ارزهای دیجیتال در طول یک دهه اخیر پیشرفت‌های زیادی را تجربه کرده‌اند؛ اما هنوز یک مانع جدی بر سر راه فراگیر شدن آن‌ها وجود دارد. رمزارزها هنوز نتوانسته‌اند که در زندگی روزمره مردم در سراسر جهان وارد شوند. به گونه‌ای که مردم بتوانند خرید و فروش‌های خود را در طول روز به کمک آن‌ها انجام دهند. در واقع هنوز حلقه واسط بین ارزهای دیجیتال و ارزهای فیات به درستی سر و شکل نگرفته است. پلتفرم سوایپ با ارز sxp به دنبال آن است که این خلأ را پر کند و از زمان آغاز به کار تا به امروز گام‌های مهمی را پشت سر گذاشته است. در این مقاله قصد داریم به معرفی ارز دیجیتال sxp بپردازیم. همچنین در انتها آینده قیمت ارز sxp را از منظر کارشناسان مورد بررسی قرار می‌دهیم. با ما همراه باشید.

پلتفرم سوایپ چه اهدافی را دنبال می‌کند؟

یک کارت بانکی که امروز همه ما در اختیار داریم، برای خریدهای روزمره به راحتی قابل استفاده است. شبکه سوایپ به دنبال آن است که این قابلیت را برای ارزهای دیجیتال نیز به ارمغان بیاورد. به این ترتیب شبکه‌های پرداخت رایج در سراسر دنیا به بازار رمزارزها متصل می‌شوند و در نتیجه افراد می‌توانند دارایی‌های ارز دیجیتال خود را به صورت ارز فیات از طریق یک کارت اعتباری خرج کنند. این یک قابلیت بی‌نظیر است که اگر فراگیر شود، بازار رمزارزها یک گام بسیار بلند به سمت محکم کردن جای پا در اقتصاد دنیا برمی‌دارد.

مجموعه خدماتی که پلتفرم سوایپ به کاربران ارائه می‌دهد، عبارت‌اند از:

 • کیف پول چند ارزی
 • دبیت کارت‌های ارز دیجیتال
 • راه‌حل‌های پرداخت ارز دیجیتال برای تجار
 • وام گرفتن ارزهای دیجیتال
 • پس انداز ارزهای دیجیتال

کاربران پلتفرم سوایپ می‌توانند دارایی‌های دیجیتال خود را به کیف پول‌های سوایپ واریز کنند و به این ترتیب از طریق کارت‌های اعتباری، آن‌ها را به صورت ارزهای فیات خرج کنند.

مهم‌ترین ویژگی‌های پلتفرم سوایپ چیست؟

مهم‌ترین ویژگی‌های پلتفرم سوایپ

ارز sxp به عنوان توکن اختصاصی پلتفرم سوایپ به شمار می‌رود. برخی از مهم‌ترین ویژگی‌های پلتفرم سوایپ عبارت‌اند از:

 1. رمزارز‌ها ظرف چند ثانیه در این پلتفرم به یکدیگر تبدیل می‌شوند.
 2. دبیت کارت‌های سوایپ امکان پرداخت در هر مکانی را برای دارندگان فراهم می‌کند.
 3. کلیه دارایی‌های کاربر با بیمه متصدی ذخیره می‌شود و این پلتفرم گواهینامه سطح یک صنعت کارت داده پرداخت (PCI DSS) را دریافت کرده است.
 4. از طریق خرید و فروش‌های کاربران روی شبکه با ارز sxp , 80 درصد از هزینه‌های معامله به طور مستقیم سوزانده می‌شود و به این ترتیب به طور پیوسته فرآیند ارزشمندسازی ارز دیجیتال sxp در جریان خواهد بود.

توسعه‌دهندگان پلتفرم سوایپ چه کسانی هستند؟

این پروژه دیفای در شهر لندن شرکت خود را ثبت کرده است. با این وجود دفتر مرکزی آن در مانیل، پایتخت فیلیپین واقع شده است. یک نکته مهم در خصوص این شبکه وجود دارد؛ بسیاری از اطلاعات پیرامون آن مانند سایر پروژه‌های بازار رمزارزها شفاف نیست. با وجود این که این پروژه دارای گیت‌هاب است اما عملیات اصلی آن به صورت متن‌باز در اختیار عموم قرار نگرفته است. در خصوص پشت پرده این پروژه نیز چندان شفاف‌سازی صورت نگرفته است. با وجود اینکه چهار نفر به عنوان نیروهای اصلی بنیان‌گذار این شبکه معرفی شده‌اند، اما به نظر می‌رسد که شرکت‌ها و سرمایه‌گذاران بسیار قدرتمندی در پشت پرده راه‌اندازی این شبکه وجود دارد. اصلی‌ترین اعضای تیم بنیان‌گذار پروژه سوایپ عبارت‌اند از:‌

توسعه‌دهندگان پلتفرم سوایپ
 • جوزلیتو لیزاروندو (Joselito Lizarondo)
 • جان خنس (John Khenneth)
 • آنسیتا سوتومیل (Anecita Sotomil)
 • دانیلین گروو (Danilyn Gervo)

ارز sxp چیست؟

ارز دیجیتال sxp به عنوان توکن اختصاصی پلتفرم سوایپ شناخته می‌شود که یک توکن از نوع ERC 20 به شمار می‌رود. استخراج این ارز دیجیتال در شبکه سوایپ بر مبنای مکانیزم اثبات کار (Proof Of Work) صورت می‌گیرد. تعداد کل سکه‌های ارز دیجیتال sxp که در بازار در دسترس هستند کمتر ۲۹۰ میلیون است که پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که تا قبل از سال ۲۰۲۸ به طور کامل تمام توکن‌ها در بازار به گردش در می‌آید.

در وایت پیپر ارز دیجیتال sxp درج شده است که در مجموع ۱.۲ میلیون توکن به صورت ماهانه به عنوان پاداش اکوسیستم و همچنین ۶۰۰ هزار ارز sxp نیز برای عملیات شرکت استفاده خواهند شد. علاوه بر این سالانه ۱۰ میلیون توکن در اختیار تیم توسعه و بنیان‌گذاران Swipe قرار خواهد گرفت.

وایت پیپر ارز sxp چه مسیری را در آینده ترسیم می‌کند؟

وایت پیپر ارز sxp

یکی از موضوعاتی که در وایت پیپر ارزهای دیجیتال معمولاً مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد، مباحث فنی پیرامون پروژه است. البته در وایت پیپر ارز sxp به هیچ عنوان توضیحی در خصوص مسائل فنی ارائه نشده است. با این وجود اهداف عملیاتی و نقشه راه نسبتاً روشنی برای آن ترسیم شده بود که بخش قابل توجهی از آن ظرف مدت کوتاهی پس از راه‌اندازی محقق شد. از جمله اهداف عملیاتی شده این پلتفرم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ادغام شدن با گوگل پی (Google Pay)
 • ادغام شدن با اپل پی (Apple Pay)
 • ادغام شدن با سامسونگ پی (Samsung Pay)
 • خریداری شدن پلتفرم توسط بایننس
 • آغاز همکاری با چین‌لینک (Chainlink) و ال‌روند (Elround)

همچنین برخی دیگر از مهم‌ترین برنامه‌هایی که این پلتفرم در برنامه اجرایی آینده خود در دست اجرا دارد، عبارت‌اند از:

 • گسترش خدمات به مناطق مختلف جهان
 • در دسترس قرار دادن خدمات از طریق تلفن همراه
 • افزایش تعداد ارزهای دیجیتال و فیات تحت پشتیبانی
 • راه‌اندازی سرویسی برای سپرده‌گذاری ارز دیجیتال توسط کاربران و دریافت سود ماهانه از این طریق

کیف پول مناسب ارز دیجیتال sxp چه نام دارد؟

کیف پول اختصاصی سوایپ یکی از بهترین کیف پول‌های موجود در حال حاضر بازار است. این کیف پول در زمان نگارش این مقاله (مرداد ماه ۱۴۰۰) از بیش از ۳۰ ارز دیجیتال پشتیبانی می‌کند و در برنامه خود دارد که بر این تعداد در آینده بیفزاید. نکته قابل توجه در خصوص این کیف پول آن است که وجوه ذخیره شده در آن توسط صندوق SAFU بایننس ذخیره شده است و همچنین تا سقف ۲۰۰ میلیون دلار نیز شرکت‌های کوین‌بیس و بیت‌گو روی وجه این پلتفرم بیمه‌گذاری انجام داده است. به این ترتیب عملاً امنیت دارایی‌های کاربران در این کیف پول بالا است و به دلیل بیمه بودن می‌توان با خیال آسوده روی آن ارزهای دیجیتال را ذخیره کرد.

دبیت کارت ارز sxp چیست؟

دبیت کارت نوعی کارت‌های اعتباری هستند که به کمک آن می‌توان برای پرداخت‌های شبکه‌ای در سراسر دنیا استفاده کرد. در حال حاضر بیش از ۱۸۰ کشور در دنیا از دبیت کارت‌ها پشتیبانی می‌کنند. دبیت کارت ارز sxp در مقایسه با سایر دبیت کارت‌های موجود در بازار رمزارزها از مزیت رقابتی برخوردار است؛ به کمک دبیت کارت ارز sxp می‌توان به طور مستقیم از رمزارزها برای خرید استفاده کرد که سایر دبیت کارت‌ها این قابلیت را در اختیار ما نمی‌گذارند.

دبیت کارت ارز sxp

در حال حاضر ۴ نوع دبیت کارت توسط شبکه سوایپ معرفی شده است که عبارت‌اند از:

 • Steel
 • Sky
 • Saffron
 • Slate

نکته قابل توجه در خصوص دبیت کارت‌های ارز دیجیتال sxp آن است که با ذخیره کردن ارز sxp روی آن می‌توان از پاداش‌های شبکه برخوردار شد. این پاداش هم به صورت نقدی حاصل از سود تراکنش‌هایی که در شبکه صورت می‌گیرد به کاربران اختصاص می‌یابد و هم از طریق تخفیف استفاده از خدمات سرویس‌های مختلف که توسط شبکه با آن‌ها توافق صورت گرفته است.

درباره درگاه پرداخت سوایپ چه می‌دانید؟

Swipe Pay به عنوان درگاه پرداخت اختصاصی پلتفرم سوایپ شناخته می‌شود که بازرگانان می‌توانند از طریق آن وجود خود را در قالب ارزهای دیجیتال به یکدیگر منتقل کنند. همچنین در این درگاه پرداخت می‌توان ارزهای دریافتی را به طور همزمان به یک از ۲۰ ارز فیات پشتیبانی‌شده توسط پلتفرم، تبدیل نمود. در حال حاضر Swipe Pay در بیش از ۱۸۰ کشور جهان در دسترس است.

در پلتفرم سوایپ امکان وام گرفتن نیز وجود دارد. به این ترتیب که شما باید از طریق یکی از ارزهای دیجیتال مانند بیت کوین، اتریوم، لایت کوین و … اقدام به سرمایه‌گذاری در شبکه کنید. در ادامه می‌توانید معادل ۵۰ درصد ارزش روز سرمایه‌گذاری خود را به صورت دلاری در پلتفرم وام دریافت کنید. در ادامه بازپرداخت این وام‌ها با کارمزد ۶ درصد در سال صورت می‌گیرد.

در عرضه اولیه ارز sxp چه میزان تأمین مالی صورت گرفت؟‌

جالب است بدانید که دو عرضه اولیه برای توکن sxp برگزار شد. در عرضه اولیه نخست در حدود ۱۹.۵ میلیون توکن با قیمت ۰.۲ دلار به صورت خصوص فروخته شد و در مجموعه چیزی در حدود ۳.۹ میلیون دلار تأمین مالی صورت گرفت. دومین عرضه اولیه نیز در سال ۲۰۱۹ صورت گرفت و این بار به صورت عمومی برگزار شد. در این عرضه حدود ۴۰ میلیون ارز sxp با قیمت ۰.۲ دلار به فروش رسید و در مجموع حدود ۸ میلیون تأمین مالی صورت گرفت.

از ۲۴۰ میلیون توکن SXP باقیمانده، ۲۰ درصد (۶۰ میلیون) برای تیم آن، ۴۰ درصد (۱۲۰ میلیون) برای ذخیره سازی و ۲۰ درصد (۶۰ میلیون) به بنیان‌گذاران پروژه اختصاص یافته است. همان‌طور که اشاره شد، تمام توکن‌ها تا سال ۲۰۲۸ در بازار به گردش در می‌آیند.

تحلیلی بر تاریخچه قیمت ارز sxp از گذشته تا به امروز


قیمت ارز sxp از زمان عرضه تا به امروز نوسانات زیادی را تجربه کرده است. البته در این ارز خبری از رشد قیمتی خیلی عجیب و غریب نیست. در آگوست سال ۲۰۱۹ قیمت ارز دیجیتال در ابتدای عرضه عمومی حدود ۰.۲ دلار بود. پس از آن در مدت زمان کوتاهی رشد قابل توجهی را تجربه کرد و به قیمت ۲ دلار در فوریه سال ۲۰۲۰ دست پیدا کرد. در ادامه یک روند نزولی را تجربه کرد که تقریباً جولای سال ۲۰۲۰ ادامه داشت و حتی در مقطع کوتاهی به قیمت ۰.۱۷ دلار (کمتر از زمان عرضه) کاهش پیدا کرد. در ادامه مجدداً روند رو به رشد این ارز دیجیتال آغاز شد و آگوست سال ۲۰۲۰ به قیمت ۴.۳ دلار دست پیدا کرد.

پس از آن تا فوریه سال ۲۰۲۱ مجدداً شاهد کاهش قیمت ارز sxp بودیم. اما دوباره یک روند قدرت رو به رشد آغاز شد و در ماه ۲۰۲۱ (اردیبهشت ۱۴۰۰) به اوج قیمت خود از زمان عرضه یعنی ۵.۸۵ دلار دست پیدا کرد. این روند افت و رشد قیمت در ارز دیجیتال sxp در طول این دو سال کاملاً مشهود بوده است. اما نکته جالب این است که در هر رالی صعودی، قیمت این ارز سقف جدیدی را به ثبت رسانده است.

سؤالات متداول

۱. کدام صرافی‌ها از مبادلات ارز sxp پشتیبانی می‌کنند؟

بهترین صرافی برای خرید و فروش ارز sxp، صرافی بایننس است که در حال حاضر بیش از ۶۰ درصد معاملات این ارز را پوشش می‌دهد. همچنین دو صرافی بیت‌رکس و کوینکس نیز در حال حاضر از معاملات این رمزارز پشتیبانی می‌کنند. امکان خرید و فروش این ارز دیجیتال از طریق برنامه تلفن همراه سوایپ به کمک دبیت کارت اختصاصی این پلتفرم نیز وجود دارد.

۲. کیف پول‌های مناسب برای ذخیره ارز دیجیتال sxp چه نام دارد؟

گیف پول دیجیتال سوایپ به عنوان بهترین کیف پول برای ذخیره‌سازی این ارز دیجیتال شناخته می‌شود. در عین حال برخی دیگر از کیف پول‌های سخت‌افزاری مانند تراست والت، کوینومی و اکسدوس نیز در این راستا برای نگهداری این ارز دیجیتال قابل استفاده هستند.

۳. آیا سرمایه‌گذاری در ارز sxp سودآور است؟

عموم پیش‌بینی‌ها در خصوص آینده قیمت ارز sxp تداوم روند نوسانی قیمت است. اما در عین حال یک نکته مهم به عنوان وجه اشتراک تمام تحلیل‌ها در خصوص این رمزارز به چشم می‌خورد؛ بسیاری معتقدند که این ارز دیجیتال در بلندمدت می‌تواند قیمت‌های بسیار بالاتری از امروز را تجربه کنند. البته این تحلیل‌ها در شرایطی صادق است که این توسعه‌دهندگان این پلتفرم بتوانند اهداف عملیاتی را در آینده محقق کنند.

مقاله مرتبط: ارز دیجیتال KLV

کلام پایانی

در این مقاله به معرفی ارز دیجیتال sxp پرداختیم. واقعیت این است که به ارز sxp باید به دیدی فراتر از سرمایه‌گذاری نگاه کرد؛ چرا که این ارز دیجیتال در تلاش است تا پلی بین ارزهای دیجیتال و ارزهای فیات برقرار کند. اگر در مقیاس کلان این اهداف محقق شود، باید شاهد پیشرفت‌های زیادی برای این ارز دیجیتال باشیم. به نظر می‌رسد در آینده اخبار بیشتری پیرامون قیمت ارز sxp منتشر شود و باید منتظر ماند و دید که آیا توسعه‌دهندگان آن می‌توانند اهداف خود را در آینده عملیاتی کنند یا خیر.