پاداش‌هایی برای کاربران در نظر گرفته می‌شود. توزیع این پاداش نیز به‌صورت هوشمند و با هدف ترغیب کاربران به نگهداری ارز وینک صورت می‌گیرد. به این صورت که هر کاربری که تعداد توکن بیشتری در اختیار دارد، جوایز بیشتری دریافت می‌کند. این پاداش‌ها به‌صورت روزانه و در قالب ارز دیجیتال ترون TRX یا WIN به کاربران اختصاص داده می‌شود.

تصمیم هوشمندانه توسعه‌دهندگان پلتفرم وینک در توزیع پاداش‌ها موجب شده است که کاربران دربرابر فعالیت‌های آن احساس مسئولیت کنند و خود را عضوی فعال در جامعه وینک بدانند. این نوع مشارکت تأثیر معناداری در رشد پلتفرم وینک داشته است. البته توسعه‌دهندگان پلتفرم ارز وینک در حال تدوین برنامه‌های جدیدتری هستند تا شرایط را برای وفاداری بیشتر کاربران خود فراهم کند.

برخی دیگر از مهم‌ترین مزایای پلتفرم وینک برای کاربران فعال عبارت‌اند از:

 • همه پروژه در این پلتفرم در قالب قراردادهای هوشمند کار می‌کنند و به همین دلیل، حسابرسی آن‌ها به‌راحتی امکان‌پذیر است.
 • کنترل و مدیریت دارایی‌ها به‌طور کامل در اختیار کاربران قرار دارد.
 • بازی‌های موجود در این پلتفرم با تمام ارزهای دیجیتال کار می‌کنند.
 • فرصت‌های تجاری انحصاری برای کاربران این پلتفرم در بازه‌های زمانی متنوعی به‌وجود می‌آید.
 • کاربرانی که بیشترین میزان بازی را در این پلتفرم انجام می‌دهند، عواید مالی بیشتری دریافت می‌کنند.
 • همه کاربران در تدوین برنامه‌ها و به‌نوعی حکمرانی پلتفرم ارز وینک حق دخالت دارند.
 • کسانی که ارز دیجیتال وینک در اختیار دارند، می‌توانند هزینه‌های معاملات خود را در این پلتفرم به‌طور چشمگیری کاهش دهند.

مهم‌ترین بازی‌های پلتفرم ارز Win چیست؟

ایده اوراکل سبب شده است که بازی‌های زیادی در بستر پروژه Winklink راه‌اندازی شود؛ بازی‌هایی که محبوبیت زیادی دارند و گردش مالی در آن‌ها نیز رو به ‌افزایش است. ابتدای سال ۲۰۲۱، حجم معاملات روزانه ارز وینک به حدود ده میلیون دلار رسید. همچنین روزانه چهار هزار کاربر فعال در سراسر جهان در این پلتفرم مشغول بودند. این آمارها همواره در سال‌های اخیر رو به رشد بوده‌اند. از مهم‌ترین بازی‌های موجود در پلتفرم وینک می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بازی تاس (Dice)

تاس نخستین بازی‌ای است که در این پلتفرم راه‌اندازی شده است. این بازی کاملاً مبتنی بر شانس و شرط‌بندی است. به این صورت که کاربران عددی را انتخاب و سپس پیش‌بینی می‌کنند که عددِ تاسی که به‌نمایش درمی‌آید از عدد انتخاب‌شده بیشتر خواهد بود یا کمتر. اگر درست پیش‌بینی کنند، برنده جایزه تعیین‌شده خواهند بود.

بازی ماه (Moon)

بر مجموعه بازی‌های پلتفرم ارز وینک روح شرط‌بندی حاکم است. بازی ماه نیز از این قضیه مستثنی نیست و برندگان این بازی در هر مرحله موفقیت، رقمی بر پایه ضرب‌کننده از یک تا ۲۵۰ دریافت می‌کنند. همان‌طور که ممکن است جوایز به‌صورت تصاعدی رشد کند، این امکان وجود دارد که با شکست خوردن یک‌باره تمام جوایز قبلی را نیز از دست بدهید.

بازی حلقه و دوئل  (Ring & Duel)

حلقه و دوئل بازی ساده دیگری در پلتفرم وینک است که بر مبنای حدس زدن استوار است. در این بازی کاربر باید حدس بزند که گردونه از سمت کدام رنگ در تماس با زمین قرار می‌گیرد. برای هر رنگ در این بازی ضریبی در نظر گرفته شده است که با تشخیص درست جایزه در آن ضرب می‌شود و به کاربر اختصاص می‌یابد.

بهترین کیف پول ارز  Win

در ادامه بحث ارز وینک چیست، بهترین کیف پول‌های سازگار با این توکن را معرفی می‌کنیم. کیف پول‌ ارز دیجیتال به سه دسته سخت‌افزاری، نرم‌افزاری، و کاغذی تقسیم می‌شود. کیف‌پول‌های نرم‌افزاری برای تراکنش‌های روزانه ارزهای دیجیتال مناسب‌اند. سطح امنیت این کیف پول‌ها در مقایسه با کیف پول‌های سخت‌افزاری پایین‌تر است، زیرا برای کار کردن با آن باید به اینترنت وصل شد. برای نگهداری طولانی‌مدت ارز وینک توصیه می‌شود از کیف پول‌های سخت‌افزاری استفاده شود که به‌مراتب، امنیت بیشتری دارند. برخی از بهترین کیف پول‌هایی که برای این ارز استفاده می‌شوند، عبارت‌اند از:

 • کیف پول سخت‌افزاری لجر  (Ledger)
 • کیف پول سخت‌افزاری ترزور  (Terzor)
 • کیف پول سخت‌افزاری کیپ کی  (KeepKey)
 • کیف پول نرم‌افزاری کوینومی  (Coinomi)

توزیع ارز دیجیتال وینک چگونه است؟‌

در زمان عرضه اولیه ارز وینک، حدود ۱۵ درصد توکن‌های موجود در بازار عرضه شد. هریک از این توکن‌ها در زمان عرضه اولیه با ارزشی بالغ بر ۰/۰۰۰۰۶۶۷۳۳۴۰ دلار به‌فروش رسید. در حال حاضر نیز توزیع توکن ارز دیجیتال وینک به‌صورت زیر انجام می‌شود:‌

 • ذخیره توکن: ۳/۷۵ درصد
 • توسعه پلتفرم: ۷ درصد
 • جامعه اولیه: ۱۲ درصد
 • فروش اولیه: ۱۵ درصد
 • گروه توسعه‌دهنده: ۱۰ درصد
 • اکوسیستم: ۲۷ درصد
 • ایردراپ: ۵ درصد
 • مشارکت استراتژیک: ۶/۲۵ درصد
 • مشارکت گیمینگ: ۱۴ درصد

تاریخچه قیمت ارز دیجیتال وینک


در این قسمت به تاریخچه قیمت ارز دیجیتال وینک، از زمان عرضه تا امروز، نگاهی می‌اندازیم. پس از عرضه اولیه این توکن با قیمت ۰/۰۰۰۰۶۶۷۳۳۴۰ دلار، ظرف مدت زمان کوتاهی در سال ۲۰۱۹ قیمت این توکن به ۰/۰۰۰۳ دلار رسید. این عدد رشد ۳۵۰ درصدی را نشان می‌دهد که در نوع خود عدد چشمگیری است. اما پس از آن، دچار افت قیمت شد و به یکباره به قیمت ۰/۰۰۰۱ دلار کاهش پیدا کرد. در ادامه، ظرف چند ماه حالت خنثی گرفت و هیچ‌گونه افت و رشد قیمتی در آن مشاهده نشد. در ماه مارس سال ۲۰۲۱، یک‌باره روند صعودی سنگینی  گرفت و قیمت ارز وینک با ۱۹۰۰ درصد رشد به ۰/۰۰۲ دلار رسید.

اما خیلی زود از سقف تاریخی‌ای که در این برهه زمانی به‌ثبت رساند فاصله گرفت؛ به‌گونه‌ای که قیمت ارز وینک در همان اوایل ماه آوریل سال ۲۰۲۱ روند نزولی شدیدی در پیش گرفت. ظرف مدت‌زمان کوتاهی تمام سودی که عاید سرمایه‌گذاران این ارز دیجیتال شده بود، بر باد رفت. این روند نزوی تا جایی ادامه پیدا کرد که درنهایت، در ۲۰ جولای سال ۲۰۲۱ قیمت آن به کف تاریخی ۰/۰۰۰۰۲۷ دلار کاهش پیدا کرد.

در ادامه، تا ماه نوامبر سال ۲۰۲۱ شاهد روند صعودی در این ارز دیجیتال بودیم که به محدوده قیمت ۰/۰۰۰۳ دلار رسید. درنهایت، سال ۲۰۲۱ برای ارز وینک با قیمت ۰/۰۰۰۴۶ دلار به‌پایان رسید. اما در سال ۲۰۲۲ اوضاع قیمت ارز wink چندان مساعد نبود؛ به‌طوری‌که از همان روزهای ابتدایی سال جاری در مسیر نزولی قرار گرفت. این روند تا پایان سال ادامه داشت و سال ۲۰۲۲ برای این ارز دیجیتال با محدوده قیمت ۰/۰۰۰۰۷ دلار به‌پایان رسید.

هرچند در سال ۲۰۲۳ ارزهای دیجیتال دیگر مانند بیت کوین، حدود ۱۰۰ درصد رشد کرده‌اند، هنوز ارز وینک در محدود ۰/۰۰۰۰۷ دلار درجا می‌زند. در زمان نگارش این مقاله (نیمه اول سال ۲۰۲۳)، ارز دیجیتال وینک با مارکت کپ حدود ۷۱ میلیون دلار در جایگاه ۳۱۸ ارزهای دیجیتال قرار دارد؛ ضمن اینکه تا امروز بیش از ۹۶۱ میلیارد توکن وینک عرضه شده است.

کلام پایانی

در این مقاله بررسی کردیم که ارز وینک چیست و چه اهدافی را دنبال می‌کند. ایده اوراکل در پیوند زدن فناوری بلاکچین با دنیای واقعی گام مهمی به‌شمار می‌رود. پروژه winklink از اولین پلتفرم‌هایی است که به این حوزه وارد شده است. موفقیت این پروژه در گرو توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز موجود در بستر آن است. پیش‌بینی شما از آینده ارز دیجیتال وینک چیست؟ آیا رمز ارز وینک می‌تواند در مسیر صعودی حرکت کند؟ نظرات خود را در این زمینه با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

1

ارز وینک بخریم یا نه؟

با توجه به اینکه حدود دو سال است این ارز دیجیتال رشد قیمت نداشته است، به‌نظر می‌رسد که باید منتظر افزایش قیمت آن در آینده باشیم. بنابراین، می‌توانید با دید بلندمدت روی آن سرمایه‌گذاری کنید.

 

2

بهترین صرافی برای خرید رمز ارز Wink چیست؟

صرافی بینگ ایکس و کوکوین بهترین گزینه‌ها برای خرید ارز وینک هستند.

امتیاز شما به این محتوا

3.8 / 5. 56

میانگین امتیازات: 3.8/5
تعداد امتیاز: 56
در بهترین صرافی های ارزدیجیتال با تخفیف کارمزد ثبت نام کنید.
دیدگاه خود را به اشتراک گذارید
حتما نظرت رو برای ما و دیگران بنویس
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • ساناز

  سلام من دومیلیون وینک خریدم کلا صفر شد

  ۱۴۰۱/۱۰/۱۶ پاسخ
  • لوگو کامنت کلینیک سرمایه

   سلام ساناز عزیز
   وینک در حال حاضر در سایت کوین مارکت کپ رتبه ی ۲۴۸ داره و با قیمت ۰.۰۰۰۰۷۳ در حال معامله شدن هستش. چطور صفر شده؟ ایا از اهرم استفاده کردید؟

   ۱۴۰۱/۱۰/۱۷ پاسخ
منو
جستجو
ورود/ ثبت نام
ارسال مجدد
درخواست مشاوره