آگاهی از روش انسان‌های موفق در هر زمینه‌ای می‌تواند به ما کمک کند مسیر پیشرفت را پیدا کنیم؛ معامله‌گری در ارزهای دیجیتال نیز از این قاعده مستثنی نیست. همان‌طور که می‌دانید، کسب سود از این بازار به مهارت‌ پیچیده‌ای نیاز دارد که لازمه آن، بهره‌مندی از دانش گسترده‌ای درباره تحلیل بنیادی و تکنیکال است. با توجه به اینکه بیشتر معامله‌گران نمی‌توانند در اوایل دوران معامله‌گری، یک استراتژی معاملاتی برنده را توسعه دهند، کمک گرفتن از افراد خبره نقش مؤثری در تدوین پرتفوی بهتر برای آن‌ها ایفا می‌کند. برخی صرافی‌ها Copy Trading را برای این منظور تعریف کرده‌اند. در این مقاله قصد داریم سؤالاتی از قبیل اینکه کپی تریدینگ چیست، چگونه انجام می‌شود، مزایا و ریسک‌های آن و مواردی از این دست را بررسی کنیم. تا پایان با ما همراه باشید.

کپی تریدینگ چیست؟

فرض کنید می‌خواهید برای مسافرت به جنگل بروید. برای مشاوره سفر به سراغ فردی می‌روید که بارها به آنجا سفر کرده‌ است. در معاملات ارزهای دیجیتال هم افرادی باتجربه‌تر از شما وجود دارند که پول بیشتری به دست آورده‌اند و بالا‌وپایین‌های زیادی را تجربه کرده‌اند؛ بنابراین، برای شروع کسب درآمد نیازی نیست صبر کنید تا به آن سطح حرفه‌ای برسید.

کپی تریدینگ در صرافی های ارز دیجیتال

Copy Trading به شما این امکان را می‌دهد تا معاملات یک تریدر حرفه‌ای بازار را کپی کنید. امروزه، کپی‌تریدینگ به کمک پلتفرم‌های اختصاصی انجام می‌شود؛ برای مثال، کپی ترید در صرافی BingX را در نظر بگیرید. فرض کنید معامله‌گر انتخابی شما هزار دلار روی بیت کوین سرمایه‌گذاری می‌کند؛ BingX نیز برای شما همین پوزیشن معاملاتی را باز می‌کند. این ابزار نه‌تنها به معامله‌گران تازه‌وارد کمک می‌کند تا از تخصص معامله‌گران دیگر استفاده کنند، بلکه به آن‌ها کمک می‌کند مهارت تصمیم‌گیری سرمایه‌گذاری هوشمند را بیاموزند.

کپی تریدینگ چگونه انجام می‌شود؟

انتخاب معامله‌گر ماهر و صرافی مناسب دو نکته اساسی در کپی تریدینگ ارز دیجیتال است. در ادامه، نکات ابتدایی در شروع این کار را بررسی می‌کنیم.

انتخاب معامله‌گر

بازده معامله شما همواره به سطح توانایی و مهارت معامله‌گری بستگی دارد که دنبال می‌کنید. باید آن‌ها را با دقت بررسی و سطح مهارتشان را در مؤلفه‌های خاصی مانند سودآوری معاملات، سطح ریسک، تعداد دنبال‌کنندگان و… تجزیه‌وتحلیل کنید.

انتخاب صرافی

ممکن است بخواهید اطلاعاتی درباره معامله‌گران مختلف به‌دست آورید. برای مثال، می‌توانید کپی تریدینگ در بینگ ایکس یا کپی تریدینگ در بای‌بیت را انتخاب کنید. در این صرافی‌ها تمام اطلاعات مورد نیاز در دسترس شماست. همچنین می‌توانید سوابق معامله‌گران را در داشبورد بررسی و نزدیک‌ترین گزینه به مؤلفه‌هایتان را انتخاب کنید.

معامله‌گران حرفه‌ای بخشی از سود دنبال‌کنندگان خود را به‌عنوان پاداش دریافت می‌کنند؛ بنابراین، این سیستم‌ به نفع معامله‌گران خبره و همچنین کسانی است که آن‌ها را دنبال می‌کنند.

حتی می‌توانید از یک معامله‌گر به دیگری تغییر ‌وضعیت دهید؛ یا اینکه چند معامله‌گر را برای تنوع‌بخشی به سبد خود انتخاب کنید؛ اما باید مقدار بودجه متعلق به هر فرد را مشخص کنید. میزان وابستگی به معاملات کپی تریدینگ هم به انتخاب خود شماست؛ می‌توانید در کل معاملات فقط مشاهده‌گر باشید یا با اعمال تنظیمات خاصی نظرات خود را نیز اعمال کنید.

مزایای کپی تریدینگ چیست؟

سود کپی تریدینگ

در ادامه بحث کپی تریدینگ چیست، توجه شما را به مزایای این شیوه معامله در بازار رمزارزها جلب می‌کنیم.

  • کپی‌تریدینگ راهی مناسب برای مبتدیان بازار ارزهای دیجیتال است؛ زیرا آن‌ها می‌توانند استراتژی‌های معاملاتی‌ای را انتخاب کنند که کارآمد بوده‌اند و عملکرد خاصی را نشان داده‌اند. این انتخاب به جای تلاش در جهت تنظیم استراتژی خود، می‌تواند راه بهتر و آسان‌تری برای شروع باشد.
  • کپی‌تریدینگ معمولاً نوعی فعالیت خودکار است که زمان زیادی از شما نمی‌گیرد. به علاوه، تراکنش‌ها به‌موقع و در سریع‌ترین زمان ممکن انجام خواهند ‌شد.
  • می‌توانید آمار ربات‌ها یا معامله‌گران را قبل از دنبال‌ کردن آن‌ها تجزیه‌و‌تحلیل کنید. با تمام آمار و نمودارهای ارائه‌شده در پلتفرم‌های معاملاتی کپی مثل BingX، به‌راحتی می‌توان فهمید معامله‌گر دنبال‌کننده‌های زیادی دارد یا نه و از میزان بازدهی آن‌ها اطلاعات بسیار خوبی کسب کرد.

ریسک‌های کپی ‌تریدینگ چیست؟

کپی تریدینگ در کنار تمام مزایایی که دارد، خالی از ریسک نیست. مهم‌ترین نکاتی که باید در این زمینه مدنظر قرار دهید، عبارت‌اند از:

  • ریسک ضرر کردن در معاملات همچنان به قوت خود پابرجاست.
  • چنانچه تحت تأثیر تبلیغات در شبکه‌های اجتماعی، برای کپی‌برداری از معاملات کسی اقدام کنید، احتمال اینکه از شما سوءاستفاده شود، زیاد است.
  • صرافی‌ها معمولاً حداقل مقدار سرمایه‌گذاری برای معاملات کپی تریدینگ را بیشتر از معاملات مرسوم قرار می‌دهند.

نکته مهم دیگر شرایط و قوانین خاصی است که صرافی‌ها برای پلتفرم‌های کپی تریدینگ خود در نظر می‌گیرند. گاهی احراز این چارچوب‌ها برای برخی کاربران چالش‌برانگیز است.

تفاوت سوشال تریدینگ و کپی تریدینگ چیست؟

یکی دیگر از انواع رایج کپی تریدینگ در ارزهای دیجیتال، سوشال تریدینگ است. در این استراتژی، به طور خودکار معاملات معامله‌گران دیگر را کپی نمی‌کنید؛ بلکه ایده‌ها و تحقیقات بازار را با همفکران خود مبادله می‌کنید که می‌تواند به عملکرد شخصی شما کمک کند.

پلتفرم‌های سوشال تریدینگ راه بسیار خوبی برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تجارت معامله‌گران باسابقه‌تر است. با این پلتفرم‌ها متوجه می‌شوید که چرا آن‌ها معاملات خاصی را انجام می‌دهند و چگونه بازار را تجزیه‌وتحلیل و معاملات را مدیریت می‌کنند. این روش بیشتر بستری برای تبادل دانش، تحقیق و ایده است.

یکی از ایرادات اساسی این بستر خودکار ‌نبودن آن است. به این معنی که باید معاملات خود را به صورت دستی انجام دهید. ویژگی منفی دیگر آن، وقت‌گیر بودنش است؛ زیرا برای کسب اطلاعات به زمان زیادی نیاز دارید. به علاوه، چالش اعتماد کردن به ادعاهای دیگران نیز تقریباً سوشال تریدینگ را به موضوع منسوخی تبدیل کرده است.

چگونه فردی حرفه‌ای را برای کپی تریدینگ انتخاب کنیم؟

بزرگ‌ترین چالش در مسیر کپی تریدینگ چیست؟ انتخاب معامله‌گران حرفه‌ای مهم‌ترین کاری است که باید با دقت و وسواس زیاد انجام دهید. افراد زیادی در پلتفرم‌های کپی تریدینگ حضور دارند و باید عوامل زیادی برای گزینش آن‌ها در نظر گرفته ‌شود. مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از:

  1. سابقه کاری: عملکرد معامله‌گر را در مدت زمان طولانی بررسی کنید. داشتن سابقه معاملاتی بلندمدت این بینش را به شما می‌دهد که در زمانی که بازار صعودی یا نزولی است، عملکرد افراد چگونه است.
  2. تداوم: معامله‌گر خوب برای دنبال کردن باید به جای نتایج پراکنده، نتایج ثابتی را نشان دهد. به ‌عبارت دیگر، در مدت زمان طولانی به جای بالاوپایین‌های نامنظم، باید سیر صعودی منطقی داشته ‌باشد.
  3. ثبات: با نگاه‌کردن به حجم معاملات گذشته یک فرد، می‌توانید بفهمید او چه نوع معامله‌گری است. اگر حجم معاملات او ثابت بماند، نشان می‌دهد استراتژی محکمی دارد و حتی با کاهش‌های متناوب به استراتژی‌ای که با آن کار می‌کند، پایبند است؛ اما اگر در حجم معاملات، نوسانات گسترده‌ای وجود داشته ‌باشد، نشان می‌دهد معامله‌گر به استراتژی خود اطمینان ندارد و ممکن است ریسک‌های زیادی را متحمل شود.

۴. سطح ریسک: کپی تریدینگ ارز دیجیتال بدون ریسک نیست؛ اما لازم نیست تمام سرمایه خود را از دست بدهید. پیش از هر چیز بررسی کنید سطوح توقف در هر معامله باز شده ‌است یا نه و در کدام فاصله برای تعیین سطوح ریسک تنظیم شده است.

۵. دنبال‌کننده‌ها: میزان اعتماد دنبال‌کننده‌ها را رصد کنید؛ به این معنی که آیا معامله‌گر را دنبال‌کننده‌ای دنبال می‌کند که مقدار قابل‌توجهی از پول خود را روی او سرمایه‌گذاری کرده باشد یا نه. این یعنی می‌توان به او اعتماد کرد. ابتدا از مبالغ کوچک شروع کنید و به‌مرور، با افزایش اعتماد به معامله‌گر سرمایه خود را بیشتر کنید.

 بهترین صرافی های ارز دیجیتال برای کپی تریدینگ

در آخرین قسمت مقاله کپی تریدینگ چیست، دو مورد از بهترین صرافی‌ها برای Copy Trading را با هم مرور می‌کنیم.

ردیف نام صرافی نقاط مثبت نقاط منفی
۱ بای‌بیت (Bybit)

 

– دسترسی به تمام قابلیت‌های کپی تریدینگ در یک صرافی

– ابزار و تکنولوژی پیشرفته

– امکان استفاده از اهرم تا صد برابر

– منابع آموزشی بسیار گسترده و متنوع

– هزینه‌های معاملات قابلیت افزایش دارد.

– در آمریکا قابلیت استفاده ندارد.

۲ بینگ ایکس (BingX) – بزرگ‌ترین پلتفرم کپی تریدینگ و بسیار مناسب برای شروع مبتدیان

– پلتفرم اقتصادی با حداکثر کارمزد تا ۰/۲ درصد

– امکان استفاده از اهرم تا ۱۲۵ برابر

– تراکنش‌های کریپتو به کریپتو به جفت‌های معاملاتی USDT محدود می‌شوند.

– بدون استکینگ یا برنامه‌های درآمدزایی

کلام پایانی

در این مقاله به سؤالاتی از قبیل کپی تریدینگ چیست، سوشال تریدینگ چیست، بهترین صرافی‌های کپی تریدینگ و… پرداختیم. کپی تریدینگ ارز دیجیتال یکی از بهترین راه‌ها برای خودکار کردن استراتژی سرمایه‌گذاری شماست. کپی کردن دیگر معامله‌گران باتجربه‌تر، به شما این امکان را می‌دهد تا خود را مستقیم درگیر بالاوپایین بازار نکنید و کمی بیشتر درباره نحوه عملکرد بازار بیاموزید. سعی کنید از یک یا چند معامله‌گر معتبر کپی کنید و به‌تدریج سرمایه خود را افزایش دهید تا در صورت انتخاب اشتباه با هزینه کمتر، معامله‌گر را تغییر دهید.