در سال‌های اخیر آلت‌کوین‌ ها با سرعت بسیار زیادی در حال رشد هستند و تعداد آن‌ها در حال حاضر (تیرماه ۱۴۰۰) از ۱۰۰۰۰ ارز فراتر رفته است. طبیعی است که شناسایی تمام این رمزارزها امکان‌پذیر نیست. عمده فعالان بازار رمزارزها نیز معمولاً تعدادی از معروف‌ترین ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم، تتر، لایت کوین و … را می‌شناسند. در این بین شناسایی سایر ارزهای دیجیتال مستعدی که به تازگی در بازار عرضه می‌شوند، می‌تواند فرصت‌های جدیدی را پیش روی تریدرها قرار دهد. در این بین ارز دیجیتال flow یکی از جدیدترین رمزارزها به شمار می‌رود که به تازگی توانسته است خود را به طیف گسترده‌ای از سرمایه‌گذاران فعال در بازار معرفی کند.

پروژه فلو یک بلاک‌چین نوآورانه به شمار می‌رود که توانسته است اتفاقات خوبی را در بازار رقم بزند. در این مقاله هرآنچه لازم است درباره ارز دیجیتال فلو و بلاک‌چین آن بدانید، مورد بررسی قرار می‌گیرد. در پایان نیز تحلیلی در خصوص آینده این رمزارز در بازار ارائه می‌شود. در ادامه با ما همراه باشید.

بلاک‌چین فلو چیست؟

فلو یک بلاک‌چین نسل دوم به شمار می‌رود که به دنبال ایجاد زیرساخت مناسب برای بازار توکن‌های غیرمثلی و بازی‌های مبتنی بر بلاک‌چین است. این بلاک‌چین زمینه را برای تراکنش‌های سریع و کم‌هزینه، فراهم می‌کند؛ بدون اینکه نیاز به استفاده از تکنیک‌های شاردینگ باشد. داستان شکل‌گیری این بلاک‌چین به این صورت است که شرکت دپر لبز (Dapper Labs) با یک چالش روی بلاک‌چین قبلی خود مواجه شد. این چالش ناشی از ازدحام روی بلاک‌چین این شرکت ایجاد شده بود. به همین دلیل مسئولان شرکت دپر لبز تصمیم به ایجاد یک بلاک‌چین جدید دیگر گرفتند که بازی‌ها و سایر تجربیات تعاملی خود را به آن منتقل کنند.

البته علاوه بر آنکه شرکت دپر لبز پروژه‌های خود را روی این بلاک‌چین اجرا می‌کند، سایر توسعه‌دهندگان نیز این توانایی را دارند از بلاک‌چین فلو برای راه‌اندازی و اجرای پروژه‌های خود استفاده کنند. مدیران پروژه فلو در نظر دارند تا بلاک‌چین خود را به یک بستر بزرگ و کارآمد برای تجمع توکن‌های غیرمثلی (NFT) در آینده تبدیل کنند؛ بنابراین بلاک‌چین فلو یک ساختار غیرمتمرکز، سازگار با توسعه و سریع است که به عنوان پایه‌ای برای نسل‌های جدید بازی‌ها، برنامه‌ها و دارایی‌های دیجیتال فعالیت می‌کند.

آنچه فلو را از دیگر بلاک‌چین‌ها متمایز می‌کند

بلاک‌چین فلو برای بسیاری از برنامه‌ها و بازی‌هایی که در سال‌های اخیر در حال توسعه هستند، ظرفیت بسیار خوبی را به وجود آورده است. به عنوان مثال بازی‌های جدیدی در دنیا طراحی شده است که در آن بلاک‌چین می‌تواند راهگشا باشد. طراحان بازی سعی می‌کنند به کمک بلاک‌چین اقلام داخل بازی را به توکن‌های غیرمثلی تبدیل کنند و آن‌ها به کاربران بازی بفروشند. به این ترتیب هر کاربر با خرید توکن مالک واقعی اقلام داخل بازی می‌شود. توکن یا ارز دیجیتال flow نیز دقیقاً به همین منظور تعریف شده است. علاوه بر اینکه داخل بازی‌ها و برنامه‌ها می‌توان از ارز دیجیتال فلو استفاده کرد، بیرون از آن‌ها نیز قابل معامله هستند.

یک نکته مهم در خصوص توکن‌های غیرمثلی یا NFT باید مورد توجه قرار بگیرد. این توکن‌ها کاملاً با ارزهای دیجیتال دیگری مانند لایت کوین که قابلیت تعویض با بیت کوین را دارند، متفاوت هستند. NFT حاوی اطلاعات ثبت‌شده‌ای در بلاک‌چین مبتنی بر قراردادهای هوشمند است و به همین دلیل به عنوان توکن‌های غیرقابل تعویض نیز از آن‌ها یاد می‌شود. اتریوم به عنوان نخستین ارز دیجیتال NFT شناخته می‌شود که به دلیل هزینه بالای تراکنش‌های آن و در عین حال سرعت پایین، جایگزین‌هایی برای آن در این سال‌ها ارائه شده است.

یکی از بلاک‌چین‌هایی که برای حل مشکل بلاک‌چین اتریوم عرضه معرفی شده است، بلاک‌چین ارز دیجیتال flow است که با استقبال خوبی مواجه شده و از زمان عرضه توجهات زیادی را به خود جلب کرده است. مهم‌ترین ویژگی‌هایی که به واسطه بلاک‌چین ارز دیجیتال فلو در دسترس کاربران قرار می‌گیرد، عبارت‌اند از:

معماری چندمنظوره

این شبکه قادر است به تعداد بسیاری زیادی از کاربران خدمت‌رسانی کند؛ بدون اینکه کوچک‌ترین آسیب یا نقطه ضعفی در عملکرد آن مشاهده شود. به دلیل معماری چندمنظوره فلو، این توانمندی ایجاد شده است.

برنامه‌نویسی منبع‌گرا

زبان برنامه‌نویسی قراردادهای هوشمند در بلاک‌چین فلو، cadence است. این زبان برنامه‌نویسی در عین سادگی از ایمنی بسیار بالایی برخوردار است.

ارگونومی توسعه‌دهنده

این شبکه سازگاری بسیار خوبی برای ارتقا و همچنین ارائه محصولات جدید دارد و از این جهت توسعه برنامه‌ها روی آن به خوبی قابل اجرا است.

پردازنده مصرف‌کننده

پردازنده بلاک‌چین فلو برای مصرف‌کنندگان طراحی شده است. همچنین یک مسیر پرداخت ایمن و سریع برای تبدیل ارزهای فیات به ارز دیجیتال flow در این شبکه ایجاد شده است.

هدف بلاک‌چین ارز دیجیتال flow چیست؟

همان‌طور که اشاره شد، اتریوم به عنوان نسل قبلی بلاک‌چین ارائه‌دهنده زیرساخت به NFT‌ها، کارمزدهای بالایی برای تراکنش‌ها در نظر می‌گیرد و همچنین سرعت انجام تراکنش‌های آن پایین است. به همین دلیل بلاک‌چین فلو به دنبال آن است که این دو مشکل را برطرف کند در حال حاضر نیز موفق به این کار شده و نه‌تنها سرعت آن بالاتر است؛ بلکه هزینه کارمزد تراکنش‌ها نیز به مراتب کمتر از اتریوم است.

نگاهی به نحوه عملکرد بلاک‌چین فلو

اما سؤالی که باید در اینجا به آن پاسخ داده شود، این است که بلاک‌چین ارز دیجیتال flow چگونه می‌تواند سرعت عملیاتی خود را افزایش دهد؟ مفهومی به نام نود (node) در این زمینه مطرح می‌شود که به نوعی نقش تأیید اعتبار تراکنش‌ها را بر عهده دارد. کسانی که آشنایی خوبی با بلاک‌چین بیت کوین دارند، می‌دانند که در این بلاک‌چین ماینرها کار تأیید تراکنش‌ها را انجام می‌دهند. کارکرد نودها نیز دقیقاً مشابه ماینرها است. در عین حال نودها در بلاک‌چین فلو به چهار دسته تقسیم می‌شوند که عبارت‌اند از:

 1. نودهای کالکتور (Collector Nodes): این نودها کارایی بلاک‌چین را ارتقا می‌دهند.
 2. نودهای اجرایی (Execution Nodes): به کمک این نودها سرعت و مقیاس‌پذیری تراکنش‌ها امکان‌پذیر می‌شود.
 3. نودهای تأییدکننده (Verifier Nodes): این نودها اعتبار و درستی تراکنش‌ها را تأیید می‌کنند.
 4. نودهای اجماع (Consensus Nodes): این نودها نیز برای اثبات غیرمتمرکز بودن تراکنش‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند.

مکانیزم مورد استفاده در این بلاک‌چین، الگوریتم اثبات سهام (Proof Of Stake) است. در این روش کسانی می‌توانند در نقش اعتبارسنج ظاهر شوند که تعداد مشخصی ارز دیجیتال flow را تهیه نمایند. همان‌طور که مشاهده کردید نیز کار اعتبارسنجی میان چهار نود تقسیم شده است که در نوع خود کاملاً منحصربه‌فرد است. دستاورد این استراتژی، افزایش کارآمدی بلاک‌چین است و به همین دلیل سرعت انجام تراکنش‌ها افزایش پیدا می‌کند. همچنین این روش باعث شده است که دیگر نیاز به استفاده از شاردینگ برای معاملات نباشد.

چه کسانی به عنوان بنیان‌گذاران ارز دیجیتال فلو شناخته می‌شوند؟

دپر لبز، مجموعه آزمایشگاه‌هایی هستند که در حوزه بلاک‌چین فعالیت نموده و به دنبال آن هستند تا با کمک این فناوری، مدل‌های جدیدی از تعامل دیجیتال را به مردم دنیا معرفی کنند. این شرکت از سال ۲۰۱۸ راه‌اندازی شده است و تاکنون ۴ پروژه موفق در زمینه بلاک‌چین ارائه کرده است.

بنیان‌گذاران ارز دیجیتال فلو

سه چهره اصلی که در راه‌اندازی ارز دیجیتال flow نقش کلیدی ایفا کرده‌اند، عبارت‌اند از: دیتر شیرلی (Dieter Shirley)، رهام قره گوزلو (Roham Gharegozlu) و میخاییل نایم (Mikhael Naayem). دپر لبز در سال ۲۰۱۹ از پروژه بلاک‌چین فلو رونمایی کرد.

معرفی صرافی‌ هایی برای خرید ارز دیجیتال flow

بعد از یک سال از رونمایی پروژه فلو توسط تیم دپر لبز، در سال ۲۰۲۰ نوبت به عرضه اولیه ارز دیجیتال فلو شد. این کار توسط صرافی کوین لیست انجام شد؛ اما نکته مهم آن بود که این عرضه در دو کشور آمریکا و کانادا در دسترس نبود. مسئله مهم دیگر این بودن که اطلاعیه‌ای اعلام شده بود که خریداران ارزد دیجیتال flow تا یک سال بعد از عرضه اولیه حق فروش توکن‌های خود در بازار را ندارند. در واقع به نوعی این توکن‌ها قفل شده بودند. اما در حال حاضر که یک سال سپری شده است، این ارز دیجیتال قابلیت معامله پیدا کرده است و صرافی‌هایی نیز از آن پشتیبانی می‌کنند. برخی از مهم‌ترین صرافی‌ ارز دیجیتال پشتیبانی‌کننده از ارز دیجیتال flow عبارت‌اند از:

 • صرافی کراکن (kraken)
 • صرافی هیوبی گلوبال (huobi global)
 • صرافی کوین لیست پرو (coinlist pro)
 • صرافی اوکی اکسچنج (OKEx)
 • صرافی gate.io
 • صرافی HOO
 • صرافی هیت بی‌تی‌سی (hitBTC)

نکته مهم در خصوص ارز دیجیتال فلو آن است که هنوز صرافی معتبر و بزرگ بایننس از آن پشتیبانی نمی‌کند. اهمیت این مسئله در آن است که عمده فعالان ایرانی بازار رمزارزها از بایننس به عنوان مطمئن‌ترین صرافی ارزهای دیجیتال در دنیا استفاده می‌کنند. صرافی هیوبس گلوبال و کراکن در لیست بالا از سایر صرافی‌ها مطمئن‌تر هستند اما باید توجه داشت که استفاده از آن‌ها ریسک مسدود شدن حساب کاربری را به همراه دارد.

بهترین کیف پول‌هایی که ارز دیجیتال فلو پشتیبانی می‌کنند

دپر لبز در خبرهایی که پیرامون ارز دیجیتال flow منتشر کرده است، اعلام نموده که قرار است در سال ۲۰۲۱ از کیف پول اختصاصی رمزارز خود تحت عنوان Dapper Wallet رونمایی کند که در زمان نگارش این مقاله (تیرماه ۱۴۰۰) هنوز این اتفاق رخ نداده است.

بهترین کیف پول‌هایی که ارز دیجیتال فلو

اما در حال حاضر کیف پول‌ ارز دیجیتال دیگری هستند که می‌توان برای ذخیره کردن دارایی خود از آن‌ها استفاده کرد. این کیف پول‌ها عبارت‌اند از:‌

 • کیف پول‌های سخت‌افزاری لجر، ترزور و کول ولت اس
 • کیف پول‌های نرم‌افزار کوینومی و زن‌گو (zengo)

البته وب‌سایت رسمی فلو در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است که کاربران می‌توانند از سایت port.onflow.org برای راه‌اندازی کیف پول موقف فلو خود استفاده کنند. با توجه به این‌که بلاک‌چین فلو در حال توسعه است و هنوز شکل نهایی به خود نگرفته است، شاید ریسک سرمایه‌گذاری در آن کمی بالا باشد.

نگاهی به قیمت ارز دیجیتال flow از رمان عرضه تا به امروز


در زمان عرضه قیمت ارز دیجیتال flow چیزی در حدود ۱.۵ دلار بود. اما در انتهای سال ۲۰۲۰ و ابتدای سال ۲۰۲۱ هم‌زمان با رشد سایر توکن‌های غیرمثلی در دنیا، قیمت ارز دیجیتال فلو نیز یک رشد بسیار خوب را تجربه کرد و به قیمت ۳۹ دلار دست پیدا کرد. این میزان رشد برای قیمت ارز flow که در حال توسعه است، بسیار چشمگیر و قابل توجه است. در انتهای فروردین ماه سال ۱۴۰۰ بود که قیمت ارز فلو به حدود ۴۱ دلار دست پیدا کرد. بعد از ثبت رکورد قیمتی بی‌سابقه، این ارز دیجیتال وارد روند نزولی شد.

در نهایت در خرداد ماه سال ۱۴۰۰ بود که این روند نزولی به پایین‌ترین سطح خود دست پیدا کرد و قیمت ارز flow به حدود ۵ دلار رسید. در ادامه باز هم تا شهریور ماه سال ۱۴۰۰ روند رو به رشدی را تجربه کرد و در ۸ شهریور به قیمتی حدود ۲۵ دلار دست پیدا کرد. بار دیگر پس از شهریور روند نزولی این ارز شروع شد و در حال حاضر (مهر ماه ۱۴۰۰) قیمت ارز دیجیتال flow به حدود ۱۴ دلار کاهش پیدا کرده است. باید منتظر ماند و دید که در آینده چه روندی پیش روی ارز فلو خواهد بود.

آیا ارز دیجیتال فلو آینده روشنی پیش روی خود دارد؟

برای بحث کردن در خصوص آینده ارز دیجیتال flow باید دو نکته مهم مدنظر قرار بگیرد که عبارت‌اند از:

توکن‌های غیرمثلی از همبستگی نسبتاً بالایی برخوردار هستند و روند‌های قیمت آن‌ها مشابه یکدیگر است؛ بنابراین ارز دیجیتال فلو نیز از این قاعده مستثنی نیست و ممکن است در صورت کاهش اقبال عمومی به NFTها، فلو نیز دچار افت قیمت شود. اما در حال حاضر شواهد کاملاً گواه عکس این قضیه است.

پروژه فلو به تازگی فعالیت خود را آغاز کرده است و لیستی از اهداف و برنامه‌ها را در اختیار مخاطبان خود قرار داده است. موفقیت این ارز دیجیتال تا حدود زیادی وابسته به تحقق وعده‌های تیم بنیان‌گذار پروژه دارد. با توجه به برتری که این بلاک‌چین در مقایسه با سایر بلاک‌چین‌های مشابه موجود در بازار دارد، اگر بتواند وعده‌های خود را عملی کند، قطعاً آینده درخشانی در انتظار آن خواهد بود.

سؤالات متداول

بلاک‌چین فلو به دنبال رفع مشکل کدام بلاک‌چین به بازار عرضه شده است؟

فلو با هدف برطرف‌کردن مشکلات بلاک‌چین اتریوم راه‌اندازی شده است.

تعداد کل ارز دیجیتال flow قابل عرضه چه میزان است؟

در مجموع تعداد ۱۳۴۴۱۵۷۵۲۳ توکن فلو قابل عرضه است که در ابتدای سال ۲۰۲۱ چیزی در حدود ۳۵ میلیون از آن در گردش بود.

شرکت توسعه دهنده ارز فلو چه نام دارد؟

شرکت دپر لبز به‌عنوان توسعه‌دهنده ارز دیجیتال فلو شناخته می‌شود که مدیرعامل این شرکت نیز فردی ایرانی به نام رهام قره‌گوزلو است.

کلام پایانی

کلینیک سرمایه در تلاش است تا با شناسایی مستعدترین ارزهای دیجیتال موجود در بازار رمزارزها، فرصت‌های جدیدی سرمایه‌گذاری در این بازار را به مخاطبان خود نشان دهد. ارز دیجیتال flow یکی از ارزهای دیجیتال مستعدی است که با ارائه راه‌حل واقعی برای حل مشکلات زیرساختی بلاک‌چین اتریوم پا به عرصه رقابت گذاشته است و به دنبال کسب جایگاه مناسب در بازار برای خود است. قیمت ارز دیجیتال flow تاکنون رشد نسبتاً خوبی را تجربه نموده است و به همین دلیل توجهات زیادی نیز اخیراً به سمت آن جلب شده است. اما باید توجه داشت که ارز دیجیتال فلو نیز مانند سایر ارزهایی که به تازگی وارد بازار می‌شوند، ریسک بالایی به سبب عدم پایداری دارند؛ بنابراین بهتر است برای سرمایه‌گذاری در این ارز دیجیتال جوانب امر به خوبی بررسی شود و احتیاط لازم نیز مد نظر قرار گیرد.