آلت کوین چیست؟ معرفی ۵ تا از بهترین آلت کوین ها

سرمایه گذاری
آلت کوین چیست؟

در نخستین روزهایی که بازار کریپتوکارنسی فعالیت خود را آغاز کرده بود، همه‌چیز به بیت‌کوین ختم می‌شد. تا آوریل سال ۲۰۱۱، به مدت دو سال این شرایط ادامه داشت؛ اما پس از آن، بازیگران جدیدی وارد عرصه ارزهای دیجیتال شدند. این روند در گذر زمان شدت گرفت و امروز، هزاران رمزارز با ماهیت و کاربردهای مختلف در صرافی‌ها خرید و فروش می‌شود. در تعبیری کلی، به تمام ارزهای دیجیتال به غیر از بیت‌کوین، اصطلاحاً آلت کوین (Altcoin) گفته می‌شود. در این مقاله بررسی خواهیم کرد که آلت کوین چیست. علاوه بر آن، بهترین آلت کوین ها برای سرمایه‌گذاری بلندمدت را نیز معرفی خواهیم کرد. تا پایان با ما همراه باشید.

آلت کوین چیست؟

به زبان ساده به هر ارز دیجیتالی به غیر از بیت کوین را آلت کوین می نامیم.

به زبان ساده، هر ارز دیجیتال به غیر از بیت کوین با نام آلت کوین شناخته می‌شود. سهم آلت کوین‌ها در گذشته بسیار ناچیز بود؛ اما امروز عمده نوآوری‌ها در بازار کریپتوکارنسی مربوط به همین بخش از ارزهای دیجیتال است.

آلت کوین‌ها از نظر اعتبار و ارزش، تفاوت‌های بسیار زیادی با هم دارند. برخی از آن‌ها مانند اتریوم، جایگاه ویژه‌ای دارند و بعد از بیت کوین، مهم‌ترین ارز دیجیتال به شمار می‌آیند. در مقابل، گروهی از آلت کوین‌ها نیز هستند که به نام شت کوین شناخته می‌شوند. ابهامات زیادی درباره ماهیت شت کوین‌ها وجود دارد. بسیاری معتقدند شت کوین‌ها ابزار کلاهبرداری هستند. در مقاله «شت کوین چیست؟ کسب سود کلان یا کوره سوزاندن سرمایه تریدرها» شت کوین‌ها را بررسی کردیم. پیشنهاد می‌کنیم برای مطالعه بیشتر، به آن مقاله مراجعه کنید.

احتمالاً، این سؤال برای شما ایجاد شده است که دلیل انتخاب نام آلت کوین چیست؟ برای پاسخ به این سؤال، باید کمی درباره ساختار کلمه Altcoin بیشتر بحث کنیم. این عبارت از دو کلمه Alt به معنی جایگزین و Coin به معنی سکه تشکیل شده است. از همین جا مشخص می‌شود آلت کوین‌ها به‌نوعی جایگزین‌هایی برای بیت کوین به شمار می‌روند. جایگزین‌هایی که برخی از آن‌ها به دنبال ارتقای قابلیت‌های فنی بلاک‌چین هستند. درعین‌حال، بخش چشمگیری از آلت کوین‌ها نیز با اعمال تغییرات و به‌روزرسانی‌هایی در بلاک‌چین بیت کوین و اتریوم متولد شده‌اند؛ به‌روزرسانی‌هایی که با عنوان فورک (Fork) شناخته می‌شوند.

نخستین آلت کوین چیست؟

بسیاری از فعالان بازار رمزارزها تصور می‌کنند اتریوم اولین آلت کوین است. اتریوم قطعاً مهم‌ترین آلت کوین در بازار کریپتوکارنسی است؛ اما اولین آن‌ها نیست. همان‌طور که اشاره کردیم، اولین آلت کوین در آوریل سال ۲۰۱۱ متولد شد که نام آن نیم کوین (Namecoin) بود. نیم کوین تا حد زیادی کپی‌برداری از بیت کوین بود که فقط تغییرات جزئی در کدنویسی آن رخ داده بود. هرچند از نظر فنی این آلت کوین حرف زیادی برای گفتن نداشت؛ اما پایه‌گذار مسیری بود که تا امروز تداوم داشته است؛ زیرا ظرفیت بازار کریپتوکارنسی برای پیشرفت و توسعه را بر همگان مشخص کرد.

مزایا و معایب آلت کوین‌‌ها

همان‌طور که در بخش آلت کوین چیست اشاره کردیم، این رمزارزها جایگزین‌هایی برای بیت کوین به شمار می‌روند. آلت کوین‌ها نیز مانند بیت کوین، مزایا و معایب مختلفی دارند. البته باید این نکته را ذکر کنیم که مزایا و معایبی که در ادامه ذکر می‌کنیم، جنبه عمومی دارند. ممکن است برخی از آلت کوین‌ها این مزایا و معایب را نداشته باشند.

مزایای آلت کوین‌ها

  • سرعت پردازش تراکنش‌ها در شبکه بلاک‌چین آلت کوین‌ها زیاد است.
  • کامزد تراکنش آلت کوین‌ها کم است.
  • حضور آلت کوین‌ها فضای بازار کریپتوکارنسی را رقابتی‌تر می‌کند.
  • آلت کوین‌ها زمینه ورود بازار کریپتوکارنسی به حوزه‌های مختلف زندگی روزمره را فراهم می‌کنند.

 معایب آلت کوین‌ها

  • عمده کلاهبرداری‌هایی که تاکنون در بازار رمزارزها رخ داده، مربوط به آلت کوین‌هاست.
  • بسیاری از آلت کوین‌ها مارکت کپ کوچکی دارند و به همین دلیل، نوسانات قیمت در آن‌ها زیاد است.

مقایسه بیت کوین با آلت کوین‌ها

برای مقایسه بیت کوین و آلت کوین‌ها، باید روی چند نکته مهم تمرکز کنیم. نخست اینکه تراکنش‌های شبکه بیت کوین معمولاً کُند و پرهزینه‌اند. در مقابل، آلت کوین‌ها با ارتقای مقیاس‌پذیری این مشکل را به‌خوبی برطرف کرده‌اند.

بیشتر بخوانید: مقیاس پذیری در بلاک چین چیست؟

نکته دوم که مهم‌ترین بحث در مقایسه آلت کوین با بیت کوین است، به وابستگی تغییرات قیمت آن‌ها مربوط می‌شود. هرچند دامیننس بیت کوین در مقایسه با سال‌های اخیر تا حدودی کاهش یافته است؛ هنوز هم بر بازار رمزارزها تسلط زیادی دارد. تجربه نشان داده است آلت کوین‌ها وابستگی شدیدی به قیمت بیت کوین دارند. به این معنی که معمولاً بیت کوین است که مشخص می‌کند بازار رمزارزها به چه سمتی حرکت خواهد کرد. برای درک بیشتر این موضوع، دعوت می‌کنیم مقاله «دامیننس بیت کوین چیست؟» را مطالعه کنید.

معرفی انواع آلت کوین

در ادامه، باید به این سؤال پاسخ دهیم که انواع آلت کوین چیست. آلت کوین‌ها را می‌توان از جنبه‌های مختلف دسته‌بندی کرد. در اینجا سعی می‌کنیم دسته‌بندی‌ای از این رمزارزها ارائه کنیم که بخش‌های بیشتری از آن‌ها را دربربگیرد. به‌طور کلی، انواع آلت کوین ها در چهار دسته زیر قرار می‌گیرند:

۱. استیبل کوین (Stablecoin)

تتر معروف ترین استیبل کوین

استیبل کوین‌ها نوعی ارزهای دیجیتال باثبات هستند که قیمت آن‌ها نوسان ندارد. مکانیزم‌های مختلفی برای ثابت نگهداشتن قیمت استیبل کوین‌ها وجود دارد. برای مثال، تتر (USDT) مشهورترین استیبل کوین به شمار می‌رود. قیمت هر توکن تتر برابر با یک دلار آمریکاست. به ازای هر توکن تتر که در بازار عرضه می‌شود، یک دلار آمریکا پس‌انداز می‌شود. به این ترتیب، جلوی نوسان قیمت آن گرفته می‌شود.

با مطالعه مقاله «استیبل کوین چیست؟ معرفی انواع استیبل کوین و کاربردهای آن» اطلاعات بیشتری درباره این دسته از آلت کوین‌ها به دست خواهید آورد.

۲. توکن‌های کاربردی (Utility Tokens)

دسته‌ای از توکن‌ها هستند که نقش محوری در بلاک‌چین خود ایفا می‌کنند؛ برای مثال، پرداخت کارمزدهای تراکنش‌ها در شبکه بلاک‌چین فقط از طریق آن‌ها انجام می‌شود. همچنین پرداخت پاداش به ولیدیتورها با استفاده از این توکن‌ها صورت می‌گیرد. محدودیتی برای کاربرد آن‌ها وجود ندارد و ممکن است از پروژه‌ای به پروژه دیگر، ماجرا کاملاً متفاوت باشد. به این دسته از آلت کوین‌ها در اصطلاح توکن کاربردی گفته می‌شود. شاید اتر (ETH) معروف‌ترین توکن کاربردی باشد که در شبکه اتریوم استفاده می‌شود.

۳. توکن‌های حاکمیتی (Governance Tokens)

در بسیاری از پروژه‌های بلاک‌چینی، مدیریت برنامه‌ها به صورت دموکراتیک و در قالب رأی‌گیری از اعضا انجام می‌شود. برای مشارکت افراد در رأی‌گیری و همچنین ارائه پیشنهادهای جدید به‌منظور ارتقای پروژه، باید مکانیزمی ترتیب داده شود. توکن‌های حاکمیتی برای این منظور تعریف می‌شوند. به این معنی که افراد با در اختیار داشتن این توکن‌ها حق رأی خواهند داشت. توکن‌های میکر (MKR) و یونی سواپ (UNI) نمونه‌ای از توکن‌های حاکمیتی هستند. فراموش نکنید یک آلت کوین هم‌زمان می‌تواند نقش توکن حاکمیتی و کاربردی را ایفا کند.

بیشتر بخوانید: توکن حاکمیتی چیست؟

۴. میم کوین‌ها (Meme Coin)

در ادامه بحث انواع آلت کوین چیست، نوبت به معرفی میم کوین‌ها می‌رسد. بحث‌های زیادی درباره میم کوین‌ها وجود دارد. بیشتر میم کوین‌ها ماهیت سرگرمی دارند. پروژه‌های میم کوین‌ها معمولاً اهداف روشنی را دنبال نمی‌کنند؛ بلکه با استفاده از بازاریابی، سعی دارند اعضای جامعه خود را افزایش دهند. شیبا اینو (SHIB) و دوج کوین (DOGE) پرچم‌داران میم کوین‌ها به حساب می‌آیند. پیشنهاد می‌کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر درباره میم کوین‌ها مقاله «آیا میم کوین‌ها ارزش سرمایه‌گذاری دارند؟» را مطالعه کنید.

در جدول زیر می‌توانید تعدادی از بهترین آلت کوین ها را بر اساس دسته‌بندی یادشده مشاهده کنید.

بهترین استیبل کوین‌ها تتر، دای (DAI) و USDC
بهترین توکن‌های کاربردی اتریوم، کاردانو، بایننس کوین، سولانا و آوالانچ
بهترین توکن‌های حاکمیتی یونی سواپ، میکر
بهترین شت کوین‌ها شیبا اینو، دوج کوین و بیبی دوج کوین

بهترین آلت کوین ها برای سرمایه‌گذاری بلندمدت

در ادامه بحث آلت کوین چیست، پنج مورد از بهترین آلت کوین ها را معرفی می‌کنیم که می‌توانید برای سرمایه‌گذاری در بلندمدت روی آن‌ها حساب ویژه باز کنید.

۱. اتریوم (ETH)

اتریوم بهترین آلت کوین برای سرمایه گذاری بلندمدت

اتریوم بزرگ‌ترین میزبان برنامه‌های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند است. با وجود تمام نقطه ضعف‌هایی که اتریوم دارد، هیچ‌یک از رقبا تا امروز توانایی رقابت با آن را نداشته‌اند. در آینده نزدیک و با رونمایی از به‌روزرسانی جدید اتریوم و برطرف شدن مشکلات فعلی آن، قطعاً شاهد رشد بیش از پیش این ارز دیجیتال خواهیم بود.

۲. بایننس کوین (BNB)

بایننس کوین بهترین آلت کوین برای سرمایه گذاری بلندمدت

با وجود اینکه مدت کمی از راه‌اندازی بایننس کوین سپری شده، پیشرفت چشمگیری داشته و از نظر ارزش بازار، خود را به جمع پنج ارز دیجیتال برتر رسانده است. بایننس کوین ارز دیجیتال اختصاصی صرافی بایننس به حساب می‌آید. با توجه به اینکه صرافی بایننس بیشترین تعداد کاربر در سراسر دنیا را دارد، بایننس کوین نیز رونق زیادی دارد.

۳. کاردانو (ADA)

کاردانو بهترین آلت کوین برای سرمایه گذاری بلندمدت

کاردانو یکی دیگر از شبکه‌های بلاک‌چین است که با هدف ارتقای مقیاس‌پذیری، کوتاه کردن زمان انجام تراکنش‌ها و کاهش کارمزدها ایجاد شده است. آلت کوین ادا (ADA) ارز دیجیتال اختصاصی این بلاکچین است. هرچند کاردانو تلاش می‌کند خود را در جایگاه رهبری در عرصه نوآوری صنعت بلاکچین معرفی کند، هنوز فاصله زیادی با این هدف دارد.

۴. سولانا (SOL)

سولانا بهترین آلت کوین برای سرمایه گذاری بلندمدت

سولانا نیز کاربردی مشابه بلاکچین اتریوم دارد و هم‌اکنون، یکی از سریع‌ترین شبکه‌های بلاک‌چین برای پردازش تراکنش‌هاست. گرچه در چند سال گذشته، مشکلات زیادی داشته که مانع از حرکت توسعه‌دهندگان برنامه‌های غیرمتمرکز به سمت این بلاک‌چین بوده است؛ اما بسیاری معتقدند با برطرف کردن این مشکلات، آینده روشنی در انتظار سولاناست.

۵. پولکادات (DOT)

پولکادات بهترین آلت کوین برای سرمایه گذاری بلندمدت

آلت کوین دات ارز دیجیتال اختصاصی بلاکچین پولکادات شناخته می‌شود. تمام توسعه‌دهندگان برای فعالیت در بلاک‌چین پولکادات به استفاده از این ارز دیحیتال نیاز دارند؛ به همین دلیل، تقاضای پایدار و رو به افزایشی برای این رمزارز وجود دارد. هرچند پیشرفت پروژه پولکادات کُند است؛ اما می‌توان امیدوار بود در طولانی‌مدت این مشکل را برطرف کند.

پیش‌بینی آینده آلت کوین‌ها

آلت کوین‌ها آینده بازار رمزارزها هستند؛ زیرا بازار ارزهای دیجیتال برای ادامه حیات باید خود را به عرصه‌های مختلف زندگی عموم مردم نزدیک کنند. این مهم تنها در صورتی اتفاق می‌افتد که آلت کوین‌ها بتوانند فضاهای جدیدی را برای ورود افراد بیشتر به بازار ارزهای دیجیتال ایجاد کنند. برای مثال، امور مالی غیر متمرکز (دیفای) و متاورس دو حوزه کلیدی هستند که آلت کوین‌ها در سال‌های اخیر روی آن‌ها تمرکز کردند.

به‌هرحال، نباید فراموش کنیم آلت کوین‌ها تا ده سال پیش وجود خارجی نداشتند؛ اما امروز بیش از نیمی از ارزش بازار کریپتوکارنسی را به خود اختصاص داده‌اند. به نظر می‌رسد با تداوم وضع موجود، شاهد پیشرفت‌های به‌مراتب بیشتری در آلت کوین‌ها باشیم. شاید این پیشرفت‌ها تا جایی ادامه پیدا کند که روزی، واژه آلت کوین منسوخ شود و دیگر خبری از آن نباشد.

کلام پایانی

در این مقاله بررسی کردیم که آلت کوین چیست و چه کاربردهایی دارد. در پایان لازم است به نکته مهمی اشاره کنیم. عده‌ای بر این باورند که به کار بردن لفظ آلت کوین در شرایط کنونی بازار رمزارزها صحیح نیست؛ زیرا تنوع ارزهای دیجیتال به حدی افزایش پیدا کرده است که واژه آلت کوین نمی‌تواند تصویر درستی از ماهیت رمزارزها به فعالان بازار ارائه دهد. نظر شما درباره آلت کوین‌ها چیست؟ به نظر شما، روزی می‌رسد که وابستگی قیمت آلت کوین‌ها به بیت کوین از بین برود؟

سوالات متداول

1

آیا اتریوم آلت کوین است؟

از نظر فنی و بر اساس تعریف رایج، اتریوم نوعی آلت کوین است. هرچند به دلیل مارکت کپ بزرگ آن و میزبانی از بیشترین تعداد برنامه‌های غیرمتمرکز و قراردادهای هوشمند، بسیاری لقب آلت کوین را برای آن مناسب نمی‌دانند.

2

آلت سیزن (Altseason) چیست؟

آلت سیزن به دوره‌ای از بازار کریپتوکارنسی گفته می‌شود که قیمت بسیاری از آلت کوین‌ها در مقایسه با بیت کوین روند صعودی به خود می‌گیرند. دعوت می‌کنیم برای آشنایی بیشتر، مقاله «آلت سیزن ارزهای دیجیتال چه مدت طول می‌کشد؟» را مطالعه کنید.

3

در حال حاضر، چه تعداد آلت کوین وجود دارد؟

بر اساس گزارش سایت کوین مارکت کپ، تعداد آلت کوین‌ها تا نیمه سال 2022 از هفده هزار عدد فراتر رفته است. هر روز نیز به این آمار افزوده می‌شود.

4

آیا توکن‌های NFT آلت کوین هستند؟

بله؛ توکن‌های غیرقابل تعویض به عنوان آلت کوین شناخته می‌شوند.

امتیاز شما به این محتوا

4.8 / 5. 4

میانگین امتیازات: 4.8/5
تعداد امتیاز: 4
در بهترین صرافی های ارزدیجیتال با تخفیف کارمزد ثبت نام کنید.
دیدگاه خود را به اشتراک گذارید
حتما نظرت رو برای ما و دیگران بنویس
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

منو
جستجو
ورود/ ثبت نام
ارسال مجدد
درخواست مشاوره