فارکس یا کریپتو؟ بررسی ۱۰ تفاوت فارکس و ارز دیجیتال 

سرمایه گذاری
تفاوت فارکس و کریپتو

کسانی که قصد دارند به بازارهای مالی وارد شوند، همواره سؤال مهمی را مطرح می‌کنند: تفاوت فارکس و کریپتو چیست؟ پاسخ این پرسش اصلاً ساده نیست. کافی است با تعدادی از کارشناسان و معامله‌گران فعال در هریک از این بازارها گفت‌وگو کنید. هرکدام از آن‌ها استدلال‌های قابل تأملی برای دفاع از بازار مالی مطلوب خود مطرح می‌کنند. عده‌ای از معامله‌گران نیز چندان به دعوای بین فارکس یا کریپتو اعتقاد ندارند؛ بلکه دارایی خود را بین هر دو بازار تقسیم می‌کنند. در این مطلب قصد داریم بدون جانب‌داری تفاوت فارکس و ارز دیجیتال را بررسی کنیم. تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

فارکس چیست؟

فارکس نوعی بازار مالی بین‌المللی نسبتاً قدیمی است که در سال ۱۹۷۳ میلادی به شکل فعلی خود آغاز به کار کرد. در این بازار مالی تریدرها ارزهای رسمی کشورهای مختلف را معامله می‌کنند. هر دو ارز در بازار فارکس در قالب یک جفت ارز معاملاتی معرفی و با ضریب تبدیل مشخصی نسبت به یکدیگر معامله می‌شوند.

تریدرها از محل نوسان ضریب تبدیل به دنبال کسب سود در معاملات خود هستند. جفت ارزهای معاملاتی بر مبنای میزان اهمیت در دو دسته اصلی و فرعی تقسیم‌بندی می‌شوند. در مقاله زیر به طور مفصل بازار Forex را معرفی کردیم.

ارز دیجیتال چیست؟

کریپتوکارنسی را می‌توان جدید‌ترین بازار مالی بین‌المللی در دنیا دانست که از سال ۲۰۰۹ فعالیت خود را آغاز کرده است. اولین و مهم‌ترین ارز دیجیتال در این بازار بیت کوین است. جالب است بدانید که با گذشت حدود پانزده سال از آغاز به کار این بازار، هزاران ارز دیجیتال برای معامله در بازار وجود دارند که هر روز بر تعداد آن‌ها افزوده می‌شود.

بازار کریپتوکارنسی با فناوری‌های دیجیتال آمیخته شده است؛ به طوری که پایه و اساس آن را فناوری انقلابی بلاکچین تشکیل می‌دهد. در این بازار نیز ارزهای دیجیتال در قالب جفت ارزهای معاملاتی خرید و فروش می‌شوند. با مطالعه مقاله زیر می‌توانید به اطلاعات ارزشمندی درباره این بازار دست پیدا کنید.

شباهت فارکس و ارز دیجیتال چیست؟

شباهت بازار فارکس و کریپتو براساس ماهیت معاملاتی، پتانسیل سوددهی، نقدینگی، دسترسی و ریسک بالا می باشد.

قبل از پرداختن به تفاوت فارکس و کریپتو، به شباهت‌های بین این دو بازار نگاهی می‌اندازیم. در اینجا فهرستی از شباهت‌های فارکس و ارز دیجیتال آورده شده است:

 • هر دو بازار فارکس و ارز دیجیتال، بازارهای مالی‌ای هستند که در آن، معامله‌گران می‌توانند با خرید و فروش دارایی‌ها، سود کسب کنند؛
 • در هر دو بازار، قیمت دارایی‌ها براساس عرضه و تقاضا تعیین می‌شود؛
 • هر دو بازار ظرفیت سود زیادی دارند، اما ریسکشان هم زیاد است؛
 • در هر دو بازار، معاملات می‌توانند به‌صورت معاملات نقدی یا معاملات آتی انجام شوند؛
 • در هر دو بازار، معاملات اهرمی امکان‌پذیر است که به معامله‌گران اجازه می‌دهد با سرمایه کمتر، معاملات بزرگ‌تر انجام دهند؛
 • در هر دو بازار، می‌توان از ابزارهای تحلیل تکنیکال برای پیش‌بینی قیمت‌ها استفاده کرد؛
 • در هر دو بازار، اخبار و رویدادهای اقتصادی می‌توانند در قیمت‌ها تأثیر بگذارند؛
 • هر دو بازار فارکس و ارز دیجیتال بازارهای پرریسکی هستند؛
 • در هر دو بازار، نوسانات قیمت ممکن است بسیار زیاد باشد؛
 • هر دو بازار فارکس و ارز دیجیتال را می‌توان از طریق اینترنت و در هر نقطه از جهان معامله کرد.

تفاوت بازار فارکس و کریپتو چیست؟

حال نوبت به بررسی تفاوت فارکس و ارز دیجیتال می‌رسد. همان‌طور که مشاهده کردید، این دو بازار بی‌شباهت به یکدیگر نیستند؛ درعین‌حال، ویژگی‌های منحصربه‌فردی نیز دارند که آن‌ها را از یکدیگر متمایز می‌کند. برای انتخاب بین فارکس یا کریپتو، باید تفاوت‌های آن‌ها را با دقت زیاد زیر نظر بگیرید. تفاوت فارکس و ارز دیجیتال را می‌توان در شش جنبه مختلف بررسی کرد:

۱. تفاوت فارکس و ارز دیجیتال از نظر ارزش بازار

ارزش بازار فارکس به طور قابل توجهی بیشتر از ارز دیجیتال است.

شاید مهم‌ترین تفاوت فارکس و کریپتو را بتوان در موضوع ارزش کل بازار آن‌ها خلاصه کرد. نقدینگی موجود در بازار مالی یکی از شاخصه‌های طلایی برای ارزیابی آن به حساب می‌آید. هرچه نقدینگی در بازاری بیشتر باشد، آن بازار ثبات و پایداری بیشتری دارد؛ به همین دلیل می‌توان با ریسک کمتر در آن فعالیت کرد.

تفاوت فارکس با ارز دیجیتال از نظر ارزش کل خیلی زیاد است. ارزش کل بازار فارکس حدود ۲/۴ کوادریلیون دلار است؛ درحالی‌که مارکت کپ بازار کریپتوکارنسی در زمان نگارش این مطلب (اسفند ۱۴۰۲)، ۲۵۰۰ میلیارد دلار است. همان‌طور که مشاهده می‌کنید، سرمایه موجود در بازار فارکس بیش از دویست برابر بازار ارز دیجیتال است.

یکی از عوامل این میزان فرق فارکس و کریپتو در ارزش بازار، مربوط به قدمت آن‌هاست. بازار فارکس حدود ۳۶ سال قدیمی‌تر از بازار رمزارزهاست. عامل مهم دیگر را می‌توان فعالیت سرمایه‌داران حقوقی در این دو بازار دانست؛ یعنی بسیاری از بانک‌ها، مؤسسات مالی و شرکت‌های بزرگ که در بازار فارکس فعالیت می‌کنند.

این دسته از سرمایه‌گذاران حقوقی بازیگران اصلی فارکس هستند و طبیعتاً، سرمایه هنگفتی را به خود اختصاص می‌دهند. درحالی‌که تعداد سرمایه‌گذاران حقوقی کلان در بازار کریپتوکارنسی بسیار محدود است. البته در سال‌های اخیر شاهد ورود سرمایه‌گذاران حقوقی بزرگ در بازار ارزهای دیجیتال هستیم. به نظر می‌رسد در آینده این روند تقویت شود.

۲. فرق ارز دیجیتال با فارکس از نظر حجم معاملات روزانه

موضوع دیگری که در تفاوت فارکس و ارز دیجیتال اهمیت دارد، حجم معاملات روزانه است. هرچه متوسط حجم معاملات روزانه در یک بازار مالی بیشتر باشد، نقدشوندگی در آن بالاتر است؛ به این معنی که معامله‌گران سریع‌تر می‌توانند دارایی‌های خود را خرید و فروش کنند.

تفاوت بازار فارکس و کریپتو از نظر متوسط حجم معاملات روزانه نیز خیلی زیاد است. حجم معاملات روزانه در بازار فارکس بیش از ۶۶۰۰ میلیارد دلار است؛ درحالی‌که متوسط حجم معاملات ارزهای دیجیتال در این سال‌ها هیچ‌گاه فراتر از دویست میلیارد دلار نشده است؛ این یعنی حجم معاملات روزانه بازار فارکس حداقل بیش از ۳۳ برابر کریپتو است.

۳. تفاوت فارکس با ارز دیجیتال از نظر ارزهای معاملاتی

تنوع جفت ارزها در فارکس کمتر از تنوع ارزهای دیجیتال است.

در ادامه بررسی تفاوت فارکس و ارز دیجیتال، باید به نوع دارایی‌هایی که در این دو بازار خرید و فروش می‌شوند نیز بپردازیم. بازار کریپتوکارنسی محل معامله ارزهای دیجیتال است. ارزهای دیجیتال نوعی پول الکترونیک هستند که مبتنی بر شبکه بلاک چین راه‌اندازی می‌شوند. هریک از این ارزها به‌نوعی نماینده یک پروژه کریپتویی به شمار می‌روند. کاربردهای متنوعی نیز می‌توان برای هریک از ارزهای دیجیتال برشمرد.

اما در بازار فارکس با ارزهای رسمی کشورهای مختلف مانند دلار آمریکا، ین ژاپن، دلار کانادا، یوآن چین، یورو،‌ پوند انگلیس و … سروکار دارید؛ درعین‌حال، معمولاً بروکرهای فارکس علاوه بر جفت ارزهای معاملاتی مذکور، امکان معامله شاخص‌های مهم سهام بورس‌های دنیا (مانند داوجونز، S&P 500 و …) و کامودیتی‌ها (طلا، نقره، مس و …) را نیز برای معامله‌گران فارکس فراهم می‌کنند.

۴. فرق فارکس و کریپتو از نظر نوسان قیمت‌ها

یکی دیگر از موضوعات مهم در باب تفاوت فارکس و کریپتو، مربوط به نوسان قیمت‌هاست. به تجربه ثابت شده است نوسانات قیمت ارزهای دیجیتال در مقایسه با هر بازار دیگری، ازجمله فارکس، به‌مراتب بیشتر است.

گاهی اوقات فقط در عرض چند ساعت، شاهد زیر و رو شدن قیمت یک رمزارز هستیم؛ درحالی‌که چنین اتفاقی در بازار فارکس بسیار نادر است. حجم زیاد معاملات، ارزش زیاد بازار، حضور پررنگ بازیگران حقوقی، نوع دارایی مورد معامله و قدمت بازار فارکس، ازجمله مهم‌ترین عواملی هستند که سبب ایجاد ثبات بیشتر در آن شده است. البته گاهی ممکن است جفت ارزهای فرعی فارکس هم نوسانات شدید قیمت داشته باشند.

۵. تفاوت فارکس و ارز دیجیتال از نظر قوانین و مقررات

تفاوت فارکس و ارز دیجیتال از نظر قوانین و مقررات

تفاوت فارکس با ارز دیجیتال را می‌توان در بحث قوانین و مقررات نیز مشاهده کرد. ابتدا باید اشاره کنیم که فارکس و ارز دیجیتال به‌عنوان دو بازار بین‌المللی تابع قوانین و مقررات کشور خاصی نیستند؛ اما درعین‌حال، اثرپذیری این دو بازار را از قوانین کشورهای مختلف و همچنین رخدادهای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در دنیا نمی‌توان انکار کرد.

با توجه به اینکه در بازار فارکس با ارزهای رسمی کشورهای مختلف سروکار داریم، قوانین و چارچوب‌های بیشتری در مقایسه با بازار کریپتوکارنسی وجود دارد. به علاوه اینکه تصمیم‌گیری بانک‌های مرکزی کشورهای مهم مانند آمریکا به‌شدت بر روند بازار فارکس اثرگذار است.

۶. تفاوت بازار فارکس با ارز دیجیتال از نظر زمان فعالیت

یکی دیگر از موضوعات مهم که درباره فرق ارز دیجیتال با فارکس باید مدنظر قرار دهید، ساعات فعالیت این دو بازار است. کریپتوکارنسی بازاری ۲۴ساعته است که هفت روز هفته بدون تعطیلی فعالیت می‌کند. از این نظر، ارزهای دیجیتال بازاری منحصربه‌فردند؛ زیرا هیچ بازاری در دنیا وجود ندارد که تمام‌وقت بدون لحظه‌ای تعطیلی به فعالیت خود ادامه دهد.

داستان بازار فارکس تا حدودی متفاوت است. فارکس نوعی بازار بین‌المللی است که مطابق با تقویم میلادی کار می‌کند. این بازار در روزهای دوشنبه تا جمعه مطابق با تقویم و ساعت بین‌المللی فعال است؛ یعنی فارکس در هفته پنج روز به صورت ۲۴ساعته فعالیت می‌کند. فارکس در روزهای شنبه و یکشنبه که طبق تقویم میلادی روزهای تعطیل هستند، فعالیت نمی‌کند.

۷. تفاوت فارکس و ارز دیجیتال از نظر پلتفرم معاملاتی

متفاوت بودن پلتفرم های معاملاتی در کریپتو و فارکس

معاملات فارکس در بروکر فارکس انجام می‌شود. بروکرهای فارکس پلتفرم‌های آنلاینی هستند که در قالب حساب‌های معاملاتی متنوع میزبان تریدرهای فارکس هستند. معاملات ارزهای دیجیتال در بیشتر صرافی‌های ارز دیجیتال انجام می‌شود. صرافی‌های رمزارز نیز نوعی پلتفرم آنلاین هستند که خرید و فروش رمزارزها را تسهیل می‌کنند.

تجربه نشان می‌دهد که برای کار کردن با صرافی ارز دیجیتال، در مقایسه با بروکر فارکس، کمتر به دانش و مهارت نیاز دارید. ضمناً، تنها بعضی از بروکرهای فارکس پلتفرم معاملاتی اختصاصی را در اختیار تریدرها قرار می‌دهند. بسیاری از آن‌ها، از پلتفرم‌هایی مانند متاتریدر برای این منظور استفاده می‌کنند.

۸. فرق فارکس و ارز دیجیتال از نظر ریسک معاملات

هر دو بازار فارکس و ارز دیجیتال ریسک خاص خود را دارند، اما تجربه نشان می‌دهد که ریسک بازار ارزهای دیجیتال در مقایسه با فارکس بیشتر است. در معاملات فارکس، بیشتر ریسک‌های سیستمی و اقتصادی تریدرها را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند. درحالی‌که در ریسک‌های سیستمی و اقتصادی تنها یک روی سکه تهدیدهای بازار رمزارزها هستند.

شما در این بازار با چالش‌هایی مانند حملات هکری روبه‌رو هستید که سرمایه‌تان را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. تقریباً روزی نیست که خبر حملات هکری به صرافی‌ها، کیف پول‌ها، و دیگر پلتفرم‌های ارز دیجیتال در بازار کریپتوکارنسی منتشر نشود. از آن گذشته، باید به ریسک‌های مربوط به تکنولوژی هم اشاره کنیم. دنیای فناوری به‌سرعت در حال تغییر و تحول است. به‌ همین دلیل، بدیهی است که سرمایه‌گذاری در آن با مخاطرات بیشتری همراه باشد.

۹. تفاوت فارکس با ارز دیجیتال از نظر کاربرد

بازار فارکس فقط محلی برای سرمایه‌گذاری و کسب سود است، اما ارزهای دیجیتال سودای تبدیل‌شدن به پول رایج در زندگی روزمره ما را در سر دارند. به‌ همین دلیل، بدیهی است که از نظر کاربرد، این دو بازار با یکدیگر قابل مقایسه نیستند. برنامه‌های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند در حال حاضر، سبب شده‌اند رمزارزها کاربردهای متعددی در زندگی روزمره ما داشته باشند.

۱۰. تفاوت ارز دیجیتال با فارکس از نظر روش‌های کسب درآمد

روش های کسب درآمد بیشتر بازار کریپتو نسبت به بازار فارکس

شما با خرید و فروش جفت ارزهای معاملاتی می‌توانید در بازار فارکس سود به‌ دست بیاورید. درحالی‌که ترید ارزهای دیجیتال تنها یکی از راه‌هایی است که برای درآمدزایی وجود دارد. می‌توانید از طریق راه‌های دیگر مانند ماینینگ، استیکینگ، وام‌دهی، و … در بازار ارزهای دیجیتال نیز سود کسب کنید.

صرافی بینگ ایکس؛ بهترین پلتفرم معاملات فارکس و ارز دیجیتال

bingx logo
صرافی بینگ ایکس
۴.۸
دسترسی به بازار کریپتو و فارکس
اتصال به تریدینگ ویو و متاتریدر ۵
پشتیبانی فارسی
ثبت‌نام به همراه تخفیف کارمزد

تا اینجا تفاوت فارکس و ارز دیجیتال را بررسی کردیم. بسیاری از معامله‌گران ترجیح می‌دهند در هر دو بازار مالی فعالیت کنند. به این ترتیب، از فرصت‌های کسب درآمد دلاری در فارکس و ارز دیجیتال بهره‌مند می‌شوند. هرچند فعالیت هم‌زمان در فارکس و کریپتوکارنسی زمان زیادی می‌گیرد.

اشاره کردیم که معاملات فارکس و ارزهای دیجیتال به صورت آنلاین انجام می‌شود. پلتفرم‌های معاملاتی اختصاصی برای فارکس و ارز دیجیتال، به‌ترتیب با نام بروکر (Broker) و صرافی (Exchange) شناخته می‌شوند.

هرچند بسیاری از بروکرها و صرافی‌ها به صورت اختصاصی فارکس و رمزارزها را معامله می‌کنند، در این بین برخی از پلتفرم‌های معاملاتی نیز هستند که از هر دو بازار پشتیبانی می‌کنند. با استفاده از این پلتفرم‌های معاملاتی عملاً با یک تیر دو نشان را هدف می‌گیرید؛ زیرا معاملات فارکس و ارز دیجیتال را در یک مکان به‌راحتی مدیریت می‌کنید.

پیشنهاد ما در کلینیک سرمایه، بهترین صرافی خارجی برای ایرانیان، یعنی بینگ ایکس است. صرافی BingX هم‌زمان از معاملات ارزهای دیجیتال و فارکس پشتیبانی می‌کند. این صرافی کاربران ایرانی را تحریم نکرده است و با خیالی آسوده می‌توانید از آن استفاده کنید.

در قالب صرافی بینگ ایکس بیش از هفتصد ارز دیجیتال و ده‌ها جفت ارز اصلی فارکس (به همراه کامودیتی‌ها و شاخص‌های سهام مهم) قابل معامله‌اند. قابلیت‌های ویژ‌ه‌ای مانند کپی تریدینگ و ربات تریدینگ، بینگ ایکس را به گزینه بی‌نظیری برای معامله‌گران تبدیل کرده است.

کلام پایانی

در این مطلب تفاوت فارکس و ارز دیجیتال را بررسی کردیم. هریک از این دو بازار فرصت‌های سرمایه‌گذاری خوبی را برای معامله‌گران فراهم می‌کنند. این شما هستید که باید با توجه به علاقه، دانش فنی و میزان ریسک‌پذیری خود برای انتخاب یکی از آن‌ها یا فعالیت در هر دوی آن‌ها تصمیم‌ بگیرد. بسیاری از معامله‌گران حرفه‌ای معمولاً در هر دو بازار حضور فعال دارند تا از فرصت‌های کسب سود در آن‌ها نهایت بهره‌برداری را کنند. اگر در این دو بازار فعالیت می‌کنید، آیا در بحث تفاوت فارکس و ارز دیجیتال نکته دیگری به ذهن شما می‌رسد که در مقاله به آن اشاره نکرده باشیم؟ انتخاب شما بین فارکس یا کریپتو کدام است؟ به نظر شما کدام‌یک از این دو بازار بهتر است؟ نظرات و پیشنهادهای خود را در این زمینه با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

1

فارکس بهتر است یا ارز دیجیتال؟

نمی‌توان با قطعیت گفت بین فارکس یا کریپتو کدام‌یک بهتر است. معامله‌گران باید با توجه به استراتژی‌های معاملاتی و ویژگی‌های شخصی، فارکس و ارز دیجیتال را مقایسه کنند.

2

مهم‌ترین تفاوت فارکس و ارز دیجیتال چیست؟

فارکس و ارز دیجیتال در موضوعات مختلفی تفاوت دارند؛ مانند حجم معاملات، ارزش بازار، نوسان قیمت‌ها، زمان فعالیت، و نوع دارایی‌های قابل معامله. در متن مقاله این موارد را به‌تفصیل بررسی کردیم.

امتیاز شما به این محتوا

3.7 / 5. 26

میانگین امتیازات: 3.7/5
تعداد امتیاز: 26
در بهترین صرافی های ارزدیجیتال با تخفیف کارمزد ثبت نام کنید.
دیدگاه خود را به اشتراک گذارید
حتما نظرت رو برای ما و دیگران بنویس
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • بلوچیان

  سلام از نظر کارمزد صرافی برای هر معامله، فارکس و کریپتو فرقی دارند؟

  ۱۴۰۲/۰۱/۰۵ پاسخ
منو
جستجو
ورود/ ثبت نام
ارسال مجدد
درخواست مشاوره