اگر در بازارهای مالی فعالیت می‌کنید، قطعاً با مفهوم اسلیپیج (Slippage) آشنا هستید. اگر به‌تازگی وارد این بازارها شده‌اید، پیشنهاد می‌کنیم قبل از انجام هرگونه معامله، زمانی را برای درک مفهوم اسلیپیج صرف کنید. به‌عنوان معامله‌گر، باید بدانید ترید کردن فقط فشردن دکمه خرید و فروش نیست؛ بلکه باید موضوعات جانبی زیادی را مدنظر قرار دهید تا معامله موفقی را به سرانجام برسانید. در این مقاله می‌توانید پاسخ سؤالاتی مانند اسلیپیج چیست و نحوه کاهش تأثیرات آن در معاملات خود را بیابید.

اسلیپیج چیست و چه زمانی رخ می‌دهد؟

اسلیپیج یا لغزش قیمت

اسلیپیج (Slippage) عبارت است از تفاوت بین قیمت مورد انتظار یک معامله و قیمتی که معامله در آن انجام می‌شود. اسلیپیج ممکن است در هر زمانی رخ دهد؛ اما در دوره‌هایی که بازار نوسان زیادی دارد، وقوع آن محتمل‌تر است. همچنین زمانی که سفارش بزرگی اجرا ‌شود؛ اما حجم کافی از دارایی مورد معامله در قیمت انتخاب‌شده برای حفظ اسپرد خرید و فروش (تفاوت قیمت بین بیشترین قیمتی پیشنهادی خریدار و کمترین قیمت پیشنهادی فروشنده) فعلی وجود نداشته باشد، اسلیپیج رخ می‌دهد.

به بیان ساده‌تر، هنگامی که به دلیل تغییر قیمت زمان ثبت سفارش با زمان اجرای معامله، مجبور می‌شوید به قیمتی متفاوت با آنچه ابتدا درخواست کرده‌اید، رضایت دهید، اسلیپیج رخ داده است. این پدیده در همه‌ بازارها، مانند فارکس، سهام و… رخ می‌دهد. بااین‌حال، به دلیل سطوح بالای نوسان قیمت در بازارهای ارز دیجیتال، به‌ویژه در صرافی‌های غیرمتمرکز مانند یونی سواپ و…، در این بازارها اسلیپیج بیشتر و شدیدتر رخ می‌دهد. علاوه بر این، نقاط ضعف رایجی، از قبیل حجم و نقدینگی کم که بیشترِ آلت‌کوین‌ها با آن مواجه‌اند، به وقوع اسلیپیج منجر می‌شود.

مثالی از مفهوم اسلیپیچ

برای به‌دست‌آمدن درکی بهتر از لغزش در بازارهای ارز دیجیتال، پاسخ خود را به سؤال اسلیپیج چیست، با مثالی همراه می‌کنیم.

فرض کنید سفارش سریع (Market Order) را برای فروش ارز دیجیتال خود در قیمت ۱/۵ دلار ثبت کرده‌اید. چنین سفارشی اجازه می‌دهد به محض پیدا شدن خریدار، دارایی خود را به قیمت پیشنهادی بفروشید. فرض کنید تنها خریدار علاقه‌مند به ارز دیجیتال شما، مایل است فقط ۰/۵ دلار برای آن بپردازد؛ درنتیجه، از آنجا که سفارش شما، نوعی سفارش بازار است، با قیمت لحظه‌ای بازار اجرا می‌شود؛ بنابراین، با توجه به اینکه تنها یک خریدار برای دارایی شما با پیشنهاد ۵۰ سنت وجود دارد، قیمت بازار آن ارز دیجیتال به‌طور ناگهانی از ۱/۵ دلار به ۵۰ سنت کاهش می‌یابد.

یکی دیگر از رایج‌ترین زمان‌هایی که اسلیپج به وجود می‌آید، درنتیجه‌ تغییر ناگهانی در اسپرد خرید و فروش است. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، ممکن است سفارش بازار با قیمتی کمتر یا بیشتر از آنچه در ابتدا در نظر گرفته شده بود، اجرا شود. اگر اسلیپیج منفی باشد، قیمت درخواست فروش در معامله لانگ، افزایش یا قیمت پیشنهاد خرید در معامله شورت، کاهش می‌یابد. عکس این ماجرا برای لغزش مثبت رخ می‌دهد. فعالان بازار می‌توانند با ثبت سفارش‌های محدود و اجتناب از سفارش‌های بازار، در برابر اسلیپیج از خود محافظت کنند. در ادامه، انواع اسلیپیج را بیشتر بررسی خواهیم کرد.

انواع اسلیپیج

اسلیپیج در بازارهای مالی به دو دسته تقسیم می‌شود که عبارت‌اند از:

Slippage مثبت

اگر قیمت واقعی اجراشده کمتر از قیمت مورد انتظار برای سفارش خرید باشد، Slippage، مثبت در نظر گرفته می‌شود؛ زیرا نرخی بهتر از نرخ ابتدایی به شما پیشنهاد می‌شود.

Slippage منفی

اگر قیمت واقعی اجراشده، بیشتر از قیمت مورد انتظار برای سفارش خرید باشد، Slippage، منفی در نظر گرفته می‌شود؛ زیرا نرخی بیشتر از انتظار را در اختیارتان قرار می‌دهد. برعکس این موضوع، برای سفارش‌های فروش صادق است.

اسلیپیج در فارکس

اسلیپیج در فارکس زمانی اتفاق می‌افتد که یک سفارش بازار یا سفارش توقف ضرر در نرخ متفاوتی از نرخ تعیین‌شده اجرا می‌شود. لغزش در فارکس معمولاً در زمان پُرنوسان بودن بازار یا زمانی رخ می‌دهد که معامله‌ای غیرمعمول خارج از ساعات پیک بازار انجام می‌شود. در هر دو حالت، معامله‌گران معتبر و اصلی فارکس که حجم زیادی از معاملات را دارند، صبر می‌کنند معامله مدنظر خود را با بهترین قیمت موجود انجام دهند.

کاهش تأثیر منفی اسلیپیج در معاملات

اسلیپیج ممکن است ضرر زیادی به شما وارد کند؛ بنابراین، برای ارائه پاسخی کامل به پرسش اسلیپیج چیست، روش‌هایی را برای کاهش تأثیر منفی آن بررسی کنیم.

با وجود اینکه از بین بردن کامل اسلیپیج تقریباً غیرممکن است، می‌توانید با ثبت سفارش‌های محدود (Limit Orders) به جای سفارش‌های بازار (Market Orders)، از تأثیر لغزش در معاملات خود بکاهید؛ زیرا این نوع سفارش‌ها در قیمتی کمتر از قیمت تعیین‌شده اجرا نمی‌شوند.

بااین‌حال، توجه کنید اگر میزان لغزش قابل قبول معاملات خود را خیلی کم تنظیم کنید (میزان اسلیپیج معمولاً باید درصدی بین ۰/۱ تا ۵ تنظیم شود)، ممکن است معامله‌تان هرگز اجرا نشود و در نتیجه، هنگام وقوع جهش یا افت قیمتی بزرگ، سرمایه خود یا امکان کسب سود از شرایط بازار را از دست بدهید.

تنظیم اسلیپیج در صرافی‌های ارز دیجیتال؛ پنکیک سواپ و یونی سواپ

به‌منظور بررسی کامل پرسش اسلیپیج چیست، لازم است به لغزش و نحوه تنظیم آن در صرافی‌های ارز دیجیتال نیز اشاره کنیم. بسیاری از صرافی‌های ارز دیجیتال، آستانه اسلیپیج کمی دارند؛ بنابراین، احتمال اینکه معاملات شما اجرا نشوند و با خطای «Insufficient Output Amount» مواجه شوید، زیاد است. با تنظیم آستانه قابل قبول اسلیپیج، می‌توانید ریسک اجرا نشدن معاملات خود را کاهش دهید. دو رویکرد برای تنظیم اسلیپیج وجود دارد.

  • افزایش تدریجی
  • افزایش زیاد و ناگهانی

در این قسمت، نحوه استفاده از هر دو رویکرد را در صرافی‌های پنکیک سواپ و یونی سواپ بررسی می‌کنیم.

پنکیک سواپ

افزایش تدریجی اسلیپیج

آستانه قابل قبول اسلیپیج پیش‌فرض در پنکیک سواپ، ۰/۸ درصد است؛ بنابراین باید برای استفاده بهینه از صرافی، خودتان این مقدار را تنظیم کنید. در رویکرد افزایش تدریجی، لازم است آستانه اسلیپیج را به صورت پله‌ای و هربار به میزان یک درصد افزایش دهید. در نهایت، سطح بهینه‌ای را برای انجام معاملات خود در بهترین قیمت پیدا خواهید کرد. برای انجام این کار باید مراحل زیر را طی کنید:

  1. وارد حساب خود در صرافی پنکیک سواپ شوید.
  2. در قسمت «From» توکن‌هایی را انتخاب کنید که قصد مبادله آن‌ها را دارید.
  3. توکن دریافتی را در قسمت «To» انتخاب کنید.تنظیم اسلیپیج در پنکیک سواپ
  4. روی علامت چرخ‌دنده، که نشانگر تنظیمات است، کلیک کنید.تنظیم دستی اسلیپیج در صرافی پنکیک سواپ
  5. در پنجره بازشده تحت بخش «Slippage Tolerance»، در باکس درصد، عدد ۱/۸ را وارد کنید.

اگر تراکنش اجرا نشد، دوباره امتحان کنید و این بار مقدار اسلیپیج را به ۲/۸ درصد افزایش دهید. تا زمانی که معامله تکمیل شود، این روند را تکرار کنید. با اینکه برای انجام معامله از طریق این رویکرد باید صبور باشید؛ اما مطمئن خواهید بود بهترین قیمت ممکن را برای معامله خود پیدا کرده‌اید.

افزایش زیاد و ناگهانی اسلیپیج

در این رویکرد باید آستانه اسلیپیج را به صورت ناگهانی و زیاد افزایش دهید. تجربه ثابت کرده است با افزایش ۱۲ یا ۱۵ درصدی آستانه اسلیپیج، می‌توانید به‌راحتی معاملات خود را اجرا کنید. برای اجرای این رویکرد به همان روش قبلی عمل کنید، با این تفاوت که این بار در باکس درصد، عدد ۱۲ یا ۱۵ را وارد کنید.

با انجام این کار، ممکن است با پیام هشداری درباره احتمال فرانت رانینگ مواجه شوید. در صورت مشاهده این پیام، آن را ببندید و مراحل ثبت تراکنش را دوباره تکرار کنید. این بار هیچ پیام خطایی مشاهده نخواهید کرد و می‌توانید معامله را ثبت کنید.

این رویکرد، سریع‌تر از افزایش تدریجی آستانه اسلیپیج، شما را به نتیجه می‌رساند. بااین‌حال، به خاطر داشته باشید که در این روش، تفاوت قیمت بیشتری نسبت به قیمت اولیه مدنظر شما، وجود خواهد داشت.

یونی سواپ

روش تنظیم اسلیپیج در این صرافی نیز مشابه صرافی پنکیک سواپ است و باید مراحل زیر را طی کنید.

افزایش تدریجی اسلیپیج

تنظیم اسلیپیج در صرافی یونی سواپ
  1. پس از انتخاب ارزهای دیجیتال مورد مبادله، با کلیک روی نماد چرخ‌دنده در بالای صفحه، وارد صفحه تنظیمات معامله شوید.
  2. در باکس «Slippage Tolerance» عدد ۱ درصد را وارد و روی گزینه «Confirm Swap» کلیک کنید.

اگر دوباره با خطای «Insufficient Output Amount» مواجه شدید، اسلیپیج را به‌صورت پله‌ای و هربار به میزان یک درصد افزایش دهید تا زمانی که به سطحی برسید که معامله‌تان انجام شود.

افزایش زیاد و ناگهانی اسلیپیج

راهی سریع‌تر برای دور زدن خطای «Insufficient Output Amount»، افزایش ناگهانی آستانه اسلیپیج به ۱۲ یا ۱۵ درصد است. این سطح به اندازه کافی بالاست تا عوامل وقوع اسلیپیج، یعنی نوسانات بازار و نقدینگی پایین را پوشش دهد. برای به کارگیری این رویکرد، مشابه رویکرد قبلی عمل کنید، با این تفاوت که در قسمت «Slippage Tolerance»، عدد ۱۲ یا ۱۵ را وارد کنید.

کلام پایانی

اسلیپیج یکی از چالش‌های پیش روی شما در بازارهای مالی، به‌ویژه بازار پرنوسان ارز دیجیتال است. معامله‌گران کم‌تجربه در مواجهه با اسلیپیج ممکن است به‌سرعت در سراشیبی ناامیدکننده و ویران‌گری قرار بگیرند؛ بنابراین، حیاتی است علاوه بر داشتن درک کاملی از سؤال اسلیپیج چیست، نوسانات ارز دیجیتال و پلتفرم مورد استفاده خود را به‌دقت بررسی کنید تا بتوانید به اهداف معاملاتی مدنظرتان دست یابید. به نظر شما، بهترین بازه برای تعیین اسلیپیج در معاملات صرافی‌های ارز دیجیتال چیست؟ نظرات خود را در کامنت‌ها با ما در میان بگذارید.