در روزهای پایانی آبان‌ماه سال ۱۴۰۰ بود که بیت کوین سقف تاریخی ۶۹ هزار دلاری را به ثبت رساند. کافی است به اخبار و تحلیل‌های آن روزها در رسانه‌های فعال بازار کریپتوکارنسی نگاهی بیندازید؛ حتماً در بین اخبار، پیش‌بینی قیمت بیت کوین تا سطح صدهزار دلار را بارها مشاهده خواهید کرد. اکنون که در حال مطالعه این مطلب هستید، بیش از یک سال از آن روزها گذشته است. در این مدت نه تنها بیت کوین به سمت صد هزار دلار حرکت نکرد، بلکه شاهد بزرگ‌ترین افت قیمت آن از ابتدا تا به امروز بوده‌ایم. امروز، بسیاری از سرمایه‌گذاران بیت کوین در وضعیت دشواری به سر می‌برند؛ اما پرسش اساسی این است که نگاه‌ها به آینده چگونه است. در این مطلب قصد داریم تحلیل‌های کارشناسان برجسته را درباره پیش‌بینی قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۳ بررسی کنیم. تا پایان با ما همراه باشید.

نگاهی به وضعیت بیت کوین و بازار ارزهای دیجیتال در سال ۲۰۲۲

نمودار قیمت بیت کوین از سال 2021 تا 2022

نمودار قیمت بیت کوین را از دو ماه پایان سال ۲۰۲۱ تا به امروز (نیمه دوم دسامبر سال ۲۰۲۲) بررسی کنید. تقریباً در تمام این مدت شاهد کاهش قیمت بیتکوین بوده‌ایم. هرچند بازارهای نزولی نیز برای معامله‌گران حرفه‌ای فرصت کسب سود زیادی را فراهم می‌کنند، حال‌ و روز عمده سرمایه‌گذاران و شرکت‌های فعال در زمینه کریپتوکارنسی خوش نیست. نگاهی به روند ورشکستگی صرافی‌های ارز دیجیتال در ماه‌های اخیر، گواه روشنی از این موضوع است؛ برای مثال، دو صرافی FTX و BlockFi اعلام ورشکستگی کردند. بسیاری از شرکت‌های فعال در زمینه وام‌ ارز دیجیتال مانند Genesis Global Trading نیز در آستانه تعطیلی هستند.

هرچند در ماه‌های اخیر از شدت شیب تند نزولی قیمت بیت کوین کاسته شده است، واقعیت میدانی از پایان سالی بسیار دشوار برای ارزهای دیجیتال حکایت دارد. تقریباً بر همه فعالان بازار رمزارزها روشن است که Bitcoin چه تأثیر عمده‌ای بر کلیت بازار دارد. نگاهی به دامیننس بیت کوین این موضوع را کاملاً روشن خواهد کرد.

برخی کارشناسان معتقدند ورشکستگی شرکت‌ها و صرافی‌های کریپتو احتمالاً مدت زمان طولانی‌ترین زمستان کریپتو را طولانی‌تر خواهد کرد. از طرف دیگر، شرایط بد حاکم بر اقتصاد کلان جهان نیز به تضعیف هرچه بیشتر بیتکوین و ارزهای دیجیتال دیگر دامن می‌زند. مثلاً ادامه جنگ در اوکراین، تغییر سیاست‌های پولی آمریکا، تورم زیاد در اقتصاد جهانی و بحران انرژی در اروپا، ازجمله عوامل مخرب خارجی برای بازار ارزهای دیجیتال به حساب می‌آیند.

بیت کوین بیش از ۸۰ درصد ارزش خود را در مقایسه با نوامبر سال ۲۰۲۱ از دست داده است؛ اما هنوز هم به نظر می‌رسد هرگونه مشکل نقدینگی در شرکت‌های بزرگ کریپتو مانند بایننس و کوین بیس، می‌تواند این ارز دیجیتال را بیشتر دچار افت قیمت کند.

پیش‌بینی قیمت بیت کوین تا پایان سال ۲۰۲۲

هرچند در یک سال اخیر، نوسانات قیمت بیت کوین در نوع خود منحصربه‌فرد بود، کسانی که تجربه حضور بیشتری در بازار کریپتوکارنسی دارند، به‌خوبی می‌دانند Bitcoin در سال‌های قبل نیز افزایش و کاهش قیمت‌ زیادی داشته است. قبل از پیش‌بینی قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۳، بررسی می‌کنیم که پرونده این ارز دیجیتال در سال فعلی چگونه بسته خواهد شد.

تورم بالا در اقتصاد جهانی، کندی رشد اقتصاد کشورهای مختلف و همچنین افزایش نرخ بهره از سوی بانک مرکزی آمریکا، سبب شده است بازارهای پُرریسک کمی از رونق بیفتند؛ حتی وال استریت نیز در سال ۲۰۲۲ اوضاع و احوال روبه‌راهی نداشته است. کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند این وضعیت حداقل تا چند ماه دیگر در وال استریت حاکم خواهد بود.

پیش بینی دویچه بانک از قیمت بیت کوین

بر این اساس، بانک دویچه پیش‌بینی کرده است رکود وال استریت سبب ورود سرمایه به بیت کوین شده است و قیمت آن تا پایان سال ۲۰۲۲ به ۲۸ هزار دلار می‌رسد. گروهی متشکل از ۵۳ کارشناس اقتصادی در شرکت فایندر (Finder) نیز پیش‌بینی کرده‌اند قیمت بیتکوین تا پایان سال حداقل به ۲۵ هزار دلار خواهد رسید.

اما در مقابل این دیدگاه، برخی دیگر از کارشناسان اقتصادی معتقدند Bitcoin هنوز به کف قیمت خود نرسیده است. برای مثال، وندی او (Wendy O) تحلیلگر ارشد بازار کریپتو معتقد است که این ارز دیجیتال به زیر ده هزار دلار سقوط خواهد کرد. او اصلاح قیمت ۸۵ درصدی را برای بیت کوین متصور است که با توجه به سقف ۶۹ هزار دلاری، باید این ارز دیجیتال به ده هزار دلار برسد؛ اما او فکر می‌کند این افت قیمت یک‌باره رخ نمی‌دهد؛ بلکه Bitcoin پس از افزایش قیمت تا محدوده بیست هزار دلار، بار دیگر وارد فاز نزولی خواهد شد.

پیش‌بینی قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۳

در مقدمه اشاره کردیم که عده زیادی از کارشناسان قیمت صد هزار دلاری را برای بیت کوین پیش‌بینی کردند. بسیاری تصور می‌کردند بیت کوین در سه ماه نخست سال ۲۰۲۲ به صد هزار دلار برسد. جالب است بدانید که حتی پس از اتفاقات سال ۲۰۲۲ نیز تعداد زیادی از این افراد روی نظر خود پافشاری می‌کنند؛ اما دیگر کمتر کسی دستیابی Bitcoin به چنین قیمتی را در آینده نزدیک امکان‌پذیر می‌داند.

به نظر می‌رسد در ماه‌های ابتدایی سال ۲۰۲۳ نیز نباید انتظار داشته باشیم قیمت بیت کوین رشد چندانی کند. شاید سه ماه نخست سال، زمان مناسبی برای کف‌سازی بیت کوین باشد و پس از آن، بیتکوین در مسیر صعودی حرکت کند. البته عوامل خارجی که برخی از آن‌ها را نام بردیم، در زمان وقوع این اتفاقات به صورت مستقیم تأثیرگذارند.

جورین تایمر (Jurrien Timmer)

جورین تایمر (Jurrien Timmer) مدیر یکی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری است. از نظر او، پیش‌بینی قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۳ در محدوده ۴۰ تا ۵۰ هزار دلار واقع‌بینانه است. البته او معتقد است ارزش واقعی بیت کوین به‌مراتب بیشتر است و در آینده، پادشاه ارزهای دیجیتال قیمت‌های به‌مراتب بیشتری را تجربه خواهد کرد.

شرکت مورنینگ کانسالت (Morning Consult) نیز در زمینه کریپتو فعالیت می‌کند. این شرکت در جریان نظرسنجی از تعدادی تحلیلگر بازار کریپتو به این نتیجه رسیده است که بیت کوین تا پایان سال ۲۰۲۳ در بازه قیمت ۳۸ تا ۵۰ هزار دلار قرار خواهد گرفت.

پیش‌بینی قیمت بیت کوین تا سال ۲۰۲۵

اشاره کردیم که ایده دستیابی قیمت بیت کوین به صد هزار دلار همچنان به قوت خود پابرجاست. برای مثال، کیانا دانیال (Kiana Danial) نویسنده کتاب «سرمایه‌گذاری در ارزهای دیجیتال برای آدمک‌ها» معتقد است که بیت کوین در بلندمدت قطعاً در مسیر صعودی حرکت خواهد کرد.

جورین تایمر نیز افزایش قیمت بیت کوین در بلندمدت را نتیجه حرکت طبیعی بازار ارزهای دیجیتال می‌داند. او معتقد است بیت کوین به‌عنوان یک دارایی ارزشمند برای ذخیره سرمایه، تا پایان سال ۲۰۲۵، به صد هزار دلار خواهد رسید.

مایک مک گلون نیز که به‌عنوان استراتژیست اقتصادی در بلومبرگ فعالیت می‌کند، انتظار دارد در سال ۲۰۲۵ قیمت بیت کوین به صد هزار دلار برسد. او معقتد است Bitcoin بدون تردید به این قیمت خواهد رسید. بحث فقط بر سر زمان وقوع این اتفاق است.

در جدول زیر می‌توانید خلاصه‌ای از پیش‌بینی قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۳ و حتی سال‌های بعد از منظور کارشناسان اقتصادی را در خوش‌بینانه‌ترین و بدبینانه‌ترین حالت مشاهده کنید.

سال پیش‌بینی خوش‌بینانه پیش‌بینی بدبینانه
۲۰۲۲ ۳۸ هزار دلار ۱۰ هزار دلار
۲۰۲۳ ۵۰ هزار دلار ۳۸ هزار دلار
۲۰۲۵ ۱۰۰ هزار دلار ۵۰ هزار دلار
۲۰۳۰ ۱۲/۵ میلیون دلار ۱۵۰ هزار دلار

عوامل مؤثر بر قیمت بیت کوین چیست؟

تا اینجا سعی کردیم پیش‌بینی قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۳ را از منظر کارشناسان بررسی کنیم. در این قسمت به عوامل اقتصادی و غیراقتصادی مؤثر بر قیمت این ارز دیجیتال نگاهی می‌اندازیم. هرکدام از این عوامل روی تحقق یا تحقق نیافتن پیش‌بینی‌ها درباره قیمت Bicoin تأثیر زیادی دارند. تمرکز ما در این قسمت روی عواملی است که به صورت اختصاصی بر قیمت بیت‌کوین اثرگذارند.

محدودیت عرضه بیت کوین

در حال حاضر، نزدیک به ۱۹ میلیون بیت کوین در گردش است و حدود دو میلیون واحد تا سقف عرضه آن فاصله داریم. داستان عرضه و تقاضا عامل تعیین‌کننده‌ای در اقتصاد است. هرچه تعداد بیت کوین به سقف عرضه نزدیک شود، طبیعی است که با افزایش تقاضا شاهد افزایش قیمت این ارز دیجیتال باشیم. پیشنهاد می‌کنیم درباره این موضوع، مقاله پس از استخراج آخرین بیت کوین چه اتفاقی خواهد افتاد؟ را مطالعه کنید.

پذیرش جهانی بیت کوین

یکی از عوامل مهمی که بیت کوین را ارزشمندتر می‌کند، افزایش استفاده از آن برای انجام پرداخت‌های روزمره در سطح دنیاست. اگر صادرکنندگان و واردکنندگان در کشورهای مختلف برای پرداخت از بیت کوین استفاده کنند، قطعاً شاهد افزایش بهای آن خواهیم بود. پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که اگر روند فعلی پذیرش جهانی بیتکوین ادامه داشته باشد، تا پایان سال ۲۰۲۴، حدود یک میلیارد نفر و تا پایان سال ۲۰۳۰، حدود چهار میلیارد نفر در جهان از آن برای پرداخت استفاده خواهند کرد.

قوانین و مقررات

قانون‌گذاری کشورهای جریان اصلی در زمینه بازار کریپتو روی روند افزایش یا کاهش قیمت ارزهای دیجیتال تأثیرگذار است. برای مثال، وقتی چین و آمریکا قوانین محدودکننده‌ای در بازار رمزارزها وضع کردند، شاهد روند نزولی قیمت در ارزهای دیجیتال بودیم. هرچند به نظر می‌رسد بالاخره تمام کشورهای دنیا مجبور خواهند شد بیت کوین و ارزهای دیجیتال دیگر را به صورت قانونی بپذیرند.

چرخه‌های ماینینگ بیت کوین

هاوینگ بیت کوین یکی دیگر از پدیده‌های تأثیرگذار روی قیمت این ارز دیجیتال است. هربار که هاوینگ رخ می‌دهد، پاداش استخراج ماینرها نصف می‌شود. تجربه تاریخی نشان داده است این رویداد کاملاً روی رونق و رکود قیمت پادشاه ارزهای دیجیتال اثرگذار است. دعوت می‌کنیم در این باره، مقاله هاوینگ بیت کوین چیست؟ را مطالعه کنید.

کلام پایانی

آنچه در این مقاله مطالعه کردید، پیش‌بینی قیمت بیت کوین در سال ۲۰۲۳ و سال‌های بعد، از منظر کارشناسان معتبر بازار کریپتوکارنسی بود. ما در کلینیک سرمایه، بر آن بودیم که در تحلیل‌های ارائه‌شده هیچ‌گونه دخل‌وتصرفی نداشته باشیم؛ اما در پایان، شاید ذکر نکته‌ای خالی از لطف نباشد و آن اینکه به نظر می‌رسد پیش‌بینی‌های مذکور تا حدی با عینک خوش‌بینی انجام شده است. از شما درخواست می‌کنیم تحلیل شخصی خود را از اتفاقات سال ۲۰۲۳ برای بیت کوین در بخش کامنت‌ها بیان کنید. شاید یک سال دیگر در همین روزها پیش‌بینی شما به واقعیت تبدیل شود. منتظر شنیدن نظرات ارزشمندتان هستیم.