ارز ترتل چیست؟

مقالات ارز دیجیتال
ارز trtl چیست؟

در سال‌های اخیر، روند افزایش تعداد ارزهای دیجیتال در بازار کریپتوکارنسی شتاب بسیار زیادی پیدا کرده است. هر روز شاهد معرفی کوین‌ها و توکن‌های جدیدی هستیم که برخی از آن ها اهداف بزرگی در سر دارند، اما بعضی دیگر نیز خیلی زود فراموش می‌شوند. ترتل کوین یکی از ارزهای دیجیتال است که در سال ۲۰۱۷ رونمایی شد. این توکن نوعی ارز دیجیتال با ماهیتی شبیه به بیت کوین، به‌عنوان پول الکترونیک همتا به همتاست. در ادامه، بررسی خواهیم کرد که ارز ترتل چیست و چه کاربردی دارد. تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

ارز ترتل کوین چیست؟

TurtleCoin نوعی ارز دیجیتال غیرمتمرکز است که برای تبادل مالی همتا به همتا (Peer to Peer) استفاده می‌شود. بنابراین، این ارز دیجیتال ماهیت مشابه بیت کوین دارد. ارز ترتل نوعی کوین است، زیرا بلاکچین اختصاصی دارد. شبکه بلاکچین این ارز دیجیتال نیز به‌صورت عمومی و منبع باز تعریف شده است. برای ذخیره کردن این ارز دیجیتال به کیف پولی نیاز دارید که از آن پشتیبانی می‌کند. هرچند پیشنهاد می‌کنیم قبل از خرید TurtleCoin حتماً این مطلب را تا پایان مطالعه کنید، زیرا نکات مهمی را درباره این ارز دیجیتال بررسی خواهیم کرد.

تاریخچه ارز ترتل

ارز ترتل کوین ۹ دسامبر سال ۲۰۱۷ متولد شد. توسعه‌دهندگان بلاکچین TurtleCoin دو نفر با نام‌های مستعار ببوپ (Bebop) و راکستدی (Rocksteady) هستند. در سایت رسمی ارز ترتل کوین داستانی کوتاه از چرایی تصمیم‌گیری این دو نفر برای طراحی ترتل کوین ذکر شده است.

در جریان گفت‌وگوی بین این دو نفر، ببوپ عنوان می‌کند که ساخت پروژه بلاکچین به تیمی جدی، بازاریابی گسترده، و بودجه هنگفت نیاز دارد. همچنین، او معتقد بود که باید برای برگزاری عرضه اولیه کوین (ICO) نیز تدارک ویژه‌ای دیده شود. راکستدی نظری کاملاً متفاوت داشت و برای اینکه حرف خود را به ‌کرسی بنشاند، دست به کار شد تا شبکه بلاکچین اختصاصی خود را راه‌اندازی کند. نام این شبکه ترتل کوین است. کلمه Turtle در زبان فارسی به‌معنی لاک‌پشت است. توسعه‌دهندگان درباره دلیل انتخاب این نام توضیحی ارائه نکرده‌اند.

ویژگی های ارز ترتل

ویژگی های ارز دیجیتال trtl

تاکنون هیچ‌گونه وایت پیپر یا سند بازاریابی برای ارز ترتل کوین منتشر نشده است. این موضوع برای TurtleCoin فاکتوری منفی تلقی می‌شود. پیشنهاد می‌کنیم برای خرید و فروش هر ارز دیجیتال بدون وایت پیپر، با احتیاط بیشتری عمل کنید. چنانکه اشاره کردیم، ترتل کوین مانند بیت کوین، ابزاری برای پرداخت الکترونیک همتا به همتا است. به‌قول معروف، هر دو یکسان‌اند؛ اما این کجا و آن کجا؟

مهم‌ترین ویژگی‌هایی که می‌توان برای ارز ترتل کوین برشمرد، عبارت‌اند از:

 • این ارز دیجیتال مانند بیت کوین قابلیت استخراج دارد.
 • ترتل کوین از فناوری امضای حلقه‌ای مشابه ارز مونرو برای حفظ حریم خصوص تراکنش‌ها بهره می‌برد.
 • هر سی ثانیه یک بلوک به زنجیره شبکه ترتل کوین اضافه می‌شود (بیست برابر سریع‌تر از بیت کوین).

استخراج ارز ترتل

چنانکه اشاره کردیم، ارز ترتل کوین بلاکچین اختصاصی دارد. دقیقاً مشابه بیت کوین، امکان استخراج این ارز دیجیتال نیز وجود دارد. البته برخلاف بیت کوین، برای استخراج TurtleCoin نیازی نیست از دستگاه‌های ماینر گران‌قیمت و برق زیاد استفاده کنید، بلکه می‌توانید با استفاده از قدرت پردازنده‌های CPU کامپیوتر یا لپ‌تاپ نیز در فرایند استخراج این ارز دیجیتال مشارکت کنید.

الگوریتم اجماع در شبکه ترتل کوین، هش کریپتونت نام دارد. به‌دلیل نبود رقابت بر سر استخراج این ارز دیجیتال، می‌توانید به‌راحتی از CPU رایانه برای این منظور استفاده کنید. کافی است کیف پولی اختصاصی ایجاد کنید و به شبکه بلاکچین این ارز دیجیتال بپیوندید. هر بلوک TurtleCoin ظرف سی ثانیه به شبکه اضافه می‌شود. این عدد برای شبکه بیت کوین معادل ده دقیقه است.

امنیت ارز ترتل

امنیت ترتل کوین

در ادامه بحث ارز ترتل چیست، باید به وضعیت امنیت این شبکه بلاکچین نگاهی بیندازیم. توسعه‌دهندگان این شبکه بیش از هر چیز روی موضوع رعایت حریم خصوصی کاربران تمرکز کرده‌اند. به همین دلیل، برای کدنویسی بلاکچین بیش از هر چیز از شبکه مونرو (Monero) تقلید کرده‌اند. چنانکه می‌دانید، مونرو نوعی شبکه بلاکچین با ضرایب امنیتی بالا در حفظ حریم خصوصی به‌شمار می‌رود.

شبکه ترتل کوین برای رعایت حریم خصوصی کاربران از تکنولوژی ساده‌ای استفاده کرده است. این تکنولوژی با نام میکسینز (Mixins) شناخته می‌شود. به زبان ساده، میکسینز کلیدهای خصوصی چند کاربر را با یکدیگر ترکیب می‌کند تا ضمن ارتقای امنیت شبکه، جلوی شناسایی هویت واقعی افراد گرفته شود. بر این اساس، کلید خصوصی هر کاربر در یک تراکنش، با کلید خصوصی حداقل هفت کاربر دیگر ترکیب می‌شود تا تراکنش در شبکه تأیید شود.

Wrapped TurtleCoin چیست؟

آنچه تا اینجا بیان کردیم، مربوط به بلاکچین ترتل کوین تا پیش از تاریخ ۱۵ مارس سال ۲۰۲۳ بود. بر اساس توافق صورت‌گرفته بین اعضای جامعه این ارز دیجیتال، روز چهارشنبه، ۱۵ مارس سال ۲۰۲۳، ساعت ۱۶:۰۴ دقیقه به وقت گرینویچ، فعالیت بلاکچین ترتیل کوین بعد از تشکیل موفق بلاک شماره ۵۵۰۰۰۰۰ متوقف شد.

توسعه‌دهندگان شبکه یک سال پیش اطلاعیه‌ای در این زمینه صادر کردند. بر این اساس، از تمام فعالان شبکه درخواست شد تا دارایی خود را به Wtrtl تبدیل کنند. از این پس، به‌جای توکن TurtleCoin باWrapped TurtleCoin سروکار داریم. کلمه رپد (Wrapped) به‌معنی بسته‌بندی است. توکن رپدشده نوعی ارز دیجیتال است که ارزش آن به توکن دیگری وابسته است. این توکن در بلاکچین دیگری استفاده می‌شود. البته این توکن‌ها مدت‌ها قبل و در سال ۲۰۲۲ ایجاد شده بود، اما تا مارس سال ۲۰۲۳ به صاحبان ترتل کوین مهلت داده شد تا دارایی خود را تبدیل کنند.

کلام پایانی

در این مطلب بررسی کردیم که ارز ترتل چیست و چه ویژگی‌هایی دارد. در ماه‌های اخیر، شبکه اصلی بلاکچین این ارز دیجیتال فعالیت خود را متوقف کرده است و از این پس، به‌عنوان توکن رپدشده به فعالیت خود ادامه می‌دهد. درمجموع، می‌توان گفت که با توجه به توضیحات ارائه‌شده، این ارز دیجیتال گزینه مناسبی برای سرمایه‌گذاری نیست، زیرا نه‌تنها بنیاد قوی ندارد؛ بلکه حمایت جامعه قدرتمندی را نیز ندارد. به‌همین دلیل، نمی‌توان آینده ارز ترتل کوین را چندان روشن توصیف کرد. پیشنهاد می‌کنیم برای سرمایه‌گذاری در ارز دیجیتال به‌سراغ جایگزین‌های بهتری بروید.

سوالات متداول

1

بنیان گذار ارز ترتل کیست؟

دو نفر با نام‌های مستعار ببوپ (Bebop) و راکستدی (Rocksteady) ارز دیجیتال ترتل کوین را ایجاد کردند.

2

سایت رسمی ارز ترتل چیست؟

نشانی سایت رسمی ارز ترتل turtlecoin.lol است که البته به صفحه اختصاصی آن در گیت هاب ریدایرکت شده است.

 

3

ارز ترتل کوین را از کدام صرافی بخریم؟

در حال حاضر فقط صرافی غیرمتمرکز اسپوکی سواپ (Spookyswap) این ارز دیجیتال را با نماد wtrtl برای خرید و فروش در دسترس معامله‌گران قرار داده است.

4

بهترین کیف پول های ارز ترتل چیست؟

برای نگهداری ارز ترتل کوین می‌توانید از کیف پول نرم افزاری متامسک استفاده کنید.

امتیاز شما به این محتوا

4 / 5. 31

میانگین امتیازات: 4/5
تعداد امتیاز: 31
در بهترین صرافی های ارزدیجیتال با تخفیف کارمزد ثبت نام کنید.
دیدگاه خود را به اشتراک گذارید
حتما نظرت رو برای ما و دیگران بنویس
دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

 • حمید

  سلام لطفا ادرس کانترک ترتل رو بهم بدین هر چی میگردم نمیتونم پیدا کنم

  ۱۴۰۰/۱۰/۲۰ پاسخ
 • شهرام

  سلام زمان توکن سوزی ترتل کوین هر صد هزار تا یک کویین میشود پس چیشد ۹اذر هست یا ن

  ۱۴۰۰/۰۸/۱۶ پاسخ
منو
جستجو
ورود/ ثبت نام
ارسال مجدد
درخواست مشاوره