بازار کریپتوکارنسی در سال ۲۰۲۲ روزهای کابوس‌واری را پشت سر گذاشت. نگاهی به یک شاخص مهم در ارزهای دیجیتال، مؤید این نکته است. در ابتدای سال ۲۰۲۲، ارزش بازار کریپتوکارنسی حدود دوهزار میلیارد دلار بود؛ درحالی‌که در پایان این سال مارکت کپ بازار رمزارزها، رقمی کمتر از نُهصد میلیارد دلار را نشان می‌داد. افت بیش از ۵۰ درصدی ارزش بازار که بخش عمده آن مربوط به کاهش قیمت بیت کوین است، نشان می‌دهد این بازار مالی در سالی که گذشت، اوضاع وخیمی داشته است.

این روزها که در ابتدای سال ۲۰۲۳ هستیم، بازار نقد و بررسی ارزهای دیجیتال داغ است. بسیاری از کارشناسان و معامله‌گران بازار معتقدند از نیمه دوم سال ۲۰۲۳، می‌توان منتظر بازگشت روزهای خوش به بازار کریپتوکارنسی بود. معامله‌گران حرفه‌ای نیز به دنبال گزینه‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری در روزهای پیش رو هستند. بررسی بهترین و بدترین ارزهای دیجیتال سال ۲۰۲۲، در انتخاب گزینه‌های مناسب برای سرمایه‌گذاری در سال جدید مفید خواهد بود. در ادامه، ارزهای دیجیتالی را معرفی می‌کنیم که در سال ۲۰۲۲ بیشترین افزایش و کاهش قیمت را داشتند. تا پایان با ما همراه باشید.

بهترین ارزهای دیجیتال سال ۲۰۲۲

تعداد ارزهای دیجیتال در ابتدای سال ۲۰۲۳ نزدیک به ۲۲ هزار واحد است. بررسی تمام این ارزهای دیجیتال چندان موضوعیت ندارد. مبنای ما برای انتخاب بهترین ارزهای دیجیتال سال ۲۰۲۳، جست‌وجو بین صد رمزارز با بیشترین ارزش بازار است. جالب است بدانید که شاخص میانگین قیمت صد ارز دیجیتال برتر در بازار کریپتوکارنسی در طول یک سال گذشته، حدود ۶۸ درصد افت کرده است. با وجود این، تعداد معدودی از کوین‌ها و توکن‌ها در طول سال ۲۰۲۲ رشد قیمت داشتند. بهترین ارزهای دیجیتال سال ۲۰۲۲ عبارت‌اند از:

۱. توکن GMX

ارز gmx
GMX نام توکن اختصاصی صرافی غیرمتمرکز GMX است. این توکن در صرافی، ابزاری حاکمیتی به حساب می‌آید و دارندگان آن می‌توانند در رأی‌گیری‌های اکوسیستم GMX مشارکت کنند. همچنین کاربران صرافی GMX با استفاده از این توکن می‌توانند از تخفیف در پرداخت کارمزد‌های خود بهره‌مند شوند.

در ابتدای سال ۲۰۲۲، قیمت این توکن حدود ۲۲ دلار بود؛ اما در پایان سال با حدود ۱۱۱ درصد افزایش قیمت، در محدوده ۴۶ دلار خرید و فروش می‌شد. بیشترین افزایش قیمت ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۲ مربوط به توکن GMX است. افزایش قیمت این توکن سبب شد که امروز، GMX رقیب توکن‌های مهم صرافی‌های غیرمتمرکز مانند صرافی یونی سواپ باشد. ناگفته نماند، ورشکست شدن صرافی FTX و ایجاد موج بدبینی به صرافی‌های متمرکز، موجب روی آوردن معامله‌گران به صرافی‌های غیرمتمرکز شده است؛ اتفاقی که در آینده ممکن است نتایج جالب توجهی در پی داشته باشد.

۲. توکن TWT

ارز twt

تراست والت یکی از محبوب‌ترین کیف پول‌های نرم‌افزاری ارزهای دیجیتال است. توکن TWT به‌عنوان رمزارز اختصاصی اکوسیستم تراست والت کار می‌کند. این توکن نیز همپای ارزهای دیجیتال دیگر، در سال ۲۰۲۲ روند کاهش به خود گرفت؛ اما در بحبوبه ورشکست شدن صرافی FTX با روند شتابانی رشد قیمت داشت؛ به این دلیل که بسیاری از معامله‌گران ترجیح دادند دارایی خود را از صرافی‌های متمرکز خارج و در کیف پول‌هایی مانند تراست والت ذخیره کنند.

توکن TWT در ابتدای سال ۲۰۲۲، حدود ۰/۷ دلار قیمت داشت. این توکن در پایان سال ۲۰۲۲ با رشد حدود ۹۲ درصدی، به قیمت ۱/۳ دلار رسید؛ به همین دلیل یکی دیگر از بهترین ارزهای دیجیتال سال ۲۰۲۲ به حساب می‌آید. ارزش بازار توکن TWT در زمان نگارش این مطلب حدود ۵۷۰ میلیون دلار است.

۳. توکن LEO

ارز leo

توکن LEO رمزارز اختصاصی اکوسیستم آی فینکس (iFinex) است که صرافی متمرکز ارز دیجیتال به حساب می‌آید. این توکن با وجود اینکه در ردیف بهترین ارزهای دیجیتال سال ۲۰۲۲ قرار دارد، درمجموع، کاهش قیمت داشته است. این موضوع به‌خوبی اوضاع وخیم بازار کریپتوکارنسی را در سال گذشته نشان می‌دهد. توکن LEO در یک سال اخیر، درمجموع حدود ۳/۵ درصد کاهش قیمت را به ثبت رسانده است.

البته این توکن در ماه‌های ابتدایی سال تا فوریه ۲۰۲۲، حدود ۱۰۰ درصد رشد قیمت داشت؛ ولی نتواست در برابر جو نزولی حاکم بر بازار رمزارزها ایستادگی کند. کارشناسان مهم‌ترین دلیل عملکرد مناسب این توکن را در مقایسه با ارزهای دیجیتال دیگر، برتر عمل کردن مدیران صرافی آی فینکس به تمام تعهدات خود در برابر اعضای جامعه‌شان می‌دانند.

۴. توکن OKB

ارز okb

توکن OKB یکی دیگر از بهترین ارزهای دیجیتال سال ۲۰۲۲ است که حدود ۱۹ درصد کاهش قیمت داشته است! این توکن رمزارز اختصاصی صرافی OKX است. کاربران این صرافی متمرکز با استفاده از توکن OKB می‌توانند از تخفیف در پرداخت کارمزد معاملات خود بهره‌مند شوند. همچنین، دارندگان این توکن در برنامه‌های مشارکتی صرافی حق رأی دارند.

این توکن تا نیمه سال ۲۰۲۲ افت قیمت شدیدی داشت؛ اما قیمت آن پس از جولای ۲۰۲۲، حدود ۱۵۰ درصد رشد کرد. نمی‌توان عوامل بنیادی خاصی را در افزایش یا کاهش قیمت این توکن در یک سال اخیر برشمرد. در مجموع، با افت ۱۹ درصدی نسبت به ابتدای سال، با قیمت ۲۲ دلار در پایان ۲۰۲۲ معامله شد.

۵. توکن TON

ارز ton

توکن TON یکی دیگر از بهترین ارزهای دیجیتال سال ۲۰۲۲ است که حدود ۳۳/۵ درصد افت قیمت داشته است. این توکن رمزارز اختصاصی شبکه باز تلگرام است. این شبکه نوعی بلاکچین لایه یک است که پاول دوروف آن را راه‌اندازی کرده است. در بسیاری از روزهای سال ۲۰۲۲، توکن TON روند نزولی در پیش گرفت؛ اما به یکباره و قبل از پایان سال، به طرز چشمگیری افزایش قیمت پیدا کرد.

اعلام اخبار از پیشرفت‌های شبکه باز تلگرام، در ایجاد روند افزایش قیمت این توکن تأثیر نسبی داشت. برای مثال، تلگرام از رباتی رونمایی کرد که امکان خرید و فروش ارزهای دیجیتال را در محیط این پیام‌رسان امکان‌پذیر می‌کند. با وجود افزایش قابل توجه توکن TON در روزهای پایانی سال، هنوز در مقایسه با قیمت ۳/۶۹ دلاری در ابتدای سال ۲۰۲۲، حدود ۳۳/۵ درصد افت را نشان می‌داد.

بدترین ارزهای دیجیتال سال ۲۰۲۲

هرچه پیدا کردن بهترین ارزهای دیجیتال سال ۲۰۲۲ سخت و دشوار است، بدترین رمزارزها در این سال به‌راحتی قابل شناسایی هستند. در این سال کابوس‌وار شاهد اتفاقات شگفت‌انگیزی بودیم که شاید تا مدت‌ها تکرار نشوند. از بدترین ارزهای دیجیتال سال ۲۰۲۲ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱. توکن LUNA

ارز luna

توکن Terra یا LUNA با ثبت کاهش قیمت ۹۹/۹۹ درصد، عنوان بیشترین کاهش قیمت سال ۲۰۲۲ را با فاصله از ارزهای دیجیتال دیگر، به خود اختصاص داد. اتفاقی که در ماه می رخ داد و همه دارندگان این ارز دیجیتال را شوکه کرد. اتفاقی که در اکوسیستم استیبل کوین الگوریتمی ترا رخ داد، سبب شد لونا ‌یکباره ارزش خود را به‌طور کامل از دست بدهد.

مدیران پروژه مجبور شدند فورک جدیدی از ترا ایجاد کنند که با عنوان ترا ۲ (Terra 2.0) شناخته می‌شود. به همین ترتیب، نام توکن لونا نیز به LUNA2 تغییر کرد. این توکن هنوز موفق نشده است از اوضاع وخیم سال ۲۰۲۲ فاصله بگیرد. باید منتظر ماند تا مشخص شود که آیا در آینده باز هم به‌عنوان یکی از رمزارزهای موفق در بازار لقب می‌گیرد یا خیر.

۲. توکن FTT

ارز ftt

FTT نام توکن اختصاصی صرافی FTX است؛ صرافی متمرکزی که در سال ۲۰۲۲ ورشکست شد و شوک بزرگی به بازار رمزارزها وارد کرد. با ورشکست شدن صرافی FTX، توکن اختصاصی آن نیز از موضوعیت افتاد و به همین دلیل، از نظر فنی می‌توان آن را مرده و بدون استفاده به حساب آورد. این توکن نیز با حدود ۹۸ درصد افت قیمت، یکی از بدترین ارزهای دیجیتال سال ۲۰۲۲ شناخته می‌شود.

۳. توکن SOL

ارز sol

توکن SOL رمزارز اختصاصی بلاک چین سولانا است. این بلاکچین میزبان قراردادهای هوشمند شناخته می‌شود. تمام توسعه‌دهندگان برای استفاده از خدمات بلاک چین سولانا، به توکن SOL نیاز دارند. اخبار بدی که درباره این پروژه منتشر شد، بر افت قیمت بیشتر آن در سال ۲۰۲۲ نسبت به رقبا دامن زد.

برای مثال، در جریان هک شدن یکی از کیف پول‌های مبتنی بر سولانا، حدود دویست میلیون دلار سرقت شد. از آن گذشته، سولانا یکی از شرکای جدی صرافی ورشکسته FTX به حساب می‌آمد. مجموعه این رخداد‌ها دست به دست هم دادند تا در سال ۲۰۲۲ شاهد افت قیمت بیش از ۹۳ درصدی توکن SOL باشیم.

۴. توکن AXS

ارز axs

اکسی اینفینیتی یکی از معروف‌ترین بازی‌های بلاکچینی است که در سال‌های اخیر گیمرهای زیادی آن را تجربه کرده‌اند. ارز AXS رمزارز اختصاصی این بازی است. گیمرها برای خرید تجهیزات مورد نیاز در بازی، باید از این توکن استفاده کنند. به علاوه اینکه پاداش‌های درون بازی نیز در قالب AXS پرداخت می‌شود.

هک شدن یکی از پروژه‌های جانبی اکوسیستم اکسی اینفینیتی، نگرانی‌ها را درباره امنیت آن تا حد زیادی افزایش داد و به همین دلیل، تعداد کاربران Axie Infinity به‌طرز چشمگیری کاهش پیدا کرد. توکن AXS با حدود ۹۳ درصد کاهش قیمت، یکی از بدترین ارزهای دیجیتال سال ۲۰۲۲ به شمار می‌رود.

۵. توکن SAND

ارز sand

سندباکس (Sandbox) نیز یکی دیگر از پلتفرم‌های مجازی در زمینه بازی‌های بلاکچینی به حساب می‌آید. ارز SAND ارز دیجیتال اختصاصی این اکوسیستم است که برای خرید تجهیزات و پرداخت جوایز برندگان در رقابت‌ها استفاده می‌شود. کاهش مشارکت گیمرها در این اکوسیستم عامل اصلی کاهش قیمت توکن سندباکس در یک سال اخیر بود. این توکن در سال ۲۰۲۲، در مجموع حدود ۹۲/۵ درصد افت قیمت داشت.

بیشترین افزایش و کاهش قیمت ارزهای دیحیتال سال ۲۰۲۲ در یک نگاه

با ده مورد از بهترین و بدترین ارزهای دیجیتال سال ۲۰۲۲ آشنا شدیم. ارزهای دیجیتال دیگری مانند FTM، AVAX، ALGO و MANA نیز در سال ۲۰۲۲، بیش از ۹۰ درصد کاهش قیمت داشتند. در جدول زیر، خلاصه آنچه را که تا اینجا مطالعه کردید، مشاهده می‌کنید.

بهترین ارزهای دیجیتال سال ۲۰۲۲ بدترین ارزهای دیجیتال سال ۲۰۲۲
توکن GMX ۱۱۱ درصد رشد توکن LUNA ۹۹/۹۹ درصد افت
توکن TWT ۹۲ درصد رشد توکن FTT ۹۸ درصد افت
توکن LEO ۳/۵ درصد افت توکن SOL ۹۳ درصد افت
توکن OKB ۱۹ درصد افت توکن AXS ۹۳ درصد افت
توکن TON ۳۳/۵ درصد افت توکن SAND ۹۲/۵ درصد افت

سؤالات متداول

۱. بیشترین افزایش قیمت در سال ۲۰۲۲ مربوط به کدام ارزهای دیجیتال است؟

توکن‌های GMX و TWT با رشد قیمت به‌ترتیب ۱۱۱ و ۹۲ درصد، بهترین ارزهای دیجیتال سال ۲۰۲۲ هستند.

۲. بیشترین کاهش قیمت در سال ۲۰۲۲ مربوط به کدام ارزهای دیجیتال است؟

توکن‌های LUNA و FTT با افت قیمت به‌ترتیب ۹۹/۹۹ و ۹۸ درصد، بدترین ارزهای دیجیتال سال ۲۰۲۲ هستند.

کلام پایانی

در این مطلب بهترین و بدترین ارزهای دیجیتال سال ۲۰۲۲ را از نظر افزایش و کاهش قیمت معرفی کردیم. این موضوع جزو معدود «ترین‌»‌های بازار رمزارزها بود که در آن، خبری از بیت کوین و اتریوم نیست. ناگفته پیداست که روند حرکت قیمت این دو رمزارز بر آلت کوین‌های دیگر تاثیر زیادی دارد. پیشنهاد می‌کنیم در همین زمینه مقاله پیش بینی قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۳ را مطالعه کنید. نظر شما درباره اتفاقات سال جاری بازار کریپتوکارنسی چیست؟ به نظر شما، در پایان این سال کدام ارزهای دیجیتال القاب بهترین و بدترین رمزارزها را به خود اختصاص می‌دهند؟