ارز TEZOS چیست؟ پلتفرم‌هایی که امکان راه‌اندازی برنامه‌های غیر متمرکز از طریق قراردادهای هوشمند را در اختیار فعالان عرصه بلاک‌چین قرار می‌دهند، از شهرت زیادی برخوردار هستند. بدون شک بلاک‌چین اتریوم به عنوان پرکاربردترین بلاک‌چین در این حوزه به شمار می‌رود. در سال‌های اخیر چند شبکه بلاک‌چین دیگر با ماهیت مشابه ایجاد شده‌اند. بلاک چین تزوس یکی از این پروژه‌ها است. در ادامه قصد داریم به بررسی این پروژه و همچنین ارز دیجیتال تزوس به عنوان توکن اختصاصی آن بپردازیم. تا انتها با ما همراه باشید.

بلاک‌چین تزوس چیست؟

همان طور که در مقدمه اشاره کردیم، در قالب بلاک‌چین تزوس امکان ایجاد برنامه‌های غیر متمرکز (Dapps) از طریق قراردادهای هوشمند وجود دارد. طراحی شبکه تزوس به صورتی است که افراد از حق رأی برای اعلام نظر در خصوص برنامه‌های پیشنهادی برخوردار هستند. همچنین مکانیزم تأیید تراکنش‌ها در بلاک چین TEZOS از طریق الگوریتم اجماع اثبات سهام صورت می‌پذیرد.

بلاک‌چین تزوس چیست

ویژگی‌های بلاک چین تزوس

قبل از معرفی ارز TEZOS به عنوان رمز ارز اختصاصی این شبکه، بد نیست که نگاهی به مهم‌ترین ویژگی‌های این شبکه بیندازیم که عبارت‌اند از:‌

۱. بی‌نیاز از هارد فورک

تزوس را به عنوان اولین بلاک چین بدون نیاز به اعمال فورک برای به‌روزرسانی می‌شناسند. در قالب این شبکه، ایرادات به صورت دائمی پایش می‌شود و شبکه بدون نیاز به اجرای هیچ‌گونه فورک، قابل اصلاح است. این ویژگی یک مزیت بی‌نظیر برای شبکه TEZOS به شمار می‌رود. در بسیاری از شبکه‌های بلاک‌چین، اعمال تغییرات باعث بروز چند دستگی در اعضای جامعه می‌شود که مانعی جدی بر سر راه توسعه آن‌ها به شمار می‌رود. این چالش در تزوس به هیچ عنوان ایجاد نمی‌شود.

۲. مدیریت کارآمد شبکه

همان طور که در بالا اشاره کردیم، اعضای جامعه شبکه ارز TEZOS امکان مشارکت در تصمیم‌گیری‌ها را از طریق رأی‌گیری دارند. به این ترتیب به این ترتیب مدیریت شبکه و طرح‌های پیشنهادی با خرد جمعی به صورت کارآمدتر انجام می‌شود.

۳. توسعه فعال تزوس

کلیه کسانی که در فرآیند توسعه بلاک‌چین تزوس مشارکت می‌کنند، به طور غیر مستقیم از تشویق‌های برخوردار می‌شوند. به این ترتیب عملا توسعه دهندگان شبکه به طور پیوسته برای ارائه پیشنهادهای اصلاحی به منظور ارتقای عملکرد TEZOS انگیزه لازم را خواهند داشت.

۴. امنیت بالای برنامه‌های غیر متمرکز

افراد مختلف می‌توانند قراردادهای هوشمند یا برنامه‌های غیر متمرکز خود را در شبکه تزوس تعریف کنند؛ بدون اینکه از ایجاد هر گونه اختلالی در آن‌ها توسط اشخاص دیگر واهمه‌ای داشته باشند. شبکه تزوس به گونه‌ای طراحی شده است که امنیت قراردادهای هوشمند را به طور دائمی رصد می‌کند تا از بروز هر گونه مشکل امنیتی جلوگیری به عمل آورد.

۵. مشارکت جمعی در تأیید تراکنش‌ها

همان طور که اشاره کردیم، در شبکه تزوس از مکانیزم اجماع اثبات سهام (Proof Of Stake) برای تأیید تراکنش‌ها استفاده می‌شود. در شبکه‌های بلاک‌چین دیگر، نودها باید همواره با تهیه سخت‌افزار لازم، توان محاسباتی آن را در اختیار شبکه قرار دهند و از این طریق پاداش دریافت کنند. این در حالی است که در شبکه تزوس مکانیزمی تعریف شده است که همه کاربران (فارغ از اینکه در نقش نود هستند یا خیر) می‌توانند در فرآیند تأیید تراکنش‌ها و امنیت شبکه مشارکت کنند.

به این ترتیب ساز و کار آسان‌تری برای فعالیت عموم افراد در شبکه بلاک‌چین ارز TEZOS در نظر گرفته می‌شود. البته لازم به ذکر است که هیچ اجباری برای فعالیت کاربران در نقش تأییدکنندگان تراکنش وجود ندارد؛ بلکه آن‌ها می‌توانند در صورت نیاز امتیاز خود را به کاربر دیگری واگذار کنند.

ویژگی‌های بلاک چین تزوس

ارز TEZOS چیست؟

نوبت به تحلیل ارز دیجیتال تزوس می‌رسد. این ارز دیجیتال به عنوان رمز ارز اختصاصی پروژه تزوس شناخته می‌شود که در سال ۲۰۱۷ و با نماد XTZ راه‌اندازی شد. ارز TEZOS دارای مزایای قابل توجهی است که آن را به عنوان یک رقیب برای رمز ارزهای با کارکرد مشابه یعنی اتریوم مطرح کرده است. از جمله مهم‌ترین ویژگی‌های ارز دیجیتال TEZOS می‌توان به دو مورد زیر اشاره نمود:

  • کاربران از محل استیک کردن رمز ارز TEZOS بدون هیچ گونه محدودیتی می‌توانند سود دریافت کنند.
  • به دلیل عدم نیاز به اجرای هارد فورک، نوسانات قیمتی شدید هر چند مقطعی، TEZOS را تهدید نمی‌کند.

تاریخچه قیمت ارز TEZOS

در حال حاضر که در روزهای پایانی سال ۲۰۲۱ هستیم، ارز TEZOS در جایگاه ۴۱ بازار رمز ارزها قرار دارد. ارزش بازار آن از ۳.۷ میلیارد دلار فراتر رفته است و چیزی بیش از ۸۷۱ میلیون رمز ارز XTZ در گردش است. اما اجازه دهید نگاهی گذرا به نمودار ارز دیجیتال تزوس در چهار سال اخیر داشته باشیم.

ارز دیجیتال TEZOS سال ۲۰۱۸ را با قیمت ۴.۵ دلار آغاز کرد. روند نوسانی ارز TEZOS تا ماه جولای ۲۰۱۸ ادامه داشت و در این مدت بین ۲ تا ۵ دلار تغییر قیمت می‌داد. از میانه جولای روند نزولی در این ارز آغاز شد که تقریبا تا پایان سال ۲۰۱۸ پا برجا ماند و در این مدت قیمت رمز ارز تزوس به ۰.۴ دلار نیز رسید. سال ۲۰۱۹ اما برای این ارز دیجیتال توأم با یک روند صعودی ملایم بود که در نهایت منجر به دستیابی به قیمت ۱.۵ دلار در پایان آن شد.

در تمام مدت سال ۲۰۲۰ نیز این ارز دیجیتال در مجدود قیمت بالای ۲ دلار در نوسان بود و در نهایت نیز این سال را با قیمت ۲ دلار وارد سال ۲۰۲۱ شد. در این سال روند رو به رشدی در ارز تزوس ایجاد شد که تا اوایل می به قیمت ۷.۲ دلار رسید. بعد از آن بار دیگر در افت قیمتی مقطعی تا آگوست ۲۰۲۱ به حدود ۳.۲ دلار رسید. اما بار دیگر وارد مسیر صعودی شد و بعد از رسیدن به سقف قیمت ۸.۳ دلار در اکتبر، در روزهای پایانی سال ۲۰۲۱ در حوالی ۴.۲ دلار معامله می‌شود.

تحلیل آینده ارز دیجیتال تزوس

شبکه بلاک چین تزوس از نظر فنی به عنوان یک دستاورد بسیار مهم به شمار می‌رود. این شبکه موفق شده است که بخشی از محدودیت‌های موجود در بلاک‌چین اتریوم را برطرف کنید. به هیچ عنوان نمی‌توان به سادگی از کنار این موضوع مهم عبور کرد. اما آنچه در اینجا مطرح می‌شود، بیشتر ناظر به کاربردی بودن این توکن است.

کارشناسان موفقیت ارز TEZOS در آینده را تا حد زیادی وابسته به میزان موفقیت بخش استیکینگ این ارز دیجیتال می‌دانند. چرا که جذاب‌ترین بخش ماجرا برای کاربران امکان کسب درآمد از محل استیک ارز دیجیتال TEZOS است.

سؤالات متداول

۱. چه کسانی ارز TEZOS را توسعه داده‌اند؟‌

آرتور بریتمن به عنوان مغز متفکر پروژه تزوس به شمار می‌رود که در سال ۲۰۱۴ وایت پیپر آن را در اختیار عموم قرار داد.

۲. مهم‌ترین ایراد ارز دیجیتال تزوس چیست؟

یکی از راه‌های نفوذ ارزهای دیجیتال در عرصه اقتصاد جهانی، امکان استفاده از آن‌ها برای خرید و فروش‌های روزمره است. اساسا شبکه ارز TEZOS برای این منظور طراحی نشده است و نمی‌توان چنین استفاده‌ای از آن داشت. این مسئله به عنوان بزرگ‌ترین نقطه ضعف در مسیر آینده ارز دیجیتال تزوس به شمار می‌رود.

۳. ارز XTZ را از کدام صرافی بخریم؟

صرافی‌هایی مانند بایننس، کوین بیس، هیوبی گلوبال، صرافی کوکوین، بیت فینکس و کاراکان ارز TEZOS را در لیست معاملات خود قرار داده‌اند.

۴. ارز TEZOS را در کدام کیف پول می‌توان نگهداری کرد؟

برای نگهداری ارز دیجیتال تزوس باید از کیف پول‌هایی استفاده کنید که از بلاک چین TEZOS پشتیبانی می‌کنند. از جمله کیف پول‌های مناسب برای این منظور می‌توان به ترزور، لجر، اتمیک والت و ایر گپ اشاره کرد.

کلام پایانی

در این مقاله بررسی کردیم که ارز دیجیتال تزوس چیست. اگر قصد خرید ارز دیجیتال تزوس را دارید حتما توجه داشته باشید که در سابقه چهار سال اخیر آن، خبری از رشد قیمت‌های سرسام‌آور نبوده است. شبکه ارز TEZOS به عنوان یک حرکت فنی رو به جلو شایسته در بازار به شمار می‌رود؛ اما در زمینه جذب برنامه‌های غیر متمرکز به هیچ عنوان نتوانسته است تاکنون با اتریوم به رقابت بپردازد.