میم کوین‌ها در سال ۲۰۲۱ به طرز قابل توجهی افزایش پیدا کردند. البته ظاهرا این روند متوقف نشده است و در آینده نیز شاهد تداوم ایجاد این دسته از توکن‌ها خواهیم بود. ارز Elon یکی از میم کوین‌هایی است که در سال ۲۰۲۱ راه‌اندازی شده است. با وجود اینکه توسعه دهندگان ارز دیجیتال الون مارس سعی دارند، توکن خود را متفاوت از دوج کوین و شیبا اینو جلوه دهند؛ اما خیلی‌ها به چشم میم کوین به آن نگاه می‌کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا به نقد و بررسی ارز Dogelon بپردازیم.

ارز Elon چیست؟

وقت به سایت رسمی ارز دیجیتال الون مارس مراجعه می‌کنید، با یک سایت تک صفحه‌ای رو به رو می‌شوید که اطلاعاتی در خصوص این توکن را در اختیار شما قرار می‌دهد. بخشی تحت عنوان درباره ما در این سایت وجود دارد. در ابتدای این بخش کل شهروندان کره زمین به عنوان مخاطب در نظر گرفته شده‌اند. در نوع خود این طور کار بازاریابی خیلی بلندپروازانه و جسورانه است.

مبدع این میم کوین، ارز Elon را به عنوان توکن بین سیاره‌ای معرفی می‌کند و این طور بیان می‌کند که به کمک این ارز دیجیتال می‌خواهد روزی رویای سفر انسان‌ها به سایر سیارات مانند مریخ را فراهم کند. البته او اصرار دارد که نام رمز ارز ابداع شده Doge-a-lon است نه Doge Elon. با این وجود حتی در صرافی‌های مختلف نیز با نماد ELON خرید و فروش می‌شود. توکن Elon به عنوان یک فورک از دوج کوین به شمار می‌رود.

روی هم رفته وقتی توضیحات توسعه دهنده این توکن را مطالعه می‌کنید، متوجه می‌شوید که یک میم کوین است و قرار نیست مشکل خاصی را در عرصه فناوری و اقتصاد برطرف کند.

ارز Elon چیست

نگاهی به توزیع ارز دیجیتال دوج الون

در همان ابتدای راه‌اندازی ارز Elon معادل ۵۰ درصد تعداد کل توکن‌ها برای ویتالیک بوترین (مالک اتریوم) ارسال شد. دقیقا همین اتفاق برای شیبا اینو نیز رخ داد. ویتالیک بوترین نیز اقدام به سوزاندن این توکن‌ها کرد تا به این ترتیب خیال همه برای غیر متمرکز بودن این توکن آسوده باشد.

نیمی دیگری از توکن‌ها نیز  برای همیشه در استخر نقدینگی صرافی غیر متمرکز یونی سواپ ذخیره شده است و در قالب جفت ارز معاملاتی با اتریوم قابل خرید و فروش است. این نقدینگی اولیه به هیچ عنوان توسط توسعه دهندگان قابل برداشت نیست.

خرید و فروش ارز Dogelon

برای خرید و فروش ارز Elon نیاز به رمز ارز اتریوم دارید. لذا ابتدا نسبت به خرید این ارز دیجیتال به مقدار مورد نیاز اقدام کنید. خرید این ارز دیجیتال از صرافی غیر متمرکز یونی سواپ توصیه می‌شود. برای این منظور ابتدا اتریوم را به کیف پول متامسک یا تراست والت خود منتقل کنید. در ادامه کیف پول خود را به صرافی یونی سواپ متصل کنید. به همین راحتی می‌توانید اتریوم را با یونی سواپ معاوضه کنید.

نگاهی به تاریخچه قیمت ارز Elon


در ادامه نقد و بررسی رمز ارز Elon بد نیست که نگاهی به تاریخچه قیمت آن بیندازیم. این توکن در قیمت ۰.۰۰۰۰۰۰۰۰۷۸ دلار در سایت معتبر کوین مارکت کپ لیست شده است. تنها چند روز از ماه می سال ۲۰۲۱ سپری شد که این ارز دیجیتال با رشد انفجاری به قیمت ۰.۰۰۰۰۰۲۲۶۳ دلار رسید. با یک محاسبه سر انگشتی می‌توانید متوجه شوید که تنها ظرف چند روز چه سود هنگفتی عاید خریداران این توکن شد. البته ناگفته نماند که این فقط یک روی سکه میم کوین‌هایی مانند الون است.

بلافاصله روند نزولی در این ارز دیجیتال شروع شد و بخش اعظمی از رشد کوتاه مدت خود را از دست داد. بعد از آن شاهد روند نسبتا متعادلی در این رمز ارز بود. به گونه‌ای که قیمت ارز Elon در نیمه اکتبر تقریبا برابر ۰.۰۰۰۰۰۰۰۶ دلار شد. اما بار دیگر روند صعودی شتابانی در آن شکل گرفت و در ۳۰ اکتبر سال ۲۰۲۱ قیمت ۰.۰۰۰۰۰۲۲ دلار را تصاحب کرد. این بار اما روند نزولی نسبتا آرامی را در مقایسه با بار قبل طی کرد. به گونه‌ای که سال ۲۰۲۱ را با قیمت ۰.۰۰۰۰۰۱۶ دلار به پایان رساند.

سال ۲۰۲۲ برای ارز دیجیتال دوج الون نیز مانند بسیاری دیگر از ارزهای دیجیتال بازار با روند نزولی آغاز شده است. به گونه‌ای که در زمان نگارش این مقاله (پایان ژانویه ۲۰۲۲) قیمتی معادل ۰.۰۰۰۰۰۰۸۹ دلار را دارد. روی هم رفته این توکن در حال حاضر با ارزش بازار در حدود ۹۰۰ میلیون دلار در جایگاه ۱۲۶ بازار قرار دارد. همچنین تعداد کل توکن‌های قابل عرضه Elon برابر ۱۰۰۰ تریلیون است که در حال حاضر بیش از ۵۵۴ میلیارد آن در گردش است.

سؤالان متداول

۱. ارز Elon را از کجا بخریم؟

ارز دیجیتال دوج الون مارس در صرافی‌هایی مانند صرافی کوکوین، Gate.io، یونی سواپ، پولونیکس، هیوبی گلوبال، اوکی اکسچنج، صرافی کوینکس، بیت مارت، شیبا سواپ، هات بیت و بیت فارکس قابل خرید و فروش است.

۲. ارز دیجیتال دوج الون مارس را در کدام کیف پول ذخیره کنیم؟

متامسک و تراست والت به عنوان دو مورد از معروف‌ترین کیف پول‌های نرم افزاری برای نگهداری ارز Elon به شمار می‌روند.

۳. در جریان ایردراپ ارز Dogelon چه تعداد توکن توزیع شد؟

ایردراپ ارز دیجیتال دوج الون مارس در تاریخ ۲۰ تا ۳۱ ماه می سال ۲۰۲۱ برگزار شد. در جریان این ایردراپ بیش از ۲۴.۵ میلیارد توکن توزیع شد. البته تیم بازاریابی رمز ارز Elon 6 شرط برای مشارکت در این ایردراپ قرار داده بود. در مجموع ۱۰۴ هزار نفر در این ایردراپ مشارکت کردند.

کلام پایانی

در این مقاله به معرفی ارز Elon پرداختیم. صحبت کردن در خصوص ارزش سرمایه‌گذاری در میم کوین‌ها کار چندان آسانی نیست. اگر شما جزء آن دسته از افرادی هستید که بنیاد رمز ارزها در سرمایه‌گذاری اهمیت بالایی برایتان دارد، قطعا میم کوین‌هایی مانند ارز دیجیتال دوج الون، انتخاب‌های مناسبی نیستند. در مقابل اما فعالان بازار خاطره رشد قیمت شیبا اینو و دوج کوین را دارند و به همین دلیل نسبت به میم کوین‌ها با روی خوش مواجه می‌شوند. باید توجه داشته باشید که میم کوین به شدت جامعه محور هستند و تقریبا هیچ پشتوانه دیگری به جز فعالیت اعضای جامعه خود ندارند. بنابراین برای سرمایه‌گذاری در این دسته از رمز ارزها تمام جوانب امر را به دقت بسنجید.