ارز blok چیست؟ در این روزها که بازار صحبت درباره متاورس (Metaverse) داغ شده است، پروژه‌های مبتنی بر بلاک‌چین که به نوعی با این دنیای مجازی ارتباط دارند، بر سر زبان‌ها افتاده‌اند. بلاک توپیا یکی از این پروژه‌ها است که در سال ۲۰۲۱ آغاز به کار کرده است. چند ماه است که از آغاز فعالیت این پروژه متاورس سپری شده است. ارز دیجیتال Bloktopia به عنوان توکن اختصاصی این پروژه شناخته می‌شود. در ادامه با ما همراه باشید تا به بحث و بررسی در خصوص این پروژه و ارز دیجیتال بلاک توپیا بپردازیم.

پروژه بلاک توپیا چیست؟

واقعیت مجازی به عنوان یک مفهوم پیشرو و نوآورانه در بستر فناوری دنیای امروز ما قرار دارد. بسیاری از سرمایه‌گذاران حوزه دیجیتال در حال سرمایه‌گذاری‌های کلان در این بخش هستند. نمونه‌ای از این ماجرا را می‌توان در برنامه‌های زاکربرگ مالک فیسبوک مشاهده کرد. در این بین بلاک توپیا نیز که در تابستان سال ۲۰۲۱ راه‌اندازی شده است. این پروژه موفق شده است که در کمتر از چند ماه نام خود را در ردیف بزرگ‌ترین پروژه‌های متاورس معرفی کند.

بلاک توپیا چیست

اما در دنیای بلاک توپیا چه خبر است؟ وقتی پا به دنیای بلاک توپیا می‌گذارید، با یک ساختمان مجازی ۲۱ طبقه رو به رو خواهید شد. شاید بپرسید که چرا ساختمان ۲۱ طبقه دارد؟ در پاسخ باید بگوییم که به احترام ۲۱ میلیون بیت کوین که قابلیت استخراج و عرضه در بازار را دارند. برای حضور در طبقات مختلف این ساختمان باید حتما ارز blok خریداری کنید. این ساختمان آن طور که توسعه دهندگان پروژه بلاک توپیا ادعا می‌کنند، قرار است تبدیل به یک هاب اطلاعاتی از تمام ارزهای دیجیتال شود. به این صورت که در قالب محتواهای چند‌رسانه‌ای مختلف هر آنچه درباره رمزارزها وجود دارد، ثبت و ضبط گردد.

قابلیت‌هایی که بلاک توپیا در اختیار کاربران خود می‌گذارد

در ادامه بحث ارز blok و پروژه بلاک توپیا باید به معرفی جنبه‌های مختلف کاربرد این پلتفرم بپردازیم. در قالب این پروژه شما می‌توانید از چهار ویژگی مهم برخوردار شوید که عبارت‌اند از:

۱. آموزش در خصوص بازار رمزارزها

همان طور که در بالا اشاره کردیم، قرار است بلاک توپیا تبدیل به بزرگ‌ترین هاب اطلاعاتی در خصوص ارزهای دیجیتال شود. به این ترتیب افراد می‌توانند به هر اطلاعاتی که در خصوص ارزهای دیجیتال گوناگون نیاز دارند، از طریق بلاک توپیا دسترسی داشته باشند. هر چند که هنوز این شبکه اطلاعاتی ایجاد نشده است؛ اما توسعه دهندگان این پروژه وعده می‌دهند که در آینده نزدیک امکان ایجاد شود.

۲. خرید و فروش املاک

همان طور که اشاره کردیم، بلاک توپیا یک ساختمان ۲۱ طبقه است که از مجموعه‌ای املاک و مستغلات تشکیل شده است. با استفاده از توکن‌های غیرمثلی یا NFT امکان خرید و فروش املاک در این دنیای مجازی متاورس وجود دارد. در همین راستا کاربران می‌توانند از این طریق اقدام به کسب درآمد کنند.

۳. بازی کردن

یکی از جذاب‌ترین بخش‌های بلاک توپیا، امکان بازی کردن و کسب درآمد کاربران است. کاربران می‌توانند به همراه سایر گیمرها قدم به دنیای متاورس از طریق بازی بلاک توپیا بگذارند. ضمن تفریح کردن، امکان کسب سود برای کاربران وجود دارد. در این پروژه قرار است با استفاده از واقعیت مجازی تصاویر سه بعدی خیره کننده و مهیجی در پیش چشمان گیمرها قرار بگیرد که تجربه بی‌نظیر و لذت بخشی را به همراه خواهد داشت.

۴. تولید محتوا

در قالب پروژه بلاک توپیا و با استفاده از ارز blok کاربران می‌توانند نسبت به تولید محتوا و کسب درآمد نیز اقدام کنند. در همین راستا علاقه‌مندان امکان ایجاد آثار هنری، صحنه‌ها و تصاویر جذاب و همچنین بازی‌های اجتماعی بپردازند و از محل جذب تبلیغات اقدام به کسب درآمد نمایند.

ارز blok چیست؟

ارز blok به عنوان توکن اختصاصی پروژه بلاک توپیا به شمار می‌رود. کابران بلاک توپیا برای فعالیت در بستر دنیای متاورس باید اقدام به خرید ارز دیجیتال بلاک توپیا کنند. به عبارت دیگر ارز دیجیتال bloktopia به عنوان مجوز فعالیت در این شبکه به شمار می‌رود. علاوه بر این ویژگی مهم باید بگوییم که بلاک توپیا به صورت غیرمتمرکز مدیریت می‌شود. مکانیزم تصمیم‌گیری‌ها در آن نیز از طریق رأی‌گیری است. در نتیجه برای شرکت در رأی‌گیری و نقش‌آفرینی در حاکمیت بلاک توپیا باید حتما ارز blok در اختیار داشته باشید.

کلیه کسانی که اقدام به استیکینگ این ارز دیجیتال می‌کنند نیز از محل کارمزد حاصل از تراکنش‌ها و درآمدهای حاصل از فعالیت‌های پروژه سود دریافت می‌نمایند.

بررسی وضعیت توزیع ارز blok

در مجموع معادل ۲۰۰ میلیارد ارز دیجیتال بلاک توپیا برای عرضه عمومی در نظر گرفته شده است. تقسیم‌بندی و توزیع این توکن به صورت زیر در نظر گرفته شده است:

 • توکن سوزی: ۲۲ درصد (از محل توکن‌هایی که برای خرید املاک استفاده می‌شود، توکن سوزی انجام می‌گیرد)
 • استیکینگ: ۲۵ درصد
 • سهم مشاوران: ۷ درصد
 • فروش خصوصی: ۱۱ درصد
 • تیم توسعه دهنده: ۱۵ درصد
 • عرضه اولیه: ۷ درصد
 • فروش عمومی: ۲ درصد
 • نقدینگی صرافی: ۱ درصد

تایخچه قیمت ارز blok


در حال حاضر (آبان ماه ۱۴۰۰) ارز blok در رتبه ۲۲۹ بازار ارزهای دیجیتال قرار گرفته است. در زمان عرضه عمومی این توکن در بازار قیمت آن برابر ۰.۰۲ دلار بود. در مدت زمان کوتاهی این ارز دیجیتال تا ابتدای آبان ماه سال ۱۴۰۰ قیمت آن به ۰.۱۷ دلار رسید. با توجه به اینکه مدت زمان کوتاهی از رونمایی این ارز دیجیتال سپری شده است، اطلاعات قیمتی چندان زیادی در خصوص آن وجود ندارد. حجم معاملات آن نیز در حال حاضر از ۸۷ میلیون دلار فراتر رفته است.

پیش‌بینی‌ها در خصوص آینده ارز bloktopia چیست؟

برنامه‌های متنوعی از سوی توسعه دهندگان پروژه بلاک توپیا برای یک سال آینده پیش‌بینی شده است که از آن جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • راه‌اندازی محیط سه‌بعدی در بلاک توپیا
 • طراحی وایر فریم
 • فروش گسترده املاک در بلاک توپیا با استفاده از توکن‌های NFT
 • توسعه زیرساخت‌های پروژه

این پروژه با حمایت پلتفرم پالی گان راه‌اندازی شده است و سرمایه‌گذاری اصلی آن نیز برند انیموکا است. همچنین برخی دیگر از شرکت‌ها و برندهای فعال در حوزه متاورس از جمله آنزو و زوکیو نیز در ردیف حامیان معنوی این پروژه به شمار می‌روند. اگر چه هنوز چند ماه است که از رونمایی ارز blok سپری شده است؛ اما همین مواردی که در بالا اشاره کردیم، به عنوان نقطه قوت این پروژه به حساب می‌آید.

در مقایسه با سایر پروژه‌های متاورس از جمله دیسنترالند و سند باکس، به نظر می‌رسد که بلاک توپیا از جامعیت بسیار بیشتری برخوردار است. چرا که مجموعه ویژگی‌های آن پروژه‌ها را دارا بوده و علاوه بر آن‌ها حرف‌های تازه‌ای نیز برای گفتن دارد. اظهار نظر در خصوص آینده قیمت ارز دیجیتال بلاک توپیا هنوز زود است؛ اما به نظر می‌رسد با توجه به اخبار رو به رشد متاورس، باید در آیند بیشتر از بلاک توپیا بشنویم.

سؤالات متداول

۱. ارز بلاک توپیا در کدام صرافی‌ها خرید و فروش می‌شود؟

برای خرید ارز blok می‌توانید به صرافی‌هایی مانند بایننس، کوکوین، کوین بیس، یونی سواپ، پنکیک سواپ، چین لینک، نکسو و باکسوماینینگ مراجعه کنید. صرافی‌های ایرانی مانند رمزینکس نیز ارز دیجیتال bloktopia را در لیست معاملات خود قرار داده‌اند.

۲. بهترین کیف پول ارز bloktopia چیست؟

برای ذخیره ارز blok بهترین گزینه استفاده از کیف پول اختصاصی بلاک توپیا است.

۳. حامی اصلی پروژه بلاک توپیا چیست؟

پلتفرم پالی گان (polygon) به عنوان حامی اصلی ارز blok به شمار می‌رود. نام این ارز دیجیتال در صرافی‌های مشهور با حمایت مادی این پلتفرم ثبت شده است.

کلام پایانی

در این مقاله بررسی کردیم که ارز blok چیست و پروژه بلاک توپیا چه ویژگی‌هایی دارد. دنیای متاورس تازه در ابتدای راه طولانی خود قرار دارد. قابلیت‌های متاورس به نوعی است که جذابیت زیادی برای کاربران در سراسر دنیا دارد. از طرفی توسعه زیرساخت‌های اینترنت در سطح دنیا ثابت کرده است که پتانسیل‌های اقتصادی بزرگی در این بستر نهفته است. در همین راستا کلیه پروژه‌هایی از جمله بلاک توپیا که خود را با متاورس گره زده‌اند، جای رشد بسیار زیادی را در آینده دراز مدت خواهند داشت.